Autor Tema: Kako lako udesetostručiti pčelinjak  (Pročitano 175678 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #195 poslato: Mart 30, 2021, 00:08:28 »
Имам намеру проширити пчелињак јер имам празних комплет кошница. Проблем је што сам прилично ограничен временом, а и немам могућност ношења нуклеуса на удаљену локацију. Да не причам да сам још увек апсолутни почетник иако ми је ово трећа пчеларска сезона... До сад нисам разројавао иако сам сигуран да имам идеалне услове због јаке воћне паше (нпр претпрошлог 7. априла сам у свих пет кошница имао по 10-11 рамова легла у просеку без икаквог форсирања погачама или сирупом).

 Војо и остале искусније колеге, који је ваш савет за моју ситуацију, можда "пелетов" систем?

Миланче пријатељу, ди са удесетосручавањем али не гледај баш пуно на календар, ради са условима у твојом окруењу.
Нека све иде и две недеље касније па ће све бити добро.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #196 poslato: Mart 30, 2021, 23:31:28 »
Радо Војо, али нажалост као што рекох немам толико слободног времена за пчелињак (дан, два евентуално недељно). У овом твом поступку је ипак потребно чешће обилазити, прихрањивати, селити...што је тренутно немогуће за мене, па сам зато питао за неку алтернативу?

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #197 poslato: Januar 18, 2022, 22:22:48 »
Poštovane kolege pčelari, najpre se nadam da vas zatičem u dobrom zdravlju!

Trenutno sam u karantinu, pa imam vremena da čitam i pišem i da se pripremam za predstojeću sezonu. U tom duhu priprema i želje da proširim pčelinjak sa dve na 4-5 RV (videćemo koliko će i da li će mi vreme dozvoliti), malo sam se ozbiljnije pozabavio ovom temom.

Neizmerno se zahvaljujem gosn Voji na ovom članku!

Kada sam čitao ovaj članak letos, mnogo mi je sve delovalo konfuzno, te sam ga ostavio za dane kada malo budem proširio svoje znanje iz oblasti pčelarstva. Sada sam počeo da se detaljnije bavim ovim tekstom i naišao sam na nekoliko nejasnoća u prve tri faze.

Prva nejasnoća je sledeća:

Druga faza:
 
Druga faza je stvaranje nukleuza ili pomoćne zajednice koja će nam proizvesti matičnjake i matice za oplodnjake koje ćemo kasnije formirati od osnovne zajednice.
U nukleuzu sada imamo kao što smo rekli 6+1 r pčela i 4 rama legla na kojima je oko 2/3 legla, i preostala tri rama na kojima je hrana. Znači ukupno 10 ramova.

Ukoliko sam dobro razumeo, računica je sledeća: 6 r pčela (+1 r istesenih pčela koji ne računamo kao fizički pristutan ram) + 4 r legla + 3 rama hrane = 13 ramova ukupno.
Očigledno je da nisam ovu računicu dobro razumeo, što zbog mog početničkog neznanja, što zbog ne baš preciznog izražavanja gosn Voje u ovom pogledu.

Druga nejasnoća se tiče 3. faze, ali i teksta u globalu:

Voleo bih kada bi se dodatno razgraničili pojmovi "osnovna zajednica" i "nukleuz", kao i da se jasno razgraniči kada je reč o novoj zajednici o kojoj se govori, kada o osnovnoj, kada o "pomoćnoj", u kojim su odnosima ove zajednica i to jasno naglasiti. Takođe, moglo bi se malo više pojasniti, kada se govori o nastavcima, o kojem se tačno nastavku radi i da se to jasno ogranič (npr. 1. od podnjače, 2. itd.). Kada se govori npr. o prvom nastavku, prvo završiti pisanje i misao o tom nastavku, pa onda preći na sledeći o kojem treba da se govori.

Npr.
Ovde treba spremiti zajednicu za dalje proširenje legla.
...
Odmah dodajemo i novi četvrti nastavak, i 10 ramova sa osnovama.
...
Donji bivši prvi nastavak nam je ostao skoro prazan ...

O kojoj zajednici je reč?

