Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170703 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #150 poslato: Februar 17, 2018, 17:17:18 »
Daj da vidimo neke brojke ,koliko cm3 ima koji nastavak.

RV 37x37x20=27,38   dva nastavka  54,76
EV 37x37x 13=17,79  dva nastavka  35,58    tri 53,37

Za uporediti sa LR nastavkom koji ima 41,29 cm3

Sad mozemo raspravljati ,ja mislim da je potrebno tri nastavka  za drustvo u EV kosnici ,a da se pred pasu dva sklanjaju i prave dava roja na jedan se nastavka stavlja maticna i to najdonji posto je najprazniji i onda preko idu dva ili tri ako je jaka pasa RV za med.
Mislim i ja da je dva nastavka u prolece za EV malo jer sam imao i po 4 nastavka zaposednutih pre bagrema pa sam morao skidati nastavke sa leglom jer je to bilo u kontejneru  gde nisam mogo zidati u visinu medista .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #151 poslato: Februar 17, 2018, 17:46:01 »
Mene nesto drugo zanima Sinisa, plodiste uvek dva RV a mediste dva EV.Kada ogranicavam pre bagrema, kako onda da postavljam ramove sa leglom ako ih je 12/13 kom. Koji je polozaj tih ramova i gde idu. Znaci plodiste, pa MR, drugi RV, pa 2 EV. Sa koliko ramova legla ostaviti maticu u polodistu i gde sa ostalim leglom, ako znamo da sa RV rasporedjujemo u tri nastavka..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #152 poslato: Februar 17, 2018, 18:05:25 »
Daj da vidimo neke brojke ,koliko cm3 ima koji nastavak.

RV 37x37x20=27,38   dva nastavka  54,76
EV 37x37x 13=17,79  dva nastavka  35,58    tri 53,37

Za uporediti sa LR nastavkom koji ima 41,29 cm3

Sad mozemo raspravljati ,ja mislim da je potrebno tri nastavka  za drustvo u EV kosnici ,a da se pred pasu dva sklanjaju i prave dava roja na jedan se nastavka stavlja maticna i to najdonji posto je najprazniji i onda preko idu dva ili tri ako je jaka pasa RV za med.
Mislim i ja da je dva nastavka u prolece za EV malo jer sam imao i po 4 nastavka zaposednutih pre bagrema pa sam morao skidati nastavke sa leglom jer je to bilo u kontejneru  gde nisam mogo zidati u visinu medista .
Синиша,кад ми у РВ кошници имамо пуна два наставка легла?.....рекао би никад...
Ако Воја и много других колега истичу 12-13 рамова легла као критичну количину за предројевни нагон онда рачунамо тај број легла.
Ако истичемо да је тих 13 рамова горња граница легла коју би требали имати онда је то количина саћа једнака са двадесет ЕВ рама колико имамо у два ЕВ наставка...
Зато ја мислим да не треба да рачунамо кубикажу наставка него површину саћа под леглом,јер остали рамови у та два наставка код РВ је саће са медом .У свом размишљању сам се водио колићином саћа под леглом..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #153 poslato: Februar 17, 2018, 18:10:02 »
Da malo vidimo sliku.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #154 poslato: Februar 17, 2018, 18:11:30 »
Majkane, pises o ovome i teras me na razmisljanje. Sta mislis o ovome, kada dodjemo na 12 RV ramova legla, nadjemo maticu i stavimo je u prazan EV nastavak, pa taman i sa 10 SO, postavimo ga na podnjacu, stavimo MR i iznad ona dva RV sa leglom tako da najmladje leglo bude iznad MR, I PUSTIMO JE TAKO U BAGREM..

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #155 poslato: Februar 17, 2018, 18:13:21 »
Gledam sada i ovo Sinisino, da nije puno dva roja i gde tada naci matice ili maticnjake..A mogao bi i odgovoriti na ono pitanje iznad, znam da si radio tako ali nesto nisi raspolozen da objasnjavas..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #156 poslato: Februar 17, 2018, 18:14:22 »
Ja pisem iz iskustva  i kad sam radio samo sa RV imao sam leglo u dva nastavka ,koliko ne znam nisam brojao ali kad napuni donji predje u gornji dole ostaje zatvoreno i u jednom trenutku imamo leglo i dole i gore,znaci u dva nastavka .
Sto se tice REV ili samo EV stvar opet iz iskustva  da se bez problema razvije na tri nastavka .Da li su svi puni  legla ,nisam merio ali ima u svim nastavcima po neki ram u drugom i trecem najvise dok u prvom ima polena i zatvorenog legla .

