Autor Tema: Зима 2017 /18 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 38322 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Анте, слажем се са оваквим начином осим што сам ја избегао и то подбацивање наставака као сувишан посао....
Ne podbacuješ? Onda ostaviš na vrhu preko neke poklopne daske pa da prenesu odozgor dole?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Нисам баш био прецизан. Рамови са мање меда или са непоклопљеним медом којег нема пуно на раму одвајају се приликом врцања. То се подбацује на неколико друштава (рамови са поклопљеним медом) и ако имам времена отклопим нешто рамова који су на боковима у наставку (мада обично немам времена).

Отклопљени мед иде преко поклопне даске и ту је још и матична решетка код свих кошница. Имао сам прошле године неугодан случај да је једно друштво прешло на девичанско саће (које је било потпуно празно) и ту ускладиштило сву храну и још и матици припремиле 3 полурама да залеже легло. Тек у фебруару сам то средио. Доле је остао ЛР наставак са идеалним саћем, венцима хране и пуно полена. Сматрао сам да нема теорије да пчеле ту направе ново гнездо и клубе. Јер, када хоћеш у сред сезоне да их натераш да залегу то девичанско саће, имаш проблем (штада ти причам, кад знам да си имао проблемчиће са полумедиштима у почетку). Али пчела има своје „виђење“ проблема и знају понека друштва да ураде слично, са тежњом да се зазиме у за њих повоњнијем делу кошнице.

Тако да полумедишта подбацим на неколико кошница и постоји разлика у подбацивању на 5 или 155.


Постоји и још једна предност осим оних које сам раније наводио, а то је могући улазак миша (или којег другог глодара :) :) ). Пчеле то реше по кратком поступку чим уђе и било које доба да уђе. У супротном се деси да могу чак и да га убију, али развлаче длачице свуда по доњем наставку и то делује врло ружно. И велики је посао да се све лепо очисти и опере. Ако ишта не подносим, то је када миш улази у кошницу. Не мора да направи штету, али не могу да га смислим.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Додао бих још нешто и нека остане као одвојена порука. Обично се трага за техником (то нарочито захтевају од Воје они морони који не подносе Воју и изгледа немају појма о пчелама и кошницама – траже да напише упутство за рад са РВ кошницом).

Сматрам да не постоји универзална техника, јер УСЛОВИ пчеларења нису исти (са овим сам досадио и самом себи, али то је суштина пчеларења). Примењује се техника у складу са условима и то значи да нема шаблона. Пчеле су ипак пчеле, а остало може бити и филозофија.

Не може се применити уобичајена и иста техника када постоји обиље или када бивше ливаде личе на суморни камењар, а земља је испуцала толико да нога може да упадне.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Тако је Шоле... Све радове које радимо и које планирамо прилагођавамо временским и пашним условима.
Ја стално напомињем да се код допуне хране код РВ кошница сачека да наиђе неко мање захлађење а што је обично негде почетком септембра али зна то и да буде некад тек око средине септембра и тек тада у складу са времнским условима крећем у прихрану са основним циљем допуне хране у кошницама.
ја додајем свако вече по 1 литар густог сирупа ( током 3-4-5 дана) и нисам присталица додавања којекаквих кеса са 5-6 литара сирупа одједном Тада се не види колико нека заједница може да однесе сирупа за 24 сата а то ми је од велике важности.
Сваку заједницу која не однесе 1 литар за 24 сата одмах обележавам и наредног дана вршим преглед да се установи узрок. Врло често узрок стања се прочита на поклопцу о стању заједнице али некада то и не мора да значи. некада нека заједница остане без матице или ако је нека ослабила онда не може да однесе 1 лиатр сирупа и такву заједницу одмах спајам са неком другом и неутралишем је.
заправо не радим то одмах првог дана него након два дана јер се деси да нека заједница не пронађе одмах сируп.
Овај систем рада користим већ више од 15 година он ми је показао одличне резултате. Имам осећај да се зимске пчеле уопште не оптерећују и да не учествују у преради сирупа.
Како ово образлажем па једноставно.
У РВ кошницама средином септембра имам око 15-20 рамова пчела или око 22.000- око 30.000 пчела и ако узмемо у обзир да тада имамо у кошницама у просеку још око 3 рама легла са око 2.000 легла то нам је још око 6.000 легла.
Чак да од горњих 22-30.000 пчела остане само 10.000 пчела имамо још појачање од ових 6.000 пчела које ће се излећи. Ако узмемо у обзир и да ће од њих половина бити летње пчеле и да ће након неког периода од месец дана умрети опет нам остаје око 10.000 оних зимских пчела из августовског легла и око 3.000 зимских из септембарског легла. После свих тих умирања летњих пчела које прерађују сируп а то је око 12-20.000 пчела опет нам остаје око 13.000 пчела за зимовање.
Зато сам уверен да половина септембарских пчела које су излежене током августа заједно са половином или делом пчела излежених у септембру прераде сав сируп а да друга половина уопште не учествује у преради.

Код мене се показало да заједнице у РВ кошницама имају изузетно брз пролећни развој а да ли то и у којој мери од начина рада то је питање. ја верујем да сам у праву и да радим оно што је најбоље.
Утврдио сам да заједнице које добијају густ сируп у том периоду блокирају матицу и да се у кошници смањује легло.
У неким годинама када се касно крене са прихраном у неким рамовима кос слабијих заједница остане отворене хране али и поред тога што та храна остане незатворена опет се не деси да храна ускисне. ово је верватно због Нозевоја који се додаје у сируп а који има јако антигљивично и анти бактеријско  дејство и који не дозвољава покретање врења или киселења.

