Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345260 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1185 poslato: Oktobar 27, 2022, 12:59:12 »
Последњу ''дозу'' мравље киселине сам додао у уторак. Нестало ми више киселине иначе бих додао још једну туру. На трулексу се јасно види да је још влажан што значи да није још испарила киселина. Нека друштва не желе да узму сируп а нека узимају полако. Једна ЕВ однесе за ноћ 500мл а има хране и превише.
У природи и дање има разних цветова али астер полако посустаје мада пчеле и даље раде.
Мислим да од недеље не дирам ништа до оксалне с обзиром да је мравља киселина ефикасна али није стопроцентно ефикасна.
Више ме брину осе и стршљени иако сам поставио замке.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1186 poslato: Oktobar 28, 2022, 13:10:23 »

Последњу ''дозу'' мравље киселине сам додао у уторак. Нестало ми више киселине иначе бих додао још једну туру. На трулексу се јасно види да је још влажан што значи да није још испарила киселина. Нека друштва не желе да узму сируп а нека узимају полако. Једна ЕВ однесе за ноћ 500мл а има хране и превише.
У природи и дање има разних цветова али астер полако посустаје мада пчеле и даље раде.
Мислим да од недеље не дирам ништа до оксалне с обзиром да је мравља киселина ефикасна али није стопроцентно ефикасна.
Више ме брину осе и стршљени иако сам поставио замке.

Ове године  се о пчелињацима старам " на даљину ". Наиме , у задња два месеца сам пчелињаке обишао само 3 пута. Премало да бих знао баш тачно стање на њима. Зато сам принуђен да преко форума , друштвених мрежа и у телефонском разговору са колегама информишем о стању са храном , вароом и другим штеточинама. Све су то посредна сазнања , недовољна за утврђивање стварног стања на мојим пчелињацима али тако је како је. Ни овог викенда нисам у могућности да одем и обиђем их а знам да би требало јер је задњи викенд са топлим временом. Шта ћеш сила Бога не моли а Бог силу не воли. Ипак надам се да ће на крају све испасти добро.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1187 poslato: Novembar 10, 2022, 13:34:44 »



Да се сачува од заборава. Симултанка  велемајстора Ненада Ристића са нама аматерима одиграна пре десетак година. Реми.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1188 poslato: Novembar 10, 2022, 16:02:45 »
Jel poznaješ malog Inđića?
(ja ga zovem "mali" jer ga poznajem još kad je bio beba -  sad je verovatno oko 2m)  ;) :D
Sa njegovim ćaletom sam dobar...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1189 poslato: Novembar 15, 2022, 09:06:48 »

Jel poznaješ malog Inđića?
(ja ga zovem "mali" jer ga poznajem još kad je bio beba -  sad je verovatno oko 2m)  ;) :D
Sa njegovim ćaletom sam dobar...




Не познајем Инђића.
Са шахистима сам се једно време пре 20 - так година интезивно дружио. Објављена фотографија је настала на Земунском кеју 2010. године. У то време сам радио у Општини Земун па сам са шаховским велемајстором Ненадом Ристићем , са којим сам добар пријатељ , организовао симултанку на 20 табли на кеју. Ја сам извукао реми али искрено речено то је више поклоњено него заслужено.
Био сам добар и са покојним Слободаном Мартиновићем - " Шоћом ". Он је био прича за себе. Одличан шахиста , весељак и велики боем.
Иначе наш колега пчелар Зоки Ранчић , члан овог форума , се такође бави шахом и мајсторски је кандидат. Зоки је мајстор " цугера " брзопотезног шаха и често учествује на " цугер турнирима ". Штета је што се није озбиљније посветио шаху и што игра највише са компјутером. Видели смо се током викенда.
Добар сам и са Драганом Станковићем који је Фиде мајстор. Он се углавном бави писањем шаховских књига и коментара и држи школу шаха.
Све у свему добро је то друштво мада се нажаласт са њима све мање дружим.


Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1190 poslato: Novembar 16, 2022, 18:38:30 »
Zdravo Gorane,
ovo je mozda odgovor kako uspevas da pcelaris na udaljenim pcelinjacima i na daljinu. Planiras i proracunavas poteze unapred bas kao da igras sah.
Da ti javim ovom prilikom da su oni rojevi koje sam uzeo od tebe ko puska! Svojevremeno sam ih podelio na dva dela tj. razrojio i preneo sve u Banat preko Dunava. Ove godine skoro da nisam imao uopste vremena za pcele. Tek pocetkom oktobra sam uspeo da ih obidjem i stavim im herba strip letvice. Na moje veliko iznenadjenje sve su pcele na broju i to bogato, pune kosnice pcela a nastavci puni meda dupke. Jedva sam podigao nastavak gore da podmetnem prazan za zimovanje na dva nastavka. Napominjem da sam brzinski skinuo nesto malo meda za kucnu upotrebu pocetkom avgustua. Izgleda da sam naj bolji pcelar kad ih ne diram. Sto manje ih cackam to one daju bolji rezultat. Nadam se da cu uspeti sa oksalnom kiselinom u decembru da ih malo zastitim od varoe.
Javljam kakva je situacija na prolece.
Pozdrav.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1191 poslato: Novembar 17, 2022, 08:46:00 »
Zdravo Gorane,
ovo je mozda odgovor kako uspevas da pcelaris na udaljenim pcelinjacima i na daljinu. Planiras i proracunavas poteze unapred bas kao da igras sah.
...

