Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341365 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #735 poslato: Mart 15, 2018, 13:10:39 »
Majkane ja sam pregledao samo jedan dio košnica koliko su mi slobodno vrijeme i vremenski uslovi dozvolili. Danas bi se moglo raditi oko pčela ali ja sam zauzet drugim obavezama kao i sutra. Kasnije će već da zahladi i to ostaje tako. Uglavnom sve su žive, zdrave, aktivne i ne gladuju a za ostalo ćemo lako. Ako je suditi prema ovim koje sam pregledao nema krize.

Što se tiče agresivnosti...
Ja sam prije neki dan kada sam pregledao nukleuse prvi put bez problema radio bez rukavica i dimilice a mogao sam komotno i bez šešira. Ugodno sam se iznenadio koliko su bile mirne. Zaradio sam jedan mali ubod u ruku ali ništa strašno. Od tih nukleusa očekujem dosta dobre rezultate. Takođe su mi ispred kuće radi posmatranja pa ostaje da se vidi...

Pozdrav svima...
« Poslednja izmena: Mart 15, 2018, 13:32:28 od strane Bojan Šušnjar »

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #736 poslato: Mart 15, 2018, 13:14:40 »
Tako je i kod mene bilo u subotu na celom pcelinjaku majkane, mirne, ali danas ubise..

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #737 poslato: Mart 15, 2018, 14:38:42 »
Danas dodali još koju kesu sa medom... Tamo gde su odnele. Taman će im biti da prebrode hladni talas koji dolazi. Posle ćemo sirup do momenta kada unos bude veći od potrošnje. Danas vuku polen. Procvetao dren...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #738 poslato: Mart 15, 2018, 19:59:40 »
Osnovno pravilo i na tome insistiram je da se prate uslovi.

Usvojio sam to osnovno pravilo kao aksiom.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #739 poslato: Mart 15, 2018, 20:04:35 »
Podižeš