Autor Tema: Grejanje kosnice tokom zime  (Pročitano 17736 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Grejanje kosnice tokom zime
« poslato: Jul 21, 2017, 15:57:56 »
Pozdrav svima. Da li je neko grejao kosnicu elektricnim grejacima tokom zime? Na youtube-u sam gledao kako neki pcelari to rade. I ako sam svoje prve pcele nabavio ove godine (uhvacen roj), odlucio sam da eksperimentisem sa veoma kontrolisanim grejanjem tokom zime. Posto mi upravljanje mikrokontrolerima nije strano, odlucio sam da grejanje kontrolisem na taj "kompjuterizovani" nacin. Do sada sam se informisao i procitao gomilu tekstova na ovu temu. Zelim da cujem misljenje ostalih. Znam da ce vecina reci da to ne treba da se radi ili da se to ne sme raditi, ali vas molim da mi kazete vase misljenje zbog cega to ne treba raditi. Samo tako cu moci da usavrsim grejac i upravljanje. Ocekujem sto vise komentara (pozitivnih i negativnih) ako zelite da mi pomognete. Kasnije cu detaljno objasniti kako cu izvesti grejanje i obavestavati vas o rezultatima.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #1 poslato: Jul 21, 2017, 16:14:20 »
Gorane,ako ti kažem da to ne radiš, nećeš mi verovati.
Ali mi moraš poverovati, da je važno, da prvo upoznaš život pčela, u najširem smislu.
E, onda upotrebi svoje znanje u "upravljanju mikrokontrolerima".
Pozdrav.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #2 poslato: Jul 21, 2017, 16:30:19 »
Ajde opisi sta bi grejao i gde bi merio temperaturu i sta bi zeleo da postignes time pa da ti neko kaze neki predlog.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2017, 18:41:10 »
Ovo ima smisla koliko i unošenje košnica u prostoriju sa kontrolisanim uslovima. Šta dobijaš? Eventualno minimalnu potrošnju hrane, a trošiš količinu energije čija cena je veća višestruko od cene hrane za pčele, pogotovo kad u račun uzmeš samo razliku u potrošenoj hrani u različitim uslovima. Dugoročno, odgajaš društva čija tolerancija na zimu ( čitaj jake zime) se smanjuje.
Dalje, nije sve u temperaturi košnice...Ima tu i sadržaja CO
2, vlage ...


Nije da to ne sme da se radi, jednostavno nije isplativo. Možda kao eksperiment, pa da empirijski nešto utvrdiš zasigurno...

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #4 poslato: Jul 21, 2017, 21:12:53 »
Imenjace pogledaj ovo,pa donesi sam zakljucak....

https://www.youtube.com/watch?v=9UWeratrXmE

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #5 poslato: Jul 21, 2017, 21:52:42 »
Gorane,ako ti kažem da to ne radiš, nećeš mi verovati.
Ali mi moraš poverovati, da je važno, da prvo upoznaš život pčela, u najširem smislu.
E, onda upotrebi svoje znanje u "upravljanju mikrokontrolerima".
Pozdrav.

Hvala na predlogu, ali da, kao sto ste i sami rekli necu poverovati. Hteo sam da cujem zasto da to ne radim, a ne da li da radim ili ne radim. Kao sto sam u prvom postu i napisao, ocekivao sam da ce vecina odgovoriti odricno.

Ajde opisi sta bi grejao i gde bi merio temperaturu i sta bi zeleo da postignes time pa da ti neko kaze neki predlog.

