Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340872 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #435 poslato: Mart 06, 2016, 20:30:27 »

     Danas prilikom obilaska vocnjaka ,jako lep rad pcela,uprkos slabom vetru i po nekom oblaku.
   Dren i dzenarika cvetaju istovremeno ali pcele ne obracaju paznju na dren,orjentisane su na dzenariku i tek poneka na mtrvu koprivu.
   Koncentrisane su na unos nektara sa sljive a polen nose u manjim kolicinama.
 
  Pregledao sam jedno drustvo sa zelenom maticom i iznenadio se kolicinom legla.Legla ima na sest ramova ,od toga na 4 rama po 2/3 rama je zalezeno,preovladava zatvoreno leglo.
 
   Drustva nisam prihranjivao u toku zime,samo je 6 rojeva dobilo 600gr bagremovog meda pre 10-ak dana , danas 5 njih drugu"slabiju porciju".
   Ima dosta zatvorenog meda,tako da ,ako se nastavi pojacan unos nektara, bice blokade istim.
   Sudeci po ovom"ranom startu" drustva ce biti spremna za rojenje jos  u drugoj polovini aprila.Normalno da sve zavisi od vremena.

 

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #436 poslato: Mart 07, 2016, 18:55:34 »
Danas kisa pada ceo dan, i zahladnelo je po prilicno, a najavljuju i dalje padavine i zahladjenje za narednih 10 dana, neznam kako ce se ovo odraziti na drustva i leglo posto ga ima prilicno za ovaj period. Ali dobro je da kod mene nije procvetalo nista od voca, tako da se nadam da ce kad bude procvetalo biti i lepo vreme da mogu pcele maksimalno da iskoriste.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #437 poslato: Mart 14, 2016, 22:12:55 »

    Uprkos kosavi i kratkim intervalima sunca bilo lepog rada danas. Dzenarike jos ima a pocinje i crni trn.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #438 poslato: Mart 15, 2016, 12:43:00 »
Danas oblacno i hladno jedva 2 c, po neka pcela se pojavi i proviri iz kosnice, prognoza kaze da ce ovako biti narednih nekoliko dana. Nadam se samo da  ovo hladno vreme nece imati neke posledice po leglo , posto ga ima prilicno dosta.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #439 poslato: Mart 18, 2016, 10:54:41 »
Konacno svanuo lep i suncan dan, pcele uzurbano rade, u punom su izletu, sto na vodu sto po polen, kod mene je pocela i da otvara cvetove po neka dzanarika i kajsija, nadam se lepom vremenu da bi pcele mogle da iskoriste njihovo cvetanje, . Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #440 poslato: Mart 18, 2016, 11:41:16 »


                   Одавно нисам био на пчелињаку па о стању имам само посредна сазнања. Задњих пар дана у јутарњим сатима мраз са температуром око нуле и нешто испод. Џанарика при крају цветања и врло су је слабо искористиле . Колеге јављају да има доста страдања. Сутрадан коначно могу до пчелињака . Надам се да је све у реду.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #441 poslato: Mart 18, 2016, 17:41:28 »
Danas oko 14h otvorio kosnice i izvrsio brzi pregled drustva, pogacice koje sam postavio 10.03.  potpuno pojedene ostali samo najloni, odmah sam dodao nove pogacice. Stanje sa leglom je sledece u svakoj kosnici ga ima na 4_5 rama obostrano vise od dve trecine rama sa prednje strane prema letu ,  hrane veoma malo, moglo bi se reci kriticna situacija, tako da cu do nekog unosa morati strogo da vodim racuna o prihrani. Nadam se samo da ce vreme posluziti jer kajsija i dzanarika su tek pocele da otvaraju po neki cvet. Medno i pozdrav za sve kolege.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #442 poslato: Mart 20, 2016, 18:29:57 »
Pozdrav svima

Danas sam u podnevnim satima bio na pcelinjaku kod dva pcelara pocetnika koji su kupili preposle godine 5 roja kod Domacina Foruma Voje ali zbog nemogucstva obilaska pcelinjaka prosle godine imali su gubitke tj odbegle rojeve ali su drustva ostala prosecno jaka sa dovoljnim kolicinama meda, posto su me u avgustu mesecu zamolili da im pogledam to sam i uradio iz jedne kosnice su imali cak i med za vrcanje, objasnio sam im kako treba da zazime sto su i uradili i rezultat je danas bio svih 5 drustva su prezimila i imaju dovoljne kolicine meda jedna ima legla na 4 rama ali zato meda preko 20 kg cak je leglo otislo u jednu stranu ali sam prepakovao ramove i dodao jedan ram sa malo meda izmedju ramova sa medom i leglom da bi matica imala gde da polaze jaja jer je bukvalno taj gornji nastavak krcat medom i matica je blokirana ostale kosnice su takodje na 4-5 ramova sve u svemu pcelinjak je u solidnom stanju a Dzanarika u punom cvetu i vec 2-3 dana je pcele dobro koriste
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #443 poslato: Mart 21, 2016, 15:42:09 »
 Juce sam bio na mom pcelinjaku i evo izvestaja: stanje je sasvim zadovoljavajuce. S' obzirom da sam im pri zazimljavanju ostavio sasvim solidne kolicine hrane, za sad je ima. Imam utisak da bi mogle jos jednu zimu da izime. U svih 16. RV, plodista (nastavci sa leglom) su na najvisem nivou, u trecem i cetvrtom nastavku. Istima su sve ulice sa dosta pcela a dosta ih ima i u nastavcima ispod. 
Stanje sa leglom: u jednoj ima legla na 7.5 ramova. Takodje u jednoj je leglo na samo dva rama ali su oba rama 100% popunjena leglom, cak ni mednih venaca nema. Primetio sam nesto malo mladog, jednodnevnog legla na ramu pored prethodno pomenuta dva rama. U ostalih 14.RV leglo je u kolicini od tri do pet ramova(na oko 50% povrsine). S' obzirom da je to uglavnom starije, zatvoreno leglo, moze se zakljuciti da je bilo prekida u zaleganju od stane matice, uzrokovano padom temperatura tokom prethodnog perioda. Kako nisam insistirao na trazenju matica(neke sam video), veoma mi je bilo vazno da na ramovima sa starijim, ima i mladog, tek zalezenog legla.
Svim PZ, osim one jedne sa sedamipo ramova legla, stavio sam najlonske folije ispod poklopnih dasaka, prethodno poprskavsi satonose plodista sa nozevojom. Na ramovima se moze primetiti da ima unosa novog nektara a takodje i polen prati leglo sa obe strane.
 Dzenerika je gotovo precvetala ili obranao d strane mrazicaka, slana, kojih je bilo prethodnih dana. Trnjina kao da je u punoj snazi cvetanja. Ima cvetale breskve i sevtelije i pcele unose dosta polena pri temperaturi od 18.C oko 12.h. Jabuka pupi.
 DB, kojih imam 10.kom, sada nisam gledao. Ostavio sam ih za sledeci vikend.
 S' pozdravom iz Sumadije
 Milosav

