Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32332 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #45 poslato: April 12, 2021, 21:15:54 »
Као и обично - у недостатку времена сам стигао да прегледам тек две кошнице (старке) које су крцате пчелама па сам скоро по мраку завршио први преглед. Пошто је то било прво детаљније завиривање после седам месеци, понео сам телефон и укључио диктафон како би што боље евидентирао стање (о томе ћу касније после преслушавања) 🙂 Пчеле су биле релативно мирне, али кад постану агресивне више нападају телефон него мене, очигледно је да имају тај осећај за таласе мобилне мреже (нисам гледао последњи позивани број, можда су имале хитан позив) 😉

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #46 poslato: April 14, 2021, 18:22:38 »
- у 1. наставцима (на хладно): празно изграђено саће;
- у 2. наставцима (на топло): на крајевима празно саће, па нектар и полен и у средини отворено легло (4 у једној, 5 рамова у другој кошници);
- у 3. наставцима (на хладно): по два рама меда на крајевима и затворено легло у средини (6 рамова у обе кошнице).
Пошто сам детаљно прегледао и сваки рам евидентирао типа 1/3, 2/3, 1/2 тога и тога, ево како то изгледа гледано у два плодишна наставка кроз рамове са преко 2/3 нечега (нисам рачунао медне венце и полен изнад легла):
Жута: мед = 6, полен = 1, отворено легло = 4, затворено легло = 5, празно саће = 4 - укупно 20 рамова.
Плава: мед = 6, полен = 2, отворено легло = 4, затворено легло = 6, празно саће = 2 - укупно 20 рамова.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #47 poslato: April 14, 2021, 20:31:59 »
Заборавио сам рећи да пчеле има доста, два наставка баш крцата. У жутој сам само "разблокирао" матицу стављајући изграђене рамове између легла и хране (можда сам требао и да ротирам 2 и 3 наставак, али нисам?).

Код плаве кошнице сам спустио 5 рамова отвореног легла у средину првог наставка, по један празан са стране и 3 рама хране на крајеве. У другом наставку 3 рама хране на крајеве, па по један изграђен рам, у средини 4 рама затвореног легла пресечено са још једним изграђеним тамним рамом. У трећем наставку, по један рам хране на крајевима, па по три празна рама са стране и два рама затвореног легла у средини.
Између првог и другог наставка сам ставио матичну решетку са рамом, лето на подњачи сузио на 8цм због захлађења.

Прошлогодишње ројеве нисам стигао да прегледам, али су слабији по количини пчела од ове две. Све сам их добро препрскао војвиром и прихранио са по 800мл (1:1) сирупа са нозевојем.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #48 poslato: April 15, 2021, 08:36:35 »
Бојим се Милане да је то превише раширено легло због ове хладноће.
Мислим да је та два рама легла из трећег наставка требало оставити у дуги наставак са оних четири рама легла. Тако би у другом наставку остало шест рамова легла и пчеле би то лакше грејале.
Такође у време захлађења не треба убацивати празне рамове у легло.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #49 poslato: April 15, 2021, 11:53:23 »
Видећемо како ће бити стање приликом следећег прегледа, који бојим се неће бити скоро, па сам зато морао да направим простор матици како не би остала блокирана. Пчела има преко 20 рамова, па сам зато рачунао да ће ипак покрити легло.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #50 poslato: April 15, 2021, 20:13:40 »
   Колега, свака похвала за достигнуту  јачину заједница - број рамова са леглом.
Ја такво стање очекујем код мене за 10 дана, али ни тада не бих стављао матичну решетку.
Надам се да ће због овог захлађења багрем добро окаснити,.па да га сви стигнемо у медобрању.
     Поздрав.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #51 poslato: April 16, 2021, 09:55:27 »
Небојша, него када би ставио матичну решетку? Увек сам рад да чујем мишљења искуснијих колега.

Што се тиче багрема, ја пчеларим стационарно па ми свеједно...

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #52 poslato: April 16, 2021, 13:55:22 »
       Још увек је доста хладно, те ја не бих спуштао у доњи наставак отворено већ затворено легло.
Као што каже Воја развукао си легло, време је скоро зимско, тешко је пчелама да греју.
Не знам која паша код тебе следи и има ли багрема. Код мене је процветала вишња и шљива, али због изузетно хладног времена протеклих и наредних дана питање је колико ће пчеле то искористити. Такође наредних дана очекујем цветање репице која ће помоћи развој заједница, само да се време побољша.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #53 poslato: April 16, 2021, 20:03:44 »
Бога ми јутрос је био добар мраз (око -5°), али су данас доста излетале на воду и околно биље (мртву коприву и маслачак највише). Цвета шљива ранка, а полако почињу и остале сорте шљива (стенлеј, маџарка, чачанска...), затим видео сам да се спремају трешња, јабука, вишња и крушка као наредне "медоноше". Није то јака воћна паша, али сам приметио да је веома разноврсна и да траје отприлике од краја марта до почетка маја. Као моја главна паша се издваја малина која отприлике почиње друге половине маја. Багрем се често преклопи са малином, али га нема много и заправо не знам како меди (због моје надморске висине).

