Autor Tema: Pčelinjak Ante Dankića  (Pročitano 94846 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #15 poslato: Januar 05, 2015, 18:01:35 »
Ne znam zašto se plašiš provere kucanjem po košnici. Ja sam ovih dana neke otklapao više puta i neće im ništa biti... Jer sam ih pre toga malo „tumbo“. Da nisam, već bi bile mrtve (oko dvesta-trista pčela u najmanjoj ulici je tu i ostalo – što znači da je hrane u prvom nastavku oko klubeta nestalo).

Ako pčele dobro zimuju, na slabo kuckanje gotovo da i neće biti „odgovora“ pčela, jer je to vrlo tihi šum, gotovo nečujan. Samo morš biti siguran da su u bezbednom položaju: ili u drugom nastavku, gde je hrana ili su dobro zazimljene u jednom nastavku.

Jači zvuk se čuje kada su pčele nešto aktivnije (ima nešto legla, spoljna temperatura je dovoljna visoka i pčele mogu olabaviti veze u klubetu, lošija hrana koja optrerećuje probavni trakt pre vremena, moguća je žeđ itd).

Prvo se uveri da su pčele prešle u drugi nastavak (ako zimuju na dva nastavka), zatim da je hrane oko klubeta dovoljno. Kuckanje po košnici je tada i nepotrebno, ali možeš slobodno proveriti. Misliš li da senice ili neke druge ptice ne „kuckaju“ po košnici...

Ako si siguran da  su pčele sa dobro postavljenim klubetom u odnosu na hranu, taj jedva čujni šum je znak da dobro zimuju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Petrovic S Zoran

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • pcelarim lr kosnicama
  • Lokacija pčelinjaka: Sivac
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #16 poslato: Januar 05, 2015, 18:15:27 »
dok su pcele u klubetu nemoj seliti

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #17 poslato: Januar 08, 2015, 19:31:00 »
Citat: Dragan Šošić
Prvo se uveri da su pčele prešle u drugi nastavak (ako zimuju na dva nastavka), zatim da je hrane oko klubeta dovoljno. Kuckanje po košnici je tada i nepotrebno, ali možeš slobodno proveriti. Misliš li da senice ili neke druge ptice ne „kuckaju“ po košnici...
Sve su mi pčele u gornjem nastavku jer spremljenog meda baš i nije bilo previše. Vjerujem da je donji nastavak sada temeljito očišćen pa stoga ga mislim prije seljenja izbaciti.
1. jednostavnije mi je preseliti 10 košnica na jednom nastavku.
2. Planiram ubaciti polunastavak kao visoko plodište kada se leglo na ovom jednom nastavku dobro razviju u proljeće.
Također pošto će ići nove podnjače sa skupljačima polena onda ću i taj posao odmah napraviti da ne petljam dva puta.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #18 poslato: Januar 09, 2015, 20:53:07 »
Može se desiti i da nije sva hrana iz donjeg nastavka potrošena. Može se desiti sa ostane meda u zadnjim gornjim uglovima svih ramova.

Pretpostavljam da nameravaš koristiti samo jedan polunastavak. Polunastavak kao proširenje plodišta može biti i malo problematičan. Ako koristiš matičnu rešetku, ne sme ostajati iznad osnovnog (LR) plodišta. S obzirom da tek nameravaš da počneš koristiti PM, saće je devičansko i tu neće biti puno legla.

Tako, da znaš da je tehnika rada sa samo jednim polunastavkom kod LR košnice pomalo i neugodna. Sasvim je druga priča kada budeš imao nešto starije saće u tom PM nastavku. Ako PM nastavak koristiš kao „magacin“ hrane, kako ga nazivaju, to ima takođe svoje prednosti i mane. Najveća mana je ako budeš prinuđen da zazimiš tako da LR nastavak bude kao donji, a PM kao gornji. Takođe ga i pčele doživljavajusamo kao magacin hrane, a ne plodište i klube može stradati u prvom LR nastavku iako je "magacin" pun (ako krene leglo i jako zahladi, na duže vreme).



