Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128520 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #465 poslato: Maj 01, 2021, 21:00:54 »
E sad slede fotografije pčelinjaka: total, detalji, okolina sa sve medonošama (u zavisnosti od sezone), pčelarska kućica...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #466 poslato: Maj 01, 2021, 21:05:11 »

Душане, лакше да вас позовем у госте... па детаљно на лицу места...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #467 poslato: Maj 10, 2021, 09:42:41 »


Свашта нешто има у мом крају...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #468 poslato: Maj 12, 2021, 10:22:41 »


    Данас је Свети Василије Острошки. Слава му и милост!
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #469 poslato: Maj 12, 2021, 13:57:12 »

Владика Атанасије у Требињу дочекује Светог Василија (1996).

https://twitter.com/i/status/1392427642649993219

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #470 poslato: Maj 13, 2021, 21:19:09 »
Моја шест дрвета багрема су скоро па процветала.
Већина цветова је као онај десни на фотографији а овај лево мирише.
Ја у околини имам само још пар комада оних тинејџера и то је оно што сам до сада видео. За неке друге цветове ће пчеле морати да се помуче. Ако у околини уопште и има багрема.



Једну ЕВ сам спаковао по Ренсону. Две помоћне РВ сам спојио јер сам им већ узимао легло. Једна је имала страшно љуте пчеле и ту сам матицу елиминисао. Кад се споје и другу ћу а убацићу или рам са леглом или матичњак.
Има доста пчела али има мало уноса. Видећемо после ових киша да ли ће пчеле успети да нађу нектара.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #471 poslato: Maj 15, 2021, 00:22:01 »

Владика Атанасије у Требињу дочекује Светог Василија (1996).

https://twitter.com/i/status/1392427642649993219



Хвала ти драги мој Зоко за ову поруку. Тек сам је видио и ред је да ти се захвалим на овом снимку..

Моја шест дрвета багрема су скоро па процветала.
Већина цветова је као онај десни на фотографији а овај лево мирише.
Ја у околини имам само још пар комада оних тинејџера и то је оно што сам до сада видео. За неке друге цветове ће пчеле морати да се помуче. Ако у околини уопште и има багрема.



Једну ЕВ сам спаковао по Ренсону. Две помоћне РВ сам спојио јер сам им већ узимао легло. Једна је имала страшно љуте пчеле и ту сам матицу елиминисао. Кад се споје и другу ћу а убацићу или рам са леглом или матичњак.
Има доста пчела али има мало уноса. Видећемо после ових киша да ли ће пчеле успети да нађу нектара.
Има багрема Богу хвала, пуна га је Србија а посебно у твом крају, наћи ће га пчеле само ако замеди.
Видећемо како ће да меди али од отварања првих цветова треба да прође око 3-5 дана до почетка медења на том стаблу.   

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #472 poslato: Maj 20, 2021, 17:23:08 »

Од багрема кога код мене у околини пчелињака ионако нема неће више бити ништа. Цвасти су почеле да жуте и да помало опадају латице.
Било је лепих површина са дивљом слачицом али да ли су то дохватиле видећемо...
Џаба најављују лепо време од сутра. Дакле преостаје пчелицама да нађу другу занимацију док не стигне багремац. Ако и он не занектари мораће опет да се снађу. Направио сам ројеве па их прихрањујем док не крене лепо време. А и после ћу да им помажем.
Мора да изађе на добро. Једном. Кад тад.
Али сутра је нови дан. Сунцем окупан.... Биће све лепше... И са више наде.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #473 poslato: Maj 31, 2021, 12:56:50 »
У суботу (29.) сам на позив на дружење и помоћ (и учење) отишао у Велику Плану код Горана.
Одмах ујутру уз једну за добродошлицу и здравље кренусмо са припремама. Утом нам долази у помоћ и искусни пчелар из Лозовика, мислим да се зове Миша који ми је у пар речи објаснио неке његове погледе на пчеларство док је успут пресађивао зреле матичњаке у оплодњаке на Горановом стационару у Плани.
Уједно сам упознао и Плањанског завичајног вајара Радишу Јанковића који је један интересантан и надасве културан човек и заиста уметничког погледа.
Миша је отишао својим послом а ми после паковања и припреме кренусмо у село Доња Ливадица где се у прошараној хладовини налази Горанов пчелињак на Морави. Преко атарског пута одмах до пчелињака парцела са багремом. У резултат нисам сумњао а ни у Горанове приче о позицији поред реке.
Пчеле вредне и радне, носе полен од багремца.
Кренусмо да се распакујемо па онда кратки план па у јуриш.
Било је производних друштава која су донела цео РВ наставак и још више од пола другог. Неки наставци крцати да ми је било тешко да их премештам. Негде скоро до половине затворен мед.
Матице нису имале нигде места да носе. Пчеле извиру са свих страна. По девет рамова затвореног легла. Нека друштва са ројевим матичњацима. Е од таквих родоначеница и тако однегованог легла смо правили ројеве. Купци ће бити презадовољни. У три наврата смо припремљене ројеве носили у Плану где ће се развијати до преузимања од стране купаца. Уз више одмора како би се записало стање урађеног урадисмо добар посао. До краја дана смо посетили и мајстора Далибора где сам се лично уверио колико је прецизан, педантан и вредан. За сваку је похвалу и ''евидентиран'' за даљу сарадњу.
Горан је остао да се и даље пресабира шта ће и како ће јер су то сада ''слатке муке''. А ја ухватих превоз да стигнем за вечерње финале уз кокице и хладно пиво.

