Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32335 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #30 poslato: Jun 13, 2020, 23:49:36 »
Што се тиче базног пчелињака, ситуација је следећа:

Нуклеус - матице су изашле из два матичњака која сам оставио, али нисам успео да их видим, углавном још нема младог легла. Имала два нова залежена матичњака, али сам их порушио.

Бела - код ње није био застој залегања због хладнијег времена, већ је друштво остало без матице. У плодишту нема ни легла ни матичњака, па сам додао из друге кошнице по један рам једнодневног и један затвореног легла.

Плава - и даље најбоља са свих десет рамова легла у плодишту. Два премештена у белу, а додата два изграђена рама. Нема матичњака.

Жута - коначно прорадила, осам рамова легла у плодишту, па сам три са затвореним леглом ставио изнад матичне, планирам идуће седмице додати и четврти наставак.

У суштини брину ме две ствари, када да очекујем да млада матица из нуклеуса пронесе и откуд два ново залежена матичњака из ту? И са друге стране, да ли је добро то што сам урадио код беле кошнице?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #31 poslato: Jun 15, 2020, 22:53:30 »
Враћајући филм уназад (листајући дневник) сконтао сам да сам остао без матице у белој кошници 17. маја - тада сам је или пребацио са два рама затвореног легла у жуту кошницу или случајно убио. Зато сам 4. јуна затекао два велика затворена матичњака само у тој белој кошници, и са радошћу их пребацио у новоформирани нуклеус. Кад оно међутим... боље да нисам ништа дирао.
Ценим да ћу приликом сваког следећег прегледа под обавезно имати да уочим матицу, или макар најмлађе легло!!!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #32 poslato: Avgust 02, 2020, 23:09:10 »
Пех за пехом се наставља... После дужег времена отворим данас све кошнице како би их препрскао војвиром и поставио брстивар траке; у белој кошници пчела има за можда пет рамова (тренутно је на 4 наставка) и у плодишту само трутовског легла (мада има и неколико затворених матичњака); у нуклеусу још мање пчела за два-три рама и само затвореног трутовског легла...
Која је вероватноћа да ми обе нове матице буду трутуше, који сам ја баксуз... Елем, у плавој и жутој има по пун наставак за цеђење, мада су ми ове трутуше убиле вољу за рад...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #33 poslato: Avgust 03, 2020, 02:27:01 »
Нема ништа боље од мале пропасти... Извучеш поуке, нађеш узроке и не дозволиш да ти се икада више тако нешто деси.
Мени је ове сезоне цео један око 300 килметара удаљени пчелињак због погрешних извештаја о уносима хране у време свакодневних повремених киша  остао без контроле и велики део кошница је остао са минималним или никаквим количинама хране. Двадесетак заједница једва је преживело и ако сам им оставио 6-10 килограма меда после врцања багрема. те заједнице на сунцокрету нису донеле ни 200 килограма меда док је други пчелињак исте бројности доно око 1000 кг меда.
Разлику од 800 килограма меда приписујем својим глупостима и лаковерју о томе како пчеле нормално раде кад киша не пада и како има уноса на ваги код неких колега неколико километара даље.. Удаљен пчелињак значи и велике трошкове за обилазак а још када време не дозвољава онда кажем шта да идем а да ме киша најури и да ништа не прегледам. Погрешна процена и ову школу сам скупо платио.
Две трутуше или две заједнице са лажним леглом и нису толика велика штета, мада је сваком своја штета велика..

Миланче пријатељу само напред, то су савим нормална дешавања у првим годинама пчеларења.

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #34 poslato: Avgust 03, 2020, 14:54:32 »
Нема ништа боље од мале пропасти... Извучеш поуке, нађеш узроке и не дозволиш да ти се икада више тако нешто деси.
Није велика пропаст, али фактички 50% матица су ми трутуше, тј 100% од овогодишњих. Није битно тачно бројно стање него то што се оно смањује уместо да се повећава.
Матице су се излегле у различито време, али се ниједна није спарила како треба, зашто ја не знам. Видео сам само кад су пронеле да је отв легло како треба (по једно усправно јаје у ћелији) и рачунао сам да је то то...
Шта ми је најбоље сада радити са њима, убити те матице и преместити кошнице како би остатак пчела прешао у оне две нормалне заједнице или нешто друго?

