Autor Tema: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ  (Pročitano 2348 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #15 poslato: Novembar 29, 2023, 13:48:19 »
Милане, хвала на тумачењу поруке.  ;)

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #16 poslato: Novembar 29, 2023, 18:42:35 »
Nema tu šta da se proverava,šta je tu je,više popravki i ispravki NEMA.Sve će to biti odlično

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #17 poslato: Decembar 18, 2023, 10:04:05 »
Претходна два дана (викенд) искористио сам да израдим 10 наставака РВ. У прилогу доказнице  ;)

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #18 poslato: Januar 07, 2024, 19:31:44 »
Мир Божји, Христос се роди!!!
Драга моја пчеларска породицо, желим вам добро здравље, пуно здравих пчела, медну годину и срећу у животу и пчеларењу!


Данас сам по старом обичају на Божић понешто и урадио. Прва ставка беше отварање неколико кошница ради провере стања хране. Температура ваздуха била је +14°С, без ветра, са благом назнаком да ће бити кише. Због тога је отварање кошница трајало око 2-3 минута по кошници, али мени више него довољно.
Од 20 друштава, зазимљених на по 2 наставка, прегледао сам 7. У 6 друштава, клобе се налази на половини између 2 наставка, док је у једном друштву клубе концентрисано у горњем наставку. Напомињем да сам подизао по један рам ближе средини, али само до пола рама, као и по један рам са краја (рам бр. 10). Крајњи рамови имају по 1/2 меда, док су рамови ближи средини углавном пуни. Стварно сам задовољан тренутним стањем, и према мојој процени, до фебруара неће добијати никакву прихрану. А у фебруару, видећемо  ;)
Наставке нисам одвајао, нити сам узнемиравао пчеле, осим провере по једног рама из средине. У зони крајњих рамова и онако нема пчела. Димилицу сам палио реда ради, али је нисам користио.
Поред прегледа, утопио сам СО у један наставак (10 рамова), да би се и то рачунало у Божићни рад.
Толико од мене овог Божића.


Велики поздрав од моје "маленкости" из Рипња под Авалом. МЕДНО!!!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #19 poslato: Januar 08, 2024, 10:00:24 »
Хвала ти драги наш Ацо!
Такође узвраћам поздравима и жељама за добро здравље и успех!
То је одлично стање.
Пчеле у РВ кошницама и треба да захватају својим кубетом два укрштена или прекрштена наставка.
Обзиром да имају толико хране мислим да им никаква погача неће бити потребна па чак ни прихрана сирупом. Пролећни мартовски воћни нектар и полен су им најбољи покретачи развоја.
Срећно зимовање!
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #20 poslato: Februar 05, 2024, 07:59:59 »
Јуче (недеља, 4.2.2024.) замлаћивао сам се прављењем рамова у радионици. Не лези враже, реко` дај да мало погледам друштва, али само полетаљке. Све пчеле излећу а из једног друштва некако сумњиво, као да су изашле младе пчеле па извиђају терен. Приђем ближе, кад оно труње од поклопчића и мало размазаног меда на полетаљци  >:(  Све ми је било јасно: помрле пчеле, а којекакве "туђице" улећу да пљачкају. Срећа, те није било много пљачкашица (родна равноправност). Отворим и видим да је слабашно друштво умрло, иако има меда за још 3 месеца зиме.
Ко је крив? Форум, Војо Брстина, Горан Раковац... Не, нису они ни пришли мом пчелињаку. Крив сам ЈА и само ЈА! Распоред рамова није био баш адекватан, те је то основни разлог умирања пчела. Вероватно и још понешто, али и то су моје грешке...
Закључак је да немам закључак, већ само да се уради боља јесења припрема друштава.


