Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 90667 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #60 poslato: April 16, 2012, 21:37:24 »
Eliminacijom faktora koji izazivaju rojenje, svodimo mogućnost rojenja na najmanu meru.

Ima ih više.

Pozdrav.

Van mreže bulatovic bogoljub

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kolašin 960 m n.vB
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #61 poslato: April 16, 2012, 22:23:56 »
Kod nas krenula danarika, ali kisa ne da pcelama da izadju iz kosnice,pada danas ceo dan. Ja nisam poceo jos stimulativnu prihranu jer mi pcele imaju jos dosta meda.Da pitam:Da li je bolja stimulativna  prihrana 1+1+1(med,secer,voda) ili 1+1+2(med,secer,voda).
Stimulativna prihrana je bolja sa redjim sirupom 1+1+2 i sa manjim kolicinama od 200 do 300ml,a dopuna sa guscim i  vecim kolicinama.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #62 poslato: April 16, 2012, 23:31:36 »
Med ne koristim nikada u pripremi sirupa.
Ako u zajednicama imamo preko 7-8 kilograma meda onda bi možda najviše odgovarao sirup 2:3 (šećer: voda). Za zajednice koje imaju preko 10 kilograma meda za njih bi preporučio sirup 1:2 (šećer : voda).

Za zajednice koje imaju oko 5-6 kg mislim da bi tada najviše odgovarao sirup 1:1.

Sve ovo ako naravno u prirodi imamo dosta polenovog praha.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #63 poslato: April 17, 2012, 20:57:58 »
Danas je   treci put kako sam  dao  sirup 1/2 secer + voda po 2.5 dcl + nozevoj
pcele se ubrzano razvijaju jer sam vidio da izgradjuju po ramovima zaperke koje lijepe po mrezici od hranilice ( kod mene je hranilica podijeljena na pola , jedna polovina sa mrezicom a druga lesonit i prorez za otvor na plasticnoj hranilici ) , znaci prvi lijep dan i dodavati S O da izgradjuju . pozdrav iz Brckog ...

Van mreže Radoslav Stupar

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Horb am Neckar
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje 2013
« Odgovor #64 poslato: Januar 28, 2013, 21:44:35 »
Postovani Prijatelji,

upravo sam citao Komentare na ovu Temu za proslu Godinu (pcelarska godina prodje jako brzo) a Proljece ostaje Proljece pa bih zelio i ja nesto na tu Temu.

Moje iskustvo je (kod Pcelarenja sa jednim vecim Plodistem) da se ukoliko smo Drustva zazimilim sa dovoljnom kolicinom Hrane netreba uopste Prihranjivati jer se tim postupkom samo slabi snaga Drustva. Znaci da postoji mogucnost da mi pocnemo prihranjivati Zimske Pcele koje ustvari moraju odhraniti prvu Generaciju Ljetnih Pcela a ne baviti se prenosom Sirupa.
 Jedini zahvat jeste da se stari Okviri odstrane i Drustvo suzi na samo onoliki Broj Okvira koliko zauzima (lakse odrzavanje Temperature)  i ogradi Pregradnom Daskom iza koje se neki od tih stari Okvira u kojima ima restova Hrane postave da bi je Pcele prenijele i tim podstakle razvoj Drustva (kad i u kojoj kolicini ce Pcele to raditi je njima prepusteno a nasa je prednost da Kosnicu otvaramo samo jedno, vidimo Maticu ili Jaja i sve prve proljetne radove smo obavili odjednom). Prednost te Hrane (Secer ili Med) je sto je vec preradjena i ne iscrpjluje pcele u velikoj mjeri.
Ako na takav nacin postupamo sa svim Drustvima izvadicemo u Proljece sve stare Okvire odjednom tj. mozemo za neki od hladnijih Dana da zavrsimo radove sa Voskom jer tad ionako imamo vremena a postepeno dodavajuci nove Okvire (jedan do drugog) vrsimo svake Godine obnovu Saca u  Plodistu.

Kod dva manja Plodista se prilikom tog pregleda (Temperatura najmanje 15 Stepeni) nastavak u kojem se nalazi Leglo ukoliko nije gornji stavi gore a direktno ispod legla se stave opet stari okviri sa Medom koji ce biti kasnije izvadjeni i istopljeni. Naravno da se u oba slucaja prilikom zazimljavanja mora obratiti paznja gdje se koji stari Okvir nalazi da bi mogao u proljece biti izvadjen.
Po Literaturi -Bruder Adam- se proljetni razvoj (nakon ovako uradjenog posla) svake Matica ocjenjuje jer po njegovom shvatanju brz proljetni razvoj treba da je odlika svake "kvalitetne " Matice.