Ево, док ти Горан не одговори можеш погледати кратак филм где је представио свој начин рада и планирања.



...
Izgleda da sam naj bolji pcelar kad ih ne diram. Sto manje ih cackam to one daju bolji rezultat. Nadam se da cu uspeti sa oksalnom kiselinom u decembru da ih malo zastitim od varoe.
...


Да, и ја сам то приметио... ове године сам доста радио на стрпљењу и мање отварао кошнице и чачкао рамове.
О томе је причао И Горан Томић на једном свом предавању.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1192 poslato: Decembar 13, 2022, 14:18:40 »



Протеклог викенда сам након више од месец дана овишао пчелињаке па да о томе оставим трага на овој теми. Због квара на колима субота је пропала јер сам цео дан провео код мајстора па пчеле нисам ни видео. Увече је кренула киша , падала целе ноћи и у недеље до око 11 сати. Већ сам био одустао да обилазим пчелињаке у селу и спремао се за повратак у Београд када је киша престала.
Да не дужим , оксална је већ била спремна па није било за чекати. Одрадио сам за кратко време третман на сва три пчелињака и вероватно поставио лични рекоред у раду. Када сам све сабрао , одузео и поделио испало је да ми је за третман по кошници требало 2,5 минута. Не верујем да може брже.
Што се самих пчелињака тиче у принципу све су на броју и у принципу сам задовољан затеченим стањем. Хране свуда има у 90 % клубе је одлично позиционирано по средини кошнице.
Моравски пчелињак у Ливадици ( 17 кошница ) заслужује 5 +. Никада до сада нисам имао јача и боља друштва.  Било је милина радити са њима.
Пчелињак у Плани ( 6 комада ) је нешто мало слабији али и он може да прође са солидном петицом.
Шумадијски пчелињак у Радовању ( 20 кошница ) је нешто слабији и добио је солидну четворку.
Све је дакле на свом месту , под контролом и зима може мирно да се чека.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1193 poslato: Decembar 14, 2022, 00:50:14 »



Протеклог викенда сам након више од месец дана овишао пчелињаке па да о томе оставим трага на овој теми. Због квара на колима субота је пропала јер сам цео дан провео код мајстора па пчеле нисам ни видео. Увече је кренула киша , падала целе ноћи и у недеље до око 11 сати. Већ сам био одустао да обилазим пчелињаке у селу и спремао се за повратак у Београд када је киша престала.
Да не дужим , оксална је већ била спремна па није било за чекати. Одрадио сам за кратко време третман на сва три пчелињака и вероватно поставио лични рекоред у раду. Када сам све сабрао , одузео и поделио испало је да ми је за третман по кошници требало 2,5 минута. Не верујем да може брже.
Што се самих пчелињака тиче у принципу све су на броју и у принципу сам задовољан затеченим стањем. Хране свуда има у 90 % клубе је одлично позиционирано по средини кошнице.
Моравски пчелињак у Ливадици ( 17 кошница ) заслужује 5 +. Никада до сада нисам имао јача и боља друштва.  Било је милина радити са њима.
Пчелињак у Плани ( 6 комада ) је нешто мало слабији али и он може да прође са солидном петицом.
Шумадијски пчелињак у Радовању ( 20 кошница ) је нешто слабији и добио је солидну четворку.
Све је дакле на свом месту , под контролом и зима може мирно да се чека.
Драго ми је Горане  да је све у реду и да си задовољан.
Срећно зимовање пчелицама!
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1194 poslato: Decembar 23, 2022, 12:02:06 »



