Autor Tema: Пролећни развој 2021-е године  (Pročitano 14035 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan Jordanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • 50 košnica DB12
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Draguša kod Blaca
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #45 poslato: April 12, 2021, 10:46:45 »
I ja stigoh na pčelinjak, "kolega" viče jel izlaze, navodno mnogi ostadoše bez pčela, rekoh većinom.
2 su propale, i bile su slabe, spašene iz prošlogodišnje popla e, ostale ok, ima par jačih sa 5-6 db rama legla, ostale oko 4, neka 3, dodao po SO, suzio na 8rama.
2 matice trutuše, odmah sam spojio preko novine, danas bi trebalo da ih prepakujem, ne znam dal da spuštam dole ramove sa trutovima, a gore ramove sa hranom, il da ostavim kako jeste, samo matičnu da stavim?
Inače hrane imaju, sirupalo se jesenas, dao sam 2 puta sirup za nozevojom

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #46 poslato: April 12, 2021, 11:30:46 »
...
2 matice trutuše, odmah sam spojio preko novine, danas bi trebalo da ih prepakujem, ne znam dal da spuštam dole ramove sa trutovima, a gore ramove sa hranom, il da ostavim kako jeste, samo matičnu da stavim?
...

Ни једно није добро трутовско легло треба склонити из кошнице и очистити из рамова или изрезати.

Пчеле се често поделе и одржавају и део тог трутовског легла и у сваком случају се може добити и кречно легло.

С обзиром какво је време (узимам у обзир и најаве лошијег времена), а уз то има још простора за легло, најбоље је да је гнездо још увек горе (ако мислиш да задржиш те наставке на кошници). Не би ваљало да легло буде у првом наставку а да изнад има пуно простора где се губи топлота гнезда. У том смислу је боље подбацити наставке из друштава где су биле трутуше, али као што рекох без тог трутовског легла.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan Jordanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • 50 košnica DB12
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Draguša kod Blaca
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #47 poslato: April 12, 2021, 13:54:42 »
Hvala.