На крају, још један диван пчеларски дан.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #474 poslato: Maj 31, 2021, 13:50:28 »
У недељу (30. 05) сам после подне урадио један блиц преглед пчелињака. Придружила ми се моја драга па сам, за разлику од суботе, сада ја био учитељ. Показивао производна друштва која исто крцата пчелама и леглом. У једној ЕВ која је сложена по Ренсону има ројевих матичњака. Пронашао матицу да је драга види. Прегледао први наставак који има шест рамова перге. Ројеви матичњаци и у једној РВ кошници.
Али медишта тек са половином напуњених ћелија. Нема багрема јер нема одакле да донесу али можда ће бити багремца. Наравно да сам се разочарао после Горанових пуних наставака. А лепо ме је звао да доселим код њега. Нисам хтео и нећу док не испитам до краја овај терен... биће боље следеће године.
Елем прегледасмо ројеве које сам правио са великим бројем рамова са затвореним леглом и негде су матице изашле из матичњака, негде још нису. Ипак свуда додао по неки ројеви матичњак јер сам их имао па нека пчеле одлуче.
Један ЕВ рој сам додатно појачао са још три рама легла.
Један рој има јаја и отвореног легла а производно друштво из кога су рамови узети има матичњаке. Наравно да сам пренео матицу јер нисам могао да је нађем међу силним пчелама.
Показујем драгој матичњаке и видимо како се отвара поклопац матичњака. одсечем матичњак и однесем у онај ЕВ рој и сачекамо. Матица изађе и сиђе међу рамове, нека јој је Бог у помоћи. Ипак додам још један затворени...

У једној кошници заперак пун меда... одсечем и однесем у колибу. Восак мирише у устима а мед сладак и пече у грлу. Багрем. Ипак су га негде нашле. Никад ми неће бити јасно зашто га купци воле.

И тако... чекамо да ројеви крену... да багремац крене јер су залихе меда поклоњене и поједене.

Да ли су ово ројеви у мају или јуну... питам због медаље... да ли је златна или сребрна... :)

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #475 poslato: Maj 31, 2021, 17:13:32 »
Bravo Zorane, lepo si proveo dva dana.
Jedna nedoumica - nisam siguran da je bagremov med u onom zaperku. (?)

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #476 poslato: Maj 31, 2021, 18:53:53 »

Душане, а какво је ваше мишљење шта су скупиле?
Можда дивља слачица?
Ја стално читам о багремовом меду како га купци обожавају. Зато сам купио од локалног пчелара и пробао. Нисам одушевљен. Мени је много сладак, редак и као што сам написао пече у грлу.
После оног "Дунавског" августовског меда.... А можда сам превише субјективан...

Углавном у праву сте. Био је ово диван пчеларски викенд.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #477 poslato: Maj 31, 2021, 19:00:49 »
Zorane, možemo da nagađamo šta su skupile. Možda divlja slačica, možda gledičja, možda bagrenac...?
Bagremov med je izrazito blag. Zato ga preporučuju deci.
Ne znam...
Treba nam neko iskusniji. :)

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #478 poslato: Jun 01, 2021, 19:07:34 »
Bas tako kolege-drugari pcelari ovaj med nije bagrem. Ja sam izvrcao po neki ram cisto da se osladim. Med ima karamel boju i malo "rezi" u grlu? Dosta je redak i ima malo mutnoce, od cega je ko ce da ga zna?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #479 poslato: Jun 03, 2021, 21:22:31 »

Имењаче, не бих се бунио ни да га има више. Али...
Данас сам прихранио ројеве-друштванца и нека уносе полен а нека не. Мада сам сасвим мало "бацио" око на улазе кошница.
А у осталим кошницама пчеле скроз умазане од полена багремца брзо улазе у кошнице. Неке носе и полен на ногицама.
Надам се да ће нешто скупити и за врцање.
Нека нам живот буде сладак као мед!