Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26873 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #60 poslato: Februar 06, 2020, 23:43:30 »
Штета... Једно искуство које ће свакако помоћи за будућа времена. Надоканадиће оне све то на пролеће. Важно је да су здраве и да имају доста хране.

Поздрав драгим пријатељима.. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #61 poslato: Mart 28, 2020, 23:32:55 »



Pozdrav Nebojša,

kakvo je sada stanje na pčelinjaku?
Kada uplovljavate u penzionerske vode?

drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #62 poslato: Mart 30, 2020, 11:34:08 »
   Мислио сам да је са џанариком завршено за време прошлих снежних дана, али није. Овог викенда пчеле су је још увек посећивале, као и маслачак, а нарочито цветове мртве коприве. За време оних хладних дана, вероватно због повећаног легла пчеле су биле изузетно жедне. У једној појилици сам нашао пуно подављених пчела иако сам ставио стиропор(вероватно је разлог ледена вода).
    Из наведеног разлога сам друштвима сипао ређи сируп, јер се поново очекује захлађење.
     Кошнице нисам отварао, јер мислим да није било потребе. Вредно су радиле у суботу и недељу пре подне. Трњина се још није отворила.
     Ако буде лепо време следеће суботе и недеље погледаћу најјача друштва и ако су услови испуњени спустићу неки рам са храном испод и додаћу празан извучен рам за залегање. Најјача су она друштва у кошницама које је ветар преврнуо пре неколико недеља.😉
       Иначе пензија ми је одложена до средине или краја ове године. Томе сада доприноси и ова ванредна ситуација. У сваком случају ко зна зашто је то добро.
       Поздрав за све и чувајте здравље.
   

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #63 poslato: April 24, 2020, 20:50:08 »
   Данас сам почео постављање матичних решетки. Радио сам од 12 до 15 и 30 и завршио свега 8 заједница и разбуцао још 4.
Врло напоран посао, а ситуација такође није идеална. Свега 4 до 5 рамова затвореног легла и још 4, 5 рама шарено и отвореног легло. Чак сам и додавао затворено легло из слабијих.
      Прошле године сам их већином спремао на 2 медишна наставка изнад решетке.
Уз то пчеле су после 14 сати просто побеснеле, убадале итд.
      Мислим се да код преосталих заједница одложим постављање решетке за 5, 6 дана, да се легло са ларвама затвори, јер су сада на лаганој репициној паши, а ионако ће багрем за 2 недеље
      Најрадије бих некоме платио да ми уради демарирање 😭😭😭

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #64 poslato: April 24, 2020, 21:58:50 »
Нешко пријатељу ни ја још нисам кренуо са постављањем решетки.
Немо да журиш ако заједнице још нису стигле на више од 8-9 рамова легла. Боље је да се у наредним данима прошире на још 2-3-4 рама па онда. И код мене су мало биле љуте. Има нешто уноса од репице па не дају да их ми чачкамо. Ипак може да се ради али сваки минут треба додати по дим два. Мора помоћник да буде присутан па како полете одмах мало дима и треба их држати под контролом јер ако се узнемире онда се без убода не пролази. Ипак боцкање је саставни део пчеларења, колико их пригњечимо на сваке тру четири пригњече дође по једна боцка. Хвала им за благе дозе лековитог отрова.

Немој да посустајеш, и мене чека много кошница за ограничавање а не знам какво нас време очекује.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #65 poslato: Januar 02, 2022, 21:29:20 »
   Najpre da pozelim svim kolegama na forumu puno zdravlja, srece i medno u 2022 god..
   Par dana je vreme lepo, kad mu vreme nije. Temperatura oko 15 stepeni.
Komsija fajtao "vojvirom", pa sam i ja to ucinio danas. Kod 2 drustva ima tragova fekalija na satonosama, kao da je nozema. Dobro sto sam je preprskao. Od 41 zajednice, jedna je uginula, a imala je solidne zalihe hrane. Na jednom ramu imala je zatvoreno leglo precnika 4 cm.
    Sve zajednice su danas imale lep procisni let. Uocio sam da je poneka nosila narandzasti polen od maslacka.
    Valjalo bi da stigne prava zima i potraje do marta meseca.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #66 poslato: Februar 22, 2022, 15:04:23 »
    Беше зима, односно неколико дана јачег мраза крајем јануара месеца.
Због здравствених проблема од средине јануара нисам био у могућности да обиђем пчелињак и проверим стање. Када сам то учинио после 10.  фебруара за не баш мали број заједница већ је било касно.
Топло време током децембра и јануара и покренуто легло проузроковало је значајну потрошњу залиха (коју нисам на време идентификовао). Због јако ниских температура крајем јануара клубе се смањило и грејало легло, те је храна остала ван домашаја пчела.
Закључак је да су настали губици углавном проузроковани мојим грешкама и пропустима.
Једини спас за преостале заједнице била је погача и утопљавање.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #67 poslato: Februar 22, 2022, 19:21:49 »
Шта је, ту је, Небојша. Тако је како је. Идемо даље. Није за утеху да нисте једини али надокнадиће се током сезоне.
Да обратимо пажњу на ове преостале и да се развију и донесу мед.
Следећи пут се јавите, Качарево није на крај света... можда смо могли и да се организујемо да помогнемо...
Не би требали овде само да смо "јаки" на речима.
другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #68 poslato: Februar 22, 2022, 19:42:17 »
       Хвала Зоране, поклопио се неколико неповољних околности. Биће боље, то је поука за све нас.
У праву је био Шоле, да треба чешће проверавати залихе хране и легло чак и током зиме.
      Мада код половине угинулих хране је било доста, осим у 2 централна рама. И други пчелари у мом месту имају велике гибитке по први пут. Могуће је да су током топлог децембра и дела јануара потрошиле храну од шећерног сирупа, а да је птретходно унет мед током августа садржао доста медљике и друге неповољне састојке за пчеле.
       Планирам да после багрема  освежим пчелињак са новим матицама и неколико ројева и тако надокнадим изгубљено.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #69 poslato: April 11, 2022, 11:53:10 »