И да ли сам ја могао још нешто да урадим да не дође до овога?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #35 poslato: Avgust 03, 2020, 22:22:23 »
Некада матице у почетку залежу труровска неоплођена јаја а касније буде све како треба.
Да сам ти негде ближе лако би проценили стање и урадили оно што треба а овако је веома тешко донети неку одлуку или препоруку.
Да би се матице париле треба да се стекну одговарајући услови и лепо време у време парења матица а ове године током маја и јуна било је баш мало таквих дана.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #36 poslato: Avgust 05, 2020, 15:01:51 »
Нема ништа боље од мале пропасти... Извучеш поуке, нађеш узроке и не дозволиш да ти се икада више тако нешто деси.
Није велика пропаст, али фактички 50% матица су ми трутуше, тј 100% од овогодишњих. Није битно тачно бројно стање него то што се оно смањује уместо да се повећава.
Матице су се излегле у различито време, али се ниједна није спарила како треба, зашто ја не знам. Видео сам само кад су пронеле да је отв легло како треба (по једно усправно јаје у ћелији) и рачунао сам да је то то...
Шта ми је најбоље сада радити са њима, убити те матице и преместити кошнице како би остатак пчела прешао у оне две нормалне заједнице или нешто друго?

И да ли сам ја могао још нешто да урадим да не дође до овога?


Младе матице су највероватније исправне а то што изгледа да су трутуше је дело лажних матица.

Ако су „ушле у ритам“ мислим да је једино решење да их расформираш.Друштва улазе у трајни поремећај и одгајају само трутовско легло.

Могао си да урадиш много тога да не дођеш у ситуацију да друштва пропадну. Писао си да су друштва одавно игубила матице. Још тада је то требало средити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #37 poslato: Avgust 16, 2020, 19:29:15 »
Малопре при прегледу те две кошнице у којима је било само трутовско легло, нисам нашао ни матицу, нити отвореног ни затвореног легла. Што ми је чинити са њима???

У друге две кошнице сам поставио бежалицу изнад плодишта па да се оцеди шта буде имало. Плодишне рамове нећу дирати, а како ми је ово први пут да постављам бежалице - колико треба да прође па да скидам медишта, планирао сам сутра или прекосутра поподне???

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #38 poslato: Avgust 16, 2020, 21:35:07 »
Сутра, јер већ прекосутра може бити наставак пун пчела повратница-

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #39 poslato: Januar 19, 2021, 10:49:00 »
Коначно мало времена за писаније аматера почетника...
  Крајем августа сам исцедио око 20кг меда из две старе кошнице. Током тог осмог месеца сам радио третман брстиваром (на трулексу) и војвиром (прскањем) на сваких 10 дана.
  Почетком септембра сам их посложио у зимску конфигурацију: све четири кошнице на три наставка - а број рамова је различит 8+8+8 и 8+8+9 (то је код два роја); и 8+8+10 (код две старке), с' што су на првом нивоу само светли рамови, у средини другог има понеки тамнији, а на трећем је најтамније саће (то су дотадашња плодишта).
  Што се тиче наставка третмана против варое деветог месеца сам држао херба стрип, два пута "купање" нозевојем и пет пута димљење брстиваром (на свака три дана). Последњи пут сам их отварао 3. октобра кад сам извадио хербу и препрскао их војвиром.
  Прихрану сам такође завршио тог датума и укупно утрошио 10-13 литара гушћег сирупа (5:3, 3:2 и на крају однос 2:1 у корист шећера, наравно са додатком нозевоја) по кошници.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #40 poslato: Januar 19, 2021, 10:59:03 »
Заборавио сам да кажем да сам оксалну радио код оба роја почетком децембра, али код старки нисам јер нису на истом месту. Нисам им ни прилазио од тада, сужена лета сам оставио на свим, па би требало да их проширим ако будем ишао ових дана. Надам се да је све друго у реду, што је до мене било мислим да сам одрадио максимално што сам могао. Поздрав и свима желим пре свега здравља, а онда све остало да буде боље него прошле године!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #41 poslato: Februar 21, 2021, 20:23:55 »
Већ тада 19. јануара на Богојављење сам ставио широка лета и дрвцетом очистио подњаче где је било тек по 10-15 мртвих пчела. Данас је било лепо време са преко 15 степени, а оне су доносиле много јарко жутог полена (претпостављам са дрена који је почео да отвара).

