Autor Tema: Moj pocetnicki pcelinjak  (Pročitano 67706 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #195 poslato: Mart 30, 2021, 15:22:21 »
Nije sto je moje ali nema lepseg sela od Visevca, sa sjajnim predelima.


О укусима не вреди распарвљати. О лепоти још мање.
Да је Вишевац леп то не спорим. Ипак , треба га посматрати као део шире приче баш као у песми :


" Сваком своје село најтоплије прија
а село је моје цела Шумадија ".


Вишевац се уписао у исторују чињеницим да је изродио једног од највећег међу великанама - Црног.
Мало ли је. 


Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #196 poslato: Maj 30, 2021, 21:17:18 »
Dugo me nije bilo na temi,manjka slobodnog vremena a mnogo posla pa cu u nekoliko posta prestaviti sta se desavalo na mom pcelinjaku u Zadnja 2 meseca
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #197 poslato: Maj 30, 2021, 21:25:13 »
Predivan dan na pcelinjaku,omiljena muzika i rad pcela.Po neki ubod dodje ali sta je to u odnosu kakvo zadovostvo imamo u radu sa pcelama!E sad da pocnem sa stanjem jer kako kazu posle mladenaca se broje  pcele,sto se tice gubitaka desio se 1 oplodnjak gde sam stavio staru maticu ako negde zafali i lose zazimljeno i na tome hvala Bogu zavrsava!Pcele u dobroj kondiciji masovno donose polen a i matice se polako zahuktavaju.Ocekivao sam mozda leglo na vise ramova ali ono se krece od3-4 rama gde zalezena 1/3,mada imam par ekstrema gde leglo rasirilo na 6rama .Sto se tice hrane dosta varira neke krcate gde sam imi oduyimao a negde na ivici zaliha tako da su dobile po jednu pogacu od 1.5kg gde je bilo potrebe.Negde sam intervenisao sa blagim prosirenjem sa izvucenim sacem.Medno
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #198 poslato: Maj 30, 2021, 21:31:48 »
I tako april svi ynamo kakav je bio da nam je zadao velike probleme za dalji razvoj,a kasnije ce se ispostaviti da je od mraza kod mene stradalo cvet bagrema za skoro 70%.Ipak se uspelo razviti drustva na 7-8 rama legla oko 25 aprila kad sam i isporucuo 10-ak drustva kupcu koji je bio prezadovoljan jacinom drustva.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #199 poslato: Jun 18, 2021, 23:26:23 »
Dodje i taj dugo ocekivani maj za nas pcelare gde smo ocekivali da ce dobro zamediti bagrem jer kasnio je 10 ak dana u odnosu na prosle godinu ali ispostavice se dato bila samo lazna nada.Prvi grozdovi su izmrzli u potponusti aovo sto je cvetalo oko 12 maja je bio drugi cvet koji i slabo medi i traje 5-6 dana!tako i bese mislim da je unos bio samo 12i 13 maja posle toga nista.Pre svega toga sam odlucio da isprobam drugu lokaciju sa par dreustva jer svake godine kasnije cveta nekih 5-6 dana kasnije u odnosu na Rakinac,medjutim bio je totalni promasaj jer je bagrem izmrzao 100% a orah rodio ko nikad.U Visevcu cak nije poteralo ni taj drugi cvet bar neke vajde da bude ovako me stigla najveca pcelarska kletva da sam morao da prihranim pcele u sred bagrema da bi ostale zive.Uspeo sam da izvadim nesto meda cisto da imam za sebe skromnih 20kg od 15 drustva.Tako ja prodje na bagremu,sad se nadam barem nesto na livadu i suncokret bar da pokrije dnevnu potrosnju.Pozz i medno kolege
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #200 poslato: Jun 19, 2021, 07:48:34 »


Горе главу Дејане и само напред. Биће боље, знам сигурно али не знам баш тачан датум. Скупиће оне за себе за зиму. Навијам да буде и више од тога. 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #201 poslato: Jun 21, 2021, 08:18:28 »



Знам Дејане и ја сам чекао до задњег тренутка са Радовањем. На крају сам тамо однео само пар комада и кад сам видео да нема уноса остале сам оставио крај Мораве и у Плани. Из тих у Радовању сам узео само по рам - два меда . Тек да не буде да нема баш ништа. Никад горе није било. Морава и Плана су дале по пун наставак , неке и мало више.  У просеку се ухватило 18 - 20 кила по друштву. Каква је година ја сам задовољан.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #202 poslato: Jun 21, 2021, 15:44:15 »
Ma to je odlicno,ja sam jedva izvadio toliko iz sva drustva koja sam imao,a nadao sam se u par drustva koja su mi bila u visevcu  na 70m od reke raca a unosa ni za lek idalje.U subotu dobile po 5l sirupa
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #203 poslato: Jun 21, 2021, 19:30:52 »