Небојша драго ми је да си стигао да сместиш ројеве на време пре мрака и да је све прошло у најбољем реду. Ако си у могућности стимулиши их редовно па за десетак дана јави како су узнапредовали.
Поздрав и медно.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #70 poslato: April 11, 2022, 13:43:29 »
       Важи Горане.
Ево ме данас у Новом Саду са супругом сам јутрос стигао брзим возом "Соко" (брзина од 200км се уопште не примети).
По подне стижем у Качарево па ћу им сипати мало стимулације. У току је цветање мртве коприве,шљиве, следи вишња и трешња у насељу. У близини репица ће већ за који дан почети да цвета. Надам се да ће и багрем у пешчари цветати тек после Ђурђевдана. Ово захлађење је доста прикочило цветање биљака, али и пролећни развој пчелињих заједница.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #71 poslato: April 18, 2022, 16:32:27 »
    Искористио сам хладније време, те сам јуче касно по подне затворио и везао кошнице. Још за дана су пресељене  поред веће парцеле са уљаном репицом која је почела да цвета.
    Међу пресељеним кошницама су и 6 ројева купљених од нашег колеге Раковца. Наставци код ројева су већ пуни пчела. Ових дана када отопли следи проширење простора за залегање изграђеним рамовима..
    Јављам за који дан како раде на репици.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #72 poslato: Jul 18, 2022, 12:15:55 »
     Ове године кошнице су најмање биле у Качареву. Као што сам раније напоменуо крајем зиме имао сам доста губитака.
Већ 18.04. друштва (међу којима и 6 купљених ројева од Раковца) су пресељена на уљану репицу. Тамо су осредње заједнице букнуле од развоја, а слабије су препорођене и знатно ојачале. Репица је права инфузија за пчеле, тако да су заједнице знатно повећале рамове са леглом и углавном трошиле унети нектар.
     На багрем је пресељено 09.05. двадесетак друштава, од којих је 15 било производних.   Багрем је лепо цветао у подножју вршачких брда, али је све трајало 2 недеље. Због кашњења у развоју друштва нису имала најповољнију структуру пчела на багрему, односно ипак није било довољно излетница. Принос није био велики али ја сам задовољан, изврцано је 240 кг багремовог меда.
     Друштва су 25.05. пресељена на багремац у приобаљу реке Тамиш, тако да се тамо наставио њихов даљи развој. Било је и уноса меда од багремца, дивље купине и медљике, који је тамне боје и изванредног укуса. Безпашни период је средином јуна месеца трајао  4, 5 дана, када су пчеле биле врло агресивне.
     Кошнице су остављене на истој локацији јер се надовезује на атар са њивама под сунцокретом. Пре неки дана је било поновно врцање јер су рамови били пуни меда и поклопљени. Очекивао сам да овај мед буде светлији, али је и овог пута био тамно браон боје, скоро као и за време цветања багремца. То ми још више одговара јер је мед много укуснији и ароматичнији него када превлада сунцокрет. Циљ ми није квантитет, већ квалитет.
     Планирам да пчелиња друштва остану у шуми поред реке до септембра, јер је тамо природа много издашнија, поготову у предстојећим сушним данима.
     
   

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #73 poslato: Decembar 01, 2022, 12:58:24 »
    Друштва су враћена у стационар 01.09. баш пред велике кише. У другој половини септембра добиле су по 3 -4 литре сирупа са нозев ојем. Ове године обезбедиле су баш добре залихе хране. После обилних киша процветало је коровско биље, па је током октобра било доста уноса полена и легла, што није баш добро.
Третман оксалном киселином сам урадио у недељу, по облачном времену. У већини кошница пчеле су биле у клубету, а поједине су биле у растреситом и раширеном. Све је брзо и ефикасно обављено.
Већ неколико дана трају повољни временски услови за дејство оксалне киселине, те сам јуче у неколико кошница са антиварозним подњачама проверио деловање и било је од 5 до 10-так опалих вароа.
На већини друштава стављена је фолија, залихе хране ове године су баш обезбедиле тако да их не дирам до краја фебруара.



Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #74 poslato: Decembar 01, 2022, 13:19:13 »
    Друштва су враћена у стационар 01.09. баш пред велике кише. У другој половини септембра добиле су по 3 -4 литре сирупа са нозев ојем. Ове године обезбедиле су баш добре залихе хране. После обилних киша процветало је коровско биље, па је током октобра било доста уноса полена и легла, што није баш добро.
Третман оксалном киселином сам урадио у недељу, по облачном времену. У већини кошница пчеле су биле у клубету, а поједине су биле у растреситом и раширеном. Све је брзо и ефикасно обављено.
Већ неколико дана трају повољни временски услови за дејство оксалне киселине, те сам јуче у неколико кошница са антиварозним подњачама проверио деловање и било је од 5 до 10-так опалих вароа.
На већини друштава стављена је фолија, залихе хране ове године су баш обезбедиле тако да их не дирам до краја фебруара.











Nebojša, kad staviš foliju, svakako staviš i termo izolaciju?! Inače, preti kondenzacija!
Pozdrav.