Autor Tema: Пролећни развој 2021-е године  (Pročitano 14049 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2021-е године
« poslato: Mart 02, 2021, 08:26:33 »



Очекивао сам ових дана да ће неко други да отвори ову тему . Синоћ сам на форуму погледао исте теме од претходних година јер је тако најлакше да се упореди када и како долази до буђења природе . Увек поредим стање у природи и стање у кошницама из претходних година и то ми помаже у планирању и раду са пчелама.
Знам да ће бити оних који ће да кажу да је рано са покретањем ове теме , да се март месец треба рачунати у зимске , да прави пролећни развој долази тек од Младенаца . Ове тврдње су само делимично тачне. У марту се сударају зима и пролеће. Самим тим и задњи зимски губици ( далеко било ) се показују у марту. Истовремено матице повећавају залегање , убрзава се замена зимских и младих , летњих пчела. Развој пчелињих заједница се убрзава а до главне паше, багрема има око 60 дана , дакле 3 генерације пчела. Волим пчеларење у овом периоду јер ту треба бити мајстор , развити друштва до оптималне величине , избећи појаву ројења и у багрем ући са тип - топ друштвима.
Ово је прилика да на једном месту сажмемо информације о цветању биљака , временској ситуацији и потребним техникама рада на пчелињаку у наредна два месеца и стању у нашим пчелињим заједницама .
Ја сам повукао ногу а ви колеге изволите па допуните ову тему информацијама и коментарима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #1 poslato: Mart 03, 2021, 12:02:17 »



Ове сезоне џанарика је почела да се отвара пре кајсије 27-28.фебруара. Данас 3.марта и једна и друга скроз расцветане. Раде и маслачак а креће и мртва коприва. Пчела процентуално више у кошницама него ранијих година.


Колеге како стоји стање са леглом у вашим кошницама ? На теми Пчеларење родном војом поруке ће се погубити а треба сваке године упоредити стање са пролећним развојем.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #2 poslato: Mart 03, 2021, 19:05:31 »
               Писао сам пре неки дан на другој теми да сам имао неколико губитака у последњих месец дана. У тим друштвима број пчела се непрекидно осипао. И у осталим заједницама  је мање пчела него ранијих година.
               Током прошле недеље цветао је сибирски брест те су са њега вукле доста полена.  И поред јутарњег мраза данас већ после 10 сати су пчеле опет лепо радиле и вукле сивкасти и жути полен.             
               Отворио сам неколико кошница и уочио на пар рамова затворено легло пречника од 5 до 7 цм. Обзиром да сам у кошавскм подручју кошнице сам утоплио у пределу збега, крова и мало сузио отвор лета.
               Има још доста времена до багрема, али у друој половини марта мојим пчелињим заједницама ће требати знатно убрзање. 
               Поздрав свима.
               П.С. Заједнице имају за сада сасвим довољно хране тако да до младенаца не планирам да их више узнемиравам, већ само посматрам. 

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #3 poslato: Mart 03, 2021, 20:08:09 »

Код мене, поред Дунава, мигавац још ћути. Ускоро ће. Ни бадем још није процветао. Тек један, једини цветић на кајсији која се зове домаћа рана која је мало заклоњена. Оне које су на отвореном још не цветају.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #4 poslato: Mart 04, 2021, 08:59:08 »



У долини Велике Мораве у последња два дана је приметан велики унос полена црне боје. Истовремено пчеле масовно и највише посећују јасен кога има у великом броју на овом терену. Питање је да ли је полен са јасена црне боје ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #5 poslato: Mart 04, 2021, 09:57:30 »



У долини Велике Мораве у последња два дана је приметан велики унос полена црне боје. Истовремено пчеле масовно и највише посећују јасен кога има у великом броју на овом терену. Питање је да ли је полен са јасена црне боје ?
Не знам ништа о црном полену у овом периоду.
Могуће је, код брата сам на једном пчелињаку пре неколико година видео црни полен негде у марту али нисам знао од чега је. Мој пчелињак је био око 3-4 километара даље и није уопште било таквог полена.
Знам да буде црног полена у мају и јуну кад цветају божури.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #6 poslato: Mart 04, 2021, 11:38:15 »



У долини Велике Мораве у последња два дана је приметан велики унос полена црне боје. Истовремено пчеле масовно и највише посећују јасен кога има у великом броју на овом терену. Питање је да ли је полен са јасена црне боје ?

Kod mene su pcele na jasenu ali nema unosa crnog polena, znaci nesto drugo je u pitanju.