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #444 poslato: Mart 25, 2016, 20:03:27 »
Danas odnjeo vodu na pčelinjak (popile cijelu kantu od Jupola) i vratio polunastavak preko matične rešetke na jedno društvo koje sam skinuo da izbušim rupu za pomoćno leto. Prije 5 dana kada sam skidao isti polunastavak dodao satnu osnovu, danas provjerim kompletno izgrađena i pčele počele graditi zaperke u poklopnoj dasci. Iza nedelje kad prođe Uskrs valja zasukati rukave i u napad. Oko pčelinjaka je trnina kompletno zabjelila. Trenutno iz plodišta vadim okvire sa starim medom i stavljam u zbjeg iznad poklopne daske te ih na taj način stimuliram njihovim medom a one čiste okvire za prostor matici za zalijeganje. Nadam se da će med sada prebacivati u novododani polunastavak iznad legla. Prema stanju na repici očekivati je da će procvjetati za 15-ak dana (možda i prije).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #445 poslato: Mart 31, 2016, 19:04:12 »
Juce po lepom i suncanom danu izvrsio prvi prolecni detaljni pregled, i mogu reci da sam zadovoljan onim sto sam zatekao. Drustva su prilicno dobro krenula u prolecni razvoj, legla ima na pet do sedam rama , drustva se lepo razvijaju unose dosta polena i vode, unos nektara skoro da nema posto su tek procvetale dzanarika i kajsija nadam se da ce malo i da zamede, pcele su bile prilicno ljute pri radu , sto mislim da je posledica slabog unosa i male kolicine hrane u kosnici. Odradio sam rotiranje svakog drugog rama za 180c sa leglom i otvorio zatvoren med koji je bio po krajevima ramova da ga pcele prenesu i iskoriste . Takodje sam dodao po jednu ili dve satne osnove u zavisnosti od jacine drustva. Poceo sam i prihranu sirupom zbog male kolicine hrane i da bi stimulisao maticu na polaganje jaja, i brzu izgradnju satnih osnova. Jedan od petoramnih  nukleusa koji su lepo izimili sam prebacio u kosnicu da formiram drustvo , ostale cu koristiti kao pomocna za pojacavanje proizvodnih drustva. Pozdrav za sve kolege.

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #446 poslato: April 03, 2016, 23:15:47 »
Pomaze Bog!
Izvinite sto malo skrecem sa teme ali me muci jedno pitanje.

Pocetnik sam u pcelarstvu, kupio sam tri roja prosle godine, a ove godine ako da Bog da izvrcam malo meda.
Za sad je stanje dobro, imam po 5,6 rama sa leglom, dodajem SO i sipam sirup od pre par dana.
Zdravstveno stanje: varoa u vecim kolicinama kako mi rece jedan stariji pcelar danas.

Pitanje je: Da li je rano da tretiram TIMOLOM?

Unapred hvala i pozdrav!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #447 poslato: April 04, 2016, 00:28:43 »
Nikako tretman bilo čime!
Polako.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #448 poslato: April 04, 2016, 08:50:04 »


Pomaze Bog!
Izvinite sto malo skrecem sa teme ali me muci jedno pitanje.

Pocetnik sam u pcelarstvu, kupio sam tri roja prosle godine, a ove godine ako da Bog da izvrcam malo meda.
Za sad je stanje dobro, imam po 5,6 rama sa leglom, dodajem SO i sipam sirup od pre par dana.
Zdravstveno stanje: varoa u vecim kolicinama kako mi rece jedan stariji pcelar danas.

Pitanje je: Da li je rano da tretiram TIMOLOM?

Unapred hvala i pozdrav!


                     Наручи одмах код Воје брстивар. Чим стигне постави га на трулекс крпицама а можеш и да их истовремено задимиш брстиваром. То је у овом тренутку најбоље решење.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #449 poslato: April 05, 2016, 20:54:26 »
Pregledao 20-ak društava. Stanje legla 6-8 okvira. Jako puno perge. Mislim da je trnje okolo zamedilo jer je par društava polunastavak napunilo više od pola za 5 dana  :D  Repica se otvorila 10-20% i selit ću do kraja tjedna. Oko repice ima dosta voćnjaka pa bih htjeo biti siguran da neće ići na voće. Prije podne pčele dosta mirne pri pregledu. Oko 15 sati POLUDILE!