Autor Tema: Moji prijatelji na mom pcelinjaku  (Pročitano 46372 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #90 poslato: April 23, 2018, 10:22:49 »
...ovaj bez sesira to sam ja (nemaju broj, he,he...). Pozdrav Goranu i Kuzmanovicima!
Moj drugar Mile i ja smo otisli do ovih "starijih" pcelara  sa RV, Kuzmanovica, da se pojacamo sa po nekim rojem.
Prosle godine sam takodje uzimao od Goge i rojevi su se dobro  pokazali.
Ovo su lepi trenutci u zivotu, kad se covek malo proseta po nasoj lepoj Srbijici, upozna sa novim ljudima i vidi stare poznanike. Kako nam je zajednicka tema pcela i pcelarstvo prici nikad kraja jos da je malo vise vremena...
Pozdrav,
i kako se kaze:
Medno za bagrem!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #91 poslato: Maj 03, 2018, 10:40:26 »


                Мом пријатељу Саши Степановићу - Саји из Радовања сам у суботу 28. априла поклонио једну кошницу. О Саји сам иначе у више наврата писао и постављао слике јер је он једини који ми помаже око пчела више година уназад. Обожава да тражи матице и поставо је прави мајстор у томе . Искористио сам појаву матичњака у једном друшву , разројио га и Саја је сада и званично запчеларио. Нека му је са срећом.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #92 poslato: Maj 03, 2018, 19:32:26 »
Neka mu je sa srećom a ima iskusnog učitelja i mentora... svaka čast....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #93 poslato: Maj 09, 2018, 18:12:00 »
                             Bravo za Sajceta.
Sajo neka je sa srecom i medno ti bilo. Puno pozdrava od Voje.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #94 poslato: Maj 15, 2018, 09:33:02 »



                  Субота 12. мај . Јагодинци , Дане и Раде у посети Радовању . Нису дангубили . Донели , опрали и средили кантице за мед а успут направили и добар роштиљ.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #95 poslato: Maj 17, 2018, 22:20:07 »
Evo i ja sam imao priliku da ugostim juce drugra i kolegu Jovicu Zivkovica na mom pcelinjaku.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #96 poslato: Jul 02, 2018, 09:58:15 »



                 Јуче 01. јула на пчелињаку ме је посетио наш пријатељ са овог форума Дејан Дамњановић из Крагујевца. Већ неко време Дејан је преселио свој пчелињак у Ракинац , суседно село до Радовања и често смо се чули телефоном. Најзад је , ето дошло време  да се и лично упознамо. На првој слици са неизоставним Сајом.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #97 poslato: Jul 02, 2018, 12:12:11 »
Zadovoljstvo je bilo moje jer je ambijent predivan gde je Goran smestio pcelinjak sto bi ja reko netaknuta priroda.nazalost vremena je bilo malo.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #98 poslato: Septembar 14, 2018, 11:06:15 »



