Autor Tema: Pčelinjak Ante Dankića  (Pročitano 94841 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #60 poslato: Avgust 25, 2015, 21:47:02 »
Od proljeća sam imao dosta posla tako da nisam baš previše pisao. Pčelarskom godinom sam uglavnom zadovoljan. Na repici se društva dobro razvila i donjela nešto i meda, bagrem je ponjeo i donjeo, suncokret se baš nije previše iskazao ali nije niti podbacio. sve u svemu izvrcano preko 500kg meda i skoro još toliko im ostavio za zimovanje (uglavnom suncokret). Baš neki dan stavio košnice u zimsku konfiguraciju, znači medišta na podnicu pa polunastavak i plodište. Do polovine 9-og mjeseca ću ih još stimulativno prihranivati sirupom (ostalo mi je 100-njak kg šećera) što znači u prosjeku 3kg po košnici, sada dosta unose pelud. Odvojio neispravno i staro saće za pretapanje tako da će biti i oko 15kg voska kojeg ću dati da mi pretope u satne osnove. Ima dosta nedostataka koje ću morati riješiti za iduću sezonu. Veliki problem mi je predstavljala kombinacija 2 LR standard nastavka i 2 polunastavka. Planirao sam 3 standarda i polunastavak ali mi ne stanu u kontejner, trenutno razmišljam da srežem polunastavak na 10-ak cm i još spustim malo zbjeg sa mrežom. Tokom cijele sezone sam izbacivao (manje-više) zatvoreno trutovsko leglo zbog varoe, sada sam stavio Bayerove Check Mite+ trake i ne opažam neki značajniji pad varoe. Tako je bilo i prošle godine pa sam poslije još i zadimio amitrazom ali ni onda nije bilo previše opale varoe tako da ću ove godine možda baciti samo jedan kontrolni dim na par jačih i slabijih zajednica. U 12. mjesecu redovito ide oksalna kiselina. Pošto je ove godine ostavljeno puno više meda za zimovanje mislim da mi pogače neće ni trebati do proljeća. Plan za iduću godinu je postaviti stacionar od 10-ak košnica jer mi je ove godine on jako falio, također bi probao proizvesti i svoje matice (ili bar iskoristiti kvalitetnije matičnjake).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #61 poslato: Avgust 27, 2015, 21:46:58 »
Danas pretopio sve loše okvire u parnom topioniku, poslije toga okvire prokuhao u kaustičnoj sodi tako da sada izgledaju kao novi. Jedna stvar me muči a to je kvaliteta otopljenog voska. Prilikom svakog topljenja na vrhu se odvoji jedan sloj voska koji je nešto svjetliji (a rekao bih i prljaviji). Svaki put sam taj dio voska "odsjekao" i danas na kraju balade sam te sve komade ponovno pretopio i dobio jedan "kolač". Na dnu je bio žuti i po meni čisti vosak a na vrhu je bio sloj voska koji je u otopljenom stanju malo crvenkastiji od ostalog dijela, prije se počnje stvrdnjavati i kada se stvrdne bude svjetliji od ostalog dijela. Zani ma dali su to možda primjese iz satnih osnova koje sam nabavljao od svakuda ili je normalan vosak sa nekim "prirodnim" dodacima? Od ovog donjeg dijela koji mi izgleda normalno ću izrađivati satne osnove za iduću sezonu dok od ovog "prljavijeg" neznam što bih. Ako je to neki parafin onda ga iskorisitit za svjeće ili...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 17, 2015, 21:48:28 »
Falila mi je ove godine pa sam odlučio malo investirati za sljedeću. SMS vaga Apiloger...
Također nabavio Jenter aparat pa ću pokušati proizvesti i matice za svoje potrebe


