Autor Tema: Iskorištavanje paše selidbom  (Pročitano 15616 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Iskorištavanje paše selidbom
« poslato: Januar 11, 2011, 18:16:19 »
 Kako iskoristi maksimalno pase.

 Kod mene bagrem cveta oko 5 maja. Posto nemam iskustvo selidbom zanima me kako mogu da iskoristim potpuno bagemovu pase, odnosno kako da izaberem lokacije za drugi bagrem, znaci koliko treba da zakasni vreme cvatnja drugog bagrema od prvog bagrema za da pcele mogu potpuno iskoristiti ove produzene pase. Isto vazi i za kestenove pase.

  Pozdrav svima :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #1 poslato: Januar 11, 2011, 18:36:37 »
Kolega Valon,
ako stigneš na drugi bagrem čije će cvetanje trajati bar još 5-7 dana uspeo si!
Treba da nađeš nešto višlje predele od Tetova gde ima bagrema pa tamo se seliti.
Imaš dve mogućnosti:

1. seliti sva drštva koja su bila na prvom bagremu, ali sa preraspoređivanjem nastavaka ili ramova, tako da
    sva društva odu podjednako opterećena medom sa prvog bagrema. Taj med će biti dopunjen i dobro
    sazreti na drugom bagremu,
2. odseliti samo najača društva, ali sa praznim medištima. Popunjene i delimično popunjene ramove medom
    sa prvog bagrema rasporediti i dodati slabijim ili osrednjim društvima koja ostaju na matičnom
    pčelinjaku na dozrevanje. Pri ovoj varijanti ukupno ćeš manje seliti, a sigurno dobiti više meda.

Srećno!

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #2 poslato: Januar 11, 2011, 20:38:45 »
  Hvala kolega Zika.

  Moj pcelinjak je na 500m nadmoriske visine. A mesto kde ja hocu da preselim pcele na drugi bagrem je na oko 700m n.v. i 10km (vazdusne linije) daleko. A cvetanje bagrema kasni oko 7 dana.

  Pozdrav :)
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 20:54:35 od strane Valon Mustafi »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #3 poslato: Januar 11, 2011, 20:58:31 »
Ja sam u nekoliko predhodnih godina imao malo više problema sa efektima preseljenja.
Radi se o nadmorskim visinama 200 metara i 400 metara.
Razlika u vremenima cvetanja bagrema na jednoj i drugoj lokaciji je povoljna, ali uvek je jedan
imao losije vremenske uslove, a 2010 godine obe lokacije su drastično podbacile. Priprema
cvetova bagrema na obe lokacije je bila izvanredna, ali kada je trebalo da medi - ćorak.
No treba biti pripreman svake godine, mora naići period kada će obe bagremove paše biti izdašne
i da će nadoknaditi ono propušteno.
Pozdrav

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #4 poslato: Januar 11, 2011, 21:05:41 »
 Ja hocu ovu godinu da probam, pa sta bude, barem samo sa nekoliko kosnica. A i nije mnogo daleko.  8)

 
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #5 poslato: Januar 11, 2011, 21:25:09 »
Dok se ne proba, ne može se znati da li je to bolje ili nije.
Ukoliko se podese vremenski uslovi tokom celog dana( temperatura i vlažnost vazduha kao i stanje bagremovih cvetova ) prihodi od druge bagremove paše mogu nadmašiti sva očekivanja.
Ja bih dodao i sledeće da se na drugu bagremovu pasu mogu preseliti i sva drustva koja nisu
bila dovoljno spremna za prvu bagremovu pašu. Tu se još može kombinovati rasterećenjem napunjenih a nezatvorenih nastavaka sa prve pase i da se ti nastavci ostave na baznom pčelinjaku na drustvima koja ostaju radi zatvaranja mednih poklopaca.
Srećno.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Iskorištavanje paše selidbom
« Odgovor #6 poslato: Mart 17, 2011, 21:01:56 »
Kazu ; MED JE NA TOCKOVIMA ali nemogu to izvesti  jer sam puno obavezan na poslu ,( fali mi dana u godini ) zato sam napravio stacionarni pcelinjak ALI ima ona narodna NIKAD NE RECI NIKAD .