Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113759 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #255 poslato: Mart 13, 2023, 00:43:49 »
Као никада до сада од када пратим цветање биљака код мене овде у Банату на северу није тако рано почела да цвета џанарика као ове године. Пре два дана почела је да се отвара.. Данас гледам како пчеле на свега 6 степени у не малом броју посећују џанарику али и мало даље гледам како охлађене падају на бетон.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #256 poslato: Mart 13, 2023, 08:00:38 »
Код мене је леска прошла још одавно (слабо искоришћена), али зато од почетка марта цветају дрен, копривица и маца у пуном јеку ових дана, па би са подњача (одмах иза леета) могло да се накупи пуна кашика полена... Нажалост, нисам био у могућности да фотографише.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #257 poslato: Mart 13, 2023, 12:57:56 »
Ja sam prve dzanarike primetio da su počele cvetanje još 25. februara. To su one koje su same ka jugu. Juče sam se setao i ima dzanarika u svim fazama, neke tek sada kreću a neke su odavno u cvetu. Nisam primetio pcele na njima. Takodje dren je u punom cvetanju i nekoliko puta sam gledao ali nisam video pčele ni na njemu. Sutra najavljuju lepo vreme pa ću ponovo da se prošetam. Počela je i kajsija da otvara ovih dana i kruške samo što nisu kao i Javor (mislim da je negundovac ali nisam siguran)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #258 poslato: Mart 13, 2023, 15:48:13 »
Код мене су дрен, копривица и "маца" први извори нектара (полена наравно) и ове године су почели око 1. односно 5. марта. Поређења ради, све три биљке су процветале око 20. односно 25. марта - прошле године.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #259 poslato: Mart 13, 2023, 17:59:13 »
У Пожаревцу је џенарика процветала још пре 10ак дана...
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #260 poslato: Mart 14, 2023, 09:09:19 »
kod nas cveta na većim visinama dok u banji još nije krenula pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #261 poslato: Mart 14, 2023, 23:25:42 »
Код мене у Банату џанарика је ове године почела да цвета 15 дана раније него прошле године. 
Данас је било 17 степени али јак ветар није дао пчелама да се размахну. Било је уноса полена све до близу 17 сати али је јак ветар цео дан правио проблеме. Отворио сам десетак кошница да утврдим разлику у односу на прошлу годину и упоредим са претходном годином на другим јужнијим пчелињацима. Овај пчелињак је поред реке па је стање са поленом много боље него на другом пчелињаку у Банату.

Уљана репица се подмладила и обзиром да је ушла јака у зиму а да зима није била јака и да је био топао и новембар и децембар надам се да ће са цветањем кренути недељу дана раније него прошле године.

И неке врсте врбе почеле су да цветају.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #262 poslato: Mart 15, 2023, 08:03:20 »



Војо кад очекујеш почетак цветања репице ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #263 poslato: Mart 15, 2023, 12:43:15 »



Војо кад очекујеш почетак цветања репице ?

Све зависи од временских прилика али мислим да ће она што је јача и на време посејана кренути од првог до петог априла.
Прве цветиће можемо очекивати вероватно и пар дана пре првог априла.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #264 poslato: Mart 18, 2023, 23:22:44 »
Први цветови на трњини појавили су се још пре неколико дана али због јутарњих мразева и вишедневних температура испод нуле од -2 до чак -4 степена све је стало.
Данас цео дан јак ветар и интересантно у 16 сати и поред +14 степени пчеле уопште не излазе из кошнице. Данас кажем Богу хвала па не излазе јер која изађе питање је може ли се у кошницу вратити од ветра.
Наредних три, четири дана надам се да е пчеле коначно кренути како треба. Јуче сам прегледао пар друштава и нађем да заједница која је имала три рама легла крајем фебруара да сада има два рама легла и да је изгубила рам пчела. Ако су услед хладноће и ветра ушле у друге кошнице, што се често дешава у овом периоду онда ми и неће бити жао а ако су нестале због смрзавања онда је свакако велика штета јер сада свака јединка много вреди. Друга заједница која је крајем фебруара имала два рама легла сада има три рама легла и остала је исте снаге. Наравно да је било мало топлије и да јутарње температуре нису биле толико дана испод нуле и да су пчеле могла да донесу мало више полена на овом пчелињаку све би било другачије.
На другом пчелињаку двадесетак километара даље где су биле исте температуре али је пчелињак у насељеном месту, заклоњен од јаких ветрова и са много  више полена у окружењу све је у реду и ту су пчеле повећале и количину пчела и количину легла у односу на исти период крајем фебруара..

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #265 poslato: Mart 27, 2023, 16:00:21 »
Нема више "маца" са врбе и јасике, али се дрен и копривица још увек "држе". Тренутно је главна окупација пчела џенарика која цвета од пре пет дана.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #266 poslato: Mart 06, 2024, 19:54:35 »
Pozdrav za kolege
posto u ovoj temi nije pisano dugo, bilo bi dobro da je obnovimo i da svako napise za svoj kraj i teren sta trenutno cveta kako bi pratili i uporedjivali iz godine u godinu cvetanje polenarica i medonosnih biljaka.
kod mene je tek poceo da cveta po koji dren.
Leska je zavrsila ,

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #267 poslato: Mart 07, 2024, 09:30:42 »



Добро је да си обновио ову стару тему па ево пресека стања на мом терену.
Велика Плана , Поморавље и почетак Шумадије - надморска висина од 80 - 300 метара.
Леска одавно завршила. Пре десетак дана кренула прво џанарика а пар дана касније и кајсија. Обе су сада у пуном цвету а оне ране већ полако завршавају са цветањем. Дрен цвета већ увелико и полако завршава. Остало воће набубрело и на осунчаним странама пред отварањем. Ово тренутно захлађење ће надам се то мало одложити тако да се пролећна сезона цветања продужи што више. Маслачка , мртве коприве и осталог коровског биља има у изобиљу.
Унос полена протекле две недеље био одличан. Друштва сва кренула са леглом али се у зависности од снаге сада предвајају па ће право стање ствари у њима бити могуће проценити тек после Младенаца.


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #268 poslato: Mart 07, 2024, 10:31:36 »
Леска била у првој половини фебруара, од средине кренула копривица, а крајем месеца дрен и јова...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #269 poslato: Mart 10, 2024, 19:06:14 »
Још две веома битне медоноше почеле да цветају ових дана, џенарика и маслачак...