Autor Tema: Пролећни развој 2020 - е године  (Pročitano 5417 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #15 poslato: Mart 20, 2020, 13:50:56 »
Унос полена може довести блокаде . Треба погледати и додати празан рам уз легло. Задња три дана унос полена је више него обилан.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #16 poslato: Mart 20, 2020, 15:11:39 »
Код нас нема никакве блокаде. Ове што сам данас, заправо до малопре на кућном пчелињаку прегледао а то је двадесетак кошница још леглом нити поленом нису попунике зону зимовања клубета.
Једну заједницу у којој је пре десетак дана било легла свих стадијума случајно сам отворио да видим колико је проширила легло кад нађем да нема никаквог отвореног легла. Одмах сам је спојио са неком слабијом.
Сада је на овом пчелињаку отприлике око 7-8000 легла. Меда имају око 7-8 кг и то ће им бити довољно до почетка цветања уљане репице.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #17 poslato: Mart 20, 2020, 18:12:41 »
После писања претходне поруке отишли смо и на други пчелињак и прегледали још 24 заједнице.
Три су слабије и једну треба спојити.
Три четири заједнице од ових 24 имају чак пет рамова легла. Сада је отприлике просек око 8000 легла. Више је заједница са четири него са три рама легла.
Обзиром да је џанарика код мене тек почела да отвара цветове стање је одлично.
До Младенаца легло ће бити у просеку на 4 рама и то је за мој крај сасвим нормално и задовољавајуће стање.
За десетак дана или до краја марта ако не буде неких превеликих захлађења требали би имати већ око 5 рамова легла.
И тада ћемо радити прво проширење легла.
За сада нема никакве потребе за додавањем сирупа. Видећемо за 7-8 дана да ли ћемо кренути са прихраном.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #18 poslato: Mart 22, 2020, 11:54:09 »
У кошницама је доста легла а кренуло је захлађење. Бојите ли се кречног легла ?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #19 poslato: Mart 22, 2020, 12:15:35 »
Ne bojim se ja krečnog legla, sve dotle dok JA ne počnem, da svojim intervencijama narušavam...(dodavanje rama sa izgrađenim saćem, dodavanje SO itd.)
Svako zahlađenje, pčele će amortizovati uspešno, pa makar i po ceni da redukuju svoje leglo. Pa ni tada neće doći do pojave krečnog.
Utopljavanje poklopne daske može mnogo da pomogne. Pregradna daska takođe, kod slabijeg društva...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #20 poslato: Mart 22, 2020, 12:30:45 »
Još da dodam, da parafraziram...Šta je jako društvo?
 
"Svako društvo koje bez problema kontroliše svoj prostor"- D.Š.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #21 poslato: Mart 22, 2020, 14:22:28 »
У кошницама је доста легла а кренуло је захлађење. Бојите ли се кречног легла ?

Не би требало.  Ипак никад се не зна...
Мислим да унос полена и нектара, њихов квалитет као и временске прилике одлучују о свему.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže NikolaMatic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Голочело
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #22 poslato: Mart 24, 2020, 06:58:17 »
  Поздрав за све колеге Пчеларе, код мене снег. Обављен први преглед 19.03.2020 у пуном цвату џанарике које има у изобиљу. Од 23 узимљена друштва из зиме изашло 22 друштва. Угинуо рој који је направљен у јулу од 2 оплодњака (лр трорамни). Друштва изгледају прилично добро од 4 до 6 рамова легла,  имам и четри слабе заједнице које су на 2 3 три рама легла. Залихе меда и перге има у великим количинама ,тако да ме не плаши овај хладан талас ;D Једино ме  плаши да не смрзне Багрем који ми је главна паша (старије колеге кажу да мрзне на -4) јутрос је било -1!
   Надамо се да неће !

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2020 - е године
« Odgovor #23 poslato: Mart 24, 2020, 10:33:23 »
Заједнице које су мало више прошириле легло него што треба сада ће појести легло на периферији легла.
Легло које је унутра у центру клубета пчеле ће са лакоћом отхранити јер су у претходним данима донеле доста полена а хране још увек има у задовољавајућим количинама.
Свакако да ће ово хладно време убрзати замену зимских пчела и успорити развој заједница.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.