Autor Tema: Пчелињак Доброселица  (Pročitano 14444 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #60 poslato: Maj 23, 2023, 14:51:24 »
   Данас је било неопходно порушити матичњаке у медиштима друштава која сам ограничио 17.03. Потрефило се да је било ведро и топло са температуром 18°C у 8 часова ујутру. Одлучио сам се да порушим и звончиће у кошницама које сам ограничио 20.03. јер због лошег времена за то неће бити прилике наредних дана. Порушено је све укупно преко 10 матичњака.
 Глог одлично меди и сакупљају га тако да чак понегде има и затвореног меда, али с обзиром да наилазе облачни дани ипак сам им налио сируп и освежио појилицу.
 Багрем је развио лишће скоро потпуно, али пупољци су још увек мали, тако да неће скоро. Фацелија је формирала цветне пупољке и могуће да ће стићи и пре багрема.
 Око 11 сати формирао се велики сиви облак изнад целог села, могућ пљусак, док је према хоризонту било ведро и по повратку у Крагујевац затекао сам сунчано време.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #61 poslato: Maj 23, 2023, 17:05:45 »
Хране има мање него прошли пут иако су добиле 1,5л сирупа у среду, али дрен је и даље активан и има уноса.
Код мене завршио још крајем марта...
   Данас је било неопходно порушити матичњаке у медиштима друштава која сам ограничио 17.03....

... ал' март код тебе још увек траје изгледа...  ;D

Мало шале, немој шта замерити  ;)

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #62 poslato: Maj 24, 2023, 14:51:36 »

... ал' март код тебе још увек траје изгледа...  ;D

  Код мене су догурале од 8 до 10 рамова легла, а код тебе и до 15. Свакако и време ту игра улогу.
  За Фацелију каже да треба да цвета од 40 до 50 дана од сађења, а ја сам је посадио пре 61 дан и тек сад је чини ми се близу цветања, много ју је успорила клима, иако трпи мразеве и до -8, сади се и као озима.
  Багрем је развио лист да кажем 70% али цветни пупољци су врло мали и нема их на свим гранама.
  Поред оваквог времена остаје нам само да се шалимо да неби били тмурни  ;D

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #63 poslato: Maj 29, 2023, 15:58:47 »
  Велики поздрав за све посетиоце ове теме  :)
    Данас сам преузео прва три од уговорених 10 ројева од Горана Раковца. Хвала Богу време нас је послужило и поред свакојаких прогноза, свуда успут облачно, понегде и сунце провири, али нигде ни кап кише.
  Насирупао сам и нове ројеве и сва старија друштва са по литар сирупа и освежио појилицу.
  Расцветао се шипурак и зова, а има и неколико врста ливадског цвећа. Багрем је тек на понекој грани ситно запасуљао, а и фацелија је припремила пупољке.
  До следећег јављања, медно колеге  :)

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #64 poslato: Jun 01, 2023, 17:26:13 »
   За данас су најавили облачно са кишом. У Крагујевцу јутрос небо потпуно прекривено облацима, али смо ипак кренули по ројеве пут Велике Плане. Тамо нас је дочекало сунчано време и натоварили смо три кошнице код Горана на његовом пчелињаку у Ливадици. Када смо пристигли у Доброселицу такође је било потпуно облачно и као да ће сваког часа пасти киша. Ројеви истоварени, отпаковани и насирупани са по литар, а три роја која су довежена 29.05. са по нешто више од пола литра. Оних 7 прошлогодишњих друштава спремна су за багрем, ограничена на једно тело као плодиште, па матична решетка и прстен са горњим летом, па одозго два тела медишта.   
  Откако је отоплило појавили су се стршљенови, па сам сада морао да поставим замке са пивом и шећером.
  Багрем и Фацелија упоредо напредују по мало, али неће замедити још сигурно недељу дана.
  Надам се, даће Бог да буде више сунчаних и ведрих дана.
 Поздрав из Крагујевца свима који читају моју тему.     

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #65 poslato: Jun 01, 2023, 22:35:31 »
Са срећом Ненаде са ројевима, лепо изгледа, можда би ваљало да се покоси мало око кошница; и сам сам недавно косио у сумрак - обичном косом испред кошница, а тримером иза кошница. Неупоредиво више су нападале кад сам радио са тримером...




Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #66 poslato: Jun 02, 2023, 06:38:54 »
Са срећом Ненаде са ројевима, лепо изгледа, можда би ваљало да се покоси мало око кошница; и сам сам недавно косио у сумрак - обичном косом испред кошница, а тримером иза кошница. Неупоредиво више су нападале кад сам радио са тримером...
Хвала Миланче. Сигурно да мора да се покоси и тример ми је ту у селу, гориво и све остало, само се не усуђујем да почнем јер време не дозвољава. Јуче када смо дотерали ројеве дало се приметити да је пала обилна киша у Доброселици или у току претходне ноћи , или рано ујутру. Потоци су се сливали низ пут и била је роса и блатњаво. Увек када косим носим заштитно одело, ништа не ризикујем  ;) Сада за предстојеће празнике нећу радити ништа, а у среду-четвртак је заказано транспортовање још три роја. Временске прогнозе не сугеришу да ће бити сунчаних дана да се роса осуши да може да се покоси, али даће Бог.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #67 poslato: Jun 07, 2023, 16:33:23 »
    Поздрав свима и добро дошли на тему :)
   Јутрос је сунце прогрејавало између облака и пчеле су радиле у 8 сати на температури 16°C.
 Пошто сутра планирам да довезем од Горана из Плане још 4 роја, повешћемо и њега у Доброселицу, а он је већ наручио три матице и обавиће код мене разројавање узимањем рамова са затвореним леглом из прошлогодишњих 7 друштава. 
 Данас одвежене у село три кошнице и припремљене за сутрашње разројавање. Лета затворена новином и по две сатне основе у њима, а остатак у резерви за убацивање на место одузетих рамова с леглом.
  Тример ми није радио како треба због предебелог силка и успео сам да покосим само око кошница, али за сутра сам спремио други силк.
 Насирупао сам 6 ројева које сам недавно довезао са укупно 5Л сирупа и освежио сам појилицу.
 Фацелија је делимично процветала и пчеле је већ увелико посећују. Шипурак цвета још од прошле посете и има га на сваком кораку. Багрем је запасуљао негде ситно, негде крупније, а понегде је и отворио, али не на целом дрвету већ на по некој грани.
 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #68 poslato: Jun 08, 2023, 20:35:33 »
 Грешка, извињавам се, молим Вас да обришете ову поруку.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #69 poslato: Jun 08, 2023, 20:42:02 »
Довежена још 4 роја из Плане и формирана 3 роја одузимањем легла и хране из прошлогодишњих друштава. Поделио сам 5Л сирупа на ових 7 ројева. Сва стара друштва прегледана, попакована и убачени грађевњаци. Свима осим три новоформирана роја стављен тимол. Прекинула нас је киша око подне на неких пола сата, али је сав посао Богу хвала успешно завршен.
 На сликама моји верни помоћници Горан и Мики :)

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #70 poslato: Jun 10, 2023, 16:57:53 »
   Освануо је сунчан дан и у пола осам, по доласку на пчелињак пчеле су интензивно радиле на 18°C. Већ око 9 сати намакли су се облаци и почело је да грми. Као и више пута до сада, јутро ведро, а дан тмуран.
 Насирупао сам све ројеве и друштва са по пола литра сирупа, а онда сам узео да коначно покосим. Киша ме је прекидала око 11 на неких пола сата и после тога сам успео да завршим.
 Фацелија је скоро па потпуно процветала и када се уђе у њиву све бруји од пчела као у кошници, има их на све стране.
 Багрем неравномерно цвета и у околини нисам видео ни једно дрво да се цело забелело, тек по нека грана је почела да отвара. Требаће му још недељу дана и то колико толико сунчаних да би замедио.
Поздрав из Доброселице и медно вам било  ;)

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #71 poslato: Jun 13, 2023, 01:12:39 »
Gosn Nenade, milina je čitati i gledati kako napredujete u pčelarenju!
Ne poznajemo se lično, ali vidim da sarađujete sa g. Goranom, kojeg poznajem.
Samo napred, gurajte, učite, slušajte, čitajte i prosuđujte. Uspeh neće izostati. Ako budete dobro zazimili sva društva i ona prežive zimu, bićete pravi primer pčelarima početnicima u odlučnosti i rešenosti!