Pozdrav svima

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #65 poslato: April 10, 2013, 22:14:21 »
Ove godine mi jedina stimulacija do sada bila sa pogačama.

Bilo je dovoljno meda, ali se plašim da bi vezivanjem za leglo, klube izgubilo kontakt sa medom. Ovako im je pogača na dohvatu ruke.

Neka društva su mi pojela po dve pogače.

Još nisam izvršio prvi prolećni pregled zbog loših vremenskih uslova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #66 poslato: April 11, 2013, 09:59:58 »
Imam isto mišljenje kao Radoslav, a to je da društva koja imaju dovoljno hrane ne treba prihranjivati. Potrošnjom hrane, pčele oslobađaju prostor za leglo i kasnije se razvijaju prema uslovima u priridi. Svaka prihrana je na neki način remećenja ravnoteže koja je postignuta (naravno, izuzima se stanje društva sa manjim zalihama hrane).

Ako se već prihranjuje u uslovima povećane vlage je ipak bolje prihraniti pogačama nego sirupom. Na fotografijama se vidi koliko ima vlage i da pčele uklanjaju tu vlagu. U društvu koje ima takav raspored, da su pčele bliže ravni rošenja, manje je vlage, jer su one stalno usmerene ka njenom odstranjivanju. Ovo su društva koja nisu hranjena. Ako bi se još dodao i sirup, to bi već bilo previše. Takođe, mogu se uočiti i pčele sa otečenim trbuhom. Isključujem to da su previše koristile polen. Bilo je negde pisanja da postoje pčele tzv. „rezervoari vode“.  Zaokružio sam samo neke, a ima ih više. Koliko to njima stvara problema ili tegoba u uslovima kada ne mogu izlaziti iz košnice, to je samo one znaju. Ali, pitanje je da li su one prirodni ili prinudni rezervoari.

Zato treba i prihranu sirupom (ako postoji potreba usled nedostatka hrane ili takvih uslova kada pčele previše koriste polen) treba prilagoditi stanju društava i okoline. Može biti više štete nego koristi, ako se produži loše vreme.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #67 poslato: April 11, 2013, 22:02:23 »
Eliminacijom faktora koji izazivaju rojenje, svodimo mogućnost rojenja na najmanu meru.

Ima ih više.

Bio bih zahvalan da ih neko nabroji...

Pozdrav!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #68 poslato: April 12, 2013, 23:08:00 »
Borise, pčele da nebi ušle u rojevi nagon, treba uvek upošljavati tj. kućne pčele moraju da budu uvek uposlene i da ne bude ih u košnici više nego što matica može da uposli. Sve što je više od toga, sve te pčele ne rade ništa nego se muvaju po satonošama i kako se taj broj pčela povećava tako ulazi društvo u rojenje. Sad šta ćeš ti uraditi da to sprečiš, zavisi od tebe. Proširivanje košnice do nedogled ne vredi jer jedna kvalitetna matica može da uposli oko 20000 kućnih pčela a ako je slaba paša, sve preko tog broja čeka rojenje. Ako sam u nečemu pogrešio, molim kolege da me isprave.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #69 poslato: April 13, 2013, 12:47:45 »
Сад да је нормална година, односно да је време нормално за ово доба године, да ли би се кретало са пролећном стимулативном прихраном, с обзиром да је процветала Врба (цица маца) и да су жабице почеле крекетати?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #70 poslato: April 13, 2013, 15:31:16 »
@ Jano


Znači, kod slabe paše veća verovatnoća da će se izrojiti?
-čime zaposliti kućne pčele: da li izvlačenjem izgrađenog praznog saća u ubacivanjem rama sa SO, jer ako nema paše nema ni voska?


@Nikola


vidiš da ljudi slabo vise na forumu, to ti je zato što je vreme za početak stimulativne prihrane, jer razvoj društava kasni zbog lošeg vremena, bar kod nas u Vojvodini, pa svi počinju prihranu kako bi društva bila što brojnija pre bagrema.Trenutno je Džanarika( ringlov) u punom cvatu bar kod mene a kajsija procvetala preko noći...Pošto voćne paše obiluju polenom ali ne mede društvima se dodaje retki (1:1) sirup kako bi se simulirala obilna paša i društvo ubrzalo u povećanju brojnosti.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #71 poslato: April 13, 2013, 21:21:04 »
Borise, kada sam spomenuo oko 20000 pčela, mislio sam na pčele koje su potrebne jednoj dobroj matici, koje ona može da uposli u košnici. To su pčele koje još nisu postale izletnice. Taj broj pčela kada se povećava prekoviše a tu utiče dosta faktora a jedan je i kad nema paše, onda neuposlene pčele dovode do rojevog nagona tj do održanja vrste. Takva im je priroda. Sada ti se pitaš kako ih uposliti. Ima mnogo načina a najjednostavnije je, kada društvo dođe do vrhunca razvoja, lepo ga razrojiš. Tada si samo odložio njihovu težnju za održanje vrste i to stalno se vrti u krug a ti se samo prilagođavaš.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #72 poslato: April 13, 2013, 23:47:43 »
Сад да је нормална година, односно да је време нормално за ово доба године, да ли би се кретало са пролећном стимулативном прихраном, с обзиром да је процветала Врба (цица маца) и да су жабице почеле крекетати?

