Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 90438 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Prolećno stimulativno prihranjivanje
« poslato: Januar 29, 2011, 07:55:40 »
Sredinom januara matica počinje sa zaleganjem - tako kažu. Mnogi su stavili pogače. Kad noćne temperature pređu +12, počinje davanje šećernog sirupa u manjim dozama radi prolećne stimulacije.

Kada započeti prolećnu stimulaciju, kad noćne temperature pređu +12, ili smo je, možda, već započeli dodavanjem pogače?

Šta o tome kaže literatura i kakva iskustva imamo?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2011, 12:26:14 »
Vojko ime moje, matica obično počne sa zaleganjem kada je pčele počnu hraniti kvalitetnom hranom, kada se podignu dnevne i noćne temperature i kada počne prvi značajniji unos polenovog praha i svežeg nektara u košnicu.

Pčelar u zimskim mesecima dodavanjem pogače može isprovocirati zajednicu i pokrenuti leglo.
Što nije ni malo dobro rešenje.

Kod mene na severu Banata obično matice krenu sa zaleganjem krajem februara ili početkom marta u zavisnosti od spoljnih temperatura.

Ni tada kada krene prvo leglo ne treba prihranjivanjem pokretati pčelinju zajednicu na širenje
 legla.
Najbolje je još malo sačekati da krene toplije vreme i značajniji unos polenovog praha.
Buđenje proleća je jasno vidljivo i ono može da nam bude orijentir kada krenuti sa prihranjivanjem.
Ja prihranjivanje počinjem sa kretanjem voćne paše. Obično je to u vreme kada džanarika i vrba krenu sa cvetanjem.
U istom periodu u prvim toplim prolećnim noćima jasno možemo čuti krekatanje žaba i to je za mene pravi indikator da je došlo vrema za pokretanje pčelinjih zajednica u puno radno raspoloženje i vreme da se krene sa prihranom.

Prolećno stimulativno prihranjivanje započinjemo sa malim dozama sa 2-3 decilitra sirupa po zajednici dok pčele ne pronađu sirup. A posle par dana količina sirupa se povećava u skladu sa snagom zajednica, količinom hrane u košnici i vremenskim prilikama.
To je u proseku po pola litra sirupa svakih 2-3 dana po košnici.

Prošle godine obzirom da je proleće malo kasnilo prolećno prihranjivanje smo započeli 29 matra.
Mislim da sam negde napisao da smo prolećno prihranjivanje prošle godine započeli 30 ili 31 marta ali sada kad sam pogledao u svesku vidim da sam pogrešio i da je u pitanju 29 mart.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2011, 13:59:25 »
Vojo, sve na svom mestu. Nemam ništa da dodam ovome što si rekao. Stručnjeci pčelarskog instituta Ribnoe iz Rusije Krivcov i Lebedev, na predavanjima su tvrdili isto, da nije poželjno prihranjivanje ne samo u vreme zimskog mirovanja, već i u vreme izimljavanja (smene pčela). Dok je u vreme intezivnog prolećnog razvoja poželjno i preporučljivo. To i ti preporučuješ.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2011, 21:16:56 »
Prvo da definišemo pojam stimulacija matice, a onda će mam biti jasan i pojam Prolećno stimulativno prihranjivanje.

Pod stimulacijom matice podrazumevamo radnju ili skup radnji koje za krajnji efekat imaju povećano polaganje broja jaja od strane matice u određenom vremenskom periodu, a što ne bi desilo da  tih radnji nije bilo.

U te radnje spada:
- prolečno stimulativno prehrnjivanje
- otvaranje mednih poklopaca i stavljane tog rama do legla ili ispod legla
- okretanje rama sa leglom za 180 stepeni
- okretanje nastavka sa leglom za 180 stepeni
- prevešavanje
- dodavane pogače

Čuli smo dva mišljenja. Da čujemo još neko.

Šta o tome kaže strućna literatura?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #4 poslato: Januar 29, 2011, 23:40:27 »
      Ja sam u temi proletnje stimulativno prihranjivanje napisao svoj stav. Svi načini koje si naveo stimulišu maticu na veće zaleganje u proleće i preporučuju se za primenu.
      U eksperimentima koje je sprovela Bugarka Perpelova u situaciji kad je matice stimulisala povremenim otvaranjem mednih poklopaca i stavljanjem tih ramova do legla dobila je povećenje od prosečno 58,7% više legla u odnosu na kontrolna društva koja nisu stimulicana ni na koji način.
      Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2011, 00:37:59 »
Sve na svom mestu, nemam ništa da dodam ovome što si rekao.

Pozdrav.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #6 poslato: Februar 01, 2011, 13:16:04 »
Pozdrav kolege bilo bi lepo da neko iz iskustva objasni vise malo o stimulaciji okretanjem ramova za 180 i otklapanjem mednih poklopaca.
Na primer kada poceti,da li raditi uporedo,da li otklapati ramove sa medom gde je i leglo ili sa daljih ramova,da li rotirati sve ramove u plodistu ili svaki drugi,do kada tako raditi...itd
Znaci nesto konkretnije...jer misljenja su razlicita pa bi neko ko je iskusio licno sve ovo dao pravi odgovor.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #7 poslato: Februar 01, 2011, 20:06:03 »
Vršena su neka istraživanja u Naučnoistraživačkom institutu u Ribnom, bivši SSSR, kako deluje hranjenje tečnom hranom na razvoj pčelinjeg društva. Počelo se sa davanjem hrane 6 nedelja pre unosa cvetnog praha, a kontrola je vršena 20. maja. Rezultati su dati u prilogu. Pogledajte i sami izaberite varijantu, ili se odlučite za ono što ste radili do sada, možda i za nešto što nije spomenuto.


