Autor Tema: Moj pocetak 2015.  (Pročitano 9095 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #15 poslato: Mart 20, 2018, 17:18:26 »
Tako nekako je i ovdje ali mi nije baš logično da je za EV i LR ram ista cijena. Čini mi se da nema prostijeg rama od EV rama i sigurno je da zahtjeva manje posla od LR rama pa i da zanemarimo utrošak materijala.

Gledam na tvojim snimcima nekako mi se ova pomoćna leta čine neuobičajeno nisko postavljena.
Čini mi se da sam čitao ako sam dobro upamtio da se preporučuje bušenje na dvije trećine od ukupne visine nastavka gledajući odozdo.
Možda i griješim.


Pozdrav...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #16 poslato: Mart 20, 2018, 18:34:10 »
leta sam izbusio na sest santima odozdo,zbog dva razloga:
Prvi ,posto cu koristiti polunastavke od 121mm,to mu dodje na sredini polunastavka,i zgodno ce biti da se tako kombinuje,da leto bude u istom polozaju prilikom rotacija.
Drugo, kada je leto na sredini nastavka one sklanjaju med od leta,tako da ti je nekoliko srednjih ramova  u medistima skroz prazno,to sam video kod mog kolege,mentora.Posto sam izbusio rupe nize,nemam taj problem. Moze da se koristi i hranilivca za direktnu prihranu u klubetu,tada mora nize da se busi leto,inace hranilica ne moze da udje zbog razmaka.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #17 poslato: Mart 20, 2018, 22:56:46 »
Dušane hvala za informacije. Nemam neko iskustvo sa pomoćnim letima pa nemogu polemisati na tu temu ali mi je zapeo za oko položaj tvojih leta.

Pozdrav...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #18 poslato: Februar 20, 2019, 11:15:04 »
Evo da napisem i neke moje greske, pisacu po godinama , mozda ce nekome znaciti, da ne pravi iste greske ko sto sam ja.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #19 poslato: Februar 20, 2019, 11:27:10 »
2015. Moj pocetak, 2 drustva
1.) Ubistvo matice , uspeo sam da roknem maticu u transportu, osovina vozila je bila upravna na polozaj ramova, i oni su se ljuljali dok sam prebacivao kosnice sa jedne lokacije na drugu.
2.) Bezanje roja. Otvorim kosnicu krajem juna, neposredno pred kipu i vidim dva zatvorena maticnjaka, vidim i maticu , juri ko formula jedan, nema jednodnevnog legla. Pozovem starijeg kolegu ,mentora,da se konsultujem , bilo mi je cudno zasto da se roji a vec je sredinom maja odradila tihu smenu.'kazes ima samo dva maticnjaka' , da samo dva, 'nece to sinko da se roji, to je ooet tiha smena,ostavi nista ne diraj' i ipak je bilo rojenje u pitanju.
3.) Kupovao sam satne osnove. Bolja je varijanta kupiti vosak, pa zameniti za SO, kosta te 30-40% jeftinije

