Autor Tema: Moj pcelinjak u povoju  (Pročitano 37434 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Moj pcelinjak u povoju
« poslato: Jun 22, 2015, 08:22:00 »
PCELINJAK U POVOJU
Godinu dana pre zacetka pcelinjaka pozeleh da moj "crni fond" za nedaj boze potrosim na korisnu stvar tj osvezeno secanje na mladost setih se svoje bake i pcela, to se desava u nasim godinama dobar znak da starimo i tako mic po mic ja se upecah nadjoh se na oglasima i poce da kupujem osnovno od opreme i svidese mi se dve kosnice tad nisam zanala ni kako se zove jer na oglasu nije pisalo i ja mislila LR a kupila dve DB -10. Traganje nastaje i tako pronadjem forum Djoke Zecevica. Gde sam ustanovila da su to DB-10 kosnice. U mom neznanju i dobijenih saveta sta uzeti roj ili drustvo uspostavilo se da je to vrlo teska odluka kad je budjet ogranicen. Traganjem za najboljom odlukom nadjoh se i na forumu Vojinom gde su mi se dopale kosnice i ono sto kazuje nas domacin o njima. Odlucih se ja za njih ali eto problem kako doci do njih sve teze nabaviti jer nisu zastupljene na nasem podrucju. Nije bilo mozda pametno ali iz navedenih razloga kupih polovne tri kosnice Rv videvsi oglas na ovom forumu a mesto je blizu. Nisam puno jeftinije platila nego nove kupljene su za 40E ali sam dosta ramova dobila sa SO deo sa medom i dvadesetak ramova koji su odstranjeni zbog prisustva moljca. Sve sam to ocistila. kosnice jos jednom ofarbala postavila na postolje. I od naseg domacina Voje kupila jedno osrednje drustvo to je moj pocetak. Moram se zahvaliti nasem dragom Voji koji je ucinio uslugu i doneo mi to drustvo tako da nisam morala ici po njega jer mu je majstor u mom kraju. Zahvaljujem se i Voji i njegovom bratu Radetu. Dakle 28.04.2015 ja sam pocela pcelariti. Sada imam jedan roj koji mi je sam dosao u praznu kosnicu 10.05.2015. i sad jos malo pun i drugi nastavak lepo radi. Od drustva koje sam kupila razvilo se u cetiri nastavka i onda sam jedan nastavak stavila na novu podnjacu sad je to drustvo na tri nastavka. A staro je ostalo bez matice i tu su se formirali maticnjaci pa sam tako napravila jos tri nukleusa od kojih su dva uspesna imaju oplodjenu maticu i vec na dva rama primeceno leglo u jednom ima i malo zatvorenog legla. Jedan nukleus nema legla izgleda da je matica stradala a isto tako nema ni u starom drustvu.
Moje pitanje drage kolege dali je kasno da im kupim maticu odnosno sta ciniti u ovakvoj stuaciji. 

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #1 poslato: Jun 23, 2015, 01:12:07 »
Slavica:
Citat
A staro je ostalo bez matice i tu su se formirali maticnjaci pa sam tako napravila jos tri nukleusa od kojih su dva uspesna imaju oplodjenu maticu i vec na dva rama primeceno leglo u jednom ima i malo zatvorenog legla. Jedan nukleus nema legla izgleda da je matica stradala a isto tako nema ni u starom drustvu.
Moje pitanje drage kolege dali je kasno da im kupim maticu odnosno sta ciniti u ovakvoj stuaciji.

Sama si sebi odgovorila, samo si se malo zbunila, a evo gdje si odgovorila:
Citat
sad je to drustvo na tri nastavka.

Od tog društva uzmi po 1 ram otvorenog legla i dodaj u ta 2 za koja misliš da su bez matice. Za 3-5 dana pregledaj: ako povuku matičnjake, onda jesu bez matice, a ako ne povuku, ne čačkaj ništa možeš samo pokvariti sve.

Možeš kupiti i dodati maticu, ali moraš savladati 2 problema: novac i vrijeme dostave matice, te problem što su društva bila bez matice i takva teže primaju maticu. Ja bih dodao po ram otvorenog legla, a ti kako hoćeš. Jer, kad kasnije dođe do raskoraka u snazi zajednica, ostaje nešto što se zove: izjednačavanje zajednica, a to znači da od jače uzmeš i pripomogneš slabiju da bi ih sve otprilike slično zazimila. Jesam li dovoljno jasan? Ako nisam - navali s pitanjima.