Grejao bih ispod mreze podnjace, da pcele nemaju direktan kontakt sa "grejacem". Grejac nije klasicni grejac nego bih pravio vecu povrsinu grejnog tela, slicno kao norveski radijatori. Najlakse mi je da to uradim pomocu kermacikih plocica. Snaga grejaca bi bila oko 20W. Temperatura grejnog tela ne bi prelazila 20 ili 30 stepeni (to jos nisam siguran, moram prvo malo testirati i meriti). drugi termometar/termostat je iznad podnjace i on je glavni - programabilni. Mislim da tu temperaturu podesim na oko 10 stepeni, tako da ce u kosnici tokom cele zime biti oko 10 stepeni ili manje ako je napolju jako hladno. Termostati su tu da ukljucuju i iskljucuju grejac. Upravljanje grejacima zbog sigurnosti ne ide preko releja, nego preko SSR elektronskih releja. Sve radim duplo, tako da ne moze da se desi da sistem otkaze i pregreje kosnicu. Eto to je neki osnovni koncept.

Ovo ima smisla koliko i unošenje košnica u prostoriju sa kontrolisanim uslovima. Šta dobijaš? Eventualno minimalnu potrošnju hrane, a trošiš količinu energije čija cena je veća višestruko od cene hrane za pčele, pogotovo kad u račun uzmeš samo razliku u potrošenoj hrani u različitim uslovima. Dugoročno, odgajaš društva čija tolerancija na zimu ( čitaj jake zime) se smanjuje.
Dalje, nije sve u temperaturi košnice...Ima tu i sadržaja CO
2, vlage ...


Nije da to ne sme da se radi, jednostavno nije isplativo. Možda kao eksperiment, pa da empirijski nešto utvrdiš zasigurno...


Ovo ni ne radim zbog neke direktne isplativosti. Verovatno cu "ustedeti" pcele, posto nece morati puno da rade na grejanju. Mada racunam da potrosnja nece biti velika, pogotovo ako jos stavim i spoljasnju izolaciju npr. stiropor oko cele kosnice. Sada ce vecina reci da ni ovo ne sme ili nije preporucljio da se radi zbog vlage, ali ja sam suprotnog misljenja. Bas mislim da ce vlage biti manje ako postoji izolacija isto kao i kad se uradi izolacija na kuci. Vlaga nece moci da se kondenzuje na hladne zidove kosnice, zato sto ce i zidovi kosnice biti iste temperature. Vlaga ce izaci kroz leto (verovali ili ne). Ako neko poznaje rad susara, onda ce razumeti i ovo.

Imenjace pogledaj ovo,pa donesi sam zakljucak....

https://www.youtube.com/watch?v=9UWeratrXmE

Pregledao sam sve domace i strane klipove na youtube-u pa i ovaj video. Zdrave pcele ce preziveti i najhladnije zime, ali neke nece. Moj cilj je da svako drustvo prezivi i bude spremno za prolece.

Molio bih da mi kazete konkretno zasto da ne radim ovo, to ce mi najvise pomoci. Kad mi odgovorite nesto tipa "to se ne radi", to za mene nije odgovor, ali sam veoma zahvalan za svaki komentar i predlog.

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #6 poslato: Jul 21, 2017, 22:00:40 »
Imenjace,ako ikad ides ka jugu,svrati u Aleksincu....kolega Dragoslav Nikolic i njegov otac su nekada kupili "tu skalameriju" trafo koji je stajao u praznoj kosnici i 2 km kabla grejali pedesetak kosnica...... o svemu ce ti natenane ispricati.... ;D

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #7 poslato: Jul 21, 2017, 22:01:18 »
Mislim da ti je temperatura 10 stepeni previše, na toj temperaturi bi bile previše aktivne u toku zime to je moje misljenje. Mislim da treba da pratis spoljnu temperaturu

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #8 poslato: Jul 21, 2017, 22:04:34 »
Imenjace,ako ikad ides ka jugu,svrati u Aleksincu....kolega Dragoslav Nikolic i njegov otac su nekada kupili "tu skalameriju" trafo koji je stajao u praznoj kosnici i 2 km kabla grejali pedesetak kosnica...... o svemu ce ti natenane ispricati.... ;D

Hvala, ipak mi je to daleko, a ne idem u tom pravcu. Ako imate neke podatke, bio bih Vam zahvalan da napisete.

