Autor Tema: PVC folija na košnici  (Pročitano 32030 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 05, 2016, 20:29:37 »
Dule, dali si pokušao staviti paralelno sa i bez folije pa da se vidi ako ima razlike?
:D Anto, to su stvari koje se ne mogu odmah i precizno registrovati. Zato što to naše pčelice uvek ispeglaju. Naše dobre poteze prihvate ćutke a greške i promašaje anuliraju (ako je to ikako moguće). I mi ostanemo uskraćeni za preciznu informaciju i ne primećujemo razliku.
         Znam samo, kad sam počinjao da radim u kontejneru, kad sam se oslobodio krovova, ja sam imao samo jednostavni žičani zbeg koji sam držao otvoren da bih "hladio"pčele ;D Ovu svoju zabludu sam kasnije ispravio...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 05, 2016, 20:45:54 »
Samo otvoreni žičani zbjeg sigurno nije dobar, podnica možda da ali gore nikako!

Van mreže Blagoj Danev

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lana Italia
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 06, 2016, 17:01:16 »
Jasam jedan od onih koji koristi PVC foliju preko cele godine.Tako sam poceo zato sta ovde kod mene svako ima foliju ispod poklopca.
Meni se dopada to sta kad otvoris kosnicu poklopac nikad nije zalepjen propolisom ,a folija se lako skida i daje zalepjena voskom i propolisom,pcele ne napadaju toliko mnogo zato sta foliju skidas polako .U zimskom periodu samo sklonim poklopac stavim ruku na foliu i spored topline na foliju znam dali drustvo ima leglo ili ne i ne uznimeravam pcele.
Da kazem i daje folija preki celog nastavka i da izlazi po 5 santima.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 06, 2016, 17:53:58 »
Dule, dali si pokušao staviti paralelno sa i bez folije pa da se vidi ako ima razlike?
Anto,
setio sam se, naknadno: Kad god sam otvarao košnice, pčele su ispod folije bile izuzetno neagresivne
(ne verujem da je to samo moja sugestija). Ovo njihovo ponašanje pripisujem dobroj mikroklimi.
Pozdrav.
Jasam jedan od onih koji koristi PVC foliju preko cele godine.Tako sam poceo zato sta ovde kod mene svako ima foliju ispod poklopca.
Meni se dopada to sta kad otvoris kosnicu poklopac nikad nije zalepjen propolisom ,a folija se lako skida i daje zalepjena voskom i propolisom,pcele ne napadaju toliko mnogo zato sta foliju skidas polako .U zimskom periodu samo sklonim poklopac stavim ruku na foliu i spored topline na foliju znam dali drustvo ima leglo ili ne i ne uznimeravam pcele.
Da kazem i daje folija preki celog nastavka i da izlazi po 5 santima.
Kolega Danev, potpisujem sve što si rekao!
Pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 06, 2016, 19:04:08 »
Ima li svhe folija na jesen i zimu kada nam leglo u principu i ne treba,u redu u februaru kada je leglo krenulo i napolju je jos hlado. Vodu koja se kondenzuje sakupljaju i toplije je leglu... Pocetnik sam i tek pokusavam da shvatim pcele,ovo mi je nekako logicno..

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 07, 2016, 11:20:01 »
Kolege hvala na utrošenom vremenu, poslušaću vas.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 07, 2016, 15:21:28 »
Ima li svhe folija na jesen i zimu kada nam leglo u principu i ne treba,u redu u februaru kada je leglo krenulo i napolju je jos hlado. Vodu koja se kondenzuje sakupljaju i toplije je leglu... Pocetnik sam i tek pokusavam da shvatim pcele,ovo mi je nekako logicno..
Kolega, jesi li ti stvarno početnik ;) :D


Mislim da sasvim dobro razmišljaš. Sad je na pčelaru, da li će ostaviti foliju (da ne uznemirava bezpotrebno pčele) a skloniti je (eventualno) prilikom tretiranja O.K.(oksalnom koselinom).
Tako ja radim.
Pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 07, 2016, 20:43:00 »
Jesam Dule,ovo mi je prva god. samostalno...

Van mreže Blagoj Danev

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lana Italia
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 09, 2016, 01:36:55 »
Evo i nekoliko slika kako izgleda folija na kosnice kod mene

Van mreže Blagoj Danev

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lana Italia
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 09, 2016, 01:48:00 »
Mozda i nije tema ali da postavim i neku sliku od moju staklenu kosnicu

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 10, 2016, 09:31:38 »
Jako lepo

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 10, 2016, 21:53:29 »
Поздрав колеге,
Ја не користим фолије и досад сам зазимљавао пчеле са само папиром на жици на хранилици и једним новинским папиром испод крова...знам да пчеле не воле промају,али....али ове године су моје пчеле ту теорију оповргле..не знам због чега али неколико друштава су прогризла тај папир и проширили тај отвор изнад себе ...чак и не лепе прополисом тај отвор...

Van mreže Dejan Savovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Garevina 230 m.n.v
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #27 poslato: Decembar 24, 2016, 21:01:40 »
Pitanje za golegu Daneva,

Da li je staklena kosnica, zbog borbe protiv varoe?

Pozdrav, Dejan

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #28 poslato: Maj 22, 2017, 11:52:48 »



                 У пролеће сам на све кошнице ставио ПВЦ фолију. При прегледу ових дана приметио сам да се у неким кошницама на сатоношама од кондезације појавила буђ. Ради се о пар друштава која су слабија а којима је био придодат наставак којим нису могле да овладају у потпуности. Код једног друштва са старом плавом матицом се појавило и кречно легло.Један од узрока за појаву ове болести је влага и недовољно вентилације . Фолије сам одмах поскидао са свих кошница.
                 Размишљајући због чега се ово десило дошао сам до следећег закључка.
                 Пчелињак ми је у багремовом шумарку. Багрем је сађен густо у редовима са размаком од 2.метра. У јутарњим сатима , посебно при изгревању сунца кошнице су прве на удару. Међутим већ око 9 - 10 сати све су у благој хладовини до краја дана. Рекло би се идеално и за рад и за седење , одмарање и посматрање рада пчела. Тако је и било свих ових година до ове. Међутим све има и своју лошу страну. На пчелињаку је константно ове године велика влага. Трава је порасла јер нисам стигао да је покосим него је погазим испред кошница при сваком обиласку. Свакодневна киша чини своје и земља је све време од марта наовамо увег била влажна . За разлику од претходних година ове године се ни једном није просушила. Недеља пре подне је личила на новембар. Од зоре ситна киша , магла и измаглица су трајале до поднева. Ето узрока проблема које до сада никада нисам имао.
                Надам се да ће се сада са скидањем фолије и бољом вентилацијом стање поправити а ону једну оболелу ћу пробати да залечим најпре природним препаратима ( белим луком ) а ако то не успе следи и мало лекова из апотеке.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: PVC folija na košnici
« Odgovor #29 poslato: Jul 14, 2019, 22:26:43 »
Koju tačno foliju koristite, tj gde kupiti?
yu7yuu