Autor Tema: Пролећни развој 2018 - е године  (Pročitano 25613 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #60 poslato: April 14, 2018, 23:50:04 »
Danas ubacene skoro svuda po 2 s.o. unosa ima taman kako treba nema blokade,leglo od 5-7rama!!!Ja za sada prezadovoljan
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #61 poslato: April 15, 2018, 06:34:10 »
Pre svega, da pozdravim Nikolu i njegov povratak na forum, iskreno, meni su nedostajali njegovi izvestaji i razmisljanja..

Vidim da se Voji i Goranu ne svidja ona moja proba sa novom tehnikom pcelarenja RV, ali necu znati dok ne probam. Ako sam u pravu, ovo bi znatno olaksalo rad, nema rada sa ramovima, prevesavanja legla u prolecnom razvoju, trazenja matice u formaciji za bagrem, promena starog saca je olaksana, komplet mlado sace u plodistu svake sezone, dobijanje sopstvenog voska.. Naravno ako ne uspe, bicu iskren..

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #62 poslato: April 15, 2018, 16:23:15 »
danas ubacio u jedno drustvo 1 u ostalih 6 po 2 satne osnove, ima nektara i polena dobrano, 2 drustva su mi favoriti da ce u rojidbu, nikakve satne ih nece zaustaviti, jedino da oduzimam leglo, inace prvo ubacivanje satnih ove godine, okasnio sam dobro, izvadio sam zaperak od 30cm, bio u gornjem nastavku na zadnjoj poziciji poluram LR 12cm pa od njega skroz do podnjace dole, jesam konj al se nije moglo pre

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #63 poslato: April 15, 2018, 20:47:23 »
moram ici da kupim neke visoke merdevine sa obzirom da sam uoci vaskrsa nasao zatvorene maticnjake  :o inace legla ima 6-10 rama LR...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #64 poslato: April 15, 2018, 21:05:48 »
Ништа лепше од на време ухваћеног роја. Још једна здрава нова заједница.

Имајмо у виду да изројена заједница ( само једом изројена) заједно са ројем укупно донесе више меда од неизројене заједнице.

Још само када би ми били на пчелињаку и на време ухватили и сместили рој.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #65 poslato: April 16, 2018, 11:42:01 »
У суботу одрадио контролни преглед, стање следеће: легла од 4 до 8 рамова, скоро двије трећине затворено. На ове јаче додао и полунаставке, а на неколико и по два. Матичњака још увијек нема, мада мислим да само што нијесу неке ушле у ројеви нагон. Ако закиши ето пентрања по дрвећу :). Иначе што се тиче сезоне да кажем да су се шљива, крушка, трешња и јабука готово преклопиле, све је исцвјетало у протекле двије недјеље. Зановет такође цвета, мада ми се чини да слабо меди, а багрем се убрзано развија. Гледам управо један у дворишту и скоро да је отворио. За десет дана је надокнадио сав заостатак. просто невјероватно. Покушаћу да додам фотографију.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #66 poslato: April 16, 2018, 14:20:10 »



              Вага јуче била у минусу 300. грама. Данас киша а таква је прогноза и за наредна два дана. Све се убрзало и са цветањем и са развојем. Багрем нагло кренуо задњих дана. Киша га неће успорити јер су дневне температуре преко 20. степени. Млади сигурно отвара између првог маја и Ђурђевдана . За њега не бринем он ионако слабо меди . Стари заостаје али ће по свему судећи и он око Ђурђевдана . Неко правило је да са цветањем почиње 3. дана иза младог.
              Глог такође пристиже. Он ми је посебно драг . У непосредном окружењу имам неколико  за ово дрво баш великих стабала. Када крене препун је пчела . Не знам ни један други цвет на који више иду. Ранијих година се преклапао са багремом а тако би било добро да ове године крене раније. Одлично меди а добар је и са поленом.
              Обишао сам пар парцела перка које су у близини. У пуном је цвету већ више од недељу дана и одлично је посећен. На неким парцелама је изнад појаса .
              За викенд сам прегледао 2/3 пчелињака. Нисам нигде интервенисао , оставио сам то за наредни викенд када следи сређивање производних друштава и огреничавање матице.                Колеге које су близу репице се жале на угинуће излетница услед прскања. Прскало се и воће  на све стране и усред дана али са том бољком се нећемо ни лако ни брзо изборити.
              Евидентно је да је година каснила за скоро једну генерацију пчела те да се одређени број друштава мора оставити да служи као помоћна. Тако је бар на мом терену код свих је ситуација по том питању идентична.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #67 poslato: April 25, 2018, 12:27:07 »