Mislim da ti je temperatura 10 stepeni previše, na toj temperaturi bi bile previše aktivne u toku zime to je moje misljenje. Mislim da treba da pratis spoljnu temperaturu

Slazem se da je mozda previse. Zato sam i napisao "oko 10 stepeni". Jos nisam siguran. Po meni je i 5 stepeni bolje nego bez grejanja. Verovatno je jos bolje da pratim spoljasnju temperaturu, pa da napravim neku krivu za odnos spoljasnje prema unutrasnjoj temperaturi.

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #9 poslato: Jul 21, 2017, 23:14:42 »
            U Loznici je pčelar po imenu Mišo grejao košnice. Mislim da je koristio cevi od kvarcne peći I niskonaponsku struju. E sad, valjda je najvažnije to što je svoj patent predstavio na televiziji u emisiji "Dobra Zemlja".

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #10 poslato: Jul 21, 2017, 23:21:15 »
            U Loznici je pčelar po imenu Mišo grejao košnice. Mislim da je koristio cevi od kvarcne peći I niskonaponsku struju. E sad, valjda je najvažnije to što je svoj patent predstavio na televiziji u emisiji "Dobra Zemlja".

Gledao sam njegovo predstavljanje "patenta". Ima nekoliko pcelara u Srbiji koji greju kosnice i to su objavili javno. Sva ta resenja su po meni sklepana (zbudzena), nedovoljno precizna i nebezbedna po pcele. Hteo bih da idem korak dalje i da uradim to kako treba. Naravno ni moje resenje nece biti savrseno, ali sam spreman da ga kroz naredne godine doterujem. Sve je programabilno pa mogu i u toku rada da isprogramiram drugacije vrednosti bez ikakvih prepravki.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #11 poslato: Jul 22, 2017, 13:26:30 »
Dragi Gorane, ti si čvrsto rešio i očigledno te naše mišljenje ni ne interesuje. No, neko te je dobro posavetovao da malo proučiš životni ciklus i fiziologiju pčele. Mnoge stvari bi ti postale jasnije, a pogotovo to da programiranje mikrokontrolera nije ključna stvar u svim sverama života. mislim, ne može se baš sve isprogramirati i fercerati kako mi to želimo.
Temperatura od 10 C bi verovatno bila pogubna, jer bi ih navodila na izlet bez povratka...

Treba da imaš u vidu, a najbolje je da to eksperimentom utvrdiš, da bi "podgrevanje" pčela verovatno izazvalo pojavu legla u košnici. Legla, koje ničemu ne bi služilo, a iznurilo bi zimsku pčelu, zaduženu da ga odgaji. Ne bi služiloničemu, jer ne bi bilo opštenja sa ledenom prirodom, tako da bi vek tih pčela bio utrackan niušta...

Dakle, podržavamo te u eksperimentu, dobro ih zgrej ove zime i naproleće nam se javi sa izveštajem.

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #12 poslato: Jul 22, 2017, 16:18:00 »
Dragi Gorane, ti si čvrsto rešio i očigledno te naše mišljenje ni ne interesuje. No, neko te je dobro posavetovao da malo proučiš životni ciklus i fiziologiju pčele. Mnoge stvari bi ti postale jasnije, a pogotovo to da programiranje mikrokontrolera nije ključna stvar u svim sverama života. mislim, ne može se baš sve isprogramirati i fercerati kako mi to želimo.
Temperatura od 10 C bi verovatno bila pogubna, jer bi ih navodila na izlet bez povratka...

Treba da imaš u vidu, a najbolje je da to eksperimentom utvrdiš, da bi "podgrevanje" pčela verovatno izazvalo pojavu legla u košnici. Legla, koje ničemu ne bi služilo, a iznurilo bi zimsku pčelu, zaduženu da ga odgaji. Ne bi služiloničemu, jer ne bi bilo opštenja sa ledenom prirodom, tako da bi vek tih pčela bio utrackan niušta...

Dakle, podržavamo te u eksperimentu, dobro ih zgrej ove zime i naproleće nam se javi sa izveštajem.