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #157 poslato: Februar 17, 2018, 18:16:18 »
А и математика вам није добра,извините..
Саће у Рв раму је висине 17-17,5цм,код ЕВ 10цм...тако да се по мени то треба рачунати..
Можемо ми наређати три РВ наставка ако у њима имамо 12 рамова запоседнутих са леглом,12 евентуално који више.
А тих 12 РВ рама је истоветно са површином САЋА у 20 ЕВ рама...
У коментару мислим три стране горе сам детаљно израчунао,значи рачунао сам саће запоседнуто леглом,никако површину рама са сатоношом,нити висину наставка,јер наставак РВ је 20цм...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #158 poslato: Februar 17, 2018, 18:19:44 »
Ja pisem iz iskustva  i kad sam radio samo sa RV imao sam leglo u dva nastavka ,koliko ne znam nisam brojao ali kad napuni donji predje u gornji dole ostaje zatvoreno i u jednom trenutku imamo leglo i dole i gore,znaci u dva nastavka .
Sto se tice REV ili samo EV stvar opet iz iskustva  da se bez problema razvije na tri nastavka .Da li su svi puni  legla ,nisam merio ali ima u svim nastavcima po neki ram u drugom i trecem najvise dok u prvom ima polena i zatvorenog legla .
Синиша,није исто три наставка са по пет рамова легла и три наставка са по осам рамова легла..
Мислим да треба да причамо о количини легла на саћу...и то само рамовима са леглом,чему бројимо рамове без легла..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #159 poslato: Februar 17, 2018, 18:20:33 »
 Pase i pasne prilike se menjaju tako i pcelarenje ,maticnjake sam proizvodim Jenterom ,a od prosle godine i Nikot aparatom pre bagrema .Bitno je da tad imas zrele maticnjake.recimo da pocnes od 20-23 aprila zavisno od godine .Maticu ne trazis samo podelis sa maticnom resetkom odnosno sa dve maticne  i posle tri dana proveris gde su jaja tu je matica  i taj nastavak ide na podnjacu,ostala dva na posebne podnjace .Letacice se vrate na staro mesto,nesto slicno Sevicu.Samo ja nisam predvideo akumulator ,mada ako nemate maticnjake onda od nekoliko kosnica kad oduzmete nastavke poredjate po 5-6 na jednoj podnjaci i dva dana prehranite .
Kad se pola pcela izlegne i maticnjaci sazrenu vec je pola bagrema ,podelite svaki nastavak na novu podnjacu vodeci racuna da ima bar po jedan maticnjak.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #160 poslato: Februar 17, 2018, 18:23:14 »
Majkane, pises o ovome i teras me na razmisljanje. Sta mislis o ovome, kada dodjemo na 12 RV ramova legla, nadjemo maticu i stavimo je u prazan EV nastavak, pa taman i sa 10 SO, postavimo ga na podnjacu, stavimo MR i iznad ona dva RV sa leglom tako da najmladje leglo bude iznad MR, I PUSTIMO JE TAKO U BAGREM..

Мајкане што би онај рекао"принцип је исти ,све остало су нијансе"
Мислим да ће се Воја јавити и појаснити ми ову моју недоумицу...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #161 poslato: Februar 17, 2018, 18:24:37 »
Miroslave ne mam vremena da brojim
А и математика вам није добра,извините..
Саће у Рв раму је висине 17-17,5цм,код ЕВ 10цм...тако да се по мени то треба рачунати..
Можемо ми наређати три РВ наставка ако у њима имамо 12 рамова запоседнутих са леглом,12 евентуално који више.
А тих 12 РВ рама је истоветно са површином САЋА у 20 ЕВ рама...
У коментару мислим три стране горе сам детаљно израчунао,значи рачунао сам саће запоседнуто леглом,никако површину рама са сатоношом,нити висину наставка,јер наставак РВ је 20цм...
Ramove sa leglom nisam ni lud  da brojim ,da li ima 4 rama ili 8 u nastavku  mozes da brojis ako imas 10 kosnica ,kad imas preko 100 i malo vremena ne pada ti na pamet.Znam da matematika nije bas prava jer treba povrsina saca da se racuna ali je meni bilo lakse da preracunam kubaturu nastavka .
Ako nemas nista protiv preracunaj povrsinu saca po nastavku pa napisi onda ce mo komentarisati.Nijanse su u pitanju ono sto RV nema dve letvice kao dva nastavka EV ,ova nadoknadi zamenom nastavcima i brzim razvojem od RV.Tako da mu dodje na isto i ispeglaju se te sitnice .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #162 poslato: Februar 17, 2018, 18:26:16 »
Ma ne mislim ja jos u REV , nego citam i pitam, nekako mi je logika da imam recimo plodiste u RV a u EV da bude devicansko sace, zbog mesanja nektara i dobijanja sto cistijeg bagrema..

Drugo mene zanima, gde su one kolege sa pocetka teme, koje su pocinjale , sem Sinise, i kazu koja im se kombinacija pokazala najboljom.. Nemoguce da nema ama bas nikoga ko radi i nece da kaze rezultate u prinosima u zavisnosti od kombinacije...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #163 poslato: Februar 17, 2018, 18:28:16 »
Синиша,израчунао сам неколико коментара горе,на овој теми да се не преписујем..
Површина саћа са леглом је иста код 20 ЕВ рама и 12 РВ рама..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #164 poslato: Februar 17, 2018, 18:30:43 »
Majkane, pises o ovome i teras me na razmisljanje. Sta mislis o ovome, kada dodjemo na 12 RV ramova legla, nadjemo maticu i stavimo je u prazan EV nastavak, pa taman i sa 10 SO, postavimo ga na podnjacu, stavimo MR i iznad ona dva RV sa leglom tako da najmladje leglo bude iznad MR, I PUSTIMO JE TAKO U BAGREM..

Mislim da ako stavis maticu na satne osnove ,blokirace je medom ,a iznad maticne ce povuci maticnjake i nece biti dovoljno mesta za med jer ima zatvoreno leglo koje se do kraja bagrema nece izvesti.Tacnije izvesce se  dok med sazreva ,a tad nema pase.Vrlo je rizicno da stavimo maticu na SO jer sam to uradio sa far nastavkom ,a iznad LR sa  njenim leglom.Veruj mi nije ga ni pipnula,doduse pasa je bila livadska slabasna .