Autor Tema: Пролећни развој 2021-е године  (Pročitano 14040 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #30 poslato: Mart 11, 2021, 23:14:07 »
Ове године на неким подручјима је нешто раније кренуо развој али је то због лошег времена сада успорено . Ипак легло које су пчеле покренуле и прошириле у топлом периоду утицаће на јачање заједница и у наредном периоду када поново дође до неког топлијег времена и поново крене џанарика и воће биће то ојачана друштва са могућношћу доброг искоришћења воћне паше или солидних заједница у паши уљане репице.
Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #31 poslato: Mart 12, 2021, 19:17:33 »
За пролећни развој заједница данас купљено 300 кг шећера.
На око 200 заједница по 1,5 кг шећера.
Погаче не користимо па ћемо кад крене топло време и већи унос полена прихранити пчеле ретким сирупом са Нозевојом у неколико наврата.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #32 poslato: Mart 12, 2021, 20:32:41 »
         Војо и код мене је све припремљено, чекамо старт. Јави када можемо да им сипамо по мало сирупа.
  Поздрав !

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #33 poslato: Mart 12, 2021, 23:38:13 »
         Војо и код мене је све припремљено, чекамо старт. Јави када можемо да им сипамо по мало сирупа.
  Поздрав !
Јављам Нешко пријатељу и прижељкујем али док не отопли нема ништа од прихране.
Обично је то при крају цветања џанарике али је ово захлађење наишло баш када је пола џанарика на мом терену процветало на овом јужном пчелињаку а на овом у Банату још није кренула .
Ваљда ће бити топлије за око две недеље.
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #34 poslato: Mart 12, 2021, 23:42:28 »
За мој крај јављају максималне температуре од 5 до 9 степени за следећу седмицу, дал' да се сужавају лета?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #35 poslato: Mart 13, 2021, 08:59:04 »
За мој крај јављају максималне температуре од 5 до 9 степени за следећу седмицу, дал' да се сужавају лета?
Да Милане. Већ сада има мало више легла и ако најављују ниже температуре требало би им мало помоћи да не губе пуно температуре преко лета. Такође и одозго их треба мало боље утоплити.
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #36 poslato: Mart 13, 2021, 10:08:12 »
Koliko rijedak sirup pravite za stimulaciju , koji omjer šećera i vode ? 
Pozdrav svima

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #37 poslato: Mart 13, 2021, 12:48:25 »
Koliko rijedak sirup pravite za stimulaciju , koji omjer šećera i vode ? 
Pozdrav svima
Када има довољно хране и када је све у реду за пролећну прихрану иде 2/3, на два килограма шећера иде 3 литра воде.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #38 poslato: Mart 17, 2021, 00:25:51 »
За мој крај јављају максималне температуре од 5 до 9 степени за следећу седмицу, дал' да се сужавају лета?
Да Милане. Већ сада има мало више легла и ако најављују ниже температуре требало би им мало помоћи да не губе пуно температуре преко лета. Такође и одозго их треба мало боље утоплити.
Поздрав свима...
Одрађено тако у недељу. Захлађење је већ стигло и ветар кад дуне баш је хладно, пчеле не излазе. А тек је почела мртва коприва да се буди, као и џенарика да цвета - у недељу су радиле као за време багрема, е сад видећемо да ли ће остати шта кад опет буде топлије...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #39 poslato: Mart 30, 2021, 09:05:23 »



У сред пролећног развоја о пролећном развоју нико ни речи. Изгледа да је Баба Марта опасно одрадила посао. Зато да повучем ногу . Покушаћу да сумирам досадашњи ток пролећног развоја на основу сопственог искуства и искуства колега са којима сам свакодневно у контакту ради дневног праћења ситуације на терену.


Задњи лепи и топли дани фебруара месеца су измамили пчеле које су масовно комуницирале са природом. Тих дана је унос полена био одличан а било је и нешто уноса нектара. Све ово уз високе температуре за то доба године довело је до наглог залегања матица и проширење легла. При брзинском прегледу мојих кошница 26.02. као и код колега тих дана имали смо , као ретко кад уједначена друштва. У 10 - 15 % друштава код којих је извршена провера количине легла  констатовано је легло на око 4. РВ рама у просеку. Легло је било у свим стадијумима и захватало од 1/2 до 3/4 рама са обе стране.


Март је донео озбиљно захлађење. То није ништа ново али овога пута је трајало предуго, више од 3 недеље. Било је и неколико ледених дана. Ноћне температуре редовно у минусу. Дневне су ретко када дозвољавале излазак пчелама. Све ово је морало оставити одређене последице.


Као прво , озбиљно је повећана потрошња хране . Неговање легла је отежано уз веће исцрпљивање зимских пчела . На појилицама које су се у појединим данима ледиле се уочило повећано страдање пчела јер су по воду морале да излазе и при неповољним временским условима. Велика хладноћа и неповољне околности су утицале на полагање матица. Одређене последице оваквог стања су морале да се уоче већ при првом наредном прегледу.


