Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26863 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #45 poslato: Jun 02, 2019, 23:02:11 »
    Јуче сам обишао пчелиње заједнице у Делиблатској пешчари, које сам почетком маја месеца одселио на багрем. Као што сви знамо меда за врцање није било (само 4 дана без кише). У међувремену одустао сам од сељења на багремац, због блатњавих путева, учестале кише и потенцијалних крађа кошница на том терену.
     Иако сам понео нешто сирупа за прихрану, није било потребе да га користим, јер у медиштима има солидног уноса нектара светлије боје. Мислим да је од цвета дивљег јоргована кога у пешчари има у изобиљу. За који дан процветаће и свиленица.
      По доласку на пчелињак око 14 сати, приметио сам један рој на грани глога. Уз помоћ канте од фарбе Јупола сместио сам рој у један еко воја наставак (и касније га понео на стационар).
 Прегледао сам већину заједница. Код неколико у наставку изнад матичне решетке приметио сам по пар рамова отвореног легла. Закључио сам да сам малтене ненамерно одрадио Пелет, матица се извела и пронела. Тамо где сам то радио намерно ове године ми није успео Пелетов систем умножавања. У пар изројених заједница, рој је однео залихе меда само из плодишта.
      Могло је и требало је бити доста боље од овога. Због других обавеза, одсељене заједнице сам обилазио једном недељно што је недовољно за праћење стања и правовремено реаговање.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #46 poslato: Jun 03, 2019, 08:44:40 »



У потпуности те разумем. И сам обилазим пчелињак само викендом и та два дана се увек претворе у тежак арбајт. Решење је у строгом вођењу евиденције и добром планирању шта тачно да се ради. Мађутим , увек искрсне и по нешто неочекивано те се мора бити приправан и одмах интервенисати.
Ево примера.
Јуче сам прегледао једну заједницу која се спремила за ројење. На једном раму угледах матичњак из кога баш у том тренутку излази матица. Одмах сам је разројио. На старом месту оставио тај рам и још два са храном а остатак друштва пребацио на ново место на пчелињаку. До вечери се брада која је изјутра била на полетаљци потпуно повукла. Излетнице су се вратиле на старо место код нове младе матице и напуниле наставак.
Поздрав Небојша и не секирај се. После кише мора и сунце једном да огреје.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #47 poslato: Jun 03, 2019, 11:45:47 »
     Горане биће добро даће Бог. Пчелињак се у сваком случају полако увећава.
Следеће године ћу бити пензионисан (бенефицирани стаж), те ћу имати више времена за рад на пчелињаку и уживати у томе.
     Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #48 poslato: Jun 03, 2019, 12:18:40 »
     Горане биће добро даће Бог. Пчелињак се у сваком случају полако увећава.
Следеће године ћу бити пензионисан (бенефицирани стаж), те ћу имати више времена за рад на пчелињаку и уживати у томе.
     Поздрав.


              Сад си ми баш стао на муку. Завидим ти на овим речима. И ја чекам ту пензију као озебли сунце али је још далеко. Начекаћу се а ти у међувремену уживај. Баш тако и треба заслужио си.


П . С .


Не замери на малој шали али је баш тако како сам и написао.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #49 poslato: Jun 03, 2019, 18:25:22 »
   Знам да се шалиш. Тако сам и ја пре неколико година завидео мојим колегама који су отишли у пензију млађи него што ја сада имам година.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #50 poslato: Novembar 30, 2019, 22:23:33 »
                   Прошетао сам се данас на мом пчелињаку. Све је мирно, нема излета пчела из кошница јер је дувао хладан северозападни ветар. Чују се јата ждралова која су летела ка југу најављујући долазак зиме у наше крајеве. По подне сам и мало куцао рамове .   
     Чекамо први снег.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #51 poslato: Novembar 30, 2019, 23:04:04 »
Срећно зимовање драги пријатељу.
И код мене исто стање.
Око подне у ваздуху су се окупљали ждралови и одоше на југ.
Чекамо захлађење а оно је заправо код мене већ почело.
Хладан ветар бије данас на седам степени и имао сам осећај као да је тек мало изнад нуле...