Поздрав од моје "маленкости" из Рипња под Авало.
Сале  :)

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #21 poslato: Februar 05, 2024, 08:52:05 »

Много сте строги према себи... другарски поздрав.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #22 poslato: Februar 12, 2024, 15:00:21 »
Јуче (недеља, 11.2.2024.) реших да мало проверим залихе и без обзира на количину хране, додам по 1/2 погаче. Температура око 16°С, са мало ветра, облачно.
Прегледом 10 друштава, установио сам да има по око 10 кг хране свака. Поред тога, приметим у готово свим друштвима по 1-2 рама "нектара". То пчеле пребацују мед, али сам се ја упецао ко сом на бућкало да има уноса  ;D
У већини друштава, пчеле доносе полен разних боја. Гледајући околину, помислио сам да су полен довукле из неке пчеларске радње. Не видим никакво цвеће а полен пристиже ли пристиже.
Примећено је присуство неколико обележених матица, а у већини друштава има легла, углавном непоклопљеног, где се виде ларвице разних старости.
Све у свему, задовољство је када су друштва у добром стању за ово доба године.


И би сајам (панађур, вашар) само без шатре и без разголићених певаљки. У суботу није била претерана гужва. Стигао сам да погледам готово сваку тезгу и пазарим неопходне потрепштине, које бих иначе наручивао у плаћао транспорт. Овако ми одговара, када је све на једном месту.


Толико од мене за ово јављање. Следећи преглед не планирам наредних 2 недеље, осим ако буде екстремно топло. Тада планирам допуну друштава изграђеним старим рамовима, да их мољац не би упропастио.


Велики поздрав од моје "маленкости" из Рипња под Авалом.
Медно!!!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #23 poslato: Februar 13, 2024, 08:09:34 »



Сале нормално је да пчеле сада доносе полен у што већој количини. Нектара још нема али полена има на цветовима које не можеш да видиш. Осим леске где се све види полен доносе са високог дрвећа пре свега са брезе и неких врста врба . Могао би и дрен да крене ових дана а чујем да у појединим крајевима већ има маслачка. Видећемо.
Наредних дана ( за Сретење ) идем на пчелињаке и тада се већ може давата нека прва , прелиминарна процена године која долази. Ова је пеступна , баксузна па стари народ у таквим годинама није садио воће . Престуних година ( далеко било ) почињу само ратови а нема неког берићета. Ове зиме је било мало снега , мало влаге што није добро за багрем . Но , на нама је да друштва спремамо као да ће све бити у најбољем реду да искористимо оно што природа буде подарила.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #24 poslato: Mart 04, 2024, 08:33:59 »
Драге моје и драги моји пчелари, ево мене после викенда, да саберем утиске после великог прегледа пчела.
У суботу, 2.3.2024, време лепо, пријатно, са мало ветра. Око 13:00 реших да почнем преглед. Од 19 друштава, која су на по 2 наставка, прегледао сам 7. Стање добро. Друштва у солидној кондицији (5-7 улица пчела), меда има на по 7-8 пуних рамова. Додате погаче пре месец дана (1/2) углавном нису ни начете (бачене паре).
У 6 друштава има легла, на по 2-3 рама, од величине паклице цигарета, до величине већег длана.
Једно друштво је било без матице. Нема легла, не уносе полен, лепезају. Друштво је додељено другом, уз занимацију читања Политике ;) Рамови из овог друштва распоређени у остала, пошто су зимовале на по 9 рамова по наставку.
У недељу, 3.3.2024, прегледана су и остала друштва.
Ситуација је слична претходној: има довољно меда, погаче беспотребне, легла има као и код претходних, осим у друштву где је бела матица (2021). Код тог друштва у оба наставка има по 5 рамова легла, 2/3 рама (укупно 10), 8-9 улица пчела.
На 9 друштава, матице су занеле у доњем наставку. На њима сам ротирао наставке, пошто зима још увек траје.
Стање у природи је невероватно. Цео Рипањ се забелео, као да је снег, а опојни мирис се шири свуда.
Приметио сам да пчеле још увек не реагују бурно, иако уносе полен у великим количинама.
Толико од мене. Поздравља вас Сале из Рипња под Авалом  :)