Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 85155 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #75 poslato: April 14, 2013, 21:56:24 »
Borise, nabrojaću ti nekoliko radnji koje ja radim da bi uposlio pčele. Okrećem ramove, stavljam SO, prevešavam ramove, stavljam građevnjake, isecam trutovsko leglo, oduzimam komplet ram sa pčelama i leglom i dajem slabijem društvu. Tako ujedno i spremam društva za pašu. Na kraju ide razrojavanje. Borise ima tehnologije, kao što je Sevićeva, ali pazi to je tehnologija koju moraš da savladaš a i to je opet jedna vrsta razrojavanja. Kod pčelarenja ti je tako. Stalno se širiš ako u jesen ne izvršiš spajanje.

Van mreže Boris Salaj

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
« Odgovor #76 poslato: April 14, 2013, 23:42:21 »
Odosmo od teme...
Hvala na odgovorima, sad je jasnije i izvinite na skretanju....
Pozdrav

Van mreže Novica Tanasijevic

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka: Strpce Kosovo i Metohija
« Odgovor #77 poslato: Mart 21, 2014, 17:39:47 »
Ja pcelarim na nadmorskoj visini od preko 900m.Ove godine zima je bila blaga pa je i dzenarika krenula mada su noci izuzetno hladne jutros je bilo i mraza/ Moje pcele su bile prihranjene sa po 2 pogace danas kada sam ih otvorio primetio sam da je med na izmaku u donjim nastavcima nema ga uopste ( LR) a ugornjim medne kape su oskudne,poceo sam stimulativno prihranjivanje sirupom u odnosu 1/1   .Ima li neko sdavet sta dalje jer sam pcelar pocetnik.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
« Odgovor #78 poslato: Maj 15, 2014, 23:51:05 »
Vec vise od dve nedelje svakodnevno sipam po 0.5 l sirupa (1;2) , ali samo jedna  slabije nose sirup. toj jednoj sam smanjio na  0,2 l  (1;1)  svaki drugi dan .

Van mreže Jano Supek

• Stari član foruma
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
« Odgovor #79 poslato: Maj 16, 2014, 13:34:13 »
Vec vise od dve nedelje svakodnevno sipam po 0.5 l sirupa (1;2) , ali samo jedna  slabije nose sirup. toj jednoj sam smanjio na  0,2 l  (1;1)  svaki drugi dan .
Prijatelju, šta ti je cilj, kada toliko sipaš sirup?

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
« Odgovor #80 poslato: Maj 16, 2014, 16:21:05 »
To su mi rojevi .Kupio sam ih  (27.04.2014) 3 roja na 10 Lr-rama ( imali su na devet ulica pcela i 7-8 legla) "jaka zajednica " ,dva sam razrojio i dodao im SO .a jedan sam dodao MR.i jedan nastavak . Zadnji ovaj roj (na sliku zadnji desni)koji sam skinuo 09.05.2014 god .njemu sam dodao 4-ri SO.koje sam poprskao sa sirupom ..prihranio sa   0,5l sirupa (1:1)
-pocetnik sam ,ako gresim, ispravite me ..

Van mreže sasa zivic

• Stari član foruma
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
« Odgovor #81 poslato: Maj 16, 2014, 18:48:34 »
Jer probao neko ovo prolećno stimulativno prihranjivanje da radi pogačama a ne sirupom
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže stevanovic sveto

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
« Odgovor #82 poslato: Maj 16, 2014, 19:24:11 »
Ja sam juče dodao svakom društvu kesu sa kristalisanim suncokretovim medom. Da sam imao pogače dodao bih i njih. Ovo vreme je katastrofa za sve pa i za pčele. Nadam se da će im dobro doći dok se vreme ne stabilizuje. Možda će od bagrema nešto ostati, a trebalo bi da proradi i livada. Pozdrav.

