Autor Tema: Moj pocetnicki pcelinjak  (Pročitano 67676 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 13, 2014, 19:59:03 »
Dejane, moguće je da nema maticu. Ali, ako je neko iskusan izrazio sumnju da je bezmatak u pitanju, trebalo je da ti predloži i prve korake opreznosti. Leta bi trebalo suziti dok se to ne reši (naročito gornje leto koje deluje nebranjeno).

Međutim, kada se pogleda leto, deluje kao da je sve u redu. Pčele ventiliraju i s obzirom na današnju temperaturu i tamnu košnicu vrlo je moguće da je samo porasla temperatura u košnici i pčele teže da to dovedu u red.

Proveru prisustva matice radi kasno popodne, jer kod otvaranja košnice bez matice tuđice vrlo brzo napadaju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 14, 2014, 00:02:41 »
ta kosnica mi je uvek davala cudan zvuk prilikom otvaranja tu stara matica koju sam imao u planu da zamenim medjutim pocetkom avgusta ona je imala 9rl i nisam se usudio tu sam verovatno napravio gresku!Dal da gornje leto zatvorim skroz a donje suzim inace vidim da ono radi po mom skromnom znanju normalno unose polen ne nesto mnogo!
« Poslednja izmena: Oktobar 14, 2014, 08:37:55 od strane Global Moderator 1 »
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 14, 2014, 10:29:08 »
 
 
                            Pozdrav Dejane,
 
            Zadnji put sam na pcelinjaku bio pre tri nedelje i imao slicnu situaciju. Prvog dana boravka na pcelinjaku sam suzio leta na svim kosnicama.Tom prilikom sam primetio da mi na letu jedne kosnice pcele dosta lepezaju. Zvuk unutar kosnice mi se ucinio drugacijim nego kod drugih.Posumnjao sam kao i Ti na odsustvo matice. Sledeceg dana sam samo ovu pregledao i sve je bilo u najboljem redu. Prva je u nizu i nesto vise izlozena suncu i ocigledno je u pitanju bilo ventiliranje kosnice.
             Bez obzira na ovo moje iskustvo budi oprezan.Sva je sreca da Ti vremenske prilike idu na ruku pregledaj je jos jednom za svaki slucaj a u zavisnosti od toga kakva je situacija znas i sam sta ti je dalje ciniti.
             Pozdrav Rakovac.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 14, 2014, 23:30:10 »
i nisam bas upucen sta da radim osim da ponovo potrazim maticu mada to je sad tesko jer nije obelezena i ako utvrdim da je beymatak koliko shvatam ostaje mi da spojim ali dal nije sad to kasno!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 15, 2014, 11:16:50 »
 
 
 
                   Nije kasno Dejane zasto bi bilo. U delu Prakticno pcelarstvo i metode pcelarenja imas vec obradjenu temu Kad i kako se spajaju pcelinja drustva. Tu su svoja vidjenja dali vrsni pcelarski majstori Moma Milosevic i Dragan Sosic. Ako oni ne znaju ko onda zna. Vredi procitati pa onda sam odluci. Pozdrav Rakovac.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 15, 2014, 11:53:22 »
hvala gorane,u znanje dragana ne sumnjam za\to sam bas na ovom forumu i postavio ovo pitanje! pozz
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 15, 2014, 19:05:12 »
Evo kolegi Dejanu savjet: s obzirom na viđeno stekao sam dojam da se radi o vrlo pažljivoj osobi.Mislim da moraš biti malo odlučniji i te sitne probleme odbatali. Bavi se onim što je dobro.Meni se je davno prije dešavalo upravo to.Više sam se bavio problemima nego dobrim društvima.Ako je tvoj problem težak desetinu od onog što imaš , to sad  nije puno bitno. Svi naši savjeti teško da če uroditi plodom. Pazi na dobra društva, ona nose budučnost.Kad se jednom stabiliziraš na broju koji ti paše, napravit češ što god hočeš.
                                              To ti je malo pa niš ali jedna smjernica.
                                                                                                                           pozdrav Brzi

