Autor Tema: Пролећни развој 2021-е године  (Pročitano 14048 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #15 poslato: Mart 05, 2021, 11:46:08 »
Исто тако мислим. Гледао сам, али без вађења рамова, само ставио рамове на крајња празна места и препрскао војвиром. По броју пчела и запоседнутих улица две кошнице су крцате, а две и нису баш, има времена за детаљнији преглед... Сутра ћу да им сузим лета мало, јер јављају захлађење.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #16 poslato: Mart 05, 2021, 11:58:28 »
Ево другари извештаја.
И поред упале плућа која ме прати ево већ скоро пуна два месеца нисам могао више да чекам и одвезао сам се јуче 4.3.на пчелињак удаљен 170 км да погледам стање у кошницама.
Прегледао сам 12 кошница на топлом и сунчаном дану.
Тек у пар кошница види се да излазе младе пчеле из легла а то су оне залежене на 21 дан раније то јест око или пре 10 фебруара.
Једноставно у РВ кошницама у том периоду у највећем броју случајева немамо легла и зато сада нема младих пчела али ће их бити јер је легло у просеку на две трећине затворено.
У кошницама је сва зимска пчела и то је од 5-7 рамова пчела што је сасвим нормално.
Легло је углавном на три рама а негде и на четири рама.
То је тек око 8000 радиличких ћелија и то је оно што је заправо требало да буде око 15 марта.
Природа је мало поранила и мислим да на овом пчелињаку иде око 12-15 раније него прошле године.
У кошницама је у залихама око 7-8 кг меда, доста полена, без влаге и све је у најбољем реду.
Презадовољан сам са виђеним стањем.

Немам намеру утопљавати кошнице да се не би и онако велико легло за ово доба године додатно проширило.
У кошницама немам никаквих најлона, ћебади, чаршафа, јастука, јоргана, поклопних дасака.
Сво саће је у кошницама и оне су углавном на три наставка. Лета су широм отворена и све је у најбољем реду.
Погаче нису добијале као ни рам меда који практикују у америчким кошницама.
Такође сируп неће добити до краја марта као што га нису добијале већ задњих 15-20 година.
По мом мишљењу и уверењу у прве две трећине марта, све до Младенаца треба стално тежити успоравању развоја заједница са леглом како би се сачувале зимске пчеле и како би у кошницама било што више унешеног полена и како  би легло било што квалитетније отхрањено на меду и свежем полену.
Поздрав драгим пријатељима...
« Poslednja izmena: Mart 05, 2021, 12:25:35 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #17 poslato: Mart 05, 2021, 12:13:09 »



Ух , Војо добро је да си се ти јавио овде.
Са твојим саветима да се кошнице не дирају си заплашио и оне који су кошнице отварали па се не јављају. Лакше им је да зову телефоном и распитују се о томе да ли је код њих добро стање . Неће људи да буду критиковани. Изгледа да си баш строг учитељ . Охрабри понекад људе и кад у нечему греше није сабља за врат. Живи смо људи па кад радимо онда и грешимо. Уосталом како исправити грешке ако их кријемо од других ( самим тим и од себе) који би нам на њих указали ?
 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #18 poslato: Mart 05, 2021, 12:36:46 »



Ух , Војо добро је да си се ти јавио овде.
Са твојим саветима да се кошнице не дирају си заплашио и оне који су кошнице отварали па се не јављају. Лакше им је да зову телефоном и распитују се о томе да ли је код њих добро стање . Неће људи да буду критиковани. Изгледа да си баш строг учитељ . Охрабри понекад људе и кад у нечему греше није сабља за врат. Живи смо људи па кад радимо онда и грешимо. Уосталом како исправити грешке ако их кријемо од других ( самим тим и од себе) који би нам на њих указали ?
 
Гого пријатељу,
Можда сам мало строжи у писању и коментарима али без тога нема успеха, мора се нагласити шта је добро за пчелињу заједницу а штѕ не би требали да радимо.
Подржавам ја увек свачији избор и начин рада макар да је он погрешан јер се и тада из тог погрешног може научити како не треба да радимо али никада нисам могао неком за кога видим да погрешно ради да му кажем браво, само напред итд.
Ја ћу увек на сваки погрешан рад рећи да је то по мом мишљењу погрешно и образложити зашто то мислим али ћу и нагласити да треба и некад грешити и да се и тако може учити.
То јесте најскупље учење али на својим грешкама човек се увек најбоље учи.