1.  5.878 ćelija legla: kontrolno društvo – ničim nije intervenisano
2.  9.315 ćelija legla: svakih 4-5 dana je otvarano saće sa medom
3.  7.092 ćelija legla: dobijale dnevno 400 g meda rastvorenog u vodi 2:1
4.  6.246 ćelija legla: dobijale dnevno 1,5 kg meda rastvorenog u vodi
5.  11.566 ćelija legla: dpobijale dnevno 200-250 g miks meda, polena i vode  (1,2:0.6:0,6)   

U odnosu na prvu grupu, društvo koje je dobijalo mešavinu meda, polena i vode odnegovalo je za 98% više legla.

Takođe sam pronašao podatak da pčelinje društvo za 60-90 minuta prenese 200 ml sirupa iz hranilice, na temperaturi -12, a hraniulica je tako konstruisana da davanje, sipanje, sirupa traje 15-20 sekundi. To zavisi od veštine pčelara i same konstrukcije hranilice, kako je i koliko „ušuškao“ košnicu itd.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #8 poslato: Februar 01, 2011, 20:32:46 »
   Kolega Milane,ja imam neko dugogodišnje iskustvo sa LR,DB i pološkama sa kojima sam raskrstio i sad isključivo pčelarim sa RV i EV.Dok sam
pčelario sa LR probao sam razne sisteme stimulacije,od okretanja ramova,nastavka,grebanja tj otvaranja meda itd itd.Okretanje nastavka nije se
pokazalo najbolje,ustvari napredak u proširivanju legla je bio zanemarljiv.Okretanje ramova za 180* takođe se nije pokazao dobrim,jer pčelama treba dosta vremena da se snađu i da se vrate u normalno funkcionisanje.Smatram da su ova dva sistema posledica nekog opet prepisivanja iz koje
kakvih knjiga i pčelarske literature.Otvaranje meda na ramovima se pokazalo dobro a ne odlično.Ovaj sistem zahteva angažovanje pčelara svakog
drugog-trećeg dana i to sam odbacio.Najbolji i najprihvatljiviji je rad sa polumedištem 170 mm.visine(Farar).Znači,jedna celina koja se ne dira nikad.
U jesen se polunastavak stavlja na podnjaču,pčele vuku med,razmeštaju kako im odgovara same se uzimljuju.Na početku cvetanja džanarike i ostalih
voćaka,kod mene 10-15 mart,(zavisi od vremena)plodište ide na podnjaču,stavljamo uokvirenu MR sa letom i polu nastavak koji je bio na podnjači.Pošto imamo pojačan unos nektara,pčele ga smeštaju u polunastavak .Za AŽ neznam ništa jer sa istim nisam pčelario.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #9 poslato: Februar 08, 2011, 00:30:55 »
Opcija koju je opisao gospodin Moma mi deluje najprihvatljivije, a izdvojio bi kao najneprihvatljiviju opciju koja je opisana sa ispitivanja Naucnoistrazivackog Instituta u Ribnom pod BR. 2. Ta opcija pokazuje da je na drugom mestu po broju zalezenih celija. Iz kog razloga je meni manje prihvatljiva od drugih? Pa osim sto Moma rece iziskuje angazovanje pcelara svaki 2-3 dan, a jos gore od toga je sto svaki put kad treba otvarati sace s medom na ramovima, treba otvarati i kosnice i dobro ih uznemiriti. Pa ako to mora da se uradi 3 puta ili vise za nedelju dana, mislim da je to uznemiravanje pogubnije nego ih prihranjivati na neki drugi nacin kjoji ih ne uznemirava i ne daje tako visok stepen razvoja drustva.

Van mreže amir smajlovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #10 poslato: Februar 08, 2011, 10:17:08 »
Svaka čast gosp Jovo slažem se sa tvojom konstatacijom.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #11 poslato: Februar 08, 2011, 14:38:50 »
Све је могуће али мени су неки искуснији пчелари навели под обавезно отклапање меда са крајњих рамова јер им се у пракси показало изузетно...ипак волим и друга мишљења да чујем.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #12 poslato: Februar 08, 2011, 21:00:20 »
Danas sam u gornjem, trećem nastavku, koji je krcat poklopljenim medom, na centralnom ramu našao maticu i leglo sa obe strane veličine šake. Do njega je ram radilički gde se već poliraju čelije, takođe, veličine šake sa obe strane. Iznad je venac poklopljenog meda. Nastavak ispod, tj. srednji, nisam gledao.

Zgrebao sam ram meda sa jedne strane, celom površinom i stavio ga do legla. Mislim da će to dobro doći pčelama u slučaju zahlađenja, koje je vrlo verovatno.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #13 poslato: Februar 14, 2011, 10:57:58 »
Pitao bi gospodina Momu za mišljenje jel bi pri radu sa RV bilo moguče imat jedan nastavak EV kao polunastavak kojim bi se radilo kao šta je naveo za rad s LR  gdje mu je Farar služio kao polunastavak i jel možda probao tako radit sa RV -Hvala i pozdrav svima.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #14 poslato: Februar 14, 2011, 20:11:48 »
Kolega Mirko,iskreno rečeno ne vidim svrhu da se EV nastavak koristi kao magacin hrane,jer se način pčelarenja sa LR i RV drastično razlikuje.Možeš
koristiti EV nastavak kao klasično medište,ili kao medište za sortne vrste medova.A što se tiče broja nastavaka EV možeš ih stavljati  2,3,4 komada
sve zavisi od paše.Ustvari imaš kombinacija koliko hoćeš
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje