Autor Tema: Метода Зорана Севића  (Pročitano 41243 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Михајловић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тесовиште
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #105 poslato: Maj 26, 2018, 12:05:00 »
Ове године сам пробао ову методу на лр кошнице и доживео велико разочарење, молим вас да ми кажете где сам погрешио.  Поступак који сам радио је следећи изимио сам 4 заједнице, заједнице сам ставио у пару односно 2 ѕаједнице једна до друге па празан простор па онда 2 заједнице 1 до друге. 15. 04 у првом пару заједница имао сам у заједници бр. 1, 5 рама легла у заједници бр. 2, 7 рама легла, у другома пару заједница имао сам по 6 рама легла. Багрем је кренуо 05. 05. а ја сам 06. 05 нашао матице оставио 2 рама легла и матицу у заједници 1 и наравно ставио матичну а остатак легла ставио у стартер из заједнице 2 сам узео матицу са 3 рама легла и пребацио у нову кошницу, остатак легла сам пребацио у стартер. Повукао сам заједницу 1 у лево а склонио сандуке заједнице 2, ово исто сам урадио са заједницом 3 и 4. 12. 05. сам порушио затворене матичњаке а 16. 05. сам поделио стартер на нуклеусе са по 4 рама легла са матичњацима наравно. У спојеним односно производним друштвима је био леп унос и брзо су напуниле један наставак и кренуле да пуне други. Међутим 20.05 сам приметио много мање пчела на полетаљкама у производним друштвима него раније и 25. 05. са отворио да видим колико ће бити за врцање међутим изненадио сам се било је мање меда него раније рекао бих 10 до 15 кг мање него 16.05. Због чега се смањио број пчела и количина меда?

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #106 poslato: Maj 26, 2018, 20:47:37 »
Nikola, nisam razumeo, jel si prebacio svo leglo recimo iz 2. u 1. kosnicu i iz 3. u 4. tada 15.4.? S obzirom da si 6.5. prebacio iz 2. maticu sa 3 rama legla, shvatio sam da nisi prebacivao leglo u proizvodne.

Van mreže Zoran Indjic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krnule kod Vladimiraca
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #107 poslato: Maj 26, 2018, 23:11:37 »
A u! Nikola sta sve ispisa a nista konkretno.Nisi napisao kada si drustva pojacavao i koliko si im ubacio R.L.Zasto si vadio maticu?
Iz napisanog mislim da nisi dobro procitao, prostudirao, naucio pa nisi ni odradio.
Pozdrav

Van mreže Никола Михајловић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тесовиште
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #108 poslato: Maj 27, 2018, 00:21:31 »
Danas sam tek shvatio gde sam pogresio, danak neiskustvu. Nadam se da cu moci ispraviti gresku iduce godine! Pozdrav

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #109 poslato: Jun 02, 2018, 22:51:52 »
Probali i mi ovu tehniku. Nije nam se dalo da je primenimo na ceo pcelinjak, koji je u prolece brojao 26 drustava. Organizacioni problemi oko selidbe pcela iz zimovnika neiskustvo oko procene momenta za pojacavanje imali su za posledicu da smo 4 najjaca drustva pojacali do 12 ramova legla tek 20.4.2018. racunali da cemo u Deliblatsku ici najranije oko Djurdjevdana kao i svake godine. Greska, oko Djurdjevdana smo se ove godine vracali kuci. Morali smo prekinuti proces ojacavanja proizvodnih drustava vec pred 01.05. tacnije 29.4. i 30.04. i formirati akumulatore. Dobro su ta drustva odradila na bagremu, ali verujem da smo pojacavanje odradili 10.04. da bi rezultat kod tih kosnica bio mnogo bolji. Iz akumulatora smo u troramnim oplodnjacima sa po tri rama legla formirali 20-ak rojeva. Mislim da se samo u dva nisu sparile matice. Sa rojevima sam prezadovoljan. Preselili smo ih u nukleuse i sad ih negujemo. Resio sam i dogodine da radim po ovoj metodi sa tim sto cu rojeve zazimiti na proizvodnim jakim zajednicama i spajati bez kalkulacije 10.04. i imati spremne zajednice za1.5. pa makar cekao bagrem jos nedelju dana :) Salim se ima ga oko ovog datuma u nasoj okolini tako da ce ojacana drustva moci da rade do seobe....
 

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #110 poslato: Avgust 01, 2018, 12:05:39 »
Севић или Хуњади тј шија или врат! Можда на десет кошница. Шта да раде ови са двеста? Нема од тог посла ништа. Формирање мега друштва пред багрем је давно разрадио Јосип Белчић. Много једноставније и ефикасније. Савет колегама почетницима да заобиђу оне технике за које ни сами аутори немају одговоре на сва питања. Пратим ову тему и искуства оних који су покушали и не прочитах да је неко успео. Све је у стилу техника је добра али.... Поткрала се грешка. Што једноставније то боље за пчеле и пчелара.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #111 poslato: Avgust 01, 2018, 23:25:58 »
Ja sam radio ovu metodu i prošle i ove godine. Prošle sam bio prezadovoljan, a ove sam prošao potpuno identično kao kolega Aleksandar. Čak nam se i svi datumi poklapaju. 😀 S tim što su mi društva izašla slabija iz zime jer im nisam trpao besumučno pogače kao mnogi u mom kraju (neki čak i po 4-5 pa i više po društvu za celu zimu), onda sam imao dosta problema sa sparivanjem matica u rojevima, pa mi je od 16 formiranih ostalo 6, mada je 2 grabež odnela. Ali dobro, vremenske prilike su učinile svoje, teramo dalje. Ono što bih naveo kao bitnije je da ima puno posla kod ove metode i moraju se poklopiti kockice da bi bila uspešna.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #112 poslato: Avgust 03, 2018, 13:59:24 »
Kolega Ivice kao prvo zlem da te pozdravim. Kao drugo mislim da nisi u pravu, ako pokusavas da nadjes razloge za neuspeh u pcelarenju ovom tehnikom to sto nisi "besomucno dodavao pogace u prolece", no to je tema o pogacama pa je ja ne bih ovde provlacio. Cini mi se, imao sam dobre rezultate bez obzira sto sam omanuo u nekim kljucnim segmentima. Za dogodine, resio sam, pojacavam ih 10.aprila, a mozda I koji dan ranije. Stvoricu sebi uslove da opustenije radim ovu tehniku dok sam jos kod kuce I ne preselim na bagrem. Pogace necu dodavati pre 1 marta, a ako procenim da imam dovoljno hrane radicu stimulaciju ramovima sa medom kako kolega Sevic to kod sebe radi. Ove godine sam se suzdrzao od dodavanja SO do bagrema I mislim da cu I to ispostovati I u sl. godini, bez obzira sto sam bio na repici pre bagrema I sto cu insistirati I dogodine na prolecnom razvoju uz pomoc uljane repice.
Kolega Miroslav pominje komplikovanost tehnike I povlaci paralelu sa 10 na 200 kosnica. Ne kazem da sam I blizu iskustvu koje ima Sevic, ali ne zaboravljam njegove reci, a razloga za sumnju nemam, da on sam ovom tehnikom opsluzuje oko 170 drustava. U predavanju su izneta I izvesna pojednostavljenja kojima se on sluzi, a to je zimovanje sa rojem na proizvodnom drustvu, ili situacija gde su proizvodna I pomocna drustva prve komsije na nekim pcelinjacima I vrlo se lako spajau u oba slucaja bez gubitka izletnica. Ne kazem da je jednostavno I u jednom kratkom period ima se gomila posla, ali ni druge tehnike u aprilu I maju ne predvidjaju ruke u dzepove I cigar u usta :). Valja tad svuda zapeti, pa ili pojacavati ili ujednacavati, a posle bagrema boriti se sa rojevim nagonom do suncokreta, pa razrojavati, pa ...., a sta nama malima drugo I preostaje nego da se intezivno bavimo pcelarstvom I pokusamo iz to malo resursa izvuci maksimum. Nismo mi u poziciji velikog pcelara, kao napr. naseg sugradjanina I kolege koji sa porodicom radi oko 1000 kom, koji mi jednom rece da on vise ne racuna nikakve proseke nego samo broji burad, pa ako zafali meda on poveca pcelinjak  :) ...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #113 poslato: Decembar 31, 2018, 09:13:30 »



          У петак 28.12. сам одслушао предавање колеге Зорана Севића. Предавање је одржано у организацији ПД Барајево. Предавач је био јасан , разложан , коректан и максимално се потрудио  да појасни све детаље своје методе. Било је неких мањих разлика у односу на предавање објављено на овом форуму. Мој утисак је да га већина слушалаца није до краја разумела. Уосталом такви су били коментари након одржаног предавања.
          Све што сам , овога пута и уживо чуо и видео , потврђује мој већ раније изречени став да се ради о веома суптилној техници пчеларења која иде по " ивици жилета " што се тиче ројевог нагона . Они који би се упустили у примену ове методе морали би да у потпуности испоштују Севићеве препоруке без било каквог одступања или импровизације. У противном сезона се лако може упропастити. Метода по мени није за почетнике а они који би се искушали са њеном применом би то требало да ураде на делу пчелињака. Ово посебно зато што Севић није у свом предавању обухватио РВ кошницу. Са ових разлога је неопходно делове методе прилагодити нашој кошници.  Опрез никада није на одмет .


         
         
         
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2018, 09:36:33 od strane Rakovac Goran »

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #114 poslato: Decembar 31, 2018, 09:53:14 »
Majkane, da li je pomenuo trazenje matice. Rekao je da je to problem i da ga je usavrsio. Ipak je to najtezi deo prilikom formiranja akomulatora. Ja radim slicno , po Hunjadiju i ide to ali usporava trazenjem matice, mora se naci i izolovati , pre prenosenja ramova sa leglom , sto je bas problem u masi pcela koje su tada u punom razvoju.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #115 poslato: Decembar 31, 2018, 13:50:05 »
U Zaječaru je pomenuo traženje matice, mislim da je rekao nešto vezano za roj pa zamena stare matice celim telima. Što se tiče RV košnice isto je kao kod farar 10 košnice istu površinu saća imaju RV 60dm2 a farar(17cm) 58-60dm2.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #116 poslato: Januar 01, 2019, 18:07:34 »
Ima li možda kakav svježiji snimak Sevićevog predavanja. Kopka me stalno, možda pokušam ovu sezonu na par košnica.
I da, sretna vam Nova 2019. i da ju zalijemo medom!