Тај први преглед сам извршио у суботу прошлог викенда. Запажања су следећа :


- друштва нису више онако уједначена као што су била пред крај фебруара  већ је дошло до њиховог предвајања ,
- друштва са већом количином хране а посебно полена прикупљеног у фебруару ( 80 % ) су одржала добро стање у кошницама и крај марта дочекала са отприлике истом или незнатно    мањом       количине легла у односу на крај фебруара ,
- друштва са мањом количином перге ( 20 % ) су стагнирала , смањила легло ( 10 % ) а код неких су матице и потпуно престале да носе ( 10 % ) ,
- смена зимских пчела са младим пчелама је у добром делу извршена тако да је у односу на јачину друштва код слабијих остао исти број пчела а код јачих незнатно већи ,
- количина хране у појединим друштвима се смањила и захтева брзу интервенцију без обзира на сада поново појачани унос,
- страдања у овом периоду ( осим једне трутуше што не сматрам класичним страдањем ) није било.


Слична запажања сам добио и од колега са којима сам у контакту стим што су поједини у овом периоду имали и по који губитак.


Шта очекивати у априлу ?


Временска прогноза за април месец је охрабрујућа јер бар по њој неће бити озбиљних захлађења. Добро је то што се не предвиђају ни екстемно ( за ово доба године ) високе температуре већ дневно уједначене од 16 - 20 степени. Ноћних минуса не би требало да буде. Најављен је и поприличан број дана са кишом али само у једном делу дана штоје такође добро. Цветање воћака , осим оних које се нису превариле у фебруару , ће сада бити нагло и преклопљено тако да је за очекивати добар унос пре свега преко потребног полена али и нектара. Ту су и маслачак , мртва коприва и други корови чије је цветање у пуном јеку са обиљем полена. Услови за даљи наставак пролећног развоја су дакле добри а април без екстремних  промена температура би требао да донесе уједначен и убрзан развој заједница. Поглед већ треба усмеравати према багрему који би у односу на досадашње кретање времена и оно прогнозирано надајмо се ове године кренуо нешто касније у односу на прошле сезоне. Идеално би било да процвета око Ђурђевдана а замеди оно право на св.Василија. Ако ова два светца помогну можемо се надати добром. Нада последња умире.







Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #40 poslato: Mart 30, 2021, 11:55:22 »
Kod mene je situacija odlicna, smjena pcela je zavrsena vecina drustava osjetno jaca, prekida legla nije bilo, mozda malo manje zanosenja u pojedinim drustvima u odnosu na kraj februara i pocetak marta. Drustva koja sam pregledao jucer nekih 30-ak u svima je doslo do blokade matice polenom pa sam radio premjestanje okvira kako bi doslo do prosirenja legla. Polena ima u ogromnim kolicinama ima i pristojnog unosa nektara, ocekujem da matice krenu sa obilnijim polaganjem nakon prosirenja legla ako bude sve po planu za vikend bi mogao krenuti sa jednom satnom osnovom a pred onaj sledeci i sa rotacijom nastavaka, u pojedinom drustvima i sa gradjevnjacima u isto vrijeme. Mart nije nista zeznuo gubitaka nije bilo, drustva su u odlicnoj formi i radno raspolozenje kod pcela je izuzetno dobro.
Cak sam jednom drustvu uzimljenom na devet okvira onako testno ubacio satnu osnovu na gradjenje jer kipi od pcela i stiglo je na 6 punih ramova legla, da nije bilo blokade matice polenom bio bi vjerovatno i sedmi ram zanesen.

Pozdrav svim kolegama.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #41 poslato: Mart 30, 2021, 15:55:36 »
     Код мене је ово мартовско захлађење баш уназадилоскоро половину пчелињих заједница.
Доста пчела је страдало, тако џа заједнице изгледају као да је почетак јануАра.
Тек је од суботе џанарика лепо процветала, тако џа џам сипао по 400 мл ређег сирупа.
Детаљан преглед ћу радити тек за 7 до 10 дана.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #42 poslato: April 05, 2021, 09:32:55 »



У петак сам покушао нешто да одрадим око кошница. Боље да нисам. Биле су толико љуте да им ни стршљени нису равни. Никада их такве нисам видео. У пуној ратној опреми сам се затворио у ауто док су оне добовале по крову и шофершајбни као дронови. Трајало је то добрих 15 - так минута. Бесне оне а разбеснео се и ја. Време цури , право пролеће не долази а ми се надамо прилећном развоју ?
Колико је добар види се и по писању на овој теми. Поломисмо се сви од писања.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #43 poslato: April 05, 2021, 22:27:49 »
Касни пролеће на многим теренима па касни и развој. Касни за сада и багрем а најављује се још хладних дана.
Код мене у Банату јављају колеге да је у просеку тек око 4 рама легла у кошницама. Трњина је тек почела пре три четири дана и пресече је ово захлађење.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #44 poslato: April 05, 2021, 23:44:46 »
Касни пролеће на многим теренима па касни и развој. Касни за сада и багрем а најављује се још хладних дана.
Код мене у Банату јављају колеге да је у просеку тек око 4 рама легла у кошницама. Трњина је тек почела пре три четири дана и пресече је ово захлађење.
Поздрав драгим пријатељима.
Gorane Ja danas bio u rakinac i prijatno iznenadjen sa drustvima.Puna pcelom polena nagaruvale da su blokirale maticu leglo na 5-6 db rama 80% pod leglom.Iako sam prosle nedelje uradio blago prosirenje danas zaperci na sve strane.Ali najvise me brine bagrem ,pogledao u blizini pcelinjaka rane suve i lako se lome kao da je vec izmrzao.Kasnije izvestaj sa slikama na mojoj temi
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.