Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 90443 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #90 poslato: Mart 20, 2019, 11:37:46 »
Још увек је рано за стимулативну прихрану сирупом, али видим да предвиђају мало лошије и хладније време код мене следеће седмице, па сам вољан да им дам мало ливадског кристалисаног меда (то ми је при руци) за викенд. Да ли је непотребно да правим танке погаче (за испод поклопне даске), него да мед ставим у пластичне хранилице (које су на поклопној испод крова) и да ли треба додавати воду, нозевој?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #91 poslato: Mart 20, 2019, 15:56:36 »
Ја им не бих ништа давао. Ни мед, ни сируп, ни погаче.

Рано је за било какво прихрањивање јер је и садашње легло веће од уобичајеног за период цветања биља нпр џанарике.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 306
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #92 poslato: Mart 20, 2019, 17:24:19 »
Ја им не бих ништа давао. Ни мед, ни сируп, ни погаче.

Рано је за било какво прихрањивање јер је и садашње легло веће од уобичајеног за период цветања биља нпр џанарике.

Поздрав драгим пријатељима...

         А шта ако ово неуобичајено веће легло обрсти постојеће залихе хране у кошницама, а изостане унос из природе. Приметио сам на увлакама подњача баш доста труња од поклопчића са ћелија у којима су билфе зимске залихе. Нисам отварао нити их детаљно прегледао због захлађења које је наступило. Планирам да то урадим када се дневне температуре подигну и џанарика лепо замеди.
   Поздрав.
   П.С. лако је теби Војо иза тебе је деценијско искуство, па си миран и сталожен, а мене стално нешто копка. Стално се преиспитујем у односу на стање у пчел. Заједницама и постојећим дешавањима у природном окружењу. Настојим да смањим ризике и трошкове колико могу уз Божју помоћ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #93 poslato: Mart 20, 2019, 21:17:51 »
Немој ништа да се бринеш Нешо, пчеле ће на овом
захлађењу потрошити нешто мало меда из залиха и полен који им је стварао блокаду и лепо ће себи обезбедити место за ширење легла у наредном периоду.
Ништа се необично неће десити.
У међувремену излећи ће се мало младих пчела и појачаће бројно стање заједнице.
Када се пчелиње заједнице још током краја летњег периода оставе са петнаестак килограма меда нема више никаквих брига што се хране тиче до багремов паше.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #94 poslato: Mart 21, 2019, 15:01:40 »
Још увек је рано за стимулативну прихрану сирупом, али видим да предвиђају мало лошије и хладније време код мене следеће седмице, па сам вољан да им дам мало ливадског кристалисаног меда (то ми је при руци) за викенд. Да ли је непотребно да правим танке погаче (за испод поклопне даске), него да мед ставим у пластичне хранилице (које су на поклопној испод крова) и да ли треба додавати воду, нозевој?

Прихранити кристалисаним медом је добра одлука. Ако уз то можеш да додаш малу колчину сирупа, тим боље.

Није добро придржавати се обрасца треба или не треба. Прати се стање друштава и колика је потрошња, односно какав је развој. Старо правило је рам легла рам меда. Ако су уздате у неки будући унос, то није добро.

Уз то је основно и какав је и колики унос. Време је углавном променљиво и тада је унос нектара смањен, а легло се шири и залихе троше.

Хранилице које пчеле радо псећују су добре да се додати сируп не квари и не хлади превише, да га пчеле однесу (ако се додаје сируп). Повољност додавања сирупа је то што при променљивом (прохладном) времену углавном изостаје унос нектара, а уносе полен. То баш и није добро и видело се претходних пар дана којом силином пчеле „кидишу“ на воду. Не давати велике количине сирупа када је прохладно (а пчеле ипак могу нешто радити и излетати). Још је рано. Изузетак је ако друштво има мало залиха, онда се може додати сируп сипан у саће и то у саће добро за радиличко легло. Тај рам се дода између рама са поленом и легла.

Боље је хранити када се може а не када се мора (по хладном времену). Лако је проширити простор када се стекну сви повољни услови.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #95 poslato: Mart 21, 2019, 16:35:43 »
Prema rečima Branka Bijelića iz Republičkog Hidrometeorološkog zavoda Republike Srbije (RHMZ), vreme će biti veoma promenljivo u narednih deset dana, što je uobičajeno za početak proleća.
U subotu će biti prijatnih 20 stepeni, u nedelju 21, ali nakon toga, sredinom sledeće nedelje dolazi do zahlađenja, pa će temperature ići i do minus 1. Zahlađenje će pratiti i kiša, a na planinama moguć je i sneg.
Sredinom naredne nedelje imaćemo temperaturnu "klackalicu", kada će minimalne jutarnje temperature iznositi -1, dok će najviše dnevne biti 14 stepeni.

- S obzirom na to da je za proleće karakteristično promenljivo vreme, moguće je da će se temperature i u jednom danu znatno menjati, te će u jutarnjim časovima biti hladno, u podne kiša, a predveče se može očekivati razvedravanje - dodaje Bijelić.

Iako je kraj marta vrlo promenljiv, početak aprila doneće lepo vreme i temperature oko 20 stepeni, tvrde meteorolozi!


Пре пет дана просек је био 6 рамова легла, на којима су већи венци полена него меда. Зато сам рад да им у недељу додам или сируп или мед - шта препоручујете?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #96 poslato: Mart 22, 2019, 09:26:47 »
Колега већ сам препоручио кристалисан мед осим ако не очекујете још нечије препоруке и уобичајену расправу о томе шта је боље.

 Када сам написао ако уз то можеш да додаш малу количину сирупа, то би био додатак који убрзава преношење* кристалисаног меда и обезбеђује течност која треба пчелама када им треба вода. Овде постоји „мали проблем“ – неопходно је да је пчелињак близу јер се мала количина сирупа додаје једном током дана. Уз присуство кристалисаног меда, довољно је око 0,1 л сирупа (1:1 наравно).



*Познато ми је да је по форумима  (бар на једном форуму :) ) вођена расправа, дал' пчеле „лижу или сисају“ кристале меда...шалим се свакако. Распарава је била о томе да ли је потребна вода да би се лакше растварао кристалисан мед. Требало би користити искуства и пчелара који успешно користе кристале шећера и то преливају водом.

Јесанас сам касно додао један полумедишни рам „скамењеног“ кристалисаног меда који је грешком остао у резерви две године. У неколико кошница сам додо такође комаде кристалисаног меда који је „нешто млађи“ и преостао је од резерви из претходне године. Све док нисам почео да преливам кристалисани мед сирупом, одношење је било неприметно. Додати сируп посут по меду је убрзао преношење јер се задржавао у ћелијама саћа и ипак је разређивао кристале.

Да нисам јако кристалисани мед преливао малом количином сирупа два пута дневно, он би остао у хранилицама. Мед је био јако кристалисан сунцокрет (практично „сув“ кристал).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).