Pozdrav, hvala na komentaru i pomoci. Jesam cvrsto resio da to uradim, ali je samo jos pitanje kako i koje temperature grejanja i koje temperature kosnice. Vasa misljenja me veoma interesuju, ne bih otvarao temu i pitao da me ne interesuju odgovori. Vec sam rekao da je ta temperatura od 10 stepeni verovatno previsoka, zato se i konsultujem sa vama. Da li mislite da je u redu da temperaturu kosnice odrzavam iznad 5 stepeni? ... ili iznad 0 (nula) stepeni? To sigurno nece izazvati leglo. Koja je to tacka temperature od koje zavisi da li ce biti legla.
Temperature u kosnici tokom hladnih zima idu i ispod -5, mozda i -10 stepeni. Pri tim temperaturama pcele ne mogu da se krecu i hrane, ako bih im obezbedio temperaturu pri kojoj bi one bile u zimskom klubetu, ali ipak mogle da se krecu i hrane, to bi po meni bilo idealno. Posto nemam iskustva, ja ne znam koja je ta temperatura. Ako ne dodjem do pravog odgovora, moram eksperimentisati, a to upravo moze biti pogubno po pcele. Zato trazim tudje misljenje i iskustvo.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #13 poslato: Jul 22, 2017, 17:50:26 »
pčele se kreću i  hrane na temeperaturama manjim od -5 inače ne bi preživele (literatura navodi i do -50). One ne greju košnicu, nego klube u kojem održavaju ono što i koliko im treba, a izmenom mesta u klubetu obezbeđuju da se sve ravnomerno "troše". Grejanjem, odnosno regulisanjem uslova u košnici dovešćeš do pojačanja aktivnosti, pokretanje legla kad mu vreme nije i ostalih problema koje su kolege već napomenule.


Još jedan od problema koji se može pojaviti je, da, pošto je pčelama prirodno da se klube kreće na gore (gde je toplije) i tako nailazi na zalihe hrane da se tvoje počnu kretati na dole zbog grejača i na taj način se odvoje od hrane. E sad pošto temperatura mora biti takva da im ne dopušta izlet van košnice znači da ako se klube odvoji od hrane osuđeno je na propast. Ako ti temperatura u košnici bude takva da pčele nisu u klubetu, pitanje je da li tzv "zimska" pčela može da preživi toliko dugo...


Sledeće je keramički grejač...Svakako da grejač mora da bude nežareći zbog toga što mora biti bezbedan po pčele, ali snagu grejača moraš bolje proračunati, pogovo gubitak kroz leto, da ne bi bio preslab na -27 (koliko je bilo kod nas), a da ne bi dovodio do prevelike oscilacije u temperaturi pri uključivanju (histereza) na +3, recimo.
Ja bih pre izabrao grejne folije ili grejne kablove u ovu svrhu...

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #14 poslato: Jul 22, 2017, 19:10:59 »
pčele se kreću i  hrane na temeperaturama manjim od -5 inače ne bi preživele (literatura navodi i do -50). One ne greju košnicu, nego klube u kojem održavaju ono što i koliko im treba, a izmenom mesta u klubetu obezbeđuju da se sve ravnomerno "troše". Grejanjem, odnosno regulisanjem uslova u košnici dovešćeš do pojačanja aktivnosti, pokretanje legla kad mu vreme nije i ostalih problema koje su kolege već napomenule.


Još jedan od problema koji se može pojaviti je, da, pošto je pčelama prirodno da se klube kreće na gore (gde je toplije) i tako nailazi na zalihe hrane da se tvoje počnu kretati na dole zbog grejača i na taj način se odvoje od hrane. E sad pošto temperatura mora biti takva da im ne dopušta izlet van košnice znači da ako se klube odvoji od hrane osuđeno je na propast. Ako ti temperatura u košnici bude takva da pčele nisu u klubetu, pitanje je da li tzv "zimska" pčela može da preživi toliko dugo...