У сваком случају све је то добро и не треба нико да мисли да има оних који не греше.
Ја такође грешим, свесно или несвесно и по некад радим и на своју штету. Не спојим на пример у јесен мале. заједнице за које сам сигуран да у преко 80 % случајева неће преживети.
Све је то у реду..
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #19 poslato: Mart 05, 2021, 14:13:55 »
Gorane, nikako mi se ne otvaraju košnice...!(sad i ovo najavljeno zahlađenje...)
A da otvorim jednu, dve...šta mi to znači? (da izvučem prosek...?! - ne ide...!)


Čekaću povoljnije vreme pa uraditi pravi, prvi, proletnji, detaljni pregled.


(tako ja mislim...o tome...)


У реду је Душане. Поштујем твој систем рада мада ја радим другачије. Теби је пчелињак испод прозора , пензионер си па можеш да бираш време . Ја то не могу. Пчелињак могу да обиђем само викендом а када се погоди да два узастопна викенда буде лоше време када не може ништа да се уради а таква ситуација се годинама понавља онда сам упропастио целу сезону. Биће џаба смо кречили.


Мој став је да се први пролећни преглед ( као уосталом и сви остали послови на пчелињаку ) раде у зависности од стања у природи и развијености пчелињих заједница.


Каже се да је правило да се први пролећни преглед ради у време цветања џанарике. Ево она поранила цвета већ пуних 7 - 8. дана. Да ли то значи да га је требало одрадити ових дана или не ? За наредне дане је предвиђено захлађење а до оног викенда тамо ( 13/14 март ) џанарика ће да увелико прецвета . Да је за наредна два дана предвиђено лепо време урадио бих га одмах сада.  Више од половине друштава су ми имале пун наставак још прошлог петка и не видим ни један разлог зашто да чекам. Овако ћу , Боже здравља , први преглед одрадити у периоду од 11 - 14 овог месеца ако успем да узмем слободне дане и временска прогноза буде тачна.


Значи , сматрам погрешним строго везивање за датуме већ се руководим стањем у природи , стањем у кошници и очекиваним временским приликама.



Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #20 poslato: Mart 05, 2021, 15:15:38 »



Део претходне поруке није прошао па да допуним.
Ако успем да узмем слободне дане за наредни четвртак и петак (11 - 12 март ) онда ћу тих дана да на миру и натенане са суботом у резерви да одрадим први пролећни преглед. Биће ту посла напретек.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #21 poslato: Mart 05, 2021, 15:48:42 »
Pozdrav Drugari, dugo me nije bilo ali poziv Gorana da se javim nisam mogao da odbijem...
Slazem se sa Goranom da se ne treba vezivati za datume i da se treba prilagoditi vremenskim prilikama i naravno slobodnom vremenu jer ne pčelarimo svi pod prozorom kako rece Goran...

Što se tiče mog pčelinjaka trenutno je u stanju mirovanja pogače sam dodao pre 20 dana i posle svega par dana zavrsio u bolnici jer me je korona dobro sredila (preko 50% mi je ostetila pluća i u jednom trenutku i zivotno ugrozila) ali hvala bogu oporavljam se polako...

Što se tiče prvog pregleda planiram sl nedelje kolko mi zdravlje dozvoli a u toku meseca planiram da preselim pčelinjak za Krusevac i da oformi jednu oplodnu stanicu i da se posvetim maticama  takodje tu mi je i pčelinjak naseg Radiše tj njegovog Steve kome sam ponudio svoju pomoć da mu budem mentor i da ga uvedem u svet pčelarstva tj da moze u narednim godinama da pčelari samostalno... Steva je vredan svakodnevno sredjuj opremu i sprema se za sezonu, zainteresovan je ima hiljadu pitanja što je dobar znak da zeli da uspe i sto me iskreno raduje, iskreno se nadam uspesnoj sezoni koja će mu biti još veći podstrek za dalje napredovanje u pčelarstvu
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #22 poslato: Mart 08, 2021, 09:20:56 »