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #52 poslato: Decembar 01, 2019, 00:34:07 »
        Тако је и код мене. Нека је добро зимовање на твом пчелињаку Војо

       Поздрав!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #53 poslato: Decembar 15, 2019, 22:07:33 »
     Третман оксалном киселином накапавањем улица клубета урадио сам дана 07.12. Било је прохладно јутро са повећаном влажношћу. Такво време је потрајало наредних 4 до 5 дана, са хладним ноћима.
      Данас сам проверио дејство оксалне киселине. На увлакама подњача било је углавном тек по једна до две мртве варое, понегде ни једна. Само у једној кошници која је средином новембра имала нешто затвореног легла било је од 25 до 30 вароа.
     Баш ме је  изненадио овако мали број угинулих вароа. Да напоменем да сам друштва почетком октобра испрскао "Војвиром" и још једном средином новембра месеца, тако да је то сигурно утицало на значајно смањење варое.
      Планирам да наредних година избацим из употребе оксалну јер су Војини препарати сасвим довољни.
       Леп поздрав и добро зимовање пчела свим колегама са форума.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #54 poslato: Decembar 16, 2019, 12:43:05 »



               Небојша какво је стање са храном а посебно са бројем пчела у кошницама ?
               

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #55 poslato: Decembar 16, 2019, 18:13:29 »
     Здраво Горане. Што се тиче хране у заједницама, залихе сам провераао пре месец дана и није било лоше. Током октобра су унеле нешто нектара од астера, тако да залихе меда нису много утрошене. Приликом третмана оксалном пре 10 дана запазио сам да је у већини заједница клубе је било доста дубоко испод сатоноше. Да напоменем да преко мрежице збега нисам стављао новине, тако да су расхлађене.
      Немам вагу за мерење кошница, али по распореду хране у рамовима мислим да су оптималне. Није то ништа сигурно, али без нервозе планирам да проверим стање у заједницама у другој половини фебруара, ако тада отопли.

     П.С. Каква је ситуација на твојим пчелињацима, после ове непредвидиве године?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #56 poslato: Decembar 17, 2019, 07:42:44 »



             Ја сам оксалну киселину одрадио у суботу 14. децембра на мом али и још два мања пчелињака код пријатеља. Са храном је свуда добро. Сва друштва су на броју. Међутим , оно што је приметно и што ме брине је мали број пчела у око 30 % заједница. Ту су на три улице . Око 20 % су баш јаке на 6-7 улица. Остало просек.
             У разговору са неколико великих пчелара ( преко 200 кошница ) дошао сам до закључка да је и код њих исто стање. Кога год да сам питао каже да је ситуација таква те да пчела у кошницама има мање него што је уобичајено током зиме. Значи да то није изоловам случај већ појава ове године. Зато сам и поставио она питања. Поздрав.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #57 poslato: Decembar 17, 2019, 09:37:53 »
Evo i ja da te pozdravim Neso. Prilikom tretmana OK sam primetio ovo sto Goran pise. Hrane imaju dosta, nisam sirupao ove god. ali je kod polovine , klube na tri ulice, ostale na cetiri. Da , manje ih je nego proteklih godina, da li je bilo kasnih tihih smena ili nekih menjanja matica , videcemo na prolece. Ali posto je to slucaj i kod ostalih kolega , ne brinem toliko.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #58 poslato: Decembar 17, 2019, 18:38:32 »
      Што се тиче бројности пчела и покривености улица и код мене је слична ситуација да су заједнице слабије него прошле зиме.
На то је сигурно утицао значајан губитак пчела током сунцокретове паше, која је била дуга и исцрпљујућа за пчеле.
      Али шта је ту је, издржаће ваљда уз Божију помоћ.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #59 poslato: Februar 06, 2020, 15:08:07 »
         Јутрос сам имао непланиран "преглед пчелињих заједница".
Оркански северозападни ветар ми је ноћас преврнуо 10 кошница. Све су лепо враћене и стабилизоване, а пчеле су живе. Имају лепе залихе хране.
        Испред неких кошница је око шака пчела остала на лету по сунцу. Мислим да се неће вратити, односно попети горе до клубета. Те су ми кошнице биле баш на ветрометини. Требао сам да их "подупрем".