                Текст који ћу написати сам могао да објавим и на неколико других тема са овог форума. Ипак , мислим да је овде најприкладније место.
                Елем , ради се о једном лепом обичају , пракси коју сам заједно са нашим колегом Војканом Станојевићем упражњавао више година , онда прекинуо из ни сам не знам којих разлога а сада поново обновио.
                Војкана сам упознао преко овог форума. Почели смо да пчеларимо отприлике у исто време са истим РВ кошницама . Стицајем околности смо и комшије у Београду. Сличним стицајем околности су нам пчелињаци у нашим завичајима њему крај Уба на 50 - так а мени крај Велике Плане на 100 - нак километара од Београда. Дружење у Београду је прерасло у пријатељство а удаљеност пчелињака у потребу и праксу да заједно пар пута годишње одрадимо једног викенда његов а следећег мој пчелињак. Чинили смо то сваке године посебно при већим и значајнијим радовима на пчелињаку као што су рецимо први пролећни преглед и зазимљавање. Корист је била обострана , штета никаква. Посао се обављао знатно брже и наравно квалитетније. Четири ока увек боље виде и примете него два. Спорне ситуације у некој од кошница смо увек прокоментарисали , укрстили мишљења и долазили до најбољих решења. Свако је остао газда на свом пчелињаку и његова је била задња у вези тога шта конкретно одрадити али су примедбе и сугестије оног другог биле искрене , покаткад оштре али увек добронамерне. Након завршених послова на пчелињацима увек би уследило дружење са колегама из тог краја уз роштиљ , добру капљицу и пчеларске приче. На овај начин смо панекад тешке послове претворили у право уживање.
                 Као што напред рекох , након пар година смо прекинули са оваквом праксом. Војкан већ неколико година није обишао моје Радовање а ни ја његову Црвену јабуку. Е , то смо на обострано  променили овог месеца. За викенд 1 / 2 септембра смо отишли до њега , прегледали сва пчелиња друштва и поставили их у зимску конфигурацију. Сва друштва у топ форми , жива здрава , очишћена од варое са подоста спремљене зимнице. Војканов пчелињак за пример какав је одувек и био. Након баш озбиљног посла , навече , уз добар роштиљ смо угостили колеге пчеларе са Уба - Ацу Лучића , Мићу Јеремића и Горана Јефтића. Дружење какво се само пожелети може уз искрен разговор и размену искустава. Тако се најбоље преиспитују лични ставови а богами увек и по нешто ново научи.
                 Прошлог викенда смо сличну ствар поновили код мене. Овога пута смо се срели са Зокијем Ранчићем , Мирољубом Симићем и Мишом Ранковићем. Све у свему задовољство за све. Стара пријатељства учвршћена , искуства несебично подељена.
                 Зашто све ово пишем ?
                 Један разлог су млади пчелари који тек почињу са пчеларењем. Овакав начин рада је идеалан за брзо напредовање у пчеларству и теоретско и практично. Зато ако имате у близини колегу са којим можете поделити оваква искуства не оклевајте.
                 Други разлог је чисто лични. Путем овог форума сам упознао човека који ми се у пчеларству увек нашао при руци а то је Војкан Станојевић. Био је ту да ми преради подњаче за сакупљање полена , направи РВ полошку коју смо заједнички осмислили , поклони или позајми по нешто од опреме , помогне у раду када је год затребало . Кратко речено нашао се да помогне  и кад треба и кад не треба. Због тога му велико хвала. Таквог човека за пријатеља је данас тешко наћи.
                 

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #99 poslato: Septembar 15, 2018, 07:39:03 »
   Kad imam vremena rado posetim Voju Stanojevic na njegovom pcelinjaku, uzivam u ambijentu i divim se kako je sve pedantno uredjeno. Uvek mi je prijatno to vreme provedeno sa njim u razgovoru i nikad nemam dovoljno vremena da dotaknemo sve teme. Ovoga puta zadovoljstvo je bilo vece jer sam imao priliku da posle par godina ponovo vidim Gorana Rakovca. Druzenje je bilo prelepo, rostilj odlican, pice hladno. Goran je pokazao da je odlican rostilj majstor. Vreme je proletelo i zbog drugih obaveza morao sam da prekinem ovo druzenje. Nadam se da ce ovakvih druzenja biti jos jer je prava steta ovako nesto prekinuti.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #100 poslato: Septembar 15, 2018, 10:35:40 »
Stara garda sa foruma na okupu, sto je za postovanje. Jos kada bi malo vise posecivali forum i svojim savetima i zapazanjima vezanim za RV kosnicu dali smernice nekim novim i pre svega mladim pcelarima bilo bi dobro.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #101 poslato: Februar 17, 2021, 08:07:40 »



Да мало обновим ову лепу тему.
Протекле благдане сам искористио за заслужени одмор али и посету нашем колеги са овог форума Душану Лазићу .
Елем , у суботу , на св.Трифуна пут под ноге до равног Срема и села Војка . Домаћин са својом породицом расположен , насмејан пун прича пчеларских и оних других. Прелепо дружење , обилазак Војке и пчелињака оних старих и нових у припреми. Све сређено , што би моји моравци рекли под конац , одише миром и слатком домаћинском бригом. Време лети , приче до краја неиспричане остависмо за неки други пут , поново у Војци или можда још боље код мене у Радовању.
Душане хвала на гостопримству , поздрав породици и надам се до скорог виђења.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moji prijatelji na mom pcelinjaku
« Odgovor #102 poslato: Jul 25, 2022, 10:08:44 »



Није било баш на пчелињаку али је пао договор да убудуће на коњима свраћају код мене у Радовање као што су то и пре пар година чинили.
Елем , претпрошле недеље је у организацији коњичког клуба " КОС " из Велике Плане на локалном хиподрому организовано дводневно биваковање са приказом средњовековних борби и приказом коњичких вештина наших младих витезова. Програм се завршио извођењем средњовековне музике музичке групе " Херувими " из Крушевца. Све у свему било је задовољство присуствовати оваквом догађају.