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 17, 2014, 20:44:27 »
Evo kolegi Dejanu savjet: s obzirom na viđeno stekao sam dojam da se radi o vrlo pažljivoj osobi.Mislim da moraš biti malo odlučniji i te sitne probleme odbatali. Bavi se onim što je dobro.Meni se je davno prije dešavalo upravo to.Više sam se bavio problemima nego dobrim društvima.Ako je tvoj problem težak desetinu od onog što imaš , to sad  nije puno bitno. Svi naši savjeti teško da če uroditi plodom. Pazi na dobra društva, ona nose budučnost.Kad se jednom stabiliziraš na broju koji ti paše, napravit češ što god hočeš.
                                              To ti je malo pa niš ali jedna smjernica.
                                                                                                                           pozdrav Brzi
Za sada gledam da se svakom dustvu ophodim isto i normalno da mi je zao svakog drustva koje je u problemu maksimalno p[osvetim (bar za sada kad sam na ovom broju kosnica)!Hvala u svakom slucaju na podrsci!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 17, 2014, 21:37:30 »
Kolega nemoj da se sikiras , ako nema maticu sastavi ga sa nekim drustvom , nije nikakav problem sad je najbolje vrijeme I najlakse uraditi , list novine probusiti na par mjesta I to drustvo dodati (prije tri dana sam dva sastavio sa maticama I sutra idem na pcelinjak da novinu skinem ) sacekaj dva tri dana izvadi papir .
 pozdrav

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 18, 2014, 17:09:29 »
Evo kako su novine izgrizene ili poderane , da bih se sastala dva drustva
ostale slike pogledaj na pcelarstvo Reljic

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 20, 2014, 00:57:14 »
Danas otisao u nameri da proverim sta se dasdava sa tim drustvom nisam uspeo da nsadjem matici i dalje se cuje brujanje radi kao i ostale mada sam hteo da je spojim ali posto nisam imao pomocnika a imao problema sa kicmom nisam mogao sam podici plodiste tako da spajanje ceka bolje vreme :-\ :'(
https://www.youtube.com/watch?v=LFRAwHJ8QAk samo par sekundi je snimljeno jer me nesto kamera na mob trokira!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #56 poslato: Novembar 09, 2014, 21:04:49 »

quote author=Dragan Šošić link=topic=1523.msg34161#msg34161 date=1413223143]
Dejane, moguće je da nema maticu. Ali, ako je neko iskusan izrazio sumnju da je bezmatak u pitanju, trebalo je da ti predloži i prve korake opreznosti. Leta bi trebalo suziti dok se to ne reši (naročito gornje leto koje deluje nebranjeno).


Međutim, kada se pogleda leto, deluje kao da je sve u redu. Pčele ventiliraju i s obzirom na današnju temperaturu i tamnu košnicu vrlo je moguće da je samo porasla temperatura u košnici i pčele teže da to dovedu u red.


Proveru prisustva matice radi kasno popodne, jer kod otvaranja košnice bez matice tuđice vrlo brzo napadaju.


Postovani kolega Draagane bili ste u pravu sto se tice moje sumnje da mi je drustvo ostalo bez matice ipak na srecu bila lazna!Danasnjim pregledom sam na srecu uspeo da uocim maticu! :) ;)
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #57 poslato: Novembar 09, 2014, 21:14:05 »
Pitanje je koliko sam bio u pravu. Ova mi liči na mladu maticu.

Ako već nije bila tu ranije moguće je da je u pitanju bilo sparivanje i da su pčele pratile sparivanje (tiha smena). Pretpostavljam da znaš da li je tada bilo trutova i mogućnosti da se dobro spari.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #58 poslato: Novembar 09, 2014, 21:22:13 »
Poucen pricama kolega da je krenulo negde legle odlucim se da pregledam par drustva gde su mi mlade matice i kod mene nije krenulo(na srecu)!Sa hranom sam zadovoljan uglavnom jer se vidi da su prebacivale sa krajnih ramova i povecali medne kape!Imam i slabija drustva koja su na 7 ramova ali nadam se uspesnom prezimljavanju!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #59 poslato: Novembar 09, 2014, 21:25:03 »
Pitanje je koliko sam bio u pravu. Ova mi liči na mladu maticu.

Ako već nije bila tu ranije moguće je da je u pitanju bilo sparivanje i da su pčele pratile sparivanje (tiha smena). Pretpostavljam da znaš da li je tada bilo trutova i mogućnosti da se dobro spari.
ja sam po zvuku posumnjao da nema matice u tom trenutku nije bilo ni trutova ni legla u bilo kom stadiumu!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.