Дејо ту у Вишевцу је пуно брдо липе на месту где је била Карађорђева колиба. Меди ли та липа ?
Ја сам прошле године отерао неколико друштава у Купусину. Исто цело брдо са липом. Али медење слабо. Вратио сам их после месец дана исте онакве какве сам и отерао.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #204 poslato: Jun 21, 2021, 19:53:21 »
Moja kuca gleda na Gradiste i Karadjordjev dom i sve to to sto kazes da je puno lipe je tacno.Po mojim saznanjima ne medi uopste ili vrlo slabo medi u odlicnoj godini.Secam se kao dete da su mnogi doteterivali kamione sa pcelama jedne godine ali sledece se nisu vracali.a i dosta oko mene je prenaseljeno oko 400kosnica ima u krugu oko 1km
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #205 poslato: Decembar 30, 2021, 22:47:31 »

Nisam dugo pisalo jer nije bilo nista vredno pomena.Leto je nastavilo sa velokom susom i bespasnim periodom,a najveci problem nedostatak polena i dosta slabo razvijanje sto drustva sto rojeva!Sa prihranom sam zavrsio do 10septembra davanjem svim drustvima po 2l sirupa sa nozevojem.Sto se tice borbe sa varoom stavio sam letvice natopljene marvikoim lepo je odradjivao jer je varoa padala i 20 dana od stavljanja!E u oktobru nastaju pravi problemi veliki napadi osica se desavaju na pcelinjaku i oko 10.10 sam dimio i opadalo je dosta varoe ,gde je bilo i preko 300 u nekim drustvima.Za nedelju danu sam hteo ponoviti dimljenje ali onda nailazim na prazne kosnice sa dosta hrane ali bez pcele tada su mi stradale 8 drustva a ostale bilo je primetno slabiija drustva!i evo da zavrsim ovo izlaganje juce obisavsi pcele jos dva drustva manje ostale dal ce preziveti i nisam siguran jer ima od2-5 ulica pcela ali vecim delom na 3 ulice a zima jos nije ni pocela!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #206 poslato: Decembar 31, 2021, 08:27:12 »

Дејане, главу горе. Немој да посустајеш. Желим ти све најбоље.

Акценат је на том беспашном периоду без полена. То питање и прича је и остала у ''ваздуху'' ономад када смо Горан и ја ''џакали''. Погледај како и шта ради Јанош Балинт. Има предавање на мрежама. Укратко он скупља полен који после стерилише и враћа кроз погаче краткоживећим пчелама које треба да однегују дугоживеће пчеле. Сматра да те краткоживеће пчеле морају да буду максимално припремљене да би однеговале дугоживеће пчеле. Те дугоживеће морају да су однеговане када је природа у напону снаге тако да ће и оне да буде максимално припремљене за презимљавање и стварање нових генерација.
Колеге у Македонији су ове године имали проблеме са веома дугим периодом топлог и сушног лета. Сада такође имају проблема.
Погледај, размисли па послушај себе и ради како мислиш да треба.

другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #207 poslato: Decembar 31, 2021, 10:14:03 »



Поздрав Дејане ,


Дуго се већ нисмо чули те ми је жао што то чинимо овим поводом.
 
Страдања су ти колико видим баш велика а према стању на преосталим кошницама бојим се да ће их до пролећа бити и даље. На локацији на којој пчелариш током године на багрем се досељава велики број пчелара са ко зна каквим пчелама.  Вароа се на тој локацији јавља већ у току багремове паше и са третманом се не може чекати август и септембар већ се мора почети раније. Ти то очигледно ниси учинио. Осим тога на тој локацији након багрема наступа јако дуг беспашни период. Ове године он је трајао све до зазимљавања , дакле током целе сезоне . Мањак је био и нектара и полена што је проблем више јер је у августу и септембру требало одгајити квалитетну зимску пчелу. Пчеле нису имале могућности да одгаје квалитетну зимску пчелу нити да саме сакупе довољно хране за зимовање. Давање по 2. литра сирупа по друштву у септембру је било и премало и прекасно. Ту си у погледу хране направио прву грешку.
 