Jah, umalo da zaboravim dvije stvari:

1. Drago mi je što si otvorila svoju temu pa sada postavi i koju sliku
2. Tebi je roj sam došao, meni nikad nije, a to, po meni, znači nešto - moglo bi biti da ti budeš srećna sa pčelama i one s tobom, a ja baš tako želim.
3. Heh, mora biti i treće: ne hvali i ne zahvaljuj! Samo kaži: idemo dalje, druže moj.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Poslušaj me, nikad ne kupuj polovnu pčelarsku opremu. Mala je tu razlika, a problemi mogu biti ogromni.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #2 poslato: Jun 23, 2015, 08:53:39 »
Esko druze juce sam gledala drustvo formirano na tri nastavka od odvojenog jednog nastavka od starog drustva ono je ograniceno na jedan nastavak sa MR u tom prvom nastavku takva je guzva da sam jedva videla larve i to na krajnjim ramovima vec odrasle neznam dali je pametno da prevesam jos koji ram u drugi nastavak i da pri tome stresem pcele sa legla da nebih prenela maticu ili da tako ostavim. Moje pitanje dali da od roja kod njega nije takva guzva cini mi se ili od nukleusa gde ima i jajasca i larvi i zatvorenog legla isecem deo sa leglom gde su jajasca i uglavim u ram u nukleusu i staroj kosnici gde su samo izletnice. Sta ako ne izvuku maticnjake. Vredi li to spajati sa nukleusima koji imaju matice i legla. Idemo dalje svaki korak vredi zlata stice se  novo iskustvo pozdrav druze.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #3 poslato: Jun 23, 2015, 09:14:58 »

1. Drago mi je što si otvorila svoju temu pa sada postavi i koju sliku

Jednom kad deca promene stari mobilni i meni ga daju imacu priliku da slikam svoj mali pcelinjak u povoju.Nadam se da ce to biti uskoro.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #4 poslato: Jun 23, 2015, 11:05:27 »
Ako je uspelo ovo bi bila moja prva unukica Anastasija bakina "pcelica Maja".
« Poslednja izmena: Jun 23, 2015, 11:29:25 od strane slavica petrovic »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #5 poslato: Jun 23, 2015, 22:55:22 »
Esko druze juce sam gledala drustvo formirano na tri nastavka od odvojenog jednog nastavka od starog drustva ono je ograniceno na jedan nastavak sa MR u tom prvom nastavku takva je guzva da sam jedva videla larve i to na krajnjim ramovima vec odrasle neznam dali je pametno da prevesam jos koji ram u drugi nastavak i da pri tome stresem pcele sa legla da nebih prenela maticu ili da tako ostavim. Moje pitanje dali da od roja kod njega nije takva guzva cini mi se ili od nukleusa gde ima i jajasca i larvi i zatvorenog legla isecem deo sa leglom gde su jajasca i uglavim u ram u nukleusu i staroj kosnici gde su samo izletnice. Sta ako ne izvuku maticnjake. Vredi li to spajati sa nukleusima koji imaju matice i legla. Idemo dalje svaki korak vredi zlata stice se  novo iskustvo pozdrav druze.

U tom društvu što ti je na tri nastavka, plodište ti je prebukirano. Da, trebalo bi prevjesiti 1-3 rama zatvorenog legla i tako stvoriti matici prostor za nesenje. No, već sam ti rekao da bih ja oduzeo po 1 ram otvorenog legla i dodao u bezmatične, a možeš i isjeći komadić saća s jajima i učvrstiti ili u ram ili samo dodati između satonoša, ali satonoše malo raširiti.

Veliš: "Sta ako ne izvuku maticnjake. Vredi li to spajati sa nukleusima koji imaju matice i legla."

Ako ne izvuku, onda je sve uredu. Spajati i vrijedi i nije nikad kasno za to, ali ja tebi uvijek pokušavam kazati da štogod probaš jer se tako najbolje uči, a spojiti zna svako.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #6 poslato: Jun 23, 2015, 23:00:21 »

1. Drago mi je što si otvorila svoju temu pa sada postavi i koju sliku

Jednom kad deca promene stari mobilni i meni ga daju imacu priliku da slikam svoj mali pcelinjak u povoju.Nadam se da ce to biti uskoro.

Heh, roditeljima nikad mira: izvedu djecu, a onda nastavak sa unučićima.

Anastasija ti je prekrasna, neka je zdrava i živa. Ja još nemam unuke, ali imaju dvojica mi starije braće i baš sam maloprije u garaži deverao oko reznica voća, a bratov trogodišnji unuk mi je "pomagao", dao sam mu male voćarske makaze i dok sam ja primijetio, već mi je izrezao i uništio nekoliko reznica pa smo se obojica smijali.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #7 poslato: Jun 24, 2015, 11:29:05 »

[size=78%]Sto mozes danas ne ostavljaj za sutra. [/size]
Tako ja juce kad sam proverila da nije kasno a to me brinulo izvrsila potrebnu dopunu drustvima koja nemaju maticu tj leglo. Jednom nukleusu dodala sam mali isecak sa jajascima a starom drustvu prenela jedan ram sa jajascima videla sam ih ovaj put ukosena i na dnu celije polozena i to na ramu sveze izvuceno sace a pozajmila ga od mog roja Srecka za nagradu dobio je za uzvrat pun ram meda posto je vredan i ima puno gladnih usta.
Jedno pitanje za drage kolege kupila sam ramic za skupljanje polena od gospodina Ajdinovica koji se montira na podnjacu necu ga ove godine stavljati jer viska i nema polena posto gajim rojeve tj buduca drustva ako Bog da dogodine za neku asnu. Nejasno mi ako neko ima takav hvatac polena zasto se stavljaju i cemu sluze na letu sa obe strane dva okrugla otvora. ja predpostavljam i nagadjam da su to otvori za trutove jer sam vidjala ovde na forumu i uglavljene neke cevcice i pojasnjenje da je to izlaz za njih. Hvala unapred.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #8 poslato: Jun 24, 2015, 11:42:09 »
Tako je Slavice, trut se ne može provući kroz rešetku pa mu treba ostaviti otvor inače će uginuti u košnici