Сва додана храна додаје се док још има доста полена у природи и пчеле просто повећају унос полена у кошнице.
Код заједница којим се не даје сируп може се видети смањена активност и много мањи унос поленовог праха.

Зазимљавање заједница и распоред наставака у кошници врши се на 5-10 дана пре планираног и самог додавања хране. међутим то додавање хране зна да се помера у зависности од услова рада.
Наравно као што Шоле рече и сви остали радови се прилагођавају временским условима...

Код мене у Банату нема никакве нектарске паше  почетком септембра и планове рада можемо још само прилагодити временским условима. Што се тиче допуне зимнице густим лековитим сирупом а то је септембар месец...

Поздрав драгим пријатељима...

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
U vezi teme prihrane. Jučer je g. Goran Mirjanić imao predavanje na temu prihrane i kaže da je mnogo bolje čak izvrcati sav med iz plodišta i davati društvima šećerni sirup 3:2 ili još bolje invert i to sve odraditi do kraja 8. mjeseca. Navodno su i Rusi radili neka istraživanja i da pčele mnogo bolje zimuju na šećeru nego na medu.
Ja ne želim biti ekstrem niti pohlepan pa zato uvijek ostavim i sav med iz PN i dodam sirupa nek se nađe, mada ne treba pretjerivati. Mislim da je 15 kg hrane i više nego dovoljno za zimovanje i proljetni razvoj (bar ovdje u nizini)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



            Не волим да преносим ружне вести али ову коју сам чуо пре пар минута мислим да не треба да задржим само за себе. У малопређашњем телефонском разговору колега, који је и сам члан овог форума , рече да се у кошницама листом појавило легло . Има га на рам - два у величини шаке . Од 10. насумично прегледаних кошница легло је нашао у свих десет. Ако је тако , а немам разлога да сумњам , са овом зимом нам се не пише добро.
            Надам се да ће се и колега који ми је ово јавио укључити и дати ближа објашњења.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Mislim da je to masovna pojava, pre neki dan je jedan kolega objavio da je od 100 pregledanih u 80 nasao leglo.... Ja nisam podizao ramove kod ovog zadnjeg pregleda, izlazile su... E sada da li ta kolicina legla, moze biti kriticna u narednom periodu,,,

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Горане, Зоране,
на ком је то терену? Одакле стижу информације?

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Горане, Зоране,
на ком је то терену? Одакле стижу информације?

Поздрав драгим пријатељима...


            Југ Србије доле око Лесковца.

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Javljam kasnije za stanje jos juznije ;)


Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Vojo, ja sam clan jedne pcelarske grupe gde se redovno javljaju pcelari iz cele bivse Juge, bas dosta kolega se javilo sa ovom konstatacijom, kad je pre neki dan bilo ono otopljenje, prikazivali su snimke unosa polena i posete pojilicama, mnoge je to nateralo da iskoriste lepo vreme i urade brze preglede i konstatuju da je leglo krenulo u velikom procentu...Sada mi je krivo, sto zbog straha nisam pregledao ovu u dvoristu.... Evo upravo i kolega iz Backe Palanke kaze isto, ima legla..

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Na brzinu pregledao pet RV i pet Lr drustva,legla nema ni otvorenog ni zatvorenog ni u jednoj kosnici.
Da napomenem da kod mene samo jutros nije bilo ispod nule u prethodnih mesec dana.Danju temperature jeste da su neuobicajne za ovaj period ali su zato nocne prave decembarske.

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Mislim da je to masovna pojava, pre neki dan je jedan kolega objavio da je od 100 pregledanih u 80 nasao leglo.... Ja nisam podizao ramove kod ovog zadnjeg pregleda, izlazile su... E sada da li ta kolicina legla, moze biti kriticna u narednom periodu,,,
Tako je Gorane,ja i ti smo razgovarali i ta informacija je tačna a lokacija je jug Srbije.Ta
informacija me je zaintrigirala tako da sam morao da pregledam jedno društvo koje se
nalazi u šljiviku iznad kuće.Legla ima u fazi lutke prečnika 4-5 cm.Nisam želeo više da
uznemiravam društva a prilikom tretmana OK pre par dana,na društvima koja odozgo imaju
folije,primećeno je povećanje kondenza sa donje strane folije.Nadam se da će u narednim danima
temperature otići u minus a samim tim i prestanak zaleganja matica.Pozdrav iz Naupare kod Kruševca.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Радиша пријатељу, у кошницама у којим је постављен најлон изнад пчелињег клубета долази до веће концентрације влаге испод тог најлона а истовремено и до подизања температуре за неколико степени па је сасвим нормално да пчеле у таквим условима у овако топлом периоду крену са леглом.

Иначе легло поред веће концентрације влаге и више тепмературе покреће и директан удар сунца као и јача светлост.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Na brzinu pregledao pet RV i pet Lr drustva,legla nema ni otvorenog ni zatvorenog ni u jednoj kosnici.
Da napomenem da kod mene samo jutros nije bilo ispod nule u prethodnih mesec dana.Danju temperature jeste da su neuobicajne za ovaj period ali su zato nocne prave decembarske.

Марко пријатељу, код тебе је надморска висина око 400-500 метара и вероватно је нешто мало хладније и нормално је да у овом периоду немаш легла.. Током децембра на југу је температура била нешто нижа него на северу.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.