Autor Tema: Pčelarski filmovi  (Pročitano 139411 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #135 poslato: Mart 04, 2015, 09:47:41 »
Dragan R.:
Citat
Najlakse je sedeti i komentarisati u smislu ovo nije dobro - ovo je dobro.

Možda griješim, ali zar smisao postavljanja raznih video-priloga, slika, crteža itd., nije upravo zarad: gledanja, komentarisanja i - zaključivanja? Ili treba samo gledati i šutjeti?
Ne budi nakraj srca i ne idi u krajnost.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #136 poslato: Mart 04, 2015, 10:15:21 »
Nikola M:
Citat
Онај ко прати овај форум и ко зна како се примењује мравља киселина, било му је довољно да види уложак и фолију и да препозна технику г. Свете Стевановића са нашег форума.

Nije problem u tome, prepoznao sam ja Svetine tzv. boni uloške, povodom čega smo se, ako se dobro sjećam, prije godinu-dvije i šalili: Sveto, Savo i ja jer ja nisam htio koristiti uloške. Problem bi mogao biti u ovom tvom rečenom, a dolje citiranom:

Citat
Дејство мравље нисам контролисао неким другим средством, јер за тим нема потребе (вароа не може постати резистентна на њу, бар према мојијм сазнањима)

pa se onda malo zapetljaš i veliš da je bilo potrebe za praćenjem, a tako i za kontrolisanjem:

Citat
Даље нисам пратио јер сам био превише лењ да бројим вароу (на жалост)

I, šta sad savjetuješ? Jer, forum prate mnogi pa svaka naša riječ može na neke djelovati i negativno i pozitivno. Ja velim ono što su mnogi već prije rekli: svaki preparat treba kontrolisati.

Da budemo načisto: lijep je video o kojem smo govorili, a ja sam samo rekao da je nepotpun i da bi bilo odlično da je prikazano dejstvo mravlje (AV ulošci), način postavljanja itd., a sve bi u pozitivnom smislu začinio autorov komentar. No, to su samo moje konstruktivne primjedbe i nekom budućem sugestije, a naravno da ja nemam pravo nekoga natjerati da snima po mojim željama te je stoga: bolje išta, nego ništa. Uostalom, ja tu ništa i nisam rekao zbog sebe, nego upravo zbog mladih pčelara koji su počesto nesigurni, a za mene ćemo lahko, ja ću ionako na svoj način: truleks, 50 ml 85 %-tne, stalno praćenje pa kontrola drugim preparatom (da ne gnjavim, mislim da sam to negdje ovdje već spominjao, a nešto naročito nisam mijenjao, osim što sam upotrijebio "Herba strip" letvice i bio zadovoljan, samo što još uvijek dvoumim da li je sve onako kako piše na pakovanju preparata), a kad smo već kod mravlje, koristio sam je prošle godine usred sezone i - nisam bio nimalo zadovoljan učinkom; kontrolisao i bio upravu što se tiče nezadovoljstva. No, uvijek ostaje: "Od svoje volje, ništa bolje!"

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #137 poslato: Mart 04, 2015, 13:47:41 »
Dragan R.:
Citat
Najlakse je sedeti i komentarisati u smislu ovo nije dobro - ovo je dobro.

Možda griješim, ali zar smisao postavljanja raznih video-priloga, slika, crteža itd., nije upravo zarad: gledanja, komentarisanja i - zaključivanja? Ili treba samo gledati i šutjeti?
Ne budi nakraj srca i ne idi u krajnost.

Pozdrav, svako dobro!

Sve si lepo rekao. Izvinjavam se ako sam preterao

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #138 poslato: Mart 04, 2015, 14:25:50 »
Dragan R.:
Citat
Sve si lepo rekao. Izvinjavam se ako sam preterao

Pa, ti si moj drug, ako to hoćeš, i nema potrebe za izvinjavanjem jer me nisi ni uvrijedio - samo razgovaramo.

S druge strane, upravu si - mogao sam i ja podići stražnjicu i snimiti štogod, ali nekako mislim da su to drugi već pokazali pa zato odustajem, a da sam snimio nedavni pregled (nedjelja, 01. 03.), vidjeli biste: 3-6 ulica pčela; na 1-2 rama po dječja pleskica zatvorenog i vrlo malo otvorenog legla; puno hrane kraj koje bi umrle da nisam reagovao... i jedna rijetkost: matica zalegla ispod satonoše, a hrana ispod nje i legla - priznajem, to nikad dosad nisam vidio. Pogače nisam dodao niti imam namjeru.

