Autor Tema: Moj početak  (Pročitano 19221 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #15 poslato: April 13, 2014, 15:46:26 »
Moguce da i ja grijesim,svakako hvala na preporuci,razrijedit cu sirup.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #16 poslato: April 28, 2014, 15:57:05 »
Evo ovako,nisam neko vrijeme pisao,
danas sam krenuo sa metodom uvećavanja pčelinjaka kako je Vojo napisao u temi "kako lako udeseterostruciti pčelinjak",pa danas sam krenuo,iako je on krenuo 25.4,ja sam par dana kasnije jer vrijeme je katastrofa,kisa,kisa i opet kisa,repice nema ni za vrcati,ostavljam njima sve za razvoj.
kod nas lagano bagrem krece,poceo se bijeliti,ocekujem za 2-3 dana da ce poceti mediti.
drugi pčelinjak sam formirao 9km od sadasnjeg,tako da smatram da se pcele nebudu vratile na staro mjesto.
nemam slika jer nazalost vrijeme je takvo da se nisam bavio fotografijom,nego konkretnim radom,iako znam da slike govore vise od tisucu rijeci,ali idemo redom.

  od maticne kosnice koja je puna pčela,na 2 je nastavka,znaci dupkom puno pčela,oduzeo sam 4 okvira sa leglom,1 je vecinom jednodnevno leglo,2 okvira sa zatvorenim leglom i jedan sa otvorenim,ali crvici su vec dosta veliki,nisam dovoljno iskusan da mogu reci koji je dan starosti,vjerujem da sam dobro napravio,onda imam 2 okvira sa medom i peludom,med je nepoklopljen,ali ga ima poprilično,i onda sam jos 2 okvira stavio,ima nesto legla,malo meda u gornjim dijelovima,i praznog mjesta od kuda su pčele izašle van,te dvije satne osnove..
med sam sklonio prema krajevima,pa stavio satne osnove,pa leglo,najmjađe leglo sam stavio u sredinu.

koliko sam pratio,nisam prenio maticu,pčela na okvirima ima poprilično,tako da nisam stresao jos jedan okvir sa pčelama u kosnicu...
ubacio sam 700ml sirupa,u najlon vrecicu sa izbusenim rupicama,utoplio kosnicu,suzio leto na 6cm,i to je to..

zajednicu iz koje sam uzeo okvire sam na prazna mjesta postavio satne osnove da mogu izgrađivati,matica mi je u donjem nastavku.
prihranio nisam jer ima dosta meda unutra,izgleda kako je toplo vani,don ne pada kisa unose nektar izvana..

za 4 dana cu vidjeti da li su izvukle maticnjake,porusiti vec zatvorene,ostaviti otvorene,te ponovno prihraniti i vidjeti kakvo je stanje u nukleusu!

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj početak
« Odgovor #17 poslato: April 28, 2014, 17:13:22 »
Najbolje resenje je da kupis maticu sparenu I dodas
ako izracunas dok izvuku maticnjak
                       pa izadje matica
                       pa opari se
                       pa ona pocne da leze jaja
                       pa dok prva pcela izadje
   to je tek negdje u junu
koliko ces puta dati sirup
pa pojacati sa leglom iz drugog drustva koje ces oslabiti
ja sam uvijek isao na varijantu sa sparenom maticom
 pozzz sa pcelinjaka













Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj početak
« Odgovor #18 poslato: April 28, 2014, 17:32:34 »
A kolega , ja sam u proslu srijedu samo po dva tri rama sa leglom starim I mladim prenio u nukleus (prvo provjerio da nije matica na tim ramovima )sa svim pcelama sto se nalaze na njima (a kad sam ih prenosio prskao ili ti fajtao sam sa vodom sa dodatim nozevojom I malo zasladjeno ) I dodao sam cetvrtinu pogacice I zatvorio drustvo a u cetvrtak otisao po narucene matice jos u martu I kad sam se vratio dodao tim nukleusima a danas sam otvorio I sve matice( obiljezene su zelenom bojom ) su izasle i polazu jaja , I dodam po jednu SO
 Inace nisam napomenuo da sam isao sa kolegom Dimitrijom ja kupio 16 kom a on 50 kom po 10 km ili 5 eura A 30 aprila idemo jos po jednu turu

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #19 poslato: April 29, 2014, 07:35:39 »
Probat cu sa vojinom metodom,kod nas su matice 10e i upitne su kvalitete,svi se nesto bune da kupljene selekcionirane matice pcele ili ne prihvate ili naprave tihu izmjenu.tako da idem mozda tezim putem,ali na racun stjecanja iskustva,ipak imam jos kosnica pa mogu odraditi metodu koju ti preporucas.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj početak
« Odgovor #20 poslato: April 29, 2014, 08:53:04 »
Ja radim 100% na nacin koji sam napisao e sad svako ima neko drugo misljenje I svoj nacin rada
najvaznije je da svako uspije u radu na sebi svojstven I ispraksan nacin
pozdrav

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #21 poslato: April 29, 2014, 09:07:46 »
Svakako kolega Zdravko,vi ste nekako bolji od nas,kod nas gleda svatko ko ce koga vise da zaj..e,nema previse ljudi koji ce pomoci,zato najvise aktivnosti imam upravo na ovom forumu,zato sto uvijek netko kaze nesto sto dobro dodje tokom rada u pcelinjaku.zato kod nas uvaljuju matice svakakve,oni koji su provjereni kod njih je nemoguce doci na red.
Kolega mi kaze da su on i njegov kolega od jednoga lani uzeli 50 matica,samo 4 su primile,napominjem da jedan ima 8 god pcelarenja,drugi preko 20,pa neiskustvo zanemarujem kao uzrok.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #22 poslato: April 30, 2014, 14:13:35 »
Danas bio na glavnom pčelinjaku,isao sam provjeriti glavno drustvo iz kojeg sam uzeo 8 okvira i stavio satne osnove,90% satnih osnova je izgradjeno,u svega 2 dana,da mi netko to kaze nebih mu vjerovao.
manjak pčela prakticki se niti nevidi,izgleda da su se izlegle mlade pčele pa tako nadomjestile prazninu.
Do nukleusa nisam stigao otici,njega obilaznim vjerovatno sutra,ali najkasnije prekosutra.
nesto kod mene medi,neznam da li je poceo bagrem ili nesto drugo,ali friskog nektara ima dosta..