Što se tiče sakupljača polena, razmišljaj malo o „kanadskom“ sakupljaču polena (tako ga tako nazivaju, ali nisam baš siguran da je kanadski) ili nekom slične konnstrukcije. Po svim odlikama mislim da je konstruisan da se koristi kao podnjača i sakupljač polena u gornjem društvu, što znači da je sakupljanje polena dobro raditi sa dvojnim društvima. Uvek imaš sigurnost da društvo neće ući slabo u zimu, ako oduzimanje polena bude uticalo na snagu društva – jednostavno se u jesen spoje donje i gornje društvo. Mada ovo moje razmišljanje uzmi sa rezervom, jer ne sakupljam polen.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #19 poslato: Januar 09, 2015, 22:13:14 »
Citat: Dragan Šošić
Pretpostavljam da nameravaš koristiti samo jedan polunastavak. Polunastavak kao proširenje plodišta može biti i malo problematičan. Ako koristiš matičnu rešetku, ne sme ostajati iznad osnovnog (LR) plodišta. S obzirom da tek nameravaš da počneš koristiti PM, saće je devičansko i tu neće biti puno legla.
Namjeravam koristiti polunastavak kao što kažeš kao magacin hrane ili pojas meda iznad legla. Do glavne paše ne namjeravam stavljati matičnu rešetku. Kada se društvo dobro razvije na jednom nastavku stavit ću puni okvir mladog legla u polunastavak (koji je gore)  tako da zahvati i pola LR tijela jer moram privući pčele u gornji polunastavak a kada izgrade par okvira polunastavka onda vratiti okvir u nastavak a u polunastavku postaviti naizmjence izgrađeno saće i satne osnove. Polunastavak nisam niti planirao da ga matica zaliježe.
Citat: Dragan Šošić
Najveća mana je ako budeš prinuđen da zazimiš tako da LR nastavak bude kao donji, a PM kao gornji. Takođe ga i pčele doživljavajusamo kao magacin hrane, a ne plodište i klube može stradati u prvom LR nastavku iako je "magacin" pun (ako krene leglo i jako zahladi, na duže vreme).
Ne razumijem šta bi me primoralo da pred jesen ne podbacim polunastavak ispod plodišta? Ove godine sam to napravio na jednom društvu na kojem sam imao polunastavak.
Citat: Dragan Šošić
Što se tiče sakupljača polena, razmišljaj malo o „kanadskom“ sakupljaču polena (tako ga tako nazivaju, ali nisam baš siguran da je kanadski) ili nekom slične konnstrukcije. Po svim odlikama mislim da je konstruisan da se koristi kao podnjača i sakupljač polena u gornjem društvu, što znači da je sakupljanje polena dobro raditi sa dvojnim društvima. Uvek imaš sigurnost da društvo neće ući slabo u zimu, ako oduzimanje polena bude uticalo na snagu društva – jednostavno se u jesen spoje donje i gornje društvo. Mada ovo moje razmišljanje uzmi sa rezervom, jer ne sakupljam polen.
Šole možda ti je promaklo ali naručio sam si kontejner za LR (manji) na kojem se nemože dvojno pčelariti jer je prostor iznad 2. nastavka zatvoren limom :( Osim ovih košnica na kontejneru morat ću si ostaviti nešto i na stacionaru prvenstveno zbog sparivanja matica i pomoćnih društava. Podnjača je dosta solidno napravljena i lako se prebaci da bude u funkciji ili ne.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #20 poslato: Januar 30, 2015, 13:52:09 »
Danas obišao pčelinjak, sva društva uredno zimuju i ne troše previše dodane pogače (znači da ipak imaju zalihe meda). Jedno društvo mi je bilo zazimljeno da 2 LR tijela i cijelo mi je vrijeme sumnjivo te odlučih da ga otvorim. Od 10 zazimljenih 9 je odlučilo to obaviti u gornjem nastavku a ovo eto baš u inat u donjem  a u gornjem ostali puni okviri meda. Klube je na nekih 5 ulica ali se vidi i dosta mrtvih pčela na podnici (vjerovatno od gladi). Sad kad sam snimio situaciju jasno mi je šta trebam uraditi. Krajnje okvire u donjem nastavku izvadio te iz gornjeg okvire sa medom "prislonio" uz klube. Onu pogaču iz gornjeg tijela sastrugao špahtlom na najlon i dodao na satonoše u donjem tijelu, mreža, poklopna daska stiropor, krov. Gornji prazni nastavak skinuo i u skladište. Unatoč savjetima nekih da u zimi ne treba ništa dirati odlučio sam poslušati Šoleta i malo prokopati - mislim da sam danas ipak spasio ovo društvo od sigurne propasti.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #21 poslato: Januar 31, 2015, 21:07:18 »
Bravo kolega Anto! Možda bih ja ipak taj nastavak koji si odneo u skladište, ostavio na podnjači.
Pozdrav iz Novog Miloševa...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #22 poslato: Februar 01, 2015, 13:14:55 »
Poštovanje g. Vojo!
Namjeravam na svako društvo dodati polunastavak kao dio plodišta, pa mi je možda bolje sada dok je drugi nastavak prazan bez pčela sa čistim igrađenim svjetlim saćima skloniti da mi se pčele ne "razvlače" kada se klupko otpusti. Kada mi plodišni nastavak uzavri sa pčelama dodat ću polunastavak da ga što prije izgrade a kad krene prava paša imat ću ova izgrađena saća spremna za pravi medober.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #23 poslato: Februar 01, 2015, 13:55:18 »
Kolega Anto, sad ne razumem, otkud sada drugi nastavak sa svetlim saćem? Ako je sada u košnicama onda je trebao biti ispod plodišta.
Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #24 poslato: Februar 01, 2015, 14:30:29 »
Ostavio sam u gornjem nastavku 3-4 okvira sa tamnijim saćima u sredini a ostali okviri su bili svjetliji i sa strane. Sada sam tamnije okvire u kojima je bilo još meda spustio u donji nastavak a gore podigao svjetlije okvire. Dakle, poslije moje zadnje manipulacije gore su ostali većinom svjetliji i prazni okviri a dole tamniji sa medom i klubetom pčela koje nisam ni dirao.
Manje više mi je tako i u ostalim košnicama ali u ovoj je klube ostalo u donjem a moja je greška što to nisam ranije primjetio - početnička greška nadam se da ću ove godine manje griješiti.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #25 poslato: Februar 01, 2015, 21:16:50 »
Danas obišao pčelinjak, sva društva uredno zimuju i ne troše previše dodane pogače (znači da ipak imaju zalihe meda). Jedno društvo mi je bilo zazimljeno da 2 LR tijela i cijelo mi je vrijeme sumnjivo te odlučih da ga otvorim. Od 10 zazimljenih 9 je odlučilo to obaviti u gornjem nastavku a ovo eto baš u inat u donjem  a u gornjem ostali puni okviri meda. Klube je na nekih 5 ulica ali se vidi i dosta mrtvih pčela na podnici (vjerovatno od gladi). Sad kad sam snimio situaciju jasno mi je šta trebam uraditi. Krajnje okvire u donjem nastavku izvadio te iz gornjeg okvire sa medom "prislonio" uz klube. Onu pogaču iz gornjeg tijela sastrugao špahtlom na najlon i dodao na satonoše u donjem tijelu, mreža, poklopna daska stiropor, krov. Gornji prazni nastavak skinuo i u skladište. Unatoč savjetima nekih da u zimi ne treba ništa dirati odlučio sam poslušati Šoleta i malo prokopati - mislim da sam danas ipak spasio ovo društvo od sigurne propasti.