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #139 poslato: Mart 04, 2015, 16:31:04 »
Dragan R.:
Citat
Sve si lepo rekao. Izvinjavam se ako sam preterao

Pa, ti si moj drug, ako to hoćeš, i nema potrebe za izvinjavanjem jer me nisi ni uvrijedio - samo razgovaramo.

S druge strane, upravu si - mogao sam i ja podići stražnjicu i snimiti štogod, ali nekako mislim da su to drugi već pokazali pa zato odustajem, a da sam snimio nedavni pregled (nedjelja, 01. 03.), vidjeli biste: 3-6 ulica pčela; na 1-2 rama po dječja pleskica zatvorenog i vrlo malo otvorenog legla; puno hrane kraj koje bi umrle da nisam reagovao... i jedna rijetkost: matica zalegla ispod satonoše, a hrana ispod nje i legla - priznajem, to nikad dosad nisam vidio. Pogače nisam dodao niti imam namjeru.

Pozdrav, svako dobro!



Naravno drugar. Ziv bio! Evo jedan moj kratki snimak i taman da vas pitam sve , kako skidate roj kada se ovako uhvati ?


Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #140 poslato: Mart 04, 2015, 17:02:28 »
Ja postavim trmku iznad roja, i on polako ulazi u trmku, ukoliko zelim malo da pozurim, nadimim malo sa donje strane roja da ubrzam proces. Uvece se roj strese u pripremljenu kosnicu.
                                        Pozdrav iz Bora

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #141 poslato: Mart 04, 2015, 17:34:38 »
Nikola M:
Citat
Онај ко прати овај форум и ко зна како се примењује мравља киселина, било му је довољно да види уложак и фолију и да препозна технику г. Свете Стевановића са нашег форума.

Nije problem u tome, prepoznao sam ja Svetine tzv. boni uloške, povodom čega smo se, ako se dobro sjećam, prije godinu-dvije i šalili: Sveto, Savo i ja jer ja nisam htio koristiti uloške. Problem bi mogao biti u ovom tvom rečenom, a dolje citiranom:

Citat
Дејство мравље нисам контролисао неким другим средством, јер за тим нема потребе (вароа не може постати резистентна на њу, бар према мојијм сазнањима)

pa se onda malo zapetljaš i veliš da je bilo potrebe za praćenjem, a tako i za kontrolisanjem:

Citat
Даље нисам пратио јер сам био превише лењ да бројим вароу (на жалост)

I, šta sad savjetuješ? Jer, forum prate mnogi pa svaka naša riječ može na neke djelovati i negativno i pozitivno. Ja velim ono što su mnogi već prije rekli: svaki preparat treba kontrolisati.

Da budemo načisto: lijep je video o kojem smo govorili, a ja sam samo rekao da je nepotpun i da bi bilo odlično da je prikazano dejstvo mravlje (AV ulošci), način postavljanja itd., a sve bi u pozitivnom smislu začinio autorov komentar. No, to su samo moje konstruktivne primjedbe i nekom budućem sugestije, a naravno da ja nemam pravo nekoga natjerati da snima po mojim željama te je stoga: bolje išta, nego ništa. Uostalom, ja tu ništa i nisam rekao zbog sebe, nego upravo zbog mladih pčelara koji su počesto nesigurni, a za mene ćemo lahko, ja ću ionako na svoj način: truleks, 50 ml 85 %-tne, stalno praćenje pa kontrola drugim preparatom (da ne gnjavim, mislim da sam to negdje ovdje već spominjao, a nešto naročito nisam mijenjao, osim što sam upotrijebio "Herba strip" letvice i bio zadovoljan, samo što još uvijek dvoumim da li je sve onako kako piše na pakovanju preparata), a kad smo već kod mravlje, koristio sam je prošle godine usred sezone i - nisam bio nimalo zadovoljan učinkom; kontrolisao i bio upravu što se tiče nezadovoljstva. No, uvijek ostaje: "Od svoje volje, ništa bolje!"

Pozdrav, svako dobro!