Имао сам направљеног сирупа (1:1) па сам им малопре сипао по 1л, али не знам да ли ће га однети због хладних ноћи. Лета сам опет сузио на 8цм, а код оне ограничене на 4цм и лето на подњачи и на матичној.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #54 poslato: Maj 04, 2021, 21:45:19 »
Шљиве су завршиле са цветање, мртва коприва такође "утањила", али зато су на сцени маслачак, трешња, вишња и јабука (крушка тек креће). Освежио појилице које су изузетно посећене, као и замке за осе и стршљенове (до сад ухваћено тек по 10ак од обе врсте, али осе неке скоро исте величине као стршљенови).

Моје активности овог пролећа су биле стимулативно прихрањивање са укупно 4 литра сирупа (1:1 и ређег) са нозевојем по кошници и по три пута "купање" војвиром. Следећи пут купка ће бити разблажени нозевој...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #55 poslato: Maj 04, 2021, 22:19:27 »
Плава (ограничена 12. априла на 11 рамова легла) је у одличном стању са 8 рамова легла у плодишту и храном на крајевима, други наставак има мало нектара, а трећи скоро пун. Додао сам још један медишни наставак (одмах изнад плодишта), са 6 изграђених рамова, 3 рама затвореног легла (један је имао и пола отвореног) и једним рамом хране. На место легла у плодишту сам убацио две сатне основе (између хране и легла) и један изграђен рам (по сред легла).

Жута (која је имала 10 рамова легла 12. априла и остала неограничена) је баш крцата и пчелом и леглом. Премештена је на ново место, а на старом месту нова наранџаста кошница у којој је рам са матицом и отвореним леглом + три рама затвореног легла, а са стране изграђени рамови и храна. Због великог броја излетница које се враћају на то место, ставио сам још један наставак са 2 рама хране и 8 изграђених рамова.
Жута на новом месту је остала са око 10 рамова легла (један рам са једнодневним леглом сам ставио у средину највишег наставка), у неизмењеној конфигурацији на три наставка. Остала је без излетница па сам зато сузио лето и прихранио две вечери по 1,5л 1:1 сирупа.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #56 poslato: Maj 04, 2021, 22:25:35 »
Прошлогодишњи ројеви прегледани по први пут ове године. Пријатно и непријатно изненађење: једна са 14 а друга са 7 рамова легла (матица уопште није силазила из највишег наставка, мада је и са храном слаба). Из јаче пребацио три рама затвореног легла са пчелама и обе ограничио на 10, односно 11 рамова легла, па ћемо видети шта ће бити...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #57 poslato: Decembar 06, 2021, 14:58:28 »
Нисам се дуго јављао, нажалост нема много добрих вести од мене. Наиме ни ове године нисам успео да умножим број друштава. Све сам урадио како је требало (прочитао све теме на форуму и чуо се неколико пута са колегом Гораном Раковац), али једноставно други пут за редом је дошло до појаве лажних матица или трутуша, а једна ми се и сама разројила (хронични недостатак времена и 100% само моја кривица).
Остао сам у бази са две кошнице које су донеле 30кг меда, што је опет одлично с' обзиром да је мој матори имао око 100кг са 17 ЛР кошница + 2 РВ кошница! Те две РВ су прошлогодишњи ухваћени ројеви из ЛР које сам му дао због недостатка "амбалаже". Иначе ове године му се родила само једна иако он не ставља мат решетку на ЛР. Чудна нека година...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #58 poslato: Decembar 06, 2021, 15:23:48 »
Не одустајем никако и сада сам још чвршћи у намери да проширим базни пчелињак, само што ћу догодине ићи на сигурнију варијанту, тј купићу већ оплођене матице!

Иначе све припреме за зиму су одрађене до краја септембра: димљење брстивар папирићима 6 х на три дана, херба стрип био 40 дана, 2 х орошавање војвиром, прихрана гушћим сирупом са додатком нозевоја. Слагање у зимску конфигурацију - први наставак са 9 празних светлијих рамова, други (на топло) са 9 рамова са медом, и трећи наставак је подигнуто плодиште са 10 рамова које уопште нисам дирао од летос. Отворе сам оставио широке, без икаквог утопљављања одозго (зато што имам подњачу и збег од пуног дрвета).

Зиму ћу искористити да направим детаљан план пролећних радова око одржавања и проширења пчелињака (сву опрему за још 8 кошница имам, још да уштекам коју пару за осам матица и Боже здравља биће доста боље за годину дана).

Поздрав свима....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #59 poslato: Decembar 06, 2021, 20:43:23 »
Браво Милане, имао си одличне резултате са којим можеш да се поносиш.
Имати 30 кг меда по кошници је за сваку похвалу и за старе искусне пчеларе а не за тебе који си тек однедавно ушао у свет пчеларства.

Мислим да си добро зазимио пчеле и да ће све бити у реду.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.