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #23 poslato: Maj 02, 2014, 20:53:12 »
Danas sam bio kako sam i planirao na pomočnom pčelinjaku,nabrzinu sam pregledao nukleus,blagi dim,pčele nisu agresivne iako jako bruje kada sam otvorio košnicu,ima 7 otvorenih matičnjaka i 2 sam zatvorena srušio.kako se sprema 2 dana kiše,stavio sam 1l sirupa da imaju ,tako da sad opet 2 dana nemogu do pčelinjaka a ako i bude kiše da imaju hrane.

jos sam formirao 2 nukleusa od RV košnica i preselio sam na pomočni pčelinjak,identično sam napravio kao i sa ovim prvim,samo 4 dana kasnije.
nakraju sam im stavio po 1l sirupa.

bagrem se očekuje kod nas idući tjedan,tako da se nadam da ću nešto meda izvući u matičnim košnicama i izgraditi što više satnih osnova.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Moj početak
« Odgovor #24 poslato: Maj 03, 2014, 01:08:43 »
Колега Велимире, свака част на ангажовању и труду.

Мој савет би ти био да на пчелињаку, поред редовне појилице са чистом водом, поставиш и појилицу са 2,5 до 3 промила соли у води (то дође 25 - 30 грама на 10 литара воде или ако ти је лакше 2,5 - 3 грама на 1 литар воде) јер ћеш тако доста помоћи пчелама у градњи саћа (наравно ако ниси већ поставио). Код мене су пчеле имале избор чиста вода, вода и со и вода са додатим Нозевојем и шећером, али је 99% пчела је било на појилици са засољеном водом (додао сам им доста сатних основа на градњу).

Желим ти пуно успеха и среће са увећањем пчелињака, а поготово ти желим добру багремову пашу јер ће ти се ројеви баш лепо развити у њој.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #25 poslato: Maj 03, 2014, 06:48:58 »
Hvala kolega Nikola na komentaru.
Pojilica postoji od prvoga dana na pcelinjaku,samo je 15-ak metara udaljena kako bih nesmetano mogao napuniti kada popiju vodu.
Takodjer dodajem zasoljenu vodu,ispod 5 promila.
Kisa danas,pa sutra opet,neka se ispada pa ce valjda i bagrem zamediti.
hvala na lijepim zeljama.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #26 poslato: Maj 05, 2014, 18:27:39 »
danas sam pregledao sva 3 nukleusa,u onom prvo formiranom su 7 otvorenih maticnjaka,,u drugom ima 5 otvorenih i nijedan zatvoreni,a u trecem samo jedan otvoren..
jednodnevno leglo nisam nasao,a i pcele bruje tako da matice nema 100%..
ono sto me brine je velicina maticnjaka,zapravo nisam bas ni vidio previse maticnjaka u zivotu,ali cini mi se da nisu nesto veliki..pa me zanima da li da idem po nove okvire jednodnevnog legla pa da izvuku maticnjake dok pocne bagrem pa ce onda biti veci i kvalitetnije hranjeni,ili da ostavim ovako kako je?
danas sam im opet dao po litru sirupa da imaju,s tim da nukleusi kipe od pcela,nije se svo leglo izleglo,ali 7 ulica pcela je zaposjednuto skroz.


Evo ovakvi su maticnjaci




sliku posudio od kolege Dragana!

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj početak
« Odgovor #27 poslato: Maj 06, 2014, 10:24:56 »
Pa koce da ubaci jaje u te maticnjake koji su formirani na SO

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Moj početak
« Odgovor #28 poslato: Maj 06, 2014, 15:55:57 »
kolega Zdravko,ovu sliku sam posudio od kolege Dragana i stavio sam samo da prikazem maticnjake kakve sam i ja nasao kod sebe,ne ovako na SO,nego na izgradjenom sacu gdje ima legla cijeli ram..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Moj početak
« Odgovor #29 poslato: Maj 06, 2014, 19:19:25 »
Da mi ne lupamo glavu nagađanjima pregledaj te nukleuse sa ciljem da ustanoviš sledeće stvari


1. prisustvo jednodnevnog legla ( prisustvo uspravnih jajašaca u ćeliji, pod uspravno se podrazumeva da su paralelna sa zidovima ćelije )
2. prisustvo matice (polako i pažljivo pregledaj ram po ram)
3. prisustvo otvorenih matičnjaka koji su zaleženi ( ćelija okrenuta na dole, unutra jajašce zaliveno sa MM )


inače veličina matičnjaka se povrećava sa starošću istog, tako da te to ne brine, i također drugačiji su prisilni matičnjaci koje pčele izvlače od preostalog mladog legla kad ustanove da je društvo ostalo bez matice od rojevih matičnjaka. Nukleusi bi trebali da se ne roje (po definiciji- društva male snage) i ne znam koliko je dobro da se nukleusima dodaje leglo da bi oni izvlačili prisilne matičnjake, bolje je ako imaš da nabaviš maticu ili da im dodaš zreo matičnjak iz nekog drugog društva....