Sto se tice legla, kod mene je (LR u pitanju), leglo u prosjeku na 4 rama do pola rama otprilike u srednjim drustvima, u onim slabijim isto na 4 rama ali su dva srednja do pola otprilike, krajni manje legla, kod jakih zajednica leglo je na 5-6 ramova, srednja tri su gotovo cijeli pod leglom. Slabije zajednice tanke sa hranom pa su dobile nove pogace i bice pracene konstantno dok ne ojacaju i dok se priroda vecim dijelom ne probudi.

Sinoc sam dobio informaciju da u krugu od nekih kilometar oko mog pcelinjaka ima posijano oko 6 hektara uljane repice, tako da ce kod mene ova sezona biti bas radna ako da bog i vrijeme posluzi.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #7 poslato: Mart 04, 2021, 11:41:21 »
Тамни полен би требало да је од дивљег зумбула...вероватно и од овог гајеног у дворишту, али он још не мисли да цвета.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #8 poslato: Mart 04, 2021, 12:28:16 »
Ovi su izgleda pobrkali lončiće, ali, ko zna...
https://www.pinterest.co.uk/pin/79094537196008262/

Ispada crvena mrtva kopriva sa crnim polenom.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #9 poslato: Mart 04, 2021, 12:31:15 »
Sinoc sam dobio informaciju da u krugu od nekih kilometar oko mog pcelinjaka ima posijano oko 6 hektara uljane repice, tako da ce kod mene ova sezona biti bas radna ako da bog i vrijeme posluzi.

Сазнај када ће прскати против сјајника. Има оних који не прате колико га има па испрскају инсектицидом када крене цветање.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #10 poslato: Mart 04, 2021, 12:59:11 »
Dragane, hvala na savetu.

Ovi su izgleda pobrkali lončiće, ali, ko zna...
https://www.pinterest.co.uk/pin/79094537196008262/

Ispada crvena mrtva kopriva sa crnim polenom.

Ima i mrtve koprive kod mene, ali ja nikad do sada ne videh u ovo doba crni polen da pcele unose.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #11 poslato: Mart 04, 2021, 13:17:43 »
Мало је теже уочити црни (тачније тегет) полен на ножицама пчела, нарочито када су мање количине. У саћу се види као црни полен. Некада га буде више и најбоље се види у младом саћу.

Углавном се брзо потроши и зато се и не примети, а уз то друге цветнице могу утицати да пчеле мање иду на дивљи зумбул. Мање количине могу бити помешане са другим поленом и тиме је још мање приметан у саћу као врло таман полен.

Полен са мртве коприве је ружичасто црвене боје и „пресијава“ се на ножицама пчеле.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2021, 09:09:01 »



Да ли је могуће да свих ових лепих дана нико није отворио кошнице и видео колико улица има пчела а колико рамова легла , перге , меда ???
Чему ова тема ако сви ћуте ? ? ?
Како ће те знати да ли је код вас пролећни развој добар ако немате могућност да своје податке упоредите са стањима на другим пчелињацима ?
Форум губи сваки смисао ако од 4.000 чланова пишу њих десетак.
Јавите се слободно , верујте уопште не боли.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #13 poslato: Mart 05, 2021, 09:36:10 »
Pozdrav kolege pčelari .
Ja sam pčele malo pregledao 21.02. i tada su sva društva imala leglo , većina njih po 3 nepuna okvira legla .
Prošlogodišnji roj me oduševio sa svojom snagom i po meni je trenutno najjače društvo na pčelinjaku .
Matica dobro radi u drugom nastavku i taj nastavak su pčele komplet zauzele , jučer sam ih malo gledao ispod najlona i vidim da ih ima dosta i u trećem nastavku .
Sva društva imaju solidno hrane oko 10kg najmanje i sada su baš krenula da se razvijaju .
Kod mene je džanarika počela otvarati i pčele unose dosta polena sa ostalog bilja .
Vjerovatno sada imaju i po 4 okvira legla, iako im ne dodajem ni pogače ni bilo šta .
Vjerovatno zbog obilja cvjetajućih biljaka pčele su krenule u buran razvoj , samo da ne bude većih zahlađenja i biće to dobro ako Bog da .
Pozdrav iz Tuzle

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #14 poslato: Mart 05, 2021, 11:14:50 »
Gorane, nikako mi se ne otvaraju košnice...!(sad i ovo najavljeno zahlađenje...)
A da otvorim jednu, dve...šta mi to znači? (da izvučem prosek...?! - ne ide...!)


Čekaću povoljnije vreme pa uraditi pravi, prvi, proletnji, detaljni pregled.


(tako ja mislim...o tome...)