Већ неколико дана уназад добијам информације са пчелињака да пчеле излазе и опште са природом. Пре пар минута сам добио телефонски позив са мог пчелињака у Радовању да је излазак пчела масован као у сред пролећа из свих зазимљених кошница. Са једне стране то ме радује јер доказује да су све живе и здраве , међутим са друге стране и нисам баш превише задовољан јер се налазимо у сред зиме ( пре пар дана је била краткодневица ) и сада би им најбоље било да су у дуком и мирном клубету . Ако већ данима излазе то више нису обични прочистни летови већ више од тога. Но , тако је како је , зима  иако је и календарски почела још очигледно није дошла на наше просторе.
Прошетао сам мало и по интернету па видим да многе колеге јављају да већ увелико стављају погаче ( неки већ и другу по реду ) те да имају легла и затвореног и отвореног. Бојим се да се неки чак тиме и хвале што ме и више него чуди ? ? ?
За сутра сам одредио дан да обиђем моје пчелињаке па је легло задња ствар коју бих пожелео да видим. Надам се да ће зима коначно доћи а пчеле отићи тамо где им је и место у чврсто клубе и на заслужени зимски одмор.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1195 poslato: Decembar 26, 2022, 13:14:56 »



Обилазак пчелињака - субота 24. децембар.
Пчелињак у Ливадици и Радовању у најбољем реду.
Пчелињак у Плани у хаосу. Преврнуте кошнице , подигнути кровови , наставци разбацани по дворишту. На срећу ту је остављено само 5. кошница са пчелама и већи број празних. Након кратког прегледа све санирано. Преврнуте су празне кошнице па нема веће штете. Кров подигнут са једног друштва са пчелама које је кисло неколико дана. Пчеле присутне , избиле на сатоноше , збег хранилица пуна воде. Страдања није било пчеле само узнемирене. И то је санирано , враћено све на своје место.
Након првог лошег утиска и није све тако трагично већ је по оној народној " како сам се надала добро сам се удала ".
Накнадном провером код колега дошао сам до сазнања да је у среду 21.12. наишла краткотрајна олуја са леденом кишом и јаким ветром слична торнаду која је трајала 5 до 6 минута те је штета вероватно тада причињена.
На крају је све добро испало.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1196 poslato: Decembar 27, 2022, 00:38:23 »
И ја сам летос имао олују на пчелињаку , налети и за десетак минута направи хаос. са куће ми тада скину нешто црепа и других делова.
Биће то све у реду Горане. Пчеле то лако све доведу у ред само ако не пада дуго на њих. 

Више пута су ми се превртале кошнице током зимовања или их срндаћи оборали али увек су све заједнице преживеле.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1197 poslato: Decembar 30, 2022, 12:52:44 »



Свим колегама срећни новогодишњи и божићни празници са пчелињака Раковац.

Van mreže Cvetkovic Aleksandar

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1198 poslato: Januar 01, 2023, 22:30:04 »
Gorane tebi i tvojima takodje srecna nova godina i bozicni praznici zelim, i zamolio bi te da posto sam video da forum Brdsko-planinsko pcelarenje objavilo poziv kako zvanicnim predavacima tako i iskusnim pcelarima da se prijavis i odrzis jos neko predavanje o pcelarenju nasom kosnicom tj. kosnicom RODNOM VOJOM. Pozdrav od mene i mojih kolega i hteo bi da ti se pohvalim kako sad drzimo nase pcele u Ripnju i da sad imamo oko 30-etak kosnica R.V.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1199 poslato: Januar 04, 2023, 11:16:05 »



Хвала Александре на честиткама и лепим жељама. Задовољство је видети да сте се ти и твоји ортаци осамосталили и проширили пчелињаке. Од првог дана када смо се упознали и када сте узели ројеве од мене било ми је јасно да ћете успети у свим својим намерама. Годио ми је ваш ентузијазам и посебно пријатељство које се одмах могло препознати. На вама је да устрајете и да мало чешће презентирате ваш рад и на овом форуму.


Што се тиче предавања о РВ кошници моје мишљење је било и остало да то треба да учини Воја Брстина. Он је изумео и патентирао ову кошницу , то је његово чедо . Стога је он и најпозванији да представи рад са њом онако како га је замислио када ју је стварао и онако како сада ради након вишегодишњег искуства у раду са њом. За мене је он био и остао  ауторитет број један када је РВ кошница а у ауторитете се не дира.


Ово исто сам рекао и Воји и Ђоки Зечевићу и остаћу при томе.


Ја ћу ову годину посветити раду са РЕВ кошницом. Експериментисао сам више година уназад са разним комбинацијама и мислим да сам пронашао праву. Показала се као добра али није за приказивање док се не потврди у више сезона. Резултат се мери када да резултат и у доброј години , каква је била прошла , али и у лошијој као што ће нажалост бити ова 2023 . На пчелињаку у Плани сам оставио 6. кошница и са њима ћу радити само ову нову методу. Све ћу наравно бележити а покушаћу да понешто и снимим од тога. Ако све буде било како сам осмислио о томе бих направио једно излагање за наредну јесен. Но , увек прво скочи па кажи хоп.