Autor Tema: Пролећни развој 2020 - е године  (Pročitano 5406 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2020 - е године
« poslato: Februar 26, 2020, 12:26:22 »



          Након изузетно благе зиме ( у Београду без и једног дана снега што до сада није забележено од када се записују временски податци ) природа је почела да се буду знатно пре календарског почетка пролећа. Пчеле увелико излазе , доносе полен а матице покрећу легло. Нови пролећни развој је кренуо и не може се зауставити хтели ми то или не. Опасност од наглог или дужег захлађења објективно постоји али и то се мора урачунати у реалне ризике пчеларења. Ево места и прилике да у наредна два месеца разменимо информације и испратимо овај веома битан период у пчеларењу.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #1 poslato: Mart 11, 2020, 08:32:10 »



Свакога јутра на путу до посла од Видиковца до Устаничке посебно при проласку преко Кошутњака погледам да ли је и колико природа кренула са буђењем. Већ унапред знам места на којима се налази џанарика и где она прва креће. Овога јутра се баш забелело . Отворила је око 10 - 20 % а како долази пар лепих дана до краја ове недеље ће баш лепо процветати.
Дакле , џана у цвету и време је за први пролећни преглед. За сутра се најављује чак око 25. степени па ко може не треба да пропусти. Поздрав.


П. С.


По књизи " Пчелиња паша " аутора Момировски - Шимић издање 1953 године багрем почиње са цветањем у просеку 39 дана након почетка цветања џанарике. Нека буде и који дан касније али за очекивати је да опет крене пре првог маја. До тада борба за што бољи развој да се ова најиздашнија паша искористи.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #2 poslato: Mart 11, 2020, 12:07:24 »
Pčele nose polen legla ima meda sve manje i manje, dali bi trebalo početi sa malim količinama sirupa ili da se sačeka još malo. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #3 poslato: Mart 11, 2020, 12:30:33 »
Не бих кретао са прихраном док џанарика не буде у пуном цвету и то под условом да је у том периоду топло време са температурама изнад 17-18 степени.
Мислим да треба сачувати зимске пчеле и залихе хране а када дође лепо време и велики унос полена и нектара онда ће нам те сачуване залихе хране и неицрпљене зимске пчеле показати како изгледа прави пролећни развој пчелињих заједница.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #4 poslato: Mart 11, 2020, 12:35:52 »
Ako mora da se doda nešto dali je bolje dodati sirup ili pogača. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #5 poslato: Mart 11, 2020, 13:49:51 »
За јаче заједнице сируп.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #6 poslato: Mart 11, 2020, 14:13:53 »
Hvala na odgovoru. pozdrav.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #7 poslato: Mart 11, 2020, 14:45:05 »
Kod mene pored Dunava džanarika još nije krenula, tek po koji cvet kajsije je počeo da pokazuje belinu. Inače pčele opsedaju cvetove vrbe i mrtve koprive. Interesantno da ni badem još nije procvetao a trebao je.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #8 poslato: Mart 11, 2020, 18:24:00 »
Ни код мене у Банату још није кренула џанарика нити кајсије.
Данас су код мене нешто мало радиле по облачном  времену на око 16-17 степени. Да није ветра много боље би радиле.
Ипак сунце је било најпотребније.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #9 poslato: Mart 12, 2020, 00:29:33 »
https://youtu.be/_XIqWJB_dOE jedan od načina kako spasiti slaba društva. Molim Voju za komentar.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #10 poslato: Mart 12, 2020, 10:59:21 »
Juče pregledano jedna slabija ima oko 4 rama pčela rv, ona je formirana kasno negde u avgustu. Nadam se da će sada krenuti jačeć pšozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2020, 11:34:36 »
https://youtu.be/_XIqWJB_dOE jedan od načina kako spasiti slaba društva. Molim Voju za komentar.

Масовно шалабајзарење...

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2020, 19:51:35 »
kod mene je stanje prilicno dobro, cijenim, od 4-6 ramova zatvorenog legla sa medom i polenom, po 2-3 rama meda sa strane.
Kako sam ih uzimio sa 8-9 ramova, dodao sam SO.
Vecina matica je blokirana unosom polena i nektara, otkud, ne znam..
Sve su kosnice pune, jako sam zadovoljan kako su prosle kroz ovu nazovi zimu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #13 poslato: Mart 20, 2020, 10:15:29 »



Уведена је забрана међумесног аутобуског и железничког превоза. Биће све теже доћи до пчелињака. Ни аутобус ни железницу не користим али ми није све једно. Ако постоји потреба обиласка пчелињака онда је то баш сада. Пролећни развој је у јеку а извештаји колега кажу да је унос полена изванредан као ретко кад до сада. Легло се озбиљно проширило. Потрошња хране је повећана.
Са друге стране временска прогноза предвиђа озбиљно захлађење од недеље. То ће потрајати целе седмице са јутарњим мразевима и дневним температурама које неће прелазити десети подељак. У просеку ће дневне температуре на мојој локацији ићи до 5 - 6 степени. То даље значи да ће пчеле поново отићи у озбиљно уклубљавање. Биће то још једно  највеће искушење за пчеле , посебно слабије заједнице. Мислим да је сутрашњи дан идеалан за брзи преглед и евентуалну интервенцију по питању хране. Они који могу ову прилику не би требало да пропусте.
« Poslednja izmena: Mart 20, 2020, 10:38:17 od strane Rakovac Goran »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #14 poslato: Mart 20, 2020, 11:36:47 »
Ја сам јесенас остао са пчелама у Банату и мислио сам макар на пролеће да их пребацим у Поцерину али ево нових проблема. Ништа од пребацивања на рани пролећни развој. Код мене у средњем Банату развој увек касни али шта да се ради. Почиње џанарика да отвара а ускоро ће и трњина па ако ово најављено захлађење не буде дуго трајало некако ће надам се све репица у априлу да исправи.
За сада имају још доста хране у кошницама. Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.