@ Jano


Znači, kod slabe paše veća verovatnoća da će se izrojiti?
-čime zaposliti kućne pčele: da li izvlačenjem izgrađenog praznog saća u ubacivanjem rama sa SO, jer ako nema paše nema ni voska?


@Nikola


vidiš da ljudi slabo vise na forumu, to ti je zato što je vreme za početak stimulativne prihrane, jer razvoj društava kasni zbog lošeg vremena, bar kod nas u Vojvodini, pa svi počinju prihranu kako bi društva bila što brojnija pre bagrema.Trenutno je Džanarika( ringlov) u punom cvatu bar kod mene a kajsija procvetala preko noći...Pošto voćne paše obiluju polenom ali ne mede društvima se dodaje retki (1:1) sirup kako bi se simulirala obilna paša i društvo ubrzalo u povećanju brojnosti.

Dobro je ovo Boris odgovorio.
Kod nas u Vojvodini ili preciznije u ravnici u Banatu i Bačkoj bez obzira na toplo i prijatno vreme voće ne luči dovoljno nektara da bi pčele imale više od svojih potreba pa u vreme voće paše moramo da krećemo sa prihranjivanjem.
Kod mene su žabe zakreketale tek od pree tri četiri dana i to se poklapa sa početkom cvetanja džanarike. 
Južnije od Save kao i na Fruškoj Gori stanje je sasvim drugačije. Tamo pčele na voćnoj paši mogu da stavarju i viškove. Pravilno zazimljene pčelinje zajednice u RV košnicama u ovom periodu toplog i prijatnog vremena za kratko vreme mogu da donesu i pun nastavak voćnog meda koji može da bude višak to jest za vrcanje. Svako prihranjivanje je potpuno nepotrebno i pčele u tim uslovima neće ni da odnose eventualno greškom dodati sirup.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #73 poslato: April 14, 2013, 20:15:52 »
Borise, kada sam spomenuo oko 20000 pčela, mislio sam na pčele koje su potrebne jednoj dobroj matici, koje ona može da uposli u košnici. To su pčele koje još nisu postale izletnice. Taj broj pčela kada se povećava prekoviše a tu utiče dosta faktora a jedan je i kad nema paše, onda neuposlene pčele dovode do rojevog nagona tj do održanja vrste. Takva im je priroda. Sada ti se pitaš kako ih uposliti. Ima mnogo načina a najjednostavnije je, kada društvo dođe do vrhunca razvoja, lepo ga razrojiš. Tada si samo odložio njihovu težnju za održanje vrste i to stalno se vrti u krug a ti se samo prilagođavaš.

Lepo ga razrojiš...
Kod takvog načina ograničavajući faktor je broj košnica koje imaš...U redu je da napravim nekoliko na brzinu sklepanih nukleusa pa da iz njih pojačam slabija  društva pred zazimljavanje ili nadoknadim moguće gubitke izletnica,ili da nekome prodam roj, ali ono što mene interesuje je kako svesti faktore koji dovode do rojenja na minimum, pa sam zato pitao da ih neko nabroji..

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #74 poslato: April 14, 2013, 21:37:28 »
Borise sprečavati rojenje ne možeš do nedogled. Pčelama je to u genima imakar šta radio, osim razrojavanja, doći će do rojevog nagona. Ja zato uvek govorim mladim pčelarima, da kompletna LR košnica mora da se sastoji, osim osnovnih delova, kako proizvođači prodaju i od pregradne daske i još jednog nastavka. Znači podnjača, tri nastavka, pregradna daska, jedan nastavak, poklopna daska i krovni poklopac. To je za mene kompletna košnica. Možda se neke kolege neće stim složiti. Za RV neznam jer ove godine hoću i ja da probam kako je raditi sa RV. Zapamti zauvek, da bez razrojavanja, ne možeš sprečiti da ti ne izađe roj. Normalno ako su pčele zdrave i ako je matica dobra. Pozdrav