Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 115366 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #210 poslato: Februar 09, 2021, 14:36:44 »
Јуче сам написао да је неко „дрвце“ истерало листиће од око 10 мм. Иако сам то видео у аутомобилу у покрету (ово као нека сачекуша :), како сам написао) било ми је јасно да је реч о глогу. Данас је ћера сликала телефоном (нисмо прилазили близу, али види се).

Глог је у питању и не само да је истерао листиће, него има и цвета спремног да отвори. На смањеном делу слике се виде најизраженији пупољци пред отварање, али нажалост, нису изузетак – читаво „дрвце“ је са пупољцима који су очигледно пожурили када се погледа календар...ако се сагледају  временски услови не чуди што су биљке „изгубиле календар“.

Ако смо имали слично искуство (нпр 2018, ко је погледао линк који сам поставио у ранијој поруци), следи нам неугодно пролеће и може се десити да пчеле опет буду јако љуте јер медоноше „не врше своју дужност“.

Багрем ако преживи, свака му част (углавном и багрем потера пупољке у оваквим условима). Мада, може „преживети“ ако измрзну први зачеци пупољака који си још испод коре и потерају други, али само ако време буде идеално.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže stevanovic sveto

• Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
« Odgovor #211 poslato: Februar 13, 2021, 20:53:46 »
Do juče je masovno cvetao podbel. Možda su oni koji su videli maslačak videli podbel. Teško da sada ima mnogo maslačka, možda poneki ali mnogo, ne verujem. Na podbelu ima pčela. I ovde u Užicu je počeo da cveta dren, džanarika je napupila čak i na Jelovoj Gori na 900 m n.v. Kukureka i visibabe ima već 15tak dana. Maca će uskoro. Na Jelovoj Gori i Zlatiboru crnjuša je počela da cveta još u decembru. Možda je dobro što je zahladnilo. da malo zakoči vegetaciju. Pozdrav za sve iz Užica.

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #212 poslato: Februar 13, 2021, 22:53:24 »
Има га Свето и то прилично. Код мене је цветао јануару са много цвета (нису то појединачни случајеви). Колико се сећам већи снег је пао тада и било је укупно око 15 цм снега. Снег је покрио маслачак и „поваљао“ га по двориштима ливадама.

Возио сам унуку до школе и видео на местима где се отапао снег (још га је било иако је то био већ други дан отопљења), пуно жутог цвета. С обзиром да је то у долини где зна да буде много хладније него код мене на брду, помислио сам да је подбел (разум ми „говори“ да је подбел, а чак и издаље се види да је све маслачак). Док сам чекао да малена уђе у школу, изађем да погледам и видим да је све маслачак. Дворишта су се жутела од цвета и било га је прилично много. Свакако да ово није као цветање у пролеће, али је што је много, много је.

При повратку кући, стајао сам на неколико места да проверим...нема грешке, није подбел. Још је занимљивије да сам видео неколико струкова (уз асфалтни пут) биљака које личе на сроднике маслачка. Да ли је то костриш или старачац или нешто слично, нисам сигуран (време за њих свакако није, али како се све пореметило, не би ме чудило). Жао ми је што то све нисам фотографисао. Такође подбел није јер има листове и висине је до 40 цм.

Тако да  маслачак није цветао последњих топлијих дана него још око половине јануара и то прилично масовно.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #213 poslato: Februar 18, 2021, 23:22:01 »
Пре три дана када је напољу било тек само један степен на сунчаном периоду гледам пет шест метара даље од куће процветао маслачак, мало даље погледам и видим још 3-4 цвета.
Исчупам и један млади костријеш да га жена опере и очисти па да га убаци у супу или чорбу следећег дана али нисам га видео ни у чорби ни на радном столу ни сутрадан ни следећи дан. Ала, хвалим жену, ха, ха , ха. Нема везе, то је живот, није увек мед и млеко, има мало и костријеша...   :D :D :D

Видим да мртва коприва само још који дан чека па ће и она да крене.
И данас су на кратко уносиле нешто врло мало полена а не знам од чега. Било је тек око 11 степени а ја сам тек само мало прошетао па бацио поглед на брзину и назад у кућу.

Џанараика је баш добро напупила и ако Бог да за недељу две могла би да почне да цвета.

Поздрав драгим прјатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #214 poslato: Februar 25, 2021, 00:55:11 »
Леска је прошла фактички неискоришћена, маца и мртва коприва полако крећу, али тренутно је дрен "у пуном гасу". Пчеле га масовно посећују по цео дан захваљујући топлијем времену.

