Autor Tema: Formiranje rojeva u farar košnici  (Pročitano 3064 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mile Grbić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Fruška Gora
Formiranje rojeva u farar košnici
« poslato: Januar 30, 2020, 12:07:59 »
Poštovanje,
Hteo bih da napravim društva u farar košnicama inače radim sa LR košnicama,
Imam nekoliko ideja, kako da iz LR izvučem roj za farar košnicu, da stavim farar ramove u LR, pa kada matica zaleže, da onda razrojim i slično..
Zanima me da li je neko radio ovako nešto i koji bi bio najbolji način, naravno nemam nijedan izvučen farar ram, sve su satne osnove..
Da li bi bilo pametnije da pravim paketni..pa da stavim dva LR rama sa medom i polenom sa strane, a osnove u sredinu ili tako nešto..?
Hvala na savetima unapred:)

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2020, 15:31:03 »
Kad preko LR stavis nastavak Farar u njemu stavi samo 8 ramova ,dva prazna mesta u sredini podigni iz LR nastavka dva ranma u nastavak Farar.Ako su ramovi sa leglom drustvo ce preci  u gornji nastavak izvuci i zalegati Farar ramove .Kad bude 6-7 ramova  mozes dva LR rama spustiti dole .Taj nastavak skloni sa strane ,a Farar nastavak stavi na njegovo mesto da pokupi letacice i roj ce se brze razvijati.

Van mreže Mile Grbić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Fruška Gora
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2020, 15:50:18 »
Da, da, prava stvar, kad razmislim, ne može bolje od tog načina sa ovim uslovima, hvala :)

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #3 poslato: Januar 31, 2020, 09:40:33 »
Imaš na internetu kako se prelazi na drugu košnicu. Pronadješ maticu nju odvojiš u kavez,onda streseš u farar nekoliko ramova pčela, pa staru košnicu pomeriš malo dalje 2  3 metra pa farar staviš na mesto lr i staviš u nju staru maticu,a u lr staviš drugu maticu ili pustiš da one sama proizvedu maticu. Izletnice će doći u farar košnicu. Ovu lr ćeš morati da hraniš 3 dana dok se stvore izletnice. Vrlo jednostavno a uspešno provereno, ja sam iz db prebacivao u Rodnu i budu jake obadve. pozdrav.

Van mreže Mile Grbić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Fruška Gora
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #4 poslato: Januar 31, 2020, 09:54:00 »
Ima različitih načina, ovaj prvi mi je zanimljiv što je gospodin Siniša napisao, samo kad dignem 2 LR rama gore u telo farar ispod u nastavku lr  ostaje rupa od ta dva rama i nemogu da je popunim jer dva lr rama odozgo malo ulaze i u donji nastavak pa je malo zbunjujuće, a ako radim kako vi kažete Slavoljube, to znači da stresem pčele na satne osnove pošto nemam izgrađenih od farara, pa će taj razvoj da potraje.. možda grešim

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #5 poslato: Januar 31, 2020, 10:01:57 »
U najgore slučaju uzmi neki stari ram koji je izgradjen pa odseči da ga ugradiš u nekoliko farar pa ćeš imati izgradjen samo dok krenu. pozdrav.

Van mreže Mile Grbić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Fruška Gora
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #6 poslato: Januar 31, 2020, 10:11:24 »
Hvala na sugestijama :)

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Formiranje rojeva u farar košnici
« Odgovor #7 poslato: Januar 31, 2020, 10:15:19 »
Ja sam nekada kupovao rojeve na lr ramovima, pa sam usecao i ugradjivao u Rodni ram. Polako stresem pčela, ispraznim ram pa ga usečem u rodni ram tako uradim sa svim ramovima koje sam kupio, tj samo one sa leglom, pa na kraju stresem pčele u rodnu, i one odmah kreću sa radom. pozdravć