Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128324 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #375 poslato: Januar 26, 2021, 16:36:32 »
Zorane,
 - ako ćeš te ramove koristiti kao - med u saću, znači da ih nećeš vrcati...!(?) Pa, što se onda plašiš da će se polomiti...?
 - ramovi koje pčele izvlače u medištu - redovno budu izvučeni do same donje letvice! Naročito ovi niski ramovi! Izuzetak su ramovi koje pčele izvlače u plodištu, (pa još ako je žičana podnjača) tada ne budu izvučeni do kraja...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #376 poslato: Januar 26, 2021, 16:53:42 »
Душане, ја немам интензивну јаку пашу на стационару а немам намеру да селим. У мају у време када процвета багрем пчеле доносе понешто али је питање шта је то. Прошле године је била нека биљка са жутим цветовима. Зато пчеле и слабије праве саће. Наравно било је лоше време за развој пчелињих друштава.
Мени је и врцаљка праисторијска па је и то један од узрока због чега се саће ломи.
Наравно, мислим да је највећи узрок то што саће није изграђено целом површином рама.
Још један разлог је када се рамови померају зими.
Ако већ морају. Тада је восак крт и лако се ломи. Наравно ако саће није скроз изграђено.

Све је у реду када имате целу кошницу која је са свим саћем и свим рамовима и плус довољно нектара да донесу пчеле. До тада треба се довијати посебно када природа касни две недеље за брдом где кад запири ветар овде поред Дунава кошава 'брије'.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #377 poslato: Januar 26, 2021, 18:36:19 »
U tom slučaju, (ako je takva situacija) kod izvlačenja saća, moraš pomoći sirupom - stimulacija.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #378 poslato: Januar 27, 2021, 15:06:18 »


Душане,

нико није рекао да ће бити лако. Али ће тако успех бити слађи. Успех је наравно субјективна ствар.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #379 poslato: Januar 28, 2021, 10:08:40 »
Само да ово оставим овде:
Ђенералштабна карта...

https://www.mus.org.rs/wp-content/uploads/2017/11/djeneralstabna-karta-1482x635.jpg
Smederevo grade od davnina...



...И, усред митраљеске ватре Аустроугара, поче песма. Не из грла, већ из срца:

„Где је српска Војводина?
Да л’ у Бачкој ил Банату,
Ил’ у Срему, старој слави?
Нит’ у Срему, нит’ Банату,
Већ у срцу Шумадије,
Ево главе, не дам Војводине!“.

Аустријанци заћуташе. Престали и да пуцају и да причају и да командују...

https://gvozdenipuk.rs/najneverovatnija-bitka-srba-1914-mitrovdanski-boj/
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #380 poslato: Januar 29, 2021, 14:27:17 »
''Пре Немање смо били племе''... рече ономад...



Срби су у Подунављу од неолита


Кажу, моје ''племе'' потиче из околине Рибнице, село Љешинци. Одатле су се ''главе бисера'' расуле свуда по свету јер један предак није хтео да пристане на прву ноћ локалном аги него га је ''пошјека''. Ага је био неки ''својта'' великом везиру па је везир понудио бисер за сваку посечену главу.
Не кажу како смо у Љешинце стигли... Неки смо се вратили тамо одакле смо и отишли.
Отад смо сви ми немирнога духа... слободарског.  Ал' свака наша глава бисер... по мраку понекад ал' дању сјаји.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #381 poslato: Januar 29, 2021, 15:04:43 »



Зоране тај што ономад рече овакву глупост па остаде жив је " СТРУЧЊАК ОПШТЕГ СМЕРА " који се разуме у све од амеба до квантне физике. Не видим много разлога за слушати његове клејбезабле и пренемагања  а камоли га цитирати.


П.С.


Клејбезабле су , за оне који незнају , троминутне драме у четири чина које је својевремено седамдесетих година прошлог века писао и изводио Театар лево док га " комитеја " није забранио. Питам се у ком ли смо ми сада минуту и ком чину а плашим се да " комитеја " не прочита ову поруку па забрани овај форум. Зато Војо бриши ово чим прочиташ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #382 poslato: Januar 29, 2021, 19:10:51 »
Ја под неком температуром па помешам теме па још и имена учесника у теми, уместо да одговорим Горану ја одговарам Драгану. Руши ме та температура већ 20 дана ал недам се. 😁😁😁

"Не треба Драгане ништа брисати, баш неког интересује шта ми на пчеларском форуму пишемо."

Не треба Горане ништа брисати, баш неког интересује шта ми на пчеларској форуму пишемо.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #383 poslato: Januar 29, 2021, 19:51:35 »



Ово за брисање сам се шалио осим ако Зорану не смета.
За остало нисам.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #384 poslato: Januar 29, 2021, 21:43:42 »

Горане, не смета. Увек је добро научити понешто ново.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #385 poslato: Januar 30, 2021, 18:57:30 »

Данас сам обишао кошнице и по веома лепом и пријатном дану пчеле су излазиле и летеле око улаза. Као игра младих пчела али не толики број. Само из једне нису ''играле'' него само понека уђе и изађе. Нисам се много задржавао јер сам имао друга посла. Предвече видим у једну улази пчела са поленом тамније жуте нијансе. Претпостављам леска. 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #386 poslato: Februar 05, 2021, 06:33:56 »
 Мајчина душица садржи тимол.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #387 poslato: Februar 05, 2021, 13:45:33 »
Да, питање је колико га има и да ли га увек има исто.

А шта је је поука овог твог закључка?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #388 poslato: Februar 05, 2021, 17:54:38 »
Мајчина душица садржи тимол.
Ta je materija dobila naziv, po biljci, u kojoj je otkrivena - majkinoj dušici.
Inače, timola ima daleko više u origanu - Origanum Vulgare

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #389 poslato: Februar 05, 2021, 18:27:02 »
Пошто кад правим нозевој додајем матичњак сада ћу да додам и мајчину душицу. Написао сам то да ми буде подсетник.
Нека нам живот буде сладак као мед!