Autor Tema: kako napraviti propolis kremu?  (Pročitano 64598 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
kako napraviti propolis kremu?
« poslato: Februar 14, 2011, 21:31:21 »
Verovatno neko zna kako napraviti propolis kremu?
Naravno da bi dobrodosli i ostali recepti od pcelinjih proizvoda.
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #1 poslato: Februar 14, 2011, 21:43:43 »
   PROPOLIS-KREMA se pravi na sledeći način:

 U emajliranoj posudi zagreva se 100 gr.vazelina(kupuje se u apoteci)do slabog ključanja,zatim se doda 10,15 ili 20 gr.isitnjenog-mlevenog propolisa,
pa meša i lagano zagreva još 10-15 min.Potom se cedi kroz filter od gaze u teglice,odmah zatvori i ostavi da se ohladi.
 Krema-mast služi za spoljašnju upotrebu.Ako se želi da krema ima prijatniji miris prilikom zagrevanja staviti nekoliko kapi nekog parfema.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #2 poslato: Februar 14, 2011, 21:50:20 »
  PROPOLISOVA LEKOVITA MAST

 80 g vazelina i 20 g lanolina se stave u sud koji se stavi u drugi sud s vrućom vodom. Kada se oni istope, postepeno se dodaje 10, 15, 20 ili 30 g propolisa u prahu i meša u toku 10 do 20 minuta do dobijanja jednolične mase. Tako se dobija 10%-na, 15%-na, 20%-na ili 30%-na lekovita mast. Dok je vruća cedi se kroz gazu i sipa se u bakelitni sud koji se dobro zatvori. Čuva se na tamnom mestu. Leči rane, opekotine, hemoroide, ekceme, trihofitije i dr. Propolisovoj lekovitoj masti, namenjenoj lečenju ekcema i trihofitija, može se dodati 2 do 3 g salicilne kiseline radi povećanja resorptivne sposobnosti.  

Dr Stojmir Mladenov  Lečenje pčelinjim proizvodima

PS  Izvinjavam se Momi, tek sad videh da je napisao isti recept.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #3 poslato: Februar 14, 2011, 21:54:16 »
   LEKOVITA MAST OD PROPOLISA
 
 Lekovite masti od propolisa prave se mešanjem ekstrakta propolisa sa neutralnim mastima.Npr.na peri se rastopi 20 gr.lanolina i 80 gr.vazelina i
tome se doda 10-30 gr.prpolisa u prahu.
Mast se koristi za rane koje sporo zarastaju,opekotine,oboljenja kože,reumatska oboljenja itd.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2011, 18:12:31 »
Probao sam da napravim propolis kremu po navedenim receptima (bez lanolina), ali je tokom zagrevanja propolis stvarao posebnu masu, dakle nije se potpuno izjednačavao sa vazelinom, tako da nakon ceđenja se dobila krema sasvim blago obojena i komadić kompaktne smole koja je ostala u sudu u kome sam zagrevao vazelin i propolis.
Gde sam pogrešio?
Ili je i tako dobro, jer se dobila krema blago-žućkaste boje.
Veliki pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2011, 21:09:26 »
Kolega Lazo, nisi dobro pročitao recept. Posuda sa vazelinom i lanolinom stavlja se u posudu sa vrućom vodom. Kad se oni istope pomalo se dosipa propolis u prahu, uz stalno mešanje. Ne sme se propolis dodati odjednom. Verovatno ti se to dogodilo, pa ti se nije sav propolis umešao sa vazelinom. Ovako si dobio propolisovu kremu sa manjim procentom propolisa nego što si hteo. Drugi put ćeš napraviti bolju kremu, mada mislim da ni ova nije loša. Pozdrav.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 05, 2011, 23:44:02 »
U pravu si apsolutno, Sveto
Pozdrav

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #7 poslato: Januar 28, 2012, 20:35:35 »
 Jedan moj drug doneo mi lanolin i vazelin u trazenim kolicinama i evo kako izgleda proces spravljanja propolis kreme.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #8 poslato: Januar 28, 2012, 22:44:35 »
vazelin je naftni derivat i ako neko ima kozno obolenje nije preporucljiv(ekcem i slicno) inace neupija se u kozu pa samim tim ni propolis.Najobicniju kremu mozete napraviti od svinjske masti u kojoj kad se otopi umesate propolis ili tinkturu istog.Ko zeli da experimenti[e moze dodati malo boraksa u istopljenu mast i tako izvrsiti saponifikaciju masti i dobiti lepsu kremu.Ako dodate i malo loja krema ce biti malo tvrdja .Prednost te kreme je sto je to prirodno i lako se pravi ,a neiritira kozu.Ako vec neko pravi nije na odmet da u istu smesu stavi ulje ili cvetove nevena i hajducke trave , ja sam stavljao i pupoljke od topole.Sad su aktuelni gelovi posto nemaste kozu i prodiru dublje u nju pa zajedno sa njim i propolis i lekovite supstance.Njega mozete kupiti kao gotov samo mu dodate propolis tinkturu, ja sam dodavao i malo mentola u prahu (ima u svakoj apoteci) zbog mirisa i hladi kozu.
Inace sve kreme kad se hlade moraju se mesati lagano inace se izdvoje masna i tecna faza posebno (ako se mesa tinktura propolisa) ako se saponifikuje sa boraksom isto je pozeljno mesanje dok se masa neohladi.

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2012, 17:47:35 »
 Sinisa ja sam eksperimentisao i zadovoljan sam dobijenom kremom sto se tice tvrdoce i mirisa dodao sam alkoholni rastvor nevena ali se on izdvoio zato sam odlucio da naredni put stavljam pupoljke nevena . Ati stavi odnos masti i boraksa pa sad kako je sneg i hladnoca mozda i probam sto da ne.


    pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2012, 18:45:27 »
davno bese kad sam pravio kreme i sapune ,objavljivo sam po nekim zbornicima ali da skrenem paznju malo neuzima se alkoholni rastvor nevena vec uljani.Znaci stave se suvi cvetovi u ulje i polako se zagreva 15-20 min.  zatim se procedi i sluzi za kreme.Boraks stavi malo jer je fazon da se sve neosapunja vec da ostane jedan deo masnoce neosapunjan.Nigde nema procenat boraksa ima u "Kozmetologiji " koliko ide boraxa na vosak,uostalom zima je uzmi lonce pa experimentisi i obavezno mesaj posle dok se krema neohladi zato se izdvajaju tecna od uljne faze.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #11 poslato: April 06, 2017, 06:16:58 »
Kleopatrina krema za večnu mladost... Brisanje bora zauvek. Sastav hladno ceđeno ulje, vosak, propolis i med...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: kako napraviti propolis kremu?
« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2017, 12:17:01 »
Мирославе стави рецепт креме
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"