Nadam se da gosn Voja, kao ni ostali pčelari, neće zameriti na ovim mojim pitanjima i kritikama koje jedino imaju za cilj bolje razumevanje onoga što je napisano. Ja cenim pisanu reč, posebno ljudi koje poštujem i cenim, pa sam zbog toga i malo detaljniji.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #198 poslato: Januar 31, 2022, 17:25:32 »
Јоване, све би требало детаљно прочитати неколико пута и записивати главне ствари (сваки пут запазиш нешто ново, нешто што си пропустио претходни пут).

Велико хвала Воју, али и Божу за доста корисних савета. Оно што олакшава оба начина (уосталом и свако разројавање) је то да се нуклеуси/оплодњаци не морају носити 4км (због враћања излетница). Довољно је ставити 10ак папира новина са неколико малих рупа (од веће игле или мањег ексера) на лето. Док пчеле прогризу папир (24-48 сати) пчеле заборављају старо место и остају на том, тако да је могуће мењање локације на малој раздаљини без да се излетница врате у матично друштво (колега Ђоко Зечевић открио).

Јасно је да треба лета нуклеуса/оплодњака сузити на 2,3 цм због туђице, а опет и да их треба прихрањивати због даљег развоја. Да ли би онда стављање погаче на сатоноше свело могућност грабежи на минимум? Или тада морамо исте прихрањивати искључиво сирупом?

Van mreže Ivan Ristic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bogutovac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #199 poslato: Decembar 15, 2023, 23:56:08 »
Pozdrav kolegama,
Ove godine planiram od 5-6 Rodnih Voja napraviti 25 rojeva i zazimiti 25 drustava. Planiram da razrojavanje radim sparenim vec porucenim maticama 3-5 juna. Voleo bih da cujem neke ideje/savete  o nacinu razrojavanja i da li ce imati dovoljno vremena da se razviju na dva nastavka ako se uradi razrojavanje u tom pomenutom periodu 3-5 juna? Hvala unapred.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #200 poslato: Decembar 16, 2023, 19:18:07 »
То ми изгледа доста касно јер већ крајем априла и почетком маја можемо разројавати.
Ако се додају спарене матице онда то иде доста брзо и заједнице стижу да се развију на два наставка до краја јула. Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #201 poslato: Mart 07, 2024, 13:46:27 »
Drage kolege,

Ove sezone planiram da utrostručim dva RV društva, dakle da od 2 društva dobijem 6. Nije neophodno da ove sezone vrcam med, fokus mi je na umnožavanju društava.
Razumeo sam da je to izvodljivo, ali mi je potreban savet kako je to najbolje uraditi?

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #202 poslato: Mart 07, 2024, 22:14:45 »
Колега Јоване то и није неки проблем. Постоји мноштво начина само је питање колико вам који одговара.
Уколико имате неко место за помоћни пчелињак удаљен три до четири километра онда је то врло лако.
Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #203 poslato: Mart 08, 2024, 07:39:08 »
Drage kolege,

Ove sezone planiram da utrostručim dva RV društva, dakle da od 2 društva dobijem 6. Nije neophodno da ove sezone vrcam med, fokus mi je na umnožavanju društava.
Razumeo sam da je to izvodljivo, ali mi je potreban savet kako je to najbolje uraditi?

Srdačan pozdrav!


Погледај тему Вештачко умножавање пчелињих друштава. Ту је све лепо описано и објашњено и кад и како и зашто нешто урадити у циљу увећања пчелињака.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #204 poslato: Mart 13, 2024, 10:44:21 »
Hvala g. Vojo i g. Gorane na odgovorima.

Nemam mogućnost selidbe rojeva na udaljenu lokaciju, a temu Veštačko umnožavanje pčelinji društava sam pročitao i ovih dana ću je malo više proučiti.

Najverovatnije ću razrojavanje uraditi na sledeći način:

1. Sačekaću da se košnice koje razrojavam razviju na 10 rama legla, zatim ću im oduzeti ram sa maticom i još dva rama sa  najstarijim, zatvorenim leglom i dva rama sa hranom. Istrešću i dva rama mladih pčela u novi roj. To bi ove godine trebalo biti oko 15. aprila, možda i pre.

