Autor Tema: Пролећни развој 2019 - е  (Pročitano 23398 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #45 poslato: April 07, 2019, 19:51:12 »
Мора мало и слика...
На прве две су шљива ранка и мртва коприва у непосредној близини пчелињака. На трећој сам чекао неку пчелицу која се колеба на коју страну ће да крене, ал' је нисам дочекао. ;) На последњој су сви заперци из три јаче кошнице, и они су већином били залежени (то нисам рачунао у рамове легла).  :)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #46 poslato: April 09, 2019, 19:32:05 »
Надам се да ће ово захлађење и киша (која је више него добродошла) мало успорити ширење легла!
Верујем да иоле искуснији пчелар ово не би никад рекао, али тако је стање код мене тренутно.  :)


Van mreže Sasa Crnobrnja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novi Slankamen
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #47 poslato: April 14, 2019, 21:48:01 »
Pozdrav svima.
Ovih dana najavljuju toplije vreme, Izvrsicu  pregled drustava. Pocetkom aprila su Rv kosnice imale u poresku 8,9 ramve legla  a st ose lr tice imale su 6,7 ramova legla. Dal  ce  te pcele biti spremne za bagremovu pasu?  Kakvo je stanje kod vas trenutno? Pozdrav iz Slankamena.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #48 poslato: April 14, 2019, 23:12:26 »
Нисам их отварао овог викенда због хладноће (дневна 10°, ноћна 3°), пре седам дана просек је био око 10 рамова са леглом. Пред сумрак сам затекао десетак пчела како носе воду са појилице, иако је тад било тек 5°. Нисам им додавао сируп, иако неколико дана нису излетале скоро уопште.
Ускоро се завршава овај кишни и хладнији период, рана шљива завршила своје, али је стенлеј већ почео. Мртве коприве има баш доста, очекујем и маслачак и јабука да отворе чим крену лепши дани.
Сутра утапам основе, а у наредној седмици планирам стављање матичне решетке и додавање трећег наставка.

Поздрав из јесењег Ариља!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #49 poslato: April 15, 2019, 00:35:27 »
Једна од бољих пчелињих заједница 23. марта ове године и у време цветања џанарике развила се на десетак рамова пчела и на седам РВ рамова легла. У кошници је доста поленовог праха и солидне количине меда.

Поздрав драгим пријатељима...

https://youtu.be/s0hkussEHmY


Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #50 poslato: April 22, 2019, 05:54:03 »
Јуче додати трећи наставци, мр између првог и другог...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #51 poslato: April 23, 2019, 23:52:17 »
У три кошнице сам приметио матицу и спустио тај рам у плодиште, заједно са још 4 рама отвореног легла, уз 3 основе и храном на крајевима. Преко сам ставио пластичну матичну решетку и рам са летом, а у другим наставцима распоред рамова сличан као у плодишту - само што је мање (или нимало) отвореног, већ затворено легло. И у трећи додати наставак преостали рамови затвореног легла (3), а поред основе и празни изграђени рамови.

Тако је стање у три кошнице где су пчеле биле мирније и са 13 рамова легла. У остале две (крајње) кошнице пчеле су биле агресивне и са више легла (15,16 рамова, нисам стигао ни да избројим), па нисам успео да нађем матицу, него сам само спустио отворено легло доле, а затворено горе - то морам проверити ускоро!

Али оно што мене као почетника још више брине јесте што у свакој кошници има доста започетих матичњака (можда 1цм дугих, отворених и празних) на доњим ивицама саћа изнад плодишта. Било их је доста, не знам сад тачно али чини ми се 30-50 по кошници (јер се дешавало да их има преко 10 на једном раму), па сам их само рушио, прштио, гњавио ножем како их матица не би залегла. Нисам приметио јаја унутра, нити да има који затворен.

Надам се да је та појава била последица тесног простора (залежено је било и саће/заперци између два наставка), и да ће им ово проширење (10 основа и трећи наставак) смањити нагон за ројењем. Бар за неко време...

Мишљења искуснијих?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #52 poslato: Maj 19, 2019, 21:04:05 »
Добре вести су да багрем код мене ипак није измрзао и да ће ускоро цветати (нема ни 10% белог цвета да се види тренутно), е сад да ли ће медити и какво ће време бити - видећемо. Малина (које има више од багрема) такође није још почела да цвета услед хладног периода иза нас, али се очекује за 7-10 дана. Значи ако око првог јуна би требало да почне главна паша у мом стационару.

Лоше вести су да и овај викенд лоше време и љуте пчеле нису допустиле детаљнији преглед. На прегледане две од пет кошница стање је слично:
а) плодиште (доње лето 25цм + горње лето матичне решетке 15цм) = 8 рамова легла уз скоро потпуно празне крајње рамове, крцато пчелама, нема затворених матичњака.
б) други наставак = 10 изграђених рамова са по мало полена и нектара (полена има више), крцато пчелама, има празних звончића - матичњака.
в) трећи наставак = 4 рама нектара, 4 изграђена празна и 2 неизграђене основе, пчела на 3-4 рама, нема матичњака.

Синоћ сам сипао по 800мл сирупа (2кг шећера и 2,5л воде уз додатак 80мл нозевоја), које су однеле до јутра.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #53 poslato: Maj 19, 2019, 21:22:29 »
А чињенице су да од Васкрса (28. априла) до данас, 10 дана температура није прелазила 10°, а 10 дана јесте. 14. маја је провејавао снег.
Моја трећа грешка, у мање од једногодишњег пчеларског стажа, је што сам дозволио да отвори на кошницама буду максимално отворени, а да притом нисам обавио ниједну прихрану током тих 20 дана (20 дана лошег, хладног времена и слабе паше - воће је већ било завршило своје).

У међувремену сам купио ауто па могу ићи чешће до пчела, ако ми предлажете да наставим са прихраном док не крене багрем или малина? А друга страна медаље је што сам потрошио све паре па немам за нове кошнице за разројавање. А "плашим" се да ми не побегне нека (од оне три код којих нисам гледао стање са матичњацима) сад пред главну пашу.

Извињавам се на дугом писанију, добродошли сви савети, мишљења...