Јуче сам помагао при брзом прегледу пчелињака нашег колеге са Уба. Од третмана оксалном киселином почетком децембра овај пчелињак је обиђен само једном 10.јануара. Ово је био фактички други обилазак ове године.
Дан сунчан , без ветра али прохладан. Температура није прелазила 10.степени. На пчелињак смо стигли тачно у 11.сати . Пчеле су излазиле у не великом броју и углавном посећивале места на којима је било воде. Уноса полена у том тренутку није било.
Са прегледом смо кренули тачно у 12. сати и цео посао завршили до 15. сати уз кратку десетоминутну паузу. Преглед је планиран као брзински са што мањим узнемиравањем пчела. У принципу био је то преглед подизањем збег - хранилице и констатација бројности пчела , положаја клубета , количине хране и уклањања са пчелињака евентуално страдалих друштава. Унапред смо договорила да на пар насумично одабраних друштава проверимо и утврдимо количину легла у овом тренутку.
Посао је одрађен рутински , брзо и прецизно. Друштва су уједначена , матица свуда присутна а у оних 3 -4 друштава у којима смо погледали легло нашли смо га у свим на по 4. рама на којима је легло обухватало по око 1/2 па до 2/3 рама.
Пчелињак је на одличном месту , на крај села , уредан са окружењем које је идеално за пролећни развој. На самом пчелињаку и у непосредном окружењу су теписи мртве коприве коју су пчеле током нашег рада са незнатним подизањем температуре почеле  да посећују. У кошницама је приметан добар унос полена ( перге ) а има и уноса свежег нектара. Све у свему стање је добро те смо посао задовољни привели крају. Ово посебно што је овај пчелњак од зазимљавања јесенас па до јуче обилажен свега два пута.
По повратку у Београд свратили смо код још једног колеге који се пожалио на страдања пчелињака око 50 %.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #23 poslato: Mart 08, 2021, 10:14:30 »
Браво Горане за извештај.
Све је баш као што и треба да буде у овој години, овом временском периоду при оваквим пашним приликама на том терену.
Да ништа ниси написао и да сте ме питали пре прегледа шта ћете наћи на том терену управо то би вам и рекао да очекујем.
Ту је џанарика већ кренула а терен је по досадашњим сазнањима одличан за пролећни развој и када се зазиме здраве пчеле са довољним количинама хране за зимовање и пролећни развој у Родна Воја кошницама онда се може очекивати управо овакво више него одлично стање.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #24 poslato: Mart 10, 2021, 10:09:08 »



Баба Марта се ове године не шали .
У првих 5.дана смо имали изузетно топло време и нагло цветање кајсије , брескве , џанарике и разног коровског биља што је довело до пристојног уноса полена и нешто нектара. Матице су нагло повећале залегање. Посећеност појилица је била велика.
Од 5-ог марта је кренуло нагло захлађење. На мом терену у централној Србији у Поморављу температура је три ноћи узастопно била - 7 степени. Мраз је обрао кајсију и брескву. Њихови цветови су спарушени , као да су поливени врелом водом. Ни од цвета расцветале џанарике више неће бити вајде. Измрзо и увелико опада. У кошницама је неминовно дошло до застоја у залегању матице.
Временска прогноза не охрабрује. У наредних 10.дана само је за недељу 14. март предвиђена температура од 18. степени. Остали дани забрињавају јер су предвиђене температуре од 8-9 па до највише 14.степени уз готово свакодневне падавине. Пролећни развој ће неминовно бити проблематичан и у великом застоју.
Једина нада је да и багрем ове године сачека и крене касније. Само да и њега ови мразеви нису закачили ?
 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #25 poslato: Mart 10, 2021, 17:59:06 »
Да, наишао је хладан период и мало ће успорити ширење легла које је ове године баш било пожурило.
Сада нам излазе то јест рађају се младе пчеле и полако увећавају снагу заједница.
Заједнице које су 3/4 марта имале око 8000 легла и које су имале око 5000 затвореног легла до данас им је за недељу дана изашло око 3000 младих пчела а то је још два рама младих пчела.
У кошницама има доста полена донешеног у топлом периоду и надам се да ће пчеле одржати постојећу количину легла  и да наравно неће ширити легло.
Прекључе сам причао са комшијама и добио информације да су пчеле радиле и доносиле полен од око десет сати или нешто раније па све до после 15 сати и 30 минута то јест да су радиле око 6 сати.
Ових шест сати рада обезбеђује пчелама нормално одржавање постојећег легла и потрошњу та око три  дана.
Нема ту сада пет и седам рамова легла па да њима треба много полена.
Залихе полена по мом мишљењу су још увек добре као и залихе меда па се надам да ће бити све у реду ако се пчелама укаже макар два дана да раде по 5-6 сати у наредних 6-7 дана.
За прекосутра се најављује мало топлије и до следећег захлађења које се најављује за почетак следеће седмице надам се да ће бити финог времена које ће пчеле искористити и обезбедити комплетне потребе за следећу седмицу.

