Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128402 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #435 poslato: Mart 20, 2021, 15:38:11 »
И код мене на Дунаву је било сунчано до у рано поподне али ипак хладно. Пчеле зује испред кошница журно излазе и улазе са товарима полена. Али зује и на мигавцу. Има их и на цветовима бадема и на мртвој коприви.
Мигавац није отворио све цветове има целих крошњи у белим балонима. Има доста мигаваца која су отворила тек трећину цветова. Прегледао погаче кроз фолији. Од погача истали само ћошкови.
Надм се да ће издржати до топлог времена.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #436 poslato: Mart 21, 2021, 12:18:03 »
Онда је код тебе Зоко најтоплије.
Добро је када макар мало унесу полена да одрже то мало легла. Сада су за време ових хладноћа вероватно потрошиле све залихе полена.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #437 poslato: Mart 21, 2021, 15:46:03 »

На интернетима пишу да су ваге пале за пола киле за недељу дана.
Читам на све стране се додају погаче. Ја се двоумум и мислим да нећу више додавати. Прегураће до отопљења на преосталим ћошковима. А кад отопли ухватиће полена са мигавца а ако баш буде топло можда се мало и засладе.
Видећемо.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #438 poslato: Mart 21, 2021, 19:32:32 »
Двоумиш се у погрешно време и погрешно закључујеш. Колико се сећам стављао си погачу када је то било потпуно непотребно, а сада се премишљаш. Ако си потпуно сигуран да има довољно хране, тада можеш да „разматраш“ могућности. У супротном није лоше да се додају.

Ја сам иначе против погача из више разлога, али ме син питао пре петнаестак дана да ли има смисла ставити погаче јер зна мој став. Скоро да је био изненађен када сам му рекао да је то ствар процене трајања хладног таласа и да не би било лоше ако је спреман да то уради како треба (на време и да не „тутне“ погачу и угњави пчеле).

 Ставио је погаче када је већ почело захлађење.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #439 poslato: Mart 21, 2021, 20:15:00 »

Хвала Драгане. Ја такође сматрам да сам додатком погача одустао од својих принципа пчеларења.
Па ипак, мислим да им нећу додавати још. Било је периода у топлијим данима где су пчеле могле да искористе додату погачу и направе залихе. Остало им је да 'претерају' до отопљења.
А да сада копам и проверам залихе ипак нећу.
Можда и грешим...
Хвала за савет, знам да долази од искусног пчелара који као ретко ко воли и дели савете.
другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #440 poslato: Mart 21, 2021, 21:06:23 »
Ни једног момента нисам помислио да сада контролишеш стање хране. То би се радило знатно раније (почетак јануара нпр.) и имао би неке приближне податке.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #441 poslato: Mart 21, 2021, 22:39:51 »
Od petka krece toplije vrijeme, sto se radilo sa pogacama radilo,evo  sta cu ja raditi. U srijedu bi kod mene trebalo da bude oko 10 stepeni, ja cu ici sa sirupom 3:2 u korist vode ili 1:1,(jos cu razmisliti), stimulativna prihrana izmedju pola litra i litar u pvc vrecicama. Mislim da je idealan trenutak za to, a evo i zasto to mislim, od petka temperature idu na 15+, pratim i vidim da je mnogo voca napupalo i mnogo toga ce cvjetati u isto vrijeme jer su ova predzadnja i zadnja zahladjenja usporila vegetaciju sto je itekako dobro, tako da je oko srijede kod mene idealan tajming za stimulaciju i tu nema greske, vec sledece srijede bi trebalo dosta toga da procvjeta i da krene veoma buran razvoj vec sada prilicno ojacanih zajednica u odnosu na to kakve su usle u zimu.

Pogace sada nikako ne dodavati, ko je dodao prije 7 do 10 dana to je ok, sada to nije potrebno, treba ici sa pravom stimulacijom i spremno docekati vocnu pasu u kojoj ocekujem veoma buran razvoj drustava.

Da se ogradim, pisem ono sto vidim kod sebe i kako se priroda ponasa uzimajuci u obzir najavljenu vremensku prognozu za narednih 7+ dana. Ovo sto sam napisao ne treba uzimati zdravo za gotovo vec pratiti prirodu, pcele i vremenske prilike na svojoj lokaciji.