Ниси написао када си почео са третманом пчела против варое. По свему судећи да си и то учинио баш касно - прекасно. То ти је друга велика грешка. Без љутње , али ако си  10.октобра приликом димљења имао опадање од 300 па и више варое по друштву онда је то јако лоше да не употребим неки јачи израз. До тог датума теби су већ давно биле излежене све зимске пчеле. Велики број њих је од присутне варое већ тада био  оштећен. Значи ем нису одгајане у оптималним условима па су лошег квалитета ем су биле нападнуте инвазијом варое. Све што се надаље догађа је логична поседица лошег и закаснелог третмана са прихраном и са вароом.


Ако ти је за утеху знај да ниси једини на том терену са сличном ситуацијом и страдањима. Наш пријатељ са преко 300 друштава , да му не помињем име , уз то још и професионални пчелар са преко 20.година стажа у пчеларству има до пре две недеље страдање на пчелињаку преко 20 %. По његовој процени до пролећа ће бити још толико. Чупа косу и не може себи да опрости што је дозволио да доведе у питање пола пчелињака. Појавила му се масовно и нозема и друштва копне из дана у дан.


На истој локацији ја сам зазимио само два друштва. Нисам имао намере да их ту држим али ме је мрзело да их носим на Мораву. Од данас до сутра остале су ту након багрема који као што знаш ту није ни медио све до данас. Против варое сам користио  превентивне мере  рам грађевњак у априлу и ројење у мају . Већ од јуна тимол , па онај турски препарат у јулу, па мрављу киселину током септембра и октобра и на крају оксалну почетком децембра. Опадање варое никада није прелазило 20 комада . И то је много. Из њих је узето по пар рамова багрема тек да не буде без ништа  а сируп 1 : 1 су викендом добијале од јула месеца. Сада су зазимљене и у одличном су стању.


Сада шта је ту је спашавај што се спасти може. Размисли о спајању тих слабића што имаш јер те које су ти на две улице тешко да ће да доживе март месец. Да имаш РВ то би сад урадио очас посла а са ДБ је то већ " калај работа ". Ако размишљаш о РВ знај да од мене имаш рој на 6.рамова гратис.


Поздрав и лепо проведи наступајуће празнике а на пролеће ћемо се испомагати већ некако.


 

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #208 poslato: Decembar 31, 2021, 15:48:10 »

Дејане, главу горе. Немој да посустајеш. Желим ти све најбоље.

Акценат је на том беспашном периоду без полена. То питање и прича је и остала у ''ваздуху'' ономад када смо Горан и ја ''џакали''. Погледај како и шта ради Јанош Балинт. Има предавање на мрежама. Укратко он скупља полен који после стерилише и враћа кроз погаче краткоживећим пчелама које треба да однегују дугоживеће пчеле. Сматра да те краткоживеће пчеле морају да буду максимално припремљене да би однеговале дугоживеће пчеле. Те дугоживеће морају да су однеговане када је природа у напону снаге тако да ће и оне да буде максимално припремљене за презимљавање и стварање нових генерација.
Колеге у Македонији су ове године имали проблеме са веома дугим периодом топлог и сушног лета. Сада такође имају проблема.
Погледај, размисли па послушај себе и ради како мислиш да треба.

другарски поздрав
Zorane hvala na podrsci mnogo je razloga koji mogu biti ali i ja stavljam akcenat na polen.Problem je sto ga nije bilo tokom cele godine kada ni u aprilu nisu mogli dnevno ni 100 gr skupiti kada sam postavio skupljace polena!Shodno pasnim prilikama moracu da menjam nesto drasticno  tehnologiji a najblizi sam tome trazenju nove lokacije za pcelinjak!Pozz Sve najbolje
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #209 poslato: Decembar 31, 2021, 16:13:26 »



Поздрав Дејане ,


Дуго се већ нисмо чули те ми је жао што то чинимо овим поводом.
 
Страдања су ти колико видим баш велика а према стању на преосталим кошницама бојим се да ће их до пролећа бити и даље. На локацији на којој пчелариш током године на багрем се досељава велики број пчелара са ко зна каквим пчелама.  Вароа се на тој локацији јавља већ у току багремове паше и са третманом се не може чекати август и септембар већ се мора почети раније. Ти то очигледно ниси учинио. Осим тога на тој локацији након багрема наступа јако дуг беспашни период. Ове године он је трајао све до зазимљавања , дакле током целе сезоне . Мањак је био и нектара и полена што је проблем више јер је у августу и септембру требало одгајити квалитетну зимску пчелу. Пчеле нису имале могућности да одгаје квалитетну зимску пчелу нити да саме сакупе довољно хране за зимовање. Давање по 2. литра сирупа по друштву у септембру је било и премало и прекасно. Ту си у погледу хране направио прву грешку.
 