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #72 poslato: Jun 13, 2023, 07:24:48 »
Gosn Nenade, milina je čitati i gledati kako napredujete u pčelarenju!
Ne poznajemo se lično, ali vidim da sarađujete sa g. Goranom, kojeg poznajem.
Samo napred, gurajte, učite, slušajte, čitajte i prosuđujte. Uspeh neće izostati. Ako budete dobro zazimili sva društva i ona prežive zimu, bićete pravi primer pčelarima početnicima u odlučnosti i rešenosti!

Srdačan pozdrav!
  Хвала Јоцо на речима подршке,
 Па размишљао сам, одлазим у село 50 минута вожње у једном правцу некад и по више пута недељно за само 7 кошница пчела. Зато сам одлучио да ове године драстично увећам пчелињак како би цела прича деловала колико толико озбиљније. Више нећу куповати ројеве, већ само разројавати и сваке године правити још по неколико, али не 13 као ове године. Један од разлога што сам инсистирао да догурам до 20 је и то што ми је ветеринар рекао да мање од 20 кошница није потребно обележавати бројевима јер се то ради због субвенције, а 20 је минимум за субвенцију.
 Што се тиче Горана, веруј ми, он више брине и секира се за мој пчелињак него ја и без њега бих вероватно лутао од пчелара до пчелара и добијао савете који би ме само збуњивали још више. Било је с моје стране пропуста у раду и сагледавању стања у друштвима, те сам га погрешно информисао телефоном, тако да није могао да ми да одговарајуће савете. Врло често ме и грди због тога, али ја се наравно не љутим јер ми је бескрајно симпатичан :) Он није само врсни пчелар и мисионар пчеларства у Србији, већ и много тога другог, али све осим материјалиста. Од њега се могу чути многе паметне и поучне ствари невезано за пчеларство. Задовољство га је гледати како ради са невероватном лакоћом, лежерно и без икаквог премишљања одмах има решење за сваку ситуацију.
 У последње време избегавам да пуно читам и пуним себи глави са превише информација, јер се тако човек расплине и оптерети те не зна више ни шта ради, а никада није задовољан. Трудим се да останем фокусиран на оно што ми Горан каже и на свој инстинкт. Од свега највредније је непосредно искуство и проћи кроз више годишњих циклуса у раду са пчелама. Ако нешто урадим два пута сам, онда сам то и савладао у потпуности. Прочитам сваког јутра нове поруке на форуму чисто да видим шта је актуелно код других у том моменту, али не читам о напредним техникама пчеларења и новим методама, нити књиге, нити разна предавања.
  Свако добро Јоцо и желим ти пуно успеха на свим пољима.  :) 

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #73 poslato: Jun 14, 2023, 14:20:54 »
  Добар дан свим колегама,
 Јутро је било тмурно у Крагујевцу, међутим већ на пола пута према Доброселици сусрело ме је ведрије, сунчано време. Пчеле су радиле у 8 сати на 16°C.
 Превешао сам по два рама са храном у купљених 10 ројева из доњег у горњи наставак, а доле спустио сатне основе на њихово место. У све кошнице, осим у новоформирана 3 роја, ставио сам по један листић Тимола на први наставак. Свих 13 ројава сам насирупао са укупно 10Л сирупа и освежио појилицу.
 Багрем је процветао и пчеле га посећују, а приметио сам и да има уноса у медиштима ограничених друштава. Наредна три дана биће облачни са кишом, али од недеље до суботе ће бити сунчано на мојој локацији.  :)

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #74 poslato: Jun 21, 2023, 17:26:51 »
    Прелеп сунчан дан и још једна посета пчелињаку :)
 Очекивао сам да затекнем беле крошње багрема, али нисам на њима затекао ама баш ништа, само лишће. Изгледа да је делом
измрзао па није толико ни цветао, а малобројне цветове које сам затекао прошле среде отресла је киша крајем прошле недеље.
 Пчеле раде пуном паром на фацелији и чује се јако брујање на десет метара од њиве.
 Ставио сам тимол у 17 кошница, свима осим 3 новоформирана роја, којима сам налио по пуну хранилицу сирупа, преко 1.5Л. Преконтролисао сам и легло у 10 купљених ројева. У три роја-друштва затекао сам по 9 рамова легла. У два сам ограничио матицу, а у трећем нисам могао да је нађем, па сам одузео два рама затвореног легла и додао у најслабији рој који има 4 рама легла. Следећи најслабији је са 5, следе три роја са по 6 рамова легла и два роја са по 8 рамова легла.
   Поздрав свим посетиоцима теме до следећег јављања.