Pozdrav svim kolegama.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #442 poslato: Mart 21, 2021, 23:53:22 »
И ја се спремам да крајем седмице почнем са прихраном сирупом. МОжда ће моћи већ у четвртак али иак треба имати у виду да се унтрашњост кошнице расхладила и још увек се расхлађује у кошницама јер су пчеле у клубету и рамови изван клубета су остављени на хлађење као и рамови са медом испод клебета.
Због тога би најбоље било сачекати макар један топлао дан па онда кренути са прихраном.

Углавном у овом периоду крећем са сирупом 2/3 у корист воде и додајем 2-3 % Нозевоја. Прву вече иде 0,5 л а онда би требало да им дајем по 0,7 л или по једну теглу топлог сирупа свако друго или треће вече.

Ко у овом периоду има око 7-8 кг хране у кошницама мислим да ће ова концентрација и количина сирупа помоћи да се полако топе залихе хране у кошницама, јер у њему довољно воде па ће пчеле смањити унос воде и да ће повећати унос полена у кошницама.

За око 200 заједница обезбедио сам 300 кг шећера и када на то додамо око 450 литара воде добићемо 200+450=650 литара сирупа или нешто више од 3 литра по кошници, прецизније 3,25 л. или тачно 5 прихрана по 0,65 л а заправо када дајем сируп са теглом трошим управо у просеку око 0,65 л.
На ових 650 литара сирупа треба и око 20 литара Нозевоја кога сам већ припремио и који чека почетак прихране.

Ово би им требало бити довољно за око две десетак до дванаест дана или можда и целе две недеље.
Ако прихрану кренем на пример за викенд у суботу 27. марта онда отприлике до друге суботе 10 априла имаће довољну стимулативну прихрану.

Ето, тако планирам а Господ Бог одређује... У сваком случају биће само онако како Бог дозволи...

За оне који су у сличним условима препоручујем овакво или слично стимулативно прихрањивање како би што пре развили пчеле на задовољавајући ниво до багремове па и пре багремове паше.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #443 poslato: Mart 24, 2021, 20:44:50 »

Данас додао негде целу а негде пола погаче. Негде није требало јер ни ону прву нису искористиле.
Стигао сам у касно поподне, било је сунчано али је дувао прохладан северозападни ветар. Пчеле нису излазиле а да ли су раније када је можда било топлије нисам сигуран.
У суботу ће бити први детаљнији преглед а додаћу и сирупа. Планирам да га загрејем а остало је још мало нозевоја па ћу га додати у сируп.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #444 poslato: Mart 29, 2021, 11:47:51 »
У суботу сам урадио први пролећни преглед. Време лепо са помало ветра и топло.
Пчеле веселе, радне, младе су излазиле на оријентациони лет. Уносе полен у различитим бојама.
Ипак прилично узнемирене приликом прегледа. Нису убадале али су се залетале на шешир и фајталицу.
При прегледу сам користио водену маглу топлог разблаженог нозевоја.
Стањем сам задовољан.
Пчеле заузимају све улице између рамова, негде седам а негде осам улица како сам где остављао за зиму.
ЕВ кошнице, једна има 6 рамова легла (3+3) у два наствка а једна има три рама легла.
РВ кошнице просечно 4 рама скоро цела попуњена са мало хране ка задњем делу кошнице.
Хране има више од три РВ рамова и више од 6ЕВ рамова. Има неке прозирне течности у ћелијама (нисам обраћао пажњу можда од растопљене погаче) а има и складиштене погаче.
Осећа се пријатан, свеж мирис из кошница. То је први пут да сам такав мирис осетио. 
Скинут најлон, погача померена ка ивицама наставака да би се активирале хранилице. Стимулисао са 300мл сирупа 1:1 са нозевојем. Као и у недељу а планирам додавање свакодневно следећих дана.
Матице су кренуле да носе јаја. Нема ларви само затвореног легла. Очигледно је захлађење зауставило матице.
Пчеле зује на расцветалом бадему и на мигавцу. Има доста разних цветића, има мртве коприве и маслачка.