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #9 poslato: Jun 24, 2015, 11:45:31 »
Hvala Anto. Eh kako se pocetnici ispomazu doduse ti si stariji pocetnik ja samo pokusavam da pocnem sve mi nepoznato i jako su mi bitne podrske.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #10 poslato: Jun 24, 2015, 12:50:56 »
Ko zna zašto je ovo vreme i ova kiša dobra...? Da nije tako, da nisam malo dokon, ne bih ni video tvoju temu!
Bravo Slavice!
Malo mi je glupo, tu smo, tako reći "čelo bašta", a da se dopisujemo sa ovim sokoćalom...ali dobro.
Čestitam i svako dobro.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #11 poslato: Jun 24, 2015, 13:02:18 »
Eh komso moj cujem da na nasem drumu prema Vojki ima dva kamiona sa pcelama ima uljana repica i jedna pcelarka tako dolazi do rojeva kazu pronalaze prazne kosnice i useljavaju se a udaljeno oko 10 km. Da nisi ti naselio tu pcele. ( Nemogu da nadjem znak pitanja.)

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #12 poslato: Jun 24, 2015, 13:25:08 »
Jedna lepa vaza sa cvecem za sve clanove i prolaznike kao i za nase pcelice.           

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #13 poslato: Jun 26, 2015, 07:27:59 »
 Jednom nukleusu dodala sam mali isecak sa jajascima a starom drustvu prenela jedan ram sa jajascima videla

Pocetnicka radoznalost juce ja na brzinu zavirim u taj nukleus gde sam dodala mali isecak sa leglom kad ono jedan maticnjak do pola a jedan malo ostalo pa da zatvore, htedoh zaviriti dali ima larva al ne uspeh zavukla se pcelica pre mene. Nisam htela cekat da izadje nije juce bas bilo toplo. Zanimljivo to parce koje sam uglavila pri dnu rama nema nijedno jajasce ispravile i spojile . Medjutim tе maticnjaке su na susednom ramu napravile o kojima sam pricala. Jeli moguce da su prenele u drugi ram?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #14 poslato: Jun 26, 2015, 11:56:06 »
Jednom nukleusu dodala sam mali isecak sa jajascima a starom drustvu prenela jedan ram sa jajascima videla

Pocetnicka radoznalost juce ja na brzinu zavirim u taj nukleus gde sam dodala mali isecak sa leglom kad ono jedan maticnjak do pola a jedan malo ostalo pa da zatvore, htedoh zaviriti dali ima larva al ne uspeh zavukla se pcelica pre mene. Nisam htela cekat da izadje nije juce bas bilo toplo. Zanimljivo to parce koje sam uglavila pri dnu rama nema nijedno jajasce ispravile i spojile . Medjutim tе maticnjaке su na susednom ramu napravile o kojima sam pricala. Jeli moguce da su prenele u drugi ram?

Što nisi malo puhnula ili dodirnula pčelinji zadak i pčela bi otišla, a ti bi vidjela ono što je vrlo važno, a to je: da li je matičnjak zaležen ili ne, mada ja vjerujem da jeste, ali bih volio da si to ti vidjela. Čuj, nisi htjela čekati da izađe (kritika)? A zašto si onda otvarala košnicu? Kad nešto moraš provjeriti, onda nema odustajanja, zapamti to.

Na tvom mjestu, ako su oba zaležena, ja bih veći porušio.

Jesi li ti dobro gledala i jesi li sigurna u ovo što si rekla: "to parce koje sam uglavila pri dnu rama nema nijedno jajasce ispravile i spojile . Medjutim tе maticnjaке su na susednom ramu napravile o kojima sam pricala. Jeli moguce da su prenele u drugi ram?" ?

Ovo što si rekla: "Pocetnicka radoznalost", razumljivo je i poznato i prirodno, ali zna donijeti i dosta problema, no živ čovjek sve predevera, a i nema učenja bez grešaka. Kako budeš napredovala, a hoćeš sigurno, naročito u sebi gaji suzdržanost: što manje otvaranja, to bolje i pčelama i tebi, a naučićeš ti brzo i "čitanje" na letima. No, kad već otvoriš košnicu, onda ne odustaj dok ne riješiš problem jer si društvo uznemirila samim otvaranjem pa kad već jesi, onda i nastavi dok ne riješiš traženo.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Odoh sad malo s đavolom saditi tikve (na pčelinjaku nemam samo pčele, a sve što čovjek želi da ima i što ima, sve to traži ljudsku ruku kao beba roditeljsko staranje).