                Слободно се може рећи да је са овом темом и пролећним развојем завршено. Ове године је послужио и био више него добар. И поред у два наврата хладих дана у марту на крају су друштва ипак успела да достигну потребну снагу за багремову пашу. Април је био више него издашан.
                Пратећи стање на више пчелињака од којих се на некима налазе различите врсте кошница без устезања се може констатовати да се РВ кошница одлично показала. Друштва која су из зиме изашла здрава су и без прихране дошла на 11 - 12 а нека и 15 рамова легла. Уз то изградила су како које по неколико сатних основа и имају меда тако да се са отварањем багрема може узети и изврцати и нешто воћног меда. Колико видећемо . Скрећем пажњу да се у питању друштва у Шумадији где нема репице те је мед искључиво воћни и од коровског биља. Стање на три прегледана пчелињака у поседња 3 - 4 дана који су на раздаљини од по 50 - так километара један од другог ми дају за право да изнесем овакву тврдњу.
                Следи багрем за који смо углавном и спремали друштва. Временска прогноза за наредних 20 - ак дана је задовољавајућа али јој не треба превише веровати. Но , то је већ друга тема те о њој убудуће на другом месту.
               

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #68 poslato: April 25, 2018, 21:10:25 »
Pisao sam sta sam uradio sa onom jednom zajednicom, da se ne ponavljam, ali sustina je rad nastavkom sa RV,bez prevesavanja i trazenja matice.Danas sam u najgornjem nastavku nasao pet izgradjenih SO, tri zalezena rama i maticu na njima.Sta sam uradio, spustio nastavak na podnjacu i to je sada plodiste sa pet izgradjenih ramova, leglom i maticom , postavio MR.Srednji nastavak, bivse plodiste, ispod koga sam postavio MR sa letom,  sa osam ramova legla je ostalo iznad sadasnjeg plodista i MR a onaj prazan nastavak koji je ostao ispod MR sam podigao na vrh, za nedelju dana, kada svo leglo u bivsem plodistu bude poklopljeno, samo cu izrotirati taj prazan i bivse plodiste sa osam ramova legla ide na vrh.Dobio sam sl. matica je u prvom nastavku sa komplet mladim sacem, mlade pcele imaju pet SO i uposlio sam ih, bivse plodiste, koje ce za nedelju dana ici na vrh a onaj prazan nastavak ide ispod njega a iznad MR, tako sam dodatno sprecoi rojenje, razvukao leglo, mlade pcele izlaze i pocinje punjenje tog nastavka. Kada sve prodje, objasnicu korak po korak sta sam radio i dobio.Znaci, nisam prevesavao ramove, radio samo nastavkom, sprecio rojenje, dobio komplet mlado sace u plodistu, nisam trazio maticu..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #69 poslato: April 25, 2018, 21:30:40 »
Majkane ono što se meni malko ne sviđa u svemu je što je taj donji nastavak u kojem pčele treba da grade saće i odgajaju mnogo novog legla sada bez rezervi meda i perge. Možda i nema veze jer je perga iznad a pčele će brzo da donesu zalihe polena ali koliko se sjećam uvjek se preporučuje da se hrana ostavi u plodištu.
Ipak ako se želi raditi nastavkom a mislim da tome većina teži onda je rezltat interesantan.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #70 poslato: April 26, 2018, 06:39:21 »
Probao sam, inace je ovo metoda jednog kolege iz Hrvatske, koji je godinama primenjuje na LR a ja mislim da je RV jos pogodnija za to. Sto se tice polena, jako drustvo sve naohnadi.