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #20 poslato: Februar 20, 2019, 11:46:27 »
2016. god. 2 drustva
1.) Zazimio sam kosnice na dva nastavka, otvorena antivarozna a podnica celu zimu, gore stavljena folija i stiropor 2cm ispod krova. Javili su da ce biti u januaru, oko 15. Januara ,mnogo hladno vreme , -10C   pa cak i -15C nekoliko dana, i ja iz straha gurnem limene uloske.,da se ne prehladi leglo. Bilo je 10-ak dana hladno, ali poceli su da se budjaju krajnji ramovi( nista strasno,  zelenkaste tackice po satonosama) ali za mene je to bilo dramaticno, onda nisam smeo da izvadim uloske, da ne rashladim naglo kosnicu......to vise ne radim.,uloske gurnem u pidnicu samo kada tretiram od varoe.
2.) Kada preuzeo odradjene kosnice nisam ih proverio na licu mesta, verovao sam majstoru. Dodjem kuci kad ono unutrasnja mera 5mm nanja, knap staju ramovi, neki i ne ulaze. Vracaj nazad majstoru za Zajecar, da to reklamiram, te nije tacno, te ja ne znam mere, pa mi ramovi nisu dobri,nego su njegovi dobri(ladno je skrati metar, ciganski metar,i satonose na ramovima,da proba da izvrda reklamaciju). Od tada nosim i metar i lenjir i subler kada preuzimam kosnice.NE VERUJ MAJSTORU NA REC!
3.) Kupio sam cetiri roja te godine , pitam ovog sto mi prodao cime je tretirao od varoe,'nemas druze sta da brines, tamo u avgustu tretiraj'  ,i tretiram u avgustu a ono pada posle prvog dimljenja 300-500 komada. Plus mi je uvalio matice iz 2015. god,al to je posebna prica.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #21 poslato: Februar 20, 2019, 12:42:52 »
2017. 8 drustva
1.) Na preporuku sam upucen na pcelara iz Zajecara da kupim rojeve. Kupio sam 8 roja na 5 rama(3rama kegla+2rama hrane) i isporuceni su po dogovoru 23. Maja,jos uvek je bagrem radio kod mene.Zajedno smo ih pakovali, tri rama iz oplodnjaka, i dva rama dopune iz drugih kosnica.25. maja sam dodao u svaki roj po dva rama zatvorenog legla iz svojih kosnica ,taman da ih rasteretim,sa sve pcelom, i po dva rama hrane (taze skupljenog bagrema)otvorenog meda i jednu SO.  1. Juna sam konstantovao na tri roja krecno leglo . Greska je sto sam pozurio da pojacam rojeve, a ispostavilo se da su bolesni.
2.) Nastavak prethodne greske,cirkus u najavi..... Pozovem pcelara da mu reklamiram, ' pa to kod mene nikad nije bilo na pcelinjaku, to je zaraza kod tebe, da li si siguran da je krecno leglo,cetrdeset godina drzim pcele,ti si pocetnik...bla,bla,bla' , onda mu lepo kazem da nema sanse da se za sedam dana pojave mumicifirane larve, da je minimum potrebno mesec i po dana da dodje do tog stadijuma.Nisam te pozvao da se svadjamo nego mi kazi da li to da unistim ili da lecim, sta bre da radim. ,'zarazene ramove izvadi iz kosnice, dezinfikuj ramove sircem, i dacu ti ja ramove sa leglom da ne ispadne ovo,ono d sam te zajebo, ja imam reputaciju,necu da se brukam...., imao sam ore nekoliko godina krecno leglo kao posledicu koriscenja oksalne kiseline,.....sa vama pocetnicima covek da nema posao'.....onda mu js kazem, zarazene ramove sam vec spalio, kosnice sam vec dezifikovao nozevojem, al ajde i sircetom cu, nije problem,mada mi je cudno posto je to gljivicno oboljenje, da se leci sircem.....a malopre kazes da nikada nisi imao krecno leglo,sada mi kazes da jesi,leglo mi ne treba,imam iz svojih kosnics,ako vec hoces da mi kompenziras stetu ,daj mi dogodine dve matice i kvit smo. (Nisam uzeo matoce,ali mi je dao 20e popust kada sam nesto pazario od opreme kod njega)
Uradim ja to tako i bolest posle deset dana jos vise bukne. Gljivice se bolje mnoze u kiseloj sredini, problem sam resio tako sto sam utrljao beli luk na satonose.posle 10 dana ko rukom odneseno.  Matice nisam ni menjao te godine, i sledece godine am imao ekstra dobar prihod od njih,pa sam u julu zamenio dve, jedna je jos tu. Pozvao sam ga da mu kazem da vise ne savetuje ljude da tako lece krecno leglo, i nda skapiram da na zalost covek mesa babe i zabe. Njemu je krecno keglo bakterioza, americka trulez viroza.......opustio sam se , kazem covek ima iskustva , bio je i u rukovodstvu udruzenja,...a on pojma nema o bokesti pcela.
3.) Kasnije sam saznao ds je te godine prodao 1400 rojeva, sto paketnih ,sto kkasicnih. A ima oko 300-350 kosnica,plus seli pceke,juri med.Da sam to znao nikada ne bih kupio rojeve od njega.
4.) Mom skolskom drugu iz osnovne skole, koji radi kao stolar sam dao 50e unapred u julu 2016. , da mi odradi 7 polunastavaka sa ramovima. Ajd sto mi je zabidzio neku cenu, ramove mi naplatio drugarski, 40 din, kaze nestandarne ramove naplacuje 50 din, to mu je cena,ali je ispao bezobrazan.Rekao sam mu da mi to treba sledece godine , pa da ga odradi tamo novembar ,decembar, kada manje ima posla. To sam pokupio tek u aprilu, kada sam se vratio sa sajma u kamenovu,ofarbao ih 2x laneni firnajz i osnovna nitro boja, stavio sam ih na kosnice 17 . aprila, posle deset dana su se dva komada deformisali, a jedan zbeg je poceo da budja. Sirovo drvo curelo je iz njega.  Usrafio sam hosrafima da ojaca i tako je ostalo.Naisao je kod mene, zena mu je iz susednog vlaskog sela, i doselio je 3. Kosnice tu,a ja mu obecao d mu pomognem i pogledam drustva posto je poceo, i kada sam mu pokazao na licu mesta njegovih ruku delo, on mi je rekao da ja to nisam lepo zastitio, citiram' trebao si da ofarbas i iznutra '

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #22 poslato: Februar 21, 2019, 13:44:07 »



               Чекамо коментар 2018 - е године.
               Преглед збивања ранијих година је више него поучан посебно за оне који почињу са пчеларењем. Нажалост  међу пчеларима има не мали број оних који користе почетнике и продају им све и свашта.
               Надам се да ће након извештаја из 2018 -е закључак бити да су све потешкоће коначно превазиђене.
               Поздрав и медно у 2019 - ој.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #23 poslato: Februar 23, 2019, 16:15:22 »
Da bilo je gresaka i u 2018. god. Evo mojih brljotina iz 2018. Zamalo da odustanem od pcela zbog zene.U oktobru 2017. sam upoznao jednu grkinju, zivi i radi u nemackoj, i poceo sam da se sa njom aktivno vidjam od decembra 2017. Od decembra 2017. Do decembra 2018. 11 puta sam isao za nemacku i proveo odmor u grckoj, ukupno sam 4 i po meseca bio van Srbije i naravmo pcele su trpele zbog toga.
1.) Iz tri kosnice su mi pobegli prvenci i usle su u tezak rojev nagon. Moj propust, 20.maja sam vrsio pregled kosnica ujutro, a popodne sam putovao za nemacku. U toj zurbi nisam primetio da su povukle maticnjake u tri drustva, naime gledao sam srednje ramove, a one su povukle na krajnjim ramovima. Kada sam se vratio 28. Maja, imao sam sta da vidim. Tri roja pobegla. TREBA PREGLEDATI SVAKI RAM U PLODISTU? Dok sam 28. Vrsio pregled, izleteo je roj prvenac iz 4. kosnice, uhvatio sam ga i smestio se na 10 LR ramova.
2.)Nastavak problema zbog rojenja: U 2018. god. sam usao sa 20 drustava. Sve su lepo prezimile i bile u dobroj kondiciji. Bile su zazimljene na 2 LR nastavka, a u magacinu sam imao jos 7 polu nastavaka 121mm  sa izgradjenim sacem i jos 12 klasicnih LR nastavaka i nekih 45-50  izgradjenih LR ramova. Imao sam jos 5 podnica, zbegova i poklopca. Posto sam privatno imao druge planove, resio sam da ove godine ne sirim pcelinjak, da popunim sve kosnice a jednoj prijateljici sam obecao da dam neki roj jos prosle godine, ja sam je nagovorio da krene sa pcelama. Pogresno sam procenio da ce mi 12 nastavaka i 7 polunastavaka biti dovoljno. 28. Maja sam rasteretio neke kosnice  i razrojio ove sto su usle u rojev nagon( ukupno pet komada je uslo u rojev nagon). I ostalo mi je samo 2 slobodna nastavka. Sreca drugar je imao slobodne cetiri kosnice, i dosao je odmah sutradan do mene,pa sam mu napakovao 4'roja' , 7 ramova legla, 2 rama sa hranom jedna SO. Da to nisam uradio nastao bi haos sa rojenjem. Nikakvih problema ne bi bilo da sam imao jos 20 nastavaka.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #24 poslato: Februar 23, 2019, 17:37:24 »
3.) Ubio sam jednu maticu sa prespajanjem. Na jednoj kosnici sam imao dve matice( dvomaticno drustvo) obe mlade. A na susednom roju se matica nije vratila sa oplodnje. Uzeo sam gornju maticu iz dvomaticnog i spojio preko novina sa bezmatkom, pcele su pogrickale brzo novine i u mesanju su ubile maticu. Uvek sam ramove prskao nozevojem ili razblazenom rakijom,kada sam ramove iz jedne kosnice stavljao u drugu, i nije bilo nikakvih problema, novine vise necu koristiti.
4.) Tri godine nije bilo problema sa oplodnjom matica,i razrojavao sam praveci jake rojeve ,da kazem drustva sa po 6-7 ramova legla i pcela, e ove godine se oko 70% matica uspesno oplodilo,i to je bilo lose, poprilicno oslabi drustvo dok ne profunkcionise matica. Poklonio dam 6 drustva, dva prijateljici i cetiri drustva drugaru. Sebi sam formirao pet komada, da popunim sve kosnice,ali....... Kod jednog se nije vratila matica sa oplodnje, probam opet jednodnevnim leglom,izvede se matica ali opet ne uspe da se oplodi.  Rasformiram to sredinom jula,ostanu 24, sto drustava,sto rojeva. Sredinom septembra primetim trutovsko leglo u dva novoformirana roja, mesec i kusur dana su mlade matice su nosile dobro, i onda u septembru krenule lose, pola radilicko pola trutovsko,naravno rasformirao sam ih. Poklonio sam 6 drustva a ostale su mi tri prazne kosnice :)....ali nema veze,to su mi prijatelji,i treba davati i ja sam dobio pcele na poklon. Ove godine cu ubaciti u igru i oplodnjake, to je ekonomski mnogo isplativije i sigurnije i necu imati vise tih problema.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Moj pocetak 2015.
« Odgovor #25 poslato: Februar 23, 2019, 18:03:58 »
REZULTATI  u 2018. Godini:
Iz 20 kosnica izvadjeno oko 430 kg meda :
Oko 45 kg vocnog
Oko 45 kg bagrema,iz 7 polunastavaka cist ko suza
Oko 180 kg (mesanog bagrema i livade, zaprljan bagrem)
Oko 160 kg livadskog meda

Pcelinjak uvecan za 50%.
6 novoformiranih drustava poklonio
2 ostala za mene( 3nisu uspela zbog lose oplodnje matica,pisao sam gore)
Ove godine nisam forsirao izgradnju saca ko 2016. i 2017.,usao sam u godinu sa dosta izgradjenih ramova, tako da sam izgradio oko 200 LR ramova, moglo je mnogo vise.

Zazimljeno je 22 drustva sa 18-22 kg meda.