Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128222 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #450 poslato: April 03, 2021, 12:14:40 »
Јуче сам у воћњаку поред међе посадио бели багрем. Решио сам да мало повећам медоносне биљке тако да поред једне међе имам еводију и келреутерију које сам добио од Душана и пар садница каталпе и пар садница кестена које сам сам произвео из плода.
Поред друге међе је багрем.
Колико ће садница преживети и достићи цветање то је у Божјој вољи а помало ће се питати и комшије сељаци :).
Има у околини пар запуштених парцела па ћу ту посадити преосталих двадесетак садница багрема. То су мање саднице које имају слабији корен али багрем је коровска биљка па ће опстати свуда.
За посађене саднице ова киша је добро дошла.
За пчеле ова киша и захлађење ће опет успорити развој а можда ће и одложити цветање багрема за пар дана.
Цветови шљиве су почели да се отварају.
Пчеле су љуте јер како пишу други, мигавац мирише али не меди. Ваге кажу да једног дана има уноса а другог нема. Исто тако и маслачак. Зато су љуте. Има их на мртвој коприви и на разноразним цветићима.
Ето, то су размишљања за ову суботу...
« Poslednja izmena: April 03, 2021, 12:45:21 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #451 poslato: April 07, 2021, 08:27:08 »


Вечерас у 20:00 наш колега Ненад Туцаков ће одржати предавање о свом целогодишњем раду са РВ кошницом.
Предавање се може пратити на јутјуб каналу Ђоке Зечевећа.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #452 poslato: April 07, 2021, 09:17:40 »
Jedva čekam... :)
Baš mi je drago što se odlučio...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #453 poslato: April 09, 2021, 20:27:39 »
Само да оставим ову  поруку на мојој теми да је имам при руци...

Ево поруке Ненада Пријића који је развио свој начин рада са ЕВ кошницама и ради само са наставцима:

Citat: Nenad Prijić

evo da se i ja malo ubacim...
dakle, pčelarim sa oko 170 Ev i 50 Rv košnica.
Ramove Ev obavezno žičim sa dve žice vodoravno, Satna osnova ide 8 cm x 32cm.
radim isključivo sa nastavcima, plodište držim na 3 nastavka te 4. dodajem između 3-ćeg i 2-gog. oko polovine aprila.
Za 3 dana rotiram tako da 3 i 4 nastavak idu na podnjaču pa matična rešetka pa 2 i 1 idu na njih pa matična rešetka pa medište.
Za 5 dana pogledam u kojem delu košnice ima mladog legla - tamo je i matica.(preko 85% pogodim da je matica u donjem delu košnice).
Ako su pčele prejake, oduzimam 1 nastavak sa pčelama i leglom i pojačavam neku slabiju.
krajem 6 mj. razrojavam tako da oduzmem 1 nastavak sa pčelama isto bez traženja matice. za 4-5 dana idem provjerit dal ima legla mladog i ako nema tj. povlače prisilne matičnjake  onda dodam zatvoren matičnjak(unaprijed pripremljen) starosti 15 dana. Unazad 2-3 godine čak i ne gledam dal ima mladog legla nego dimilicom duvam 3-4 mlaza i po uznemirenosti pčela prepoznajem situaciju.
Radni zahvati na EV košnici su oko 2-3 min.
Tehnologiju rada sam razvio u tom pogledu jer radim u firmi od 7-15 a od 16 pa nadalje sam na pčelinjacima i sam održavam oko 220 svojih i 100-njak košnica od drugara
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #454 poslato: April 14, 2021, 19:55:29 »
За РВ кошницу...

Драги мој пријатељу Раде,
Ако у време цветања шљиве имамо 4-5 рамова легла све је у реду. Наравно да је боље ако су заједнице развијеније али све то зависи од временских прилика, папшних услова и других фактора.
Код мене багрем доста касни ове године и још нема ни отворених пупољака па верујем да неће кренути за још месец дана.
Јабуке ми још нису почеле отварати а обично када су оне у пуном цвету треба још 20-25 дана до почетка цветања багрема.
Репица ми такође још није почела цветати а надам се да ће почети за 4-5 дана а она почиње око 20-25 дана пре почетка цветања багрема. То су неки показатељи који нам показују и обећавају да багрем неће почети још за око 25 дан-30 дана.
Ипак природа је неконтролисана и моћ природе је нешто на шта не можемо да утичемо.
Некад цветање багрема пође крајем априла а некад на истом терену тек после 10 маја.

Заједнице које сада имају пет рамова легла а то је код РВ кошница око 17-18.000 легла или око 3500 ћелија у просеку у раму требало би да имају око 8 рамова пчела.
За неких 20 до 21 дан у тим кошницама требало би бити око 6+ 12= 18 рамова пчела.
И то нам је већ 28-29 април и време за ограничавање матица.
Заједнице које имају 17-18 рмова пчела у том периоду треба да имају око 12-13 рамова легла и то је оптимално стање за недељу до дест дана пред багрем и оптимално стање за искоришћавање багремове паше.

Јуче сам био у Поцерини, да обиђем викендицу и пчелињак који чека своје кошнице. Шљива је у цвету и на истом нивоу на каквом је била прошле године 23-24 априла.
Два таласа захлађења успорила су природу и цветање шљиве у околини мог пчелињака ( где долазим на багрем) за око 12-14 дана.

Ако тако буде и са багремом он неће почети пре Ђурђевдана.

Све су то некакви показатељи који уливају наду за једно фино медење багрема и солидно развијене заједнице за одлично искоришћење багремове паше.