Kako misliš prislonio uz klube? Ako ti je središte ostalo sa više okvira koji imaju malo meda, napravio si problem.

 Ako jako zahladi, med na obodu klubeta je beskorisan.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #26 poslato: Februar 01, 2015, 22:27:08 »
Znači trebao bih "raskopati" i te okvire sa klubetom (ima ih oko 4) i ostaviti možda samo 2 centralna?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #27 poslato: Februar 01, 2015, 22:39:04 »
S obzirom da si sveo na jedan nastavak, onda nema bojazni da će pčele da se vrate u donji nastavak. Ovo je vrlo realna opasnost koja se dešava. Pisao sam negde krajem decembra ili početkom januara da moram srediti jedno društvo koje je ostalo u prvom nastavku.

Sve je urađeno po pravilu*, koje pčele nisu poštovale: ’ladno su sišle u prvi nastavak i sada je tu 1 ceo ram poklopljenog legla!!!... i jedan sa površinom legla jedne šake. Ako bi potrajalo relativno toplo vreme, one bi se možda (ali možda) prebacile u gornji nastavak.

Sada sam je ostavio na dva nastavka i dalje, ali je lako usmeriti je u gornji nastavak: sada ima legla i više nema teorije da će se vratiti u donji. Podigao sam samo ta dva rama i stavio između ramova sa medom u gornjem nastavku. Sada su bezbedne, stvarno do proleća.

Ako imaš leglo, ostavi samo te ramove u središtu klubeta i do njih stavi med. One druge koje sklanjaš i koji su bili u predelu klubeta skloni iz košnice.





* Ako te zanima mogu opisati kako sam prvi put presložio košnicu (ako već nisam pisao negde u nekoj drugoj temi), ne bih sada da preterano mnogo pišem u jednoj poruci i skrećem ti pažnju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #28 poslato: Februar 01, 2015, 22:41:54 »
Postoji li kakva opasnost ako čačkam sada po hladnom vremenu?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #29 poslato: Februar 01, 2015, 22:56:01 »
Šole: "* Ako te zanima mogu opisati kako sam prvi put presložio košnicu (ako već nisam pisao negde u nekoj drugoj temi), ne bih sada da preterano mnogo pišem u jednoj poruci i skrećem ti pažnju." 

Pisao si Šole ali je bolje da i ovde napišeš.

Anto: "Postoji li kakva opasnost ako čačkam sada po hladnom vremenu?".
Opasno je kada zahladi i odvoje se od meda. Na kratko sve možeš da radiš. Šole o tome ima više iskustva (radovima u hladnijem periodu) i  to je više puta opisivao.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.