Иначе, надам се да сад неће бити неког мраза који ће сасећи дрен као што је било прошле године, ако се не варам. Јесенас кад сам скупљао воће за водњику, једино плод дрена нисам могао да нађем (звао од Власине до Фрушке горе).

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #215 poslato: Februar 25, 2021, 13:17:58 »
Ни код мене пчеле нису искористиле леску али ево Богу хвала већ трећи дан иду на џанарику а пре ње цветао је брест , мишакиња и маслачак. Није тога било много али је ипак довољно за овај период.

Ако следеће седмице не буде неког јачег захлађења и ако пчеле буду могле да излазе из кошница биће то одлично.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #216 poslato: Februar 25, 2021, 16:49:02 »
Код мене најранија џанарика тек почиње. Трпела је оштећење, јер су после оних мразева сви пупољци били мрке боје. Ти остаци зеленог омотача су одбачени и сада почиње да цвета. Иду пчеле на отворене цветове, али не могу сматрати да је џанарика почела са цветањем. 10-20% цветова на врло раноцветном стаблу се не може сматрати почетком цветања. Како ће се показати с обзиром на хладни удар, видећемо. Ако још и захлади биће невоља.

Форзиција је прилично отворила (не знам који је народни назив за ову украсну биљку која даје пуно полена) иако је на самом почетку цветања, може се сматрати да креће (у смислу битном за пчеларе :) ).

Јапанска дуња се месец дана мучи да цвета и пуно цветова је одбачено јер су пропали.

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #217 poslato: Februar 26, 2021, 10:38:01 »
I u gradu i na stacionaru, brest sibirski, već neki dan ubija...
Od džanarike ni DŽ.

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
« Odgovor #218 poslato: Februar 26, 2021, 14:38:24 »
               Код мене исто пчеле масовно лете на процветали брест и доносе доста полена боје капућина.
Мислим да и нешто нектара даје цвет сибирског бреста. Џанарика је почела да пупи и очекује се цветање за недељу дана.
Ових неколико дана ће бити добра инфузија за пчеле.

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #219 poslato: Februar 26, 2021, 23:28:09 »
Рана џанарика отвара посећују је пчеле али нешто слабо. У уобичајеним условима при врло топлом времену (као што је данас било), требало би да бруји од пчела.

Не може се сматрати да је џанарика цветала јер је ово нека врло рана сорта и по својим одликама је трновац. Около је још „зелено“ што се тиче џане и само понека мало беласа.

Много цветова је прилично оштећено.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #220 poslato: Februar 27, 2021, 07:45:16 »

Драгане, лепе фотографије. За мене просто нестварне да мигавац процвета у фебруару. Или било шта друго осим бадема.
Да ли ти је познато да ли је тај трновац опрашивач за шљиву црвену ранку?

другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nenad Ostojic

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
« Odgovor #221 poslato: Februar 27, 2021, 09:04:33 »
Zadnjih par dana toplih pcele su masovno na jasenu ciji je plod prezivio zimu, odatle donose nektar. Dzanarika pocinje da otvara i kod mene, u pitanju je Posavina-RS-BiH.

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #222 poslato: Februar 27, 2021, 10:00:27 »

Ево у комшилуку је процветао бадем а то је неких двадесетих метара вишље од Дунава. И мало заклоњено падином брда и кућама.
У воћњаку је бадем добро напупео. 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #223 poslato: Februar 27, 2021, 16:29:24 »
Данас је било облачно и ветровито тако да пчеле нису уопште радиле напољу осим што је тек по нека изашла мало на воду.
Џанарика ће сада мало да успори али она која ми је оријентир која мало касно за раним џанарикама и она је око 30% исцветала.
Претходних 5 дана пчеле су одлично радиле и скупиле су доста полена и нешто нектара од џанарике за последња два дана.
Надам се да ће у наредних 3-4 дана биље мало да успори а од уторка среде џанарика ће на овом већем пчелињаку бити у пуном цвету као и мртва коприва и ране кајсије.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #224 poslato: Februar 27, 2021, 21:19:25 »
Zadnjih par dana toplih pcele su masovno na jasenu ciji je plod prezivio zimu, odatle donose nektar. Dzanarika pocinje da otvara i kod mene, u pitanju je Posavina-RS-BiH.

Браво Ненаде, пар дана касниш за Поцерином, Убом, Лазаревцом, Љигом и другим топлијим крајевима.
Код мене у северном Банату каснимо још око 15 дана са цветањем биља.

Три века испред света...