Autor Tema: Moj pocetak - Goran Madacki  (Pročitano 2017 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goran Madacki

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Asanja
Moj pocetak - Goran Madacki
« poslato: Jul 07, 2016, 09:24:50 »
Evo i ja da vam predstavim moj pocetak.

Zelja da se bavim pcelarstvom se desila iznenada ne znam ni sam kako jer do pre 1  god dana nikad nisam ni razmisljao o pcelarstvu niti sam blize poznavao nekog pcelara. Medjutim posto sam u decembru prosle godine posadio hektar lesnika i posto mi je plan u buducnosti da se posvetim tom lesniku maksimalno, razmisljao sam cime bih jos mogao da se bavim da upotpunim vreme i tako mi je napamet palo pcelarstvo. Prvo sam mnogo citao i istrazivao sve dok malo sliku nisam upotpunio i na kraju resio da kupim 4 Lr kosnice  i 10.06.2016 kupio 4 roja na 5 lr ramova.

Pcelinjak se nalazi na lokaciji Asanja, opstina Pecinci, sremski okrug,  a za pocetak sam ih stavio u vocnjak posto se jos nisam odlucio koja bih prava lokacija bila za pcelinjak. Mislio sam da ih stavim na njivu na lesnik al posto mi je to malo dalje a totalni sam pocetnik resio sam da to ipak za pocetak bude tu u vocnjaku dok se malo bolje ne upoznam sa pcelama i samim nacinom pcelarenja a i dok malo ne uvecam broj kosnica i pcela. Jos jedan razlog sto se razmiljam dal da ih nosim na lesnik je taj sto u okolini mog lesnika ima oko 20 hektara voca (jabuka, kruska) koje se dosta prska pa se i zbog toga bojim. Za kosnice Rodna Voja sam saznao tek kasnije i sad imam u planu da uzmem par komada pa da probam uporedno LR i RV i da se odlucim za jednu ili drugu ili cak mozda i kombinacija i jednih i drugih. Od momenta postavljanja kosnica pcele sam prihranjivao secernim sirupom u razmeri 3:2 svako 2-3 vece. Sada su skoro sve cetiri ispunjene na svih 10 ramova u jendom nastvaku i mislim da bih trebao da dodam gornji nastavak al nisam bas siguran i ne znam bas ni na koji nacin bih to ucinio. Postavicu slike kako sam postavio kosnice i slike ramova koje sam slikao. Cudno mi je a videcete i na slikama sto mi se cini da ima malo legla mozda na jedno 2-3 rama a ostalo je valjda sve med, sigurno zbog secernog sirupa sa kojim sam i prihranjivao. Voleo bih da kolege pogledaju slike i daju neki savet.


Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #1 poslato: Jul 07, 2016, 10:28:51 »
Pozdrav Gorane.Prvo sto sam primetio na tvojim slikama su postolja koja su dobra, ali mi se ne svidja na cemu stoje.Ja bih umesto cigala postavio nesto sire npr.betonski blok jer usled vecih padavina zemljiste se natopi vodom,pa se moze desiti da tlo malo potone i cigle sa njim sto moze izazvati da se postolja nakrive a snjim i prevrtanje kosnica.Ako su kao sto kazes kosnice pune i krcate sa hranom,mozda bi trebao da malo prekines prihranu jer si mozda blokirao maticu koja nema gde da zaleze.Kako budu pcele izlazile iz legla i trosile hranu matica ce imati vise prostora za zaleganje i imaces veci broj ramova sa leglom.Sto se tice dodavanja drugog nastavka sacekaj malo dok matica ne napravi bar sest,sedam rama legla i da imas bar devet rama  zaposednutih sa pcelama.Tada ces iz donjeg nastavka izvaditi dva ,tri rama najmladjeg legla i staviti u sredinu gornjeg nastavka.Prazan prostor u donjem popuni osnovama,ne moras jednu pored druge ja kod mene stavljam osnovu pa ram sa leglom pa opet osnovu pa opet leglo itd. dok u gornjem pored ramova sa leglom mozes staviti po osnovu.Sto se tice sirupa ne moras 3:2 mozes i redji npr.1:1.Valjda sam ti malo pomogao ako nesto nije jasno slobodno pitaj na ovom forumu imas puno ljudi koji hoce da pomognu.Pozdrav.
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Goran Madacki

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Asanja
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #2 poslato: Jul 07, 2016, 21:21:43 »
Hvala puno na savetima, potrudicu se da te cigle zamenim sa betonskim blokom a i ovaj deo mi je malo jasnije mada sam ja to predpostavljao ali nekako je lakse kad to cujes od nekog iskusnijeg. Nama pocetnicima saveti zlata vrede ali bukvalno. Mnogo sam stvari naucio sa ovog foruma zato sam se tu i registrovao, jer postoji dosta ljudi koji vladaju znanjem a nisu skrti da to podele sa drugima. Jos jednom hvala i svako dobro.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #3 poslato: Jul 08, 2016, 16:19:51 »
Dobro došao na pčelarsko druženje i neka ti je sretno i medno

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #4 poslato: Jul 08, 2016, 18:10:51 »
Dobro nam dosao,pozdrav iz Kule.

Van mreže Goran Madacki

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Asanja
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #5 poslato: Mart 04, 2017, 19:00:36 »
Pozdrav svima

Evo nisam nista pisao dugo o mom pcelinjaku pa sad sam resio da javim stanje posle zime. Prvo sta bih pomenuo je da sam od cetiri nabavljene kosnice imaju u jednoj gubitak matice, ne znam tacno sta se desilo al predpostavljam da sam je ja zgnjecio mojim nespretnim pregledom. Tu kosnicu sam rasturio i sastavio sa kosnicom do nje. Danas posle pregleda sam se opet razocarao kad sam otvorio drugu kosnicu u kojoj sam zatekao malo pcela a unutra pokolj, podnica puna mrtvih pcela plus okolo u ramovi sve mrtve pcele. Rasturio sam kosnicu stavio novi nastavak i prebacio onih par okvira sa pcelama. Pcela ima vrlo malo al koliko sam uspeo da vidim na jednom ramu ima nekoliko celija zatvorenog legla i par komada otvorenog sto verovatno znaci da je matica nekako  prezivela ako jedino nisam bas dobro video pa je to leglo trutovsko pa je mozda lazna matica. Okacicu slke pa pogledaj te i recite svoje misljenje. I jedina radostna vest je sto su mi ostale dve kosnice extra dobre, ova jedna cak ima 8-9 ulica pcela. Bitna stvar je da se nisam razocarao, svestan sam da se greske  desavaju i da ce biti puno uspona i padova jer put do uspeha je tezak i trnovit ali treba biti uporan, raditi i uciti i jednog dana uspeh ce biti zagarantovan. Ove godine planiram da prosirim pcelinjak planiram da napravim dva roja od mojih i da kupim najmanje jos 5 kosnica i rojeva.

Van mreže Goran Madacki

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Asanja
Odg: Moj pocetak - Goran Madacki
« Odgovor #6 poslato: Mart 04, 2017, 21:04:46 »
Evo slika