У недељу већ другачије време. До подне без сунца хладњикаво а кад је изашло сунце већ много пријатније.
Пчеле ми нису заборавиле јучерашњу посету па ми нису дозвољавале да се приближим кошницама. Заобилазио у широком луку али сам добио убод у врат. Ипак издалека сам видео да су расположене и орне. Однеле су сируп па су добиле нову туру.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #445 poslato: Mart 29, 2021, 12:17:31 »



Браво Зоране. Напумпај их ове недеље и не отварај. Крајем недеље их погледај . Унос полена је јако велики и могу да заблокирају матицу а сваки дан је драгоцен. Према стању које си описао матица ће у РВ кошници вероватно сама сићи у доњи наставак и кренути са залегањем као што већ имаш случај у ЕВ. Ако не пређе превешај јер ћеш тада имати 6 или више рамова легла у РВ. Опрез , свако друштво је за себе и не мора се свуда подједнако урадити. Срећно и медно.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #446 poslato: Mart 30, 2021, 00:27:34 »
У суботу сам урадио први пролећни преглед. Време лепо са помало ветра и топло.
Пчеле веселе, радне, младе су излазиле на оријентациони лет. Уносе полен у различитим бојама.
Ипак прилично узнемирене приликом прегледа. Нису убадале али су се залетале на шешир и фајталицу.
При прегледу сам користио водену маглу топлог разблаженог нозевоја.
Стањем сам задовољан.
Пчеле заузимају све улице између рамова, негде седам а негде осам улица како сам где остављао за зиму.
ЕВ кошнице, једна има 6 рамова легла (3+3) у два наствка а једна има три рама легла.
РВ кошнице просечно 4 рама скоро цела попуњена са мало хране ка задњем делу кошнице.
Хране има више од три РВ рамова и више од 6ЕВ рамова. Има неке прозирне течности у ћелијама (нисам обраћао пажњу можда од растопљене погаче) а има и складиштене погаче.
Осећа се пријатан, свеж мирис из кошница. То је први пут да сам такав мирис осетио. 
Скинут најлон, погача померена ка ивицама наставака да би се активирале хранилице. Стимулисао са 300мл сирупа 1:1 са нозевојем. Као и у недељу а планирам додавање свакодневно следећих дана.
Матице су кренуле да носе јаја. Нема ларви само затвореног легла. Очигледно је захлађење зауставило матице.
Пчеле зује на расцветалом бадему и на мигавцу. Има доста разних цветића, има мртве коприве и маслачка.

У недељу већ другачије време. До подне без сунца хладњикаво а кад је изашло сунце већ много пријатније.
Пчеле ми нису заборавиле јучерашњу посету па ми нису дозвољавале да се приближим кошницама. Заобилазио у широком луку али сам добио убод у врат. Ипак издалека сам видео да су расположене и орне. Однеле су сируп па су добиле нову туру.
И код мене је слично стање Зоране.

Захлађење које је трајало око две недеље је учинило своје и успорило је развој заједница.

На одржавању легла у хладном периоду нестале су многе зимске пчеле и уместо да се прошири легло за два рама и повећа количина пчела за два до три рама ништа од тога није било.
Сада су мало јаче кренуле да раде и радује ме добар унос полена.
Од прекључе до данас види се доста новог легла које је матица засејала за ова два дана.
Биће то ипак све добро, само су наша очекивања била велика.
Ако за наредних десетак дана рашире легло за још два до три рама а томе се надам биће то сасвим добро.
Ми ћемо им помоћи са прихраном и пчеле ће се саме разблокирати.

Поздрав свима... 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #447 poslato: Mart 31, 2021, 13:28:56 »

Прогноза за април:

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #448 poslato: Mart 31, 2021, 22:44:14 »
Не заноси се пашо да нема више Црног Ђорђа.
Пуна их је Србија!






Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #449 poslato: April 02, 2021, 06:48:35 »

Народно веровање:
Колико се дана пре Благовести жаба огласи толико дана ће после Благовести ћутати (због хладног времена).
Да ли у томе има истине?
Благовести су 7. априла а јуче предвече се огласила жаба из каналића.
Почео сам стимулацију топлим сирупом са нозевојем у прошлу суботу. Погледао сам ону РВ са 5 рамова легла и сада има приметно више и пчела и легла на великој површини рамова. Ипак пчеле су из неког разлога љуте и нападају али не убадају. Мирише мигавац и даље.
Иде пар дана са температурама до десет степени ако је веровати прогнозама.
Средином следеће недеље кад отопли погледаћу остале кошнице.
Остало ми је још сирупа за можда два додавања.
Нека нам живот буде сладак као мед!