Sledeće je keramički grejač...Svakako da grejač mora da bude nežareći zbog toga što mora biti bezbedan po pčele, ali snagu grejača moraš bolje proračunati, pogovo gubitak kroz leto, da ne bi bio preslab na -27 (koliko je bilo kod nas), a da ne bi dovodio do prevelike oscilacije u temperaturi pri uključivanju (histereza) na +3, recimo.
Ja bih pre izabrao grejne folije ili grejne kablove u ovu svrhu...

Hvala na iscrpnom odgovoru. Mogu da pricam samo kroz iskustva drugih, pa bih postavio jedno pitanje. Video sam da se desava da kompletno klube pcela ugine, a imaju rezerve hrane (med) u kosnici. Zbog cega se to moze desiti? Mozda malo lutam sa pitanjima na druge teme, ali me to zanima zbog mog projekta grejanja. Slazem se da bi bio problem ako se klube pomeri prema dole - prema grejacu. To mi je i ranije palo na pamet. Video sam da postoji grejac velicine rama, tj. izvadili su jedan ram iz kosnice i umesto njega stavili ram koji je bez saca, samo jedno veliko grejno telo. U tom slucaju ce se klube formirati pored ili oko tog rama - grejaca. Da li mislite da je to mozda bolja ideja. Mogu npr. napraviti da to grejno telo odrzava temperaturu od 0 (nula) stepeni, po meni ce im to dosta olaksati prezimljavanje. Ne zelim da se desi pokretanje legla.

...
 Ako ti temperatura u košnici bude takva da pčele nisu u klubetu, pitanje je da li tzv "zimska" pčela može da preživi toliko dugo...
...


Slazem se u potpunosti. Ovo je pitanje svih pitanja vezanih za problematiku grejanja kosnice. Postoji mogucnost da pcele ne dozive prolece zbog svoje prirodne starosti. Onda postavljam novo pitanje na ovu temu. Da li ove nase pcele mogu da prezive u tropskim krajevima, gde zime nema? Voleo bih da popricamo i na ovu temu, a ja vec imam kontra argumente.


Grejac svakako nije zareci, napisao sam da ce povrsina grejaca biti velika, a snaga relativno mala, oko 20W. Uskoro cu napraviti eksperiment da testiram koju temperaturu moze da dostigne ovakav grejac bez ikakvih termostata. Posto sam radio-projektovao podna grejanja i imam iskustva oko toga, po mojoj pretpostavci temperatura ne moze preci 40 stepeni, test ce pokazati pravo stanje.

Oscilacije u temperaturi nece biti velike, termostat ce raditi na rezoluciji (hysteresis) 0.1 stepen, mada su pcele navikle i na velike razlike u izmedju dnevnih i nocnih zimskih temperatura.

Bas zbog toga sto mi je ovo prvo prezimljavanje pcela, ne zelim da ulazem veliku snagu u grejanje i da ne remetim puno prirodni balans. Samo cu malo da korigujem temperaturu u najhladnijem periodu. Kada budem imao vise drustava, sigurno cu moci da radim vise eksperimenata. Nemojte odmah pomisliti da hocu da skuvam pcele, ja nisam mrzitelj pcela, cilj mi je da im pomognem ako je to moguce i zbog toga zelim ovo da probam. Ipak postoji i mogucnost da ce im ovo grejanje olaksati i produziti zivot. Ako niko nije probao, nije u redu da mi kazete da nece preziveti, ali opet ponavljam, svaki komentar je dobrodosao. Kroz ovo malo price u temi sam naucio dosta stvari. Ovo je specificna tema i nema puno tekstova o njoj. Sa druge strane, vidim da postoje fabrike koje prave grejace za kosnice, sto znaci da postoji trziste, a to znaci da to neki pcelari koriste.

Kao sto je napisao Nenad Tucakov, ja sam odlucio da to uradim, ali zelim da uradim na pravi nacin da ne naskodim pcelama.

Namerno se raspisem u postovima, da i vama kroz glavu prodje sto vise slika, pa mi sve to napisite, verujte - koristice mi.