Док је ујутру било мало магле, искористио сам време за постављање замки (сируп поморанџе, вода и сирће) за друге летеће инсекте и појилица (једна са обичном млаком водом, а друга са додатком мало соли) за наше драге пчелице. Пошто јављају лепо време за наредни период, а ја нећу моћи чешће да их обилазим урадио сам још по нешто.

Све четири кошнице сам препрскао војвиром преко сатоноша другог и трећег наставка у које сам додао светлије изграђене рамове на крајње позиције (извађене јесенас ради боље вентилације). Нисам вадио рамове да видим да ли је легло кренуло (јер је баш у тим тренуцима дунуо неки ветар), али оно што сам приметио јесте да много више пчела има у две старке (по 8 улица у оба наставка) него у прошлогодишњим ројевима (по 3 или 4 улице). По тежини ми се чини да хране имају још доста, тако да их нисам више узнемиравао, иако сам се испрва уплашио јер је у свакој кошници доста пчела изашло у пластичне хранилице на поклопној. Пошто није глад у питању, сконтао сам да им смета та минимална горња вентилација кроз порезе хранилице, па сам преко њих ставио новина, а у кровове стиропор.

Зависно од времена ће бити моје следеће реакције, тј пред неко јаче захлађење морам им сузити лето и евентуално додати по пола погаче, а ако настави лепота онда се мора урадити детаљнији преглед и утврђивање стања са леглом и храном. Поздрав

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #42 poslato: Mart 28, 2021, 23:15:06 »
У међувремену је искоришћен дрен и врба маца, али не у потпуности јер је друга половина марта била права зимска.
Данас сам: опет ставио шира лета (која сам сузио пре захлађења), опет поставио нове замке (у старим се ухватило доста мушица и неки лептири, тек понека оса, нема матица стршљена), опет заменио воду (и опет доста више посећене благо засољене појилице) и по први пут дао прихрану ове године (по пола литра сирупа 3:2 у корист воде са додатком нозевоја).
Време је било свежије испод 15 степени, снега има још по мало, па нисам хтео да их отварам и узнемиравам. Од сутра јављају лепше дане са температурама око 20/5 (дневна/ноћна) степени, па се надам да ће искористити џенарику која почиње да цвета, ускоро ће и дивља трешња и маслачак, а тренутно је мртва коприва најактуелнија (као и јагорчевина, али сам слабо виђао пчеле на њој).


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #43 poslato: April 06, 2021, 17:50:25 »
Другу туру од по 0,5л ређег сирупа са нозевојем добиле су пре пет дана. Највише посећене џенарика, мртва коприва и дивља трешња. Почеле су и шљива ранка и трњина да цветају, али време се опет погоршава са веома хладним ветром (буквално дува са снега). Најављују свежије време још пар дана, па сам их јуче прихранио са скоро по литар сирупа (1:1) и сузио им лета на 8цм.

Још увек без првог пролећног прегледа...  :-\

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #44 poslato: April 11, 2021, 19:31:01 »
Шљива ранка је преживела мраз и пчеле је масовно посећују, као и мртву коприву и маслачак који се тек појављује. Са друге стране, џенарика и трњина су завршиле своје. У петак сам опет поставио широка лета, заменио воду на појилицама и прихранио са по пола литре ређег сирупа. Сутра планиран први детаљни овогодишњи преглед, јер за касније опет најављују мало свежије време...