2. Novi roj ću premestiti na predviđeno mesto za njega i prihranjivati sirupom 5-7 dana, dok ne dobije izletnice.

3. Nakon ovih 5-7 dana (oko 22. aprila) glavno društvo koje razrojavam, budući da je ostalo bez matice, već je povuklo matičnjake i proširilo leglo. Tada ću porušiti samo zatvorene matičnjake. Nakon 5-6 dana jedan ram sa zatvorenim matičnjacima, dva rama sa zatvorenim leglom i dva rana sa hranom ću uzeti iz glavne košnice, istrešću dva rama mladih pčela i formiraću još jedan roj koji ću prihranjivati 5-7 dana, dok će drugi ram(ovi) sa matičnjacima ostati u glavnom društvo koje će sebi odnegovati novu maticu.

4. U razgovoru sa g. Goranom Rakovcem, pretpostavili smo da će bagrem ove godine cvetati oko 25. aprila u našim krajevima oko V. Morave, što znači da bih iz glavnog društva koje razrojavam, u jeku bagrema (oko 29. aprila), formirao i treći roj na isti način kao i prethodna dva.

Ovo su opisani radovi za dve košnice, dakle, planiram da učetvorostručim pčelinjak do početka maja meseca, čime ću imati sasvim dovoljno vremena da ih pravilno spremim za zimovanje i u sledeću sezonu uđem sa 8 RV društava. Ako budem uspeo da sprovedem ovaj plan u delo, sledeće sezone planiram da dupliram pčelinjak ili da imam do 20 košnica. Mislim da bi ovo bio optimum za moje uslove - vreme i trud koji bih mogao da posvetim pčelama, a da, pritom, ne gubim ni ja, ni pčele.

Molim kolege za kritike i sugestije. Hvala!


Srdačan pozdrav svima.


P. S. Nadam se da nisam preopteretio ovu temu ovim detaljnijim izlaganjem. Za slučaj da jesam, svakako ću ovo objaviti i u temi mog pčelinjaka, tako da se ova poruka može obrisati, za slučaj da nije za ovu temu.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #205 poslato: Mart 13, 2024, 11:24:25 »
Jovane, predlažem ti da:
- prilikom formiranja rojeva(oplodnjaka), pošto nemaš priliku da nosiš na udaljeno mesto, koristiš "zatvaranje leta novinama".
- kupiš zrele matičnjake, od nekog proizvođača matica iz tvog kraja. Na taj način značajno ubrzavaš sve radove, do konačnog... Unapred, telefonom dogovoriš vreme preuzimanja matičnjaka...na dan ranije pripremaš oplodnjake...
Sretno.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #206 poslato: Mart 13, 2024, 12:25:12 »
G. Dušane, hvala na odgovoru.

1. Razmišljao sam o tome, ali ne znam da li je to svrsihodno, jer roj premaštam na drugo mesto, pa svakako neće imati izlatnice. Možda samo da suzim leeto?

2. I o tome sam razmišljao, ali tu imam dvostruki problem. Prvo, bojim se da će biti prerano za proizvodnju i prodaju matičnjaka, te da niko u to vreme neće imati matičnjake, a drugo je da ne poznajem nikoga u mom kraju ko se bavim prodajom matičnjaka i/ili matica.

Hvala na savetima!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #207 poslato: Mart 13, 2024, 12:54:58 »
onda ti je najbolje da kupiš matice jer njih šalju brzom poštom 063 580212 prošle godine su mu bile 900 din kada su svuda bile 1200  1500. dobre su ja sam ih naručivao. pozdrav.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #208 poslato: Mart 13, 2024, 14:54:21 »
"Nemam mogućnost za selidbu rojeva na udaljenu lokaciju..." Zači da će ti se sve (dragocene)izletnice vratiti... :(

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #209 poslato: Mart 13, 2024, 15:44:06 »
Јоване, можеш погледати и у мојој теми како сам прошле године од 4 пролећне зазимио 10 заједница. Исто све из својих извора, ништа од куповине матичњака или матица, јер их нема у понуди у време кад имам по 10рл. Зато би ваљало и да шести дан од формирања покидаш затворене матичњаке, и после их не узнемираваш дужи период.

Слажем се са маестром Душаном за затварање лета ради нове оријентације, и додао би да ако си у стисци са временом (као ја) ројевима поделиш погачу, тј ако не можеш сирупати сваки дан, а и овако је мања могућност грабежи, мање узнемиравања...