Ниси написао када си почео са третманом пчела против варое. По свему судећи да си и то учинио баш касно - прекасно. То ти је друга велика грешка. Без љутње , али ако си  10.октобра приликом димљења имао опадање од 300 па и више варое по друштву онда је то јако лоше да не употребим неки јачи израз. До тог датума теби су већ давно биле излежене све зимске пчеле. Велики број њих је од присутне варое већ тада био  оштећен. Значи ем нису одгајане у оптималним условима па су лошег квалитета ем су биле нападнуте инвазијом варое. Све што се надаље догађа је логична поседица лошег и закаснелог третмана са прихраном и са вароом.


Ако ти је за утеху знај да ниси једини на том терену са сличном ситуацијом и страдањима. Наш пријатељ са преко 300 друштава , да му не помињем име , уз то још и професионални пчелар са преко 20.година стажа у пчеларству има до пре две недеље страдање на пчелињаку преко 20 %. По његовој процени до пролећа ће бити још толико. Чупа косу и не може себи да опрости што је дозволио да доведе у питање пола пчелињака. Појавила му се масовно и нозема и друштва копне из дана у дан.


На истој локацији ја сам зазимио само два друштва. Нисам имао намере да их ту држим али ме је мрзело да их носим на Мораву. Од данас до сутра остале су ту након багрема који као што знаш ту није ни медио све до данас. Против варое сам користио  превентивне мере  рам грађевњак у априлу и ројење у мају . Већ од јуна тимол , па онај турски препарат у јулу, па мрављу киселину током септембра и октобра и на крају оксалну почетком децембра. Опадање варое никада није прелазило 20 комада . И то је много. Из њих је узето по пар рамова багрема тек да не буде без ништа  а сируп 1 : 1 су викендом добијале од јула месеца. Сада су зазимљене и у одличном су стању.


Сада шта је ту је спашавај што се спасти може. Размисли о спајању тих слабића што имаш јер те које су ти на две улице тешко да ће да доживе март месец. Да имаш РВ то би сад урадио очас посла а са ДБ је то већ " калај работа ". Ако размишљаш о РВ знај да од мене имаш рој на 6.рамова гратис.


Поздрав и лепо проведи наступајуће празнике а на пролеће ћемо се испомагати већ некако.


 
Gorane,prijatelju neznam sta da ti kazemaj krenem sa borbom protiv varoe jer uglavnom svi prvo krivimo za sve nedace upravo nju!Znas i sam kako je kad ti je pcelinjak udaljen jos imas i drugi posao(nije alibi za ovo stradanje) ali od aprila do kraja juna koristi ramove gradjevnjake apritom i sva drustva skoro razrojavao pocetkom juna.Sto se tice tretman tako sam radio od kad pcelarim da u avgustu krecem e mozda kasnio je drugu tretman ali losi vremenski uslovi krajem septembra nisu mi omogucili da odradim tretman.Sigurno je varoa imala velikog uticaja na slabljenje zajednica a kao jedan od faktora koji si ti pomenuo je doseljavanje dosta kosnica na nasoj teritoriji,dzabe ja ocistio kad drugu nisu ajuce slusajuci jedan debatni klub na youtube jedan velepcelar iz uzica kad rece da na prvi bagrem doteruje bas uRakinac aj agledam da bezim iz njega!a sad da se vratim na prihranu jer mozda nisam lepo napisao tih 2l mi je zavrsno sa nozevojem inace sam prihranjivao tokom celog leta au avgustu u 3-4 porcije po 4-5 litara odjednom ali polena ni za lek bukvalno tokom cele godine ne noze da se vide pcele kako na nozicam avuku ogromne kolicine polena a pcele takve lose uhranjene i sve ih napada!A znas dok su medist anijedno sredstvo ne treba koristiti abas u julu da se zazimljav ane ide mi u glavu.Hvala Gorane na ponudjenom roju ali nemam nameru pogotovo sad siriti i menjati tip kosnice jer nije ona u pitanju vec pcelar,a o spajanju nikako jer sta mi znaci da ih imam samo na broju,ono sto vredi samo ce da opstane do polovine februara!Svestan sam da cu ostati na par drustva ova od 2-3 ulice to ne prezivljava tako ad cu na pcelinjak tek krajem februara da se vise ne nerviram svakom odlasku na pcelinjak!Pozzz veliki i hvala na greske koje si me uputio da sam napravio
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.