Сад идемо даље,
Ако багрема тако почне око Ђурђевдана што многи параметри показују онда ћемо главни удар имати око 12 маја па до 17-18 маја.
Ако главни удар почне око 12 маја тада ће нам заједнице имати не оних 17-18 рамова пчела него преко 25 рамова пчела.

Такве заједнице у стању су да напуне три наставка багремовог меда. Да ли ће багрем измрзнути до тада, да ли ће време послужити, да ли ћемо имати среће или нећемо све од Бога зависи.
Како нас Бог погледа тако ћемо проћи...

Ми снивамо а Бог Свемоћни и Свевишњи одлучује...  Он одлучује и о природи и о нама који смо само једа делић у природи.

Поздрав драгим пријатељима... 
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #455 poslato: April 15, 2021, 11:34:39 »

Дуго сам размишљао да ли да ишта пишем јер осим Горана и пар нас почетника нико и не пише о броју легла и развоју заједница.

У суботу 10. априла сам прегледао кошнице. Било је сунчано и топло али је дувао хладњикав ветар. Пчеле веома агресивне, љуте и то је представљало велики проблем. Нисам могао да се усресредим на оно што сам замислио али посао је завршен. Надница наплаћена па нек држи буре воду...
Покушао сам да урадим проширење легла. Има доста пчела, у празном простору између рамова и страница наставака пчеле су правиле заперке. Попуниле ћелије са сирупом а понегде и са леглом величине длана које сам морао да избацим. Восак на сатоношама испод збега и између рамова.

Пчеле су масовно биле на расцветалим шљивама и на разноразним цветићима. Није ми јасно да их је толико остало да се бране. Ишао сам до колибе и оне зујале за мном. Кад сам завршио све отишао сам 300 метара док ме нису напустиле како би без пчела дошао до колибе.
   
Једна РВ има 10 рамова легла али та је екстрем. Просек је 8 рамова легла без већ сада помоћних друштава.
Најбоља ЕВ има 10 рамова.
Да ли је достижно 20 ЕВ и 12 РВ рамова легла на десет дана пре багрема?

Прекјуче, у уторак, сам пчелама сипао 300мл разблаженог сирупа. По киши са кабаницом. Сва срећа да нема много кошница. Али свеједно био сам у глибу и добро-здраво се искаљао  ;). Не жалим ни секунде. И данас планирам али топао ако успем да наложим смедеревца.
Јуче је баш било хладно али данас је изашло сунце па је можда наизглед лепше.
Можда ће сутра пчеле изаћи напоље ако буде сунца а не буде ветра. У суботу поподне најављују нову туру падавина.
Хладно време ће трајати до средине следеће недеље али неће бити хладно као у среду.
Можда у суботу претресем кошнице.
До багрема који ће претпостављам око Светог Василија Острошког има још два викенда.
Хладно је време, да ли има довољно пчела да се проширује легло са изграђеним рамовима? 
Каква су ваша размишљања када би требало да се ограничава матица? Око Васкрса?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #456 poslato: April 15, 2021, 12:42:26 »
Ne znam Zoki...dali to dolazi sa iskustvom, ali uhvatim sebe kako sam sve "mudriji"...neki će reći:lenj...
(primetio si da sam stavio pod navodnike  ;) :D )
Sve manje zavirujem u košnicu, ramove (naročito) sve ređe vadim, sve manje "tumbam" sa njima...
Vatam na iskustvo...
Leglo ne brojim - uzdam se u kvalitet, ne u kvantitet...
p.s.
Pratim tvoje pisanje. Imam primedbu: Malo slika...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #457 poslato: April 15, 2021, 12:48:38 »

Душане... све разумем... само ту магичну кутију... некако ми се чини чим је отворим нестане магије...  :)
Ко отвори кајаће се.. ко не отвори и он ће... ;)?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #458 poslato: April 16, 2021, 09:56:39 »

Ево фотографије... багрем 15.04.2021...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #459 poslato: April 17, 2021, 12:54:16 »

Пчеле масовно уносе полен али не иду на цветове воћа.
Шућмурасто време, час је сунце час облачно... промичу капи кише.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #460 poslato: April 19, 2021, 19:45:22 »


Данас поподне пчеле ужурбано уносе полен. Додао 300мл сирупа. Јабука је почела да цвета. Јабуке Петровке цветале... једна је већ прецветала, друга је у пуном цветању. Ипак оне касне сорте још нису скроз отвориле цветове.
То би за багрем значило 25 дана од цветања јабуке?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #461 poslato: April 30, 2021, 07:14:47 »


Васкрс 1916. на Крфу...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #462 poslato: Maj 01, 2021, 20:29:07 »
Немој да би неко нашао на овој лепоти кречна легла, варое, мајске болести и остале трулежи....
Ово смо направили Он и ја. Он је мало више 'залегао'...




ХРИСТОС ВАСКРС
ВАИСТИНУ ВАСКРС

тако су ме учили кад сам био мали...
« Poslednja izmena: Maj 01, 2021, 20:53:47 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #463 poslato: Maj 01, 2021, 20:35:09 »
Ova tvoja matica više nema gde da nosi...jedino u gaće...jadna... :D

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #464 poslato: Maj 01, 2021, 20:56:28 »

Душане, тражили сте фотографије. Од овог не могу боље. То су ми пчеле поклониле за Васкрс.
А та (не)срећница је 'ограничена' и назидала три рв наставка.
Ил' ће на грану ил' ће да донесе два метра багрема и да још да га ицепка :)...
Нека нам живот буде сладак као мед!