Van mreže sasa zivic

• Stari član foruma
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
« Odgovor #83 poslato: Maj 16, 2014, 20:48:21 »
Ja sam juče dodao svakom društvu kesu sa kristalisanim suncokretovim medom. Da sam imao pogače dodao bih i njih. Ovo vreme je katastrofa za sve pa i za pčele. Nadam se da će im dobro doći dok se vreme ne stabilizuje. Možda će od bagrema nešto ostati, a trebalo bi da proradi i livada. Pozdrav.
Nisam mislio na trenutnu situaciju nego uopšteno...Umesto sirupa od momenta kada procveta džanarika da se doda pogača...uštedeo bi se broj odlazaka ali ne znam koliko bi imalo efekata, da li bi gradile saće itd...
pozz
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže sirka pavel

• Stari član foruma
« Odgovor #84 poslato: Jun 22, 2014, 13:11:48 »
Meni se čini da je interesantna ova hranilica koju ću linkovatia vi prosudite http://www.jakubovske-krmitko.cz/cs/

Van mreže Lazovic Zivojin

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
« Odgovor #85 poslato: Jun 23, 2014, 10:13:08 »
Meni se čini da je interesantna ova hranilica koju ću linkovatia vi prosudite http://www.jakubovske-krmitko.cz/cs/
Ali ova moja je sigurno jevtinija.... :'(

Van mreže sirka pavel

• Stari član foruma
« Odgovor #86 poslato: Jun 23, 2014, 17:55:35 »
Nesumnjivo  ;)

Nisam siguran ko je koliko razumeo iz video zapisa kao iz propratnog teksta,ali radi se o ekspresnoj brzini prihrane,zbog učešća velikog broja pčela u prenošenju sirupa u unutrašnost košnice, kao i nizu drugih da  tako kažem, pogodnosti.

Mislim da može poslužiti i samo kao ideja i da nije baš bitno  pridržavati se strogih navedenih gabarita,već je važan princip. 

Sličnih kutija verovatno ima gotovih, recimo za zamrzivač ili slično,pa i onaj konus za ulaz pčela iz košnice u hranilicu, verovatno ima gotovih sličnih dimenzija (on je dao u podnožju fi 60 mm. a visina je već prema visini same kutije.)
Takođe, on je stavio na dno kao plovak Keramzit, iliti pečene izolacione glinene penaste kuglice,što možda može biti i neki drugi prirodan penasti ili sličan materejal, koji neće škoditi pčelama. On je u prikazanom slučaju stavio debljinu oko 25mm. Tako da cena i nemora biti velika za sličnu hranilicu.Takođe ova hranilica može da služi i za pogače ili samo za čistu vodu.On kaže da se klima u hranilici podudara klimi u samoj košnici, jer se ne mora otvarati hranilica, pošto ima mogućnost punjenja bez otvaranja. Za sirup koristi razmeru 3:2

Nemam nameru danekoga branim, ili reklamiram,ali sam hteo da malo prevedem u slobodnom stilu, radi boljeg razumevanja za one koji manje razumeju Češki jezik.

Mislim da sam preneo suštinu,ali ako nekoga interesuju neki detalji,pokušaću da prevedem,iako i meni to nije maternji jezik, pa i ja baš sve ne razumem.

Van mreže Lazovic Zivojin

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
« Odgovor #87 poslato: Jun 23, 2014, 20:46:58 »
Ma nema problema, kolega Pavele. Razumeli smo se odlično. Hteo sam samo da pokažem da se slična hjranilica može napraviti besplatno. Naime u prodavnicama  bacaju plastične kantice nakon prodaje sira iz njih. Malo truda i može se napraviti hranilica zapremine do 5 litara. Moja ima zapreminu oko 2 litra, jer sam visinu posude ostavio na  5 cm, zbog mogućnosti postavljanja na postojeću poklopnu dasku sa zbegom.
 Takođe veliki broj pčela ima pristup hrani jer je dužina prolaza oko 15 cm.
Veliki pozdrav

Van mreže sirka pavel

• Stari član foruma
« Odgovor #88 poslato: Jun 24, 2014, 14:56:41 »
Pa, ko voli,neka izvoli....   Malo mašte o volje i na posao.  ;)

Van mreže slobodan radman

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka: sivac
« Odgovor #89 poslato: Decembar 25, 2017, 21:35:49 »
DA LI NEKO DAJE INVERETOVAN SIRUP U PROLECNOJ STIMULACIJI  I KAKVA SU ISKUSTVA :P