Увидом у свеске и записе из претходних година још увек смо испред просека у развоју заједница за овај период.
Зато сами опуштено и без бриге. 😁😁😁

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #26 poslato: Mart 11, 2021, 09:47:34 »
Mart po meni kakav i treba da bude za moje podnevlje (500-600n.v) dok u nizinama tj ispod 200 m. n. v ono otopljenje je izazvalo dosta pupolja i naneo je odredjenu stetu  ali smatram da su pčele uskoristile onaj period lepog vremena i unele odredjenu količinu polena za naredni period i da ovo zahladjenje nece mnogo uticati na dobro zazimljene pčele i da ce one sve to nadoknaditi početkom aprila...
Što se tiče bagrema ovo vreme mu i odgovara pogotovo sneg i kiše koje javljaju a i samo zahladjenje uticace na kasnije cvetanje...

Sto se tice mog pčelinjaka 8 marta sam odradio vizuelni pregled preko satonosa ( nisam palio dimilicu nisam smeo zbog dima i sebe) pogace su pri kraju medni venci se vide oko klubeta nekim drustvima sad dodao ramove sa medom nekima nista jer imaju dovoljno (provera tezine kosnice)... To je nesto ukratko uglavnom na pčelinjaku necu imati posla jos nekih 15 dana pa onda ide onaj prvi pravi prolecni pregled...
Puno pozdrava svima
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #27 poslato: Mart 11, 2021, 11:45:18 »
Читам на некој пчеларској групи на фејсбуку како се прихрањује (ваљда  у Немачкој) на - 8 степени са 5 литара сирупа.
Не могу да верујем шта раде. То је ипак са тим букфаст пчелама и то је раса како видим, која улази са више пчела у зиму, излази из зиме бројнија али вероватно потроши и много хране па јој сада морају и по 5 литара сирупа да дају а у јесен јој дају по 25 литара сирупа.
Шта да кажем осим сачувај нас Боже те расе и тог пчеларења.
Ево преписа то јест коментара пчелара и копираног текста:
Predrag Stamenkovic može, ali treba vreme godine da prodju.
1. Kao prvo zavist ( mržnja  pakost ljubomora)
2. Neodgovornost...
3. Puna su usta da mi Vi i drugi pričamo, dobar ovaj preparat, ovaj nevalja, u pogače samo još biber nije preporučen. Ja pčelarim od 1975 godine, i uvek čitam slušam učim. Osećam se ugodno i srećno što radim na velikom pčelinjaku, gde su lošnice locirane po 15 komada na jednom mestu..Neću mnogo pisati iz razloga što mi se upućuju razne kritike. Dobro namerne dobro došle. Ali nisu sve dobronamerne..Zdrava jaka društva sa obiljem hrane i jesen za zimu u proleće buran razvoj. Sa medom unetim nektarom, malo se ostavlja da zimuju na njemu. Razlog, brzo se kristališe.  Krajem leta posle izvadjenog meda obilato se prehranjuje invertnim sirupom. U hranilice veličine LR nastavka sipa staje 25 litara invertnog sirupa. Juče dodavano 5 litara sirupa. Bilo sunčano, a jutarnja temperatura bila minus 8 C. Veliki pozdrav poštovani Pčelari...😊

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #28 poslato: Mart 11, 2021, 19:44:27 »
Шта раде у Немачкој нас не треба пуно да занима. Вероватно су имали (и имају) разлог да тако раде.

Ми треба да видимо како ћемо ми радити. Како сада изгледа и ми ћемо морати убрзо да „сирупирамо“.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2021-е године
« Odgovor #29 poslato: Mart 11, 2021, 21:55:30 »
Мислим да је тамо најважнија ставка поштовање закона и прописа и добар план и распоред кошница.
Нема много хоби пчелара. Око 5%. Остало су професионалци који раде озбиљно. Кошнице су постављене у групама по 20-25 комада. 
И сви поштују ту једну технику како се ради. Нема замена саћа а лекови су некрштени.
Једном сам летео изнад Баварске... То је све непрегледна шума са 'острвима' обрадивог земљишта а у сред њива је село.
Код нас више нема шума... ни села... а ускоро ни обрадивог земљишта...
Нека нам живот буде сладак као мед!