Autor Tema: ZIMSKI GUBICI 2010/2011  (Pročitano 10298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« poslato: Februar 20, 2011, 20:38:37 »
Prošle zime imao sam najveće gubitke od kako sam postao pčelar - sa 60 na 15 košnica.
Više puta sam naglašavao da je moja glavna sumnja bila u Krujzer.
Ova zima prolazi u mnogo boljem stanju.
Juče i danas sam dodavao pogače.
Od 18 LR društava sva su na broju i u veoma dobrom stanju, samo je jedna možda malo slabija.
Od 32 AŽ društva, dva su uginula, a 30 je živo i u dobrom stanju.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #1 poslato: Februar 20, 2011, 21:38:57 »
Kod mene je stanje takodje zadovoljavajuce,na jednom pcelinjaku pala su tri drustva u Januaru,jedno u Decembru,

od 90 drustava,na drugom 70 drustava u LR kosnicama za sada sve su zive.

Proslog leta sam ovaj pcelinjak br.2 LR kosnice prskao pcele sa lekovitim ekstratom po Vojinoj recepturi,mislim da je to

uticalo na dobro zimovanje.Pogacu sam dao drugu,ali majstor koji mi je pravio pogace napravio ih je malo redje

pa su pocele da cure nadam se da nece puno naskoditi pcelama,kada Bog da, onda covek zabrlja ali sta je tu je  :o :o :o

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #2 poslato: Februar 20, 2011, 22:56:08 »
Za sada sve zivo. Stradala samo dva rezervna nukleusa koje nisam ni planirao da uzimim jer su sluzili samo za cuvanje matica. Te mlade matice nisam dodao ni jednom drustvu, ostale visak, a nisu uzimljene sa mnogo pcela.
U dve kosnice usao mis, ali su pcele zive. Misevi isterani.
To je stanje od pre dve nedelje. Kasnije nisam isao na pcelinjak.

Van mreže Boban Petrović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2011, 00:01:48 »
Od uzimljenih 30 u decembru stradala 2 a u januaru 1 društvo. Pčele su u proseku od 3-7 ulica zauzele. To je stanje za sada i nadam se da neće više da ide u minusu.

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #4 poslato: Februar 21, 2011, 00:36:57 »
Najkriticniji mesec za pcelinje drustvo je mart mesec, tada dolazi do smene pcela u kosnici. Stare zimske pcele polako nestaju, a mlade zauzimaju njihovo mesto. Ako se desi da su se zimske pcele tokom prethodne jeseni mnogo istrosile moze doci do propadanja drustva jer one ranije i u vecoj meri izumiru, a u tom trenutku jos nema dovoljno mladih pcela.
Takodje moze da se desi da je u februaru bilo dosta lepih dana i da je pocetkom marta poceo unos prvog polena i nektara pa matica zaleze nekoliko ramova. Mart je zimski mesec i moze doci do naglog i velikog zahladjenja. Tada se sve pcele u kosnici povlace da greju i stite leglo. Ako takvo stanje potraje duze vreme moze da se desi da klube ostane van domasaja hrane i da ugine od gladi. Pcele po cenu zivota nece u tom slucaju napustiti leglo. Ovo je provereno.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2011, 09:17:57 »
Od 20 LR sam izgubio jednu u januaru.Nadam se da ce tako ostati kad u martu dodjem na pcelinjak
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Djoko Zecevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
  • pozdrav Kolegama
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2011, 10:18:11 »
E moj Žiko, u našem kraju nema takvih otrova (krujzer i sl.) pa je kolegi iz Prijepolja od 180 društava zimus stradalo 120!
Drugom od 29 sve je otišlo!?
Taj podatak jako zabrinjava a naročito kada nema traga nozemi a pčele "otputovale"?
Pre neki dan me je zvao kolega iz Despotovca i kaže da je izgubio 119 društava!!!
Kod nas u brdima i mesec april je veoma opasan za one koji nisu oprezni jer je vrlo često hladno a Bogami bude i snega!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #7 poslato: Mart 11, 2011, 06:22:51 »
Nekoliko društava "odletjelo" Bogu na ispovijed, sretno im. Probile vijence, čuvale leglo i umrle kraj hrane sa strana (3). U dva se miš nastanio i raskomotio. Dogodine ću drukčije i prihranjivati i zazimljavati. Imate li vi problema sa pticama i miševima? Pored svega, malinari su me okupirali i ne znam ni šta ni kud.
Žiko, i ja sam jednom prošao takvo "raspeće", mislio sam poludjeću.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #8 poslato: Mart 11, 2011, 10:34:08 »
Jedna pčelarska starina, rekao bih legenda je ovim povodom rekla:
"da bi postao pravi pčelar moraš tri puta pasti na nulu i ponovo se podići".
Čini mi se da ja još nisam postao pravi!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #9 poslato: Mart 11, 2011, 17:06:08 »
Ako je tako ne bih volio postati pravi.
Lijep pozdrav !

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #10 poslato: Mart 11, 2011, 17:39:51 »
       Ako je tako Žiko, onda sam ja totalni početnik.
       Danas obišao glavni pčelinjak. Na osnovu utiska sa leta sve prezimile i dobro izgledaju. Izlet buran, kao u vreme paše. Po koja nosi polen na nogicama. Samo da napomenem iako su u pitanju DB, do sada nisam ni jednu pipnuo, nisam dodavao pogače, a smo u par navrata na kratko obišao pčelinjak. Tek sutra planiram neke intervencije na osnoivu očitavanja fijoka na žičanim podnjačama.
       Pozdrav.
       

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #11 poslato: Mart 17, 2011, 20:20:17 »
Kod mene su umrle pcele iz 2 nukleusa i 1 vrskara ( trmka) a ostalo je hvala Bogu u dobrom stanju . poz ...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: ZIMSKI GUBICI 2010/2011
« Odgovor #12 poslato: Mart 17, 2011, 23:05:53 »
Kod mene su umrle pcele iz 2 nukleusa i 1 vrskara ( trmka) a ostalo je hvala Bogu u dobrom stanju . poz ...

Žao mi je zbog svačijeg bilo kojeg i kolikog gubitka jer itekako znam i šta je gubitak i koliko je snage, volje, želje, para... uloženo u sve to. No, zanimljivo mi je da su umrle pčele u trmki. Zbog hrane? Kasno formiran roj? Varoa? Znaš li šta je u pitanju?
Pozdrav, svako dobro!