Autor Tema: zimski gubitci 2013/2014.god.  (Pročitano 4777 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
zimski gubitci 2013/2014.god.
« poslato: April 04, 2014, 09:24:48 »
Zazimljeno 9 DB i 26 LR društava,ukupno 2 gubitka,oba u LR košnicama,od toga je bio jedan LR roj sa rezervom polovinom septembra od 15 kg meda,što im nažalost nije bilo dovoljno,sve su zbrisale moja procena do polovine januara ili februara i uginule su od gladi.LR društvo zazimljeno na 3 nastavka sa oko 25 kg meda,polovinom oktobra imalo 4 LR rama legla u nastavku na podnjači,oko 17 kg u nastavku iznad,to su zbrisale i u nastavku na vrhu.trećem,oko 8 kg meda na srednjih 5 ramova,ali dotle nisu uspele stići,nažalost.Ostale su da greju leglo u najdonjem nastavku,a počistile svih 17 kg iz srednjeg......bojao sam se toga još polovinom oktobra,kada sam video 4 rama poklopljenog legla,skoro puna,da to neće valjati i da će dosta potrošiti mlade pčele,ali nisam ništa mogao da uradim,nisam hteo da kradem med od drugih društava i ugrožavam i njih,jer je i kod nekih bilo još legla tada,po 1 do 2 LR rama,a za sirup je bilo malo prekasno.Bojao sam se i grabeži,jer bi se na otvaranja košnica i vadjenja ramova odmah krenule da skupljaju tudjice i dolazilo je do borbe,pa nisam hteo da rizikujem,što bi pretumbavanje košnice od 3 nastavka sigurno i bilo riskantno.
Zamolio bih kolege koji su imali gubitaka da podele svoja zapažanja sa nama na ovom forumu,bolje je učiti slušanjem o iskustvima drugih i eventualno izbeći slično ponavljanje takvih nepoželjnih ishoda.
Pozdrav kolege i hvala unapred kolegama koji će podeliti svoja iskustva na forumu.
« Poslednja izmena: April 04, 2014, 09:47:05 od strane aca peric »

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: zimski gubitci 2013/2014.god.
« Odgovor #1 poslato: April 04, 2014, 10:37:04 »
Aco kod mene je jedna LR imala u oktobru 8 rama legla  te sam joj jedan oduzeo da pojacam slabica (rojaka) zapisao i pratio prezimljavanje jer je kod drugih tad bilo 3-5 rama legla .Prezimela je i sada je najbolja,zazimljena je u jednom LR telu sa Batinim prstenom gde sam posle tretmama OK stavio ram meda ,a kasnije dodao u februaru jos jedan .Zimovala na 8 rama (dva su se menjala u Batinom prstenu).
Pogace nisu dodavane nijednoj  kosnici,sirup nije dodavan kao stimulacija u prolece i sada su na 2-6 rama legla,sledece nedelje spajanje,sve sa dva  i tri rama gasimo i dodajemo onima sa 5-6 za 20-25 dana videcemo sta ce biti.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: zimski gubitci 2013/2014.god.
« Odgovor #2 poslato: April 09, 2014, 09:23:53 »
Hvala Vam kolega Siniša na Vašem prilogu,izgleda da sam samo ja bio baksuz da mi je stradalo 1 jako društvo i 1 dobar roj,koliko vidim izgleda da drugi kolege nisu imali gubitaka uprkos neuobičajeno toploj zimi koja je rezultirala velikom potrošnjom zimskih zaliha za kratak vremenski period.
Pozdrav,Vama i kolegama.