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #63 poslato: Novembar 30, 2015, 18:29:50 »
Jučer odradio tretman oksalnom kiselinom. Dan je bio možda malo pretopal (10 st. Cel). 4-5 društava na samo 4 ulice, prosjek 6-7 ulica. Dva društva nisam mogao ni odraditi oksalnom kiselinom jer je bio na svih 10 ulica te kad sam odškrinuo poklopnu navalile na mene kao mećava - ostavio sam ih kad malo zahladni. Jedno društvo je bilo skoro skroz u polunastavku ispod punog medišta, također mislim da će se uspjeti potpuno prebaciti u taj puni nastavak do pravih zima. Od zadnji put kada sam izvršio kontrolno dimljenje ostali su mi bjeli papiri na ulošcima podnica te sam mogao vidjeti opadanje varoe. Na dva društva je bio cca 100 opalih varoa dok na ostalima manje od 20. Treba uzeti u obzir da je prošlo mjesec dana od dimljenja a na kontejneru nemam mrava. Još jedna interesantna stvar je da mi je sada najjače društvo ono za koje sam sumnjao da neće dočekati prošli Božić a prezimilo je u nukleusu na 3 okvira i pogačama sa starom crvenom maticom koju sam zamjenio mlađom a staru sačuvao kao rezervu. Razvila se do bagrema vrlo brzo, dala dosta meda jedino što su ljute kao vragovi. Jedan mi je kolega rekao da ju sačuvam kao genetski materijal, ima sve dobre osobine osim agresivnosti.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #64 poslato: Novembar 30, 2015, 19:10:55 »
Zdravo Anto.
Prvo - kad ćeš da promeniš naslov tvoje teme, davno nisi na početku pčelarenja, ne možeš više da se švercuješ?! :D
Drugo, kako se završilo ono sa onim čudnim voskom?
(sad mi pade na pamet: da li bi bilo smisleno, staviti u vodu parnog topionika, kaustičnu sodu? Na taj način, istovremeno izvršiti i dezinfekciju.)
Treće- ja sam ove godine (u toku prolećea i leta) imao baš dosta mrava. Ulaze ispod poklopne daske, u stirodur...Ove godine ću da im spremim paklenu prepreku. Noge od kontejnera namažem nečim (staro motorno ulje, mast...)
Pozdrav.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #65 poslato: Novembar 30, 2015, 19:34:45 »
Citat: dusan lazic
Zdravo Anto.
Prvo - kad ćeš da promeniš naslov tvoje teme, davno nisi na početku pčelarenja, ne možeš više da se švercuješ?! :D 
Da promjenim u "najbolje godine" :)
Citat: dusan lazic

Drugo, kako se završilo ono sa onim čudnim voskom?
(sad mi pade na pamet: da li bi bilo smisleno, staviti u vodu parnog topionika, kaustičnu sodu? Na taj način, istovremeno izvršiti i dezinfekciju.)
Dobio sam 12kg čistog voska kojeg sam dao mi prerade u satne osnove i 2 kg voska sa nekim primjesama koje ću iskoristiti za neke pomoćne radnje
Citat: dusan lazic
Treće- ja sam ove godine (u toku prolećea i leta) imao baš dosta mrava. Ulaze ispod poklopne daske, u stirodur...Ove godine ću da im spremim paklenu prepreku. Noge od kontejnera namažem nečim (staro motorno ulje, mast...)
Čitao sam na našem forum da neki stavljaju lišće od oraha, navodno im smeta... ja nisam imao većih problema na kontejneru

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #66 poslato: Januar 03, 2016, 11:05:18 »
U Aeroklubu tradicionalno Novogodišnje letenje. Ako već ne lete pčele onda smo tu mi... ;) U pozadini se vidi moj kontejner sa pčelama, tako da sam spojio dva hobija na jednom mjestu.
Noćas palo dosta snjega, sutra ću opet do pčela da počistim snjeg sa leta.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #67 poslato: Januar 04, 2016, 13:21:52 »
Citat: dusan lazic
Zdravo Anto.
Prvo - kad ćeš da promeniš naslov tvoje teme, davno nisi na početku pčelarenja, ne možeš više da se švercuješ?! :D


Dule, ovo će mi biti treća godina kako se bakćem oko pčela i ne mogu se više izvačiti na Početak pčelarenja. Kako ne mogu promjeniti naslov teme onda ću otvoriti novu temu.

Moderator 4

  • Gost
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #68 poslato: Januar 04, 2016, 13:36:50 »
Поштовани Анто,

Нема потребе да отварате нову тему. Реците како желите да назовете ову, и променићемо њен назив.

Поздрав,
Модератор 4

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #69 poslato: Januar 05, 2016, 13:40:33 »
Temperature od -5 do -12 i snjeg napadao oko 20cm naokolo svud mir i tišina - idealno za zimovanje pčela. Obišao pčele da sklonim nanose snjega sa leta.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #70 poslato: Januar 05, 2016, 21:19:41 »
 Kolega jesuli ove duboke podnjace polenske , vidim da imas plitke I duboke


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #71 poslato: Januar 05, 2016, 22:06:13 »
Samo par je bez skupljača ostale su sa skupljačima ali nisu sve iste vrste

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #72 poslato: Mart 02, 2016, 20:35:06 »
Od 27 uzimljenih zajednica 1 umrlo od gladi (klube se pomaklo od sredine prema kraju i tamo ostalo za vrijeme hladnoće, druga polovica puna meda), 1 bezmatak, 1 sa nesparenom maticom i jedno sa lošom maticom (jako malo legla) ostala su OK. Otvorio jedno društvo: 4 okvira legla (dva srednja sa po 70% okvira) ostalo sve puno meda - nije mi jasno na čemu su preživjele zimu. U toku su izrada podnica i ostale stolarije za stacionar. Danas vrijeme jako lijepo i mirno pa su ga pčele iskoristile maksimalno. Prognoza za iduće dane ne obećava puno....

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #73 poslato: Mart 03, 2016, 10:03:38 »
 Ante, bas ti je lepo sredjen kontejner sa pcelama. Svaka cas'.
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #74 poslato: Mart 03, 2016, 13:44:10 »
Hvala Milosave, malo je preuzak u "hodniku" (90cm) pa ću ga morati proširivati čim opustim pupak ;)