Саветујем да читају све што могу да нађу на дату тему па нек сами донесу закључак.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #142 poslato: Mart 04, 2015, 21:59:37 »
Ja postavim trmku iznad roja, i on polako ulazi u trmku, ukoliko zelim malo da pozurim, nadimim malo sa donje strane roja da ubrzam proces. Uvece se roj strese u pripremljenu kosnicu.
                                        Pozdrav iz Bora


Može tako, ali je roj sa više matica uvek problem. Može se koristiti neki ram sa starim saćem. Ima iskusnih majstora koji kažu ram sa leglom. To se ne radi. Kada je više matica, duže traje skidanje i sa običnim isluženim saćem se postiže dobar rezultat.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #143 poslato: Mart 04, 2015, 22:02:58 »
Ja postavim trmku iznad roja, i on polako ulazi u trmku, ukoliko zelim malo da pozurim, nadimim malo sa donje strane roja da ubrzam proces. Uvece se roj strese u pripremljenu kosnicu.
                                        Pozdrav iz Bora
Ja nisam imao trmku, pa sam ih namamio sa ramom. Uglavim ram sa malo meda i one predju, ram prebacim u nastavak ili stresem u nastavak pa opet isto. Maltretiranje ali sta da se radi, nije mi bilo tesko. Hvala na odgovoru.

Pozdrav

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #144 poslato: Mart 04, 2015, 23:06:18 »
Probacu sledeci put tako kolega Šošiću, daj Boze samo da bude prilike ove godine (uvek imam u rezervi par trmki koje izroje nekoliko solidnih rojeva). Moj otac mnogo voli trmke, kaze da su one najsigurnije sto se tice zimovanja, tako da je nekoliko trmki obavezno na pcelinjaku.
Nema na cemu kolega Radoviću.
                                                  Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #145 poslato: Mart 05, 2015, 09:39:17 »
Dragan R.:
Citat
Naravno drugar. Ziv bio! Evo jedan moj kratki snimak i taman da vas pitam sve , kako skidate roj kada se ovako uhvati ?

Fino si ti ovo snimio, a roj odličan. Za mene u pčelarstvu, po ljepoti i ugođaju, ništa nije ravno rojenju i roju.

Neko ovakav roj zove "puzavac". Već su rekli načine, dodaću da može i špricanje vodom pa četkom smeteš u kantu, ili u rojnjaču.

Jedan moj prijatelj ima preko 150 društava. On na to troši minimum vremena: samo vrškare (pletare, ulišća) poreda iznad rojeva i do sumraka nastavlja raditi druge poslove. Jednom sam tako zatekao 12 rojeva na okolnim voćkama pa sam ga u šali pitao: "Je l' 'no kod tebe ulišća rastu po šljivama?" No, on ima mušterije pa ako se roje - dobro, ako ne - opet dobro.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #146 poslato: Mart 05, 2015, 09:46:51 »
Dragan Š.:
Citat
Kada je više matica, duže traje skidanje i sa običnim isluženim saćem se postiže dobar rezultat.

Ovom valja pridodati kako je to odlična prilika da se dokopamo kvalitetnih mladih matica.
Kad takav roj skinem, ja uvijek našpricam razrijeđenim sirćetom (jabučni ocat) mjesto na kojem se bio prihvatio roj.
Obično roj stresem u rojnjaču, snesem i stresem u pripremljenu košnicu, koja je na bijelom čaršafu, a onda sjednem na klupicu ispred košnice i lovim mlade matice.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #147 poslato: Mart 05, 2015, 09:59:44 »
Kolega Esade taman da postavim jedno pitanjce vezano za rojeve. Koliko matica obicno bude u prvencu a koliko u ostalim rojevima (drugom, trecem)???
                                     Pozdrav iz Bora

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #148 poslato: Mart 05, 2015, 14:15:48 »
Kolega Esade taman da postavim jedno pitanjce vezano za rojeve. Koliko matica obicno bude u prvencu a koliko u ostalim rojevima (drugom, trecem)???
                                     Pozdrav iz Bora

Ako me ne zezaš, evo odgovora: u prvencu je samo jedna (stara sparena matica), a u drugencu i trećencu više nesparenih mladih matica. Moj rekord uhvaćenih mladih matica iz jednog roja je 16.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #149 poslato: Mart 05, 2015, 14:37:17 »
Kolega Esade taman da postavim jedno pitanjce vezano za rojeve. Koliko matica obicno bude u prvencu a koliko u ostalim rojevima (drugom, trecem)???
                                     Pozdrav iz Bora

Ako me ne zezaš, evo odgovora: u prvencu je samo jedna (stara sparena matica), a u drugencu i trećencu više nesparenih mladih matica. Moj rekord uhvaćenih mladih matica iz jednog roja je 16.

Pozdrav, svako dobro!

Ne zezam, taman posla, nego sam negde procitao da i kod prvenca ima puno matica pa mi je bilo malo nejasno jer znam da izlazi samo jedna, stara matica. Pa rekoh da pitam, hvala puno na odgovoru. Probacu i ja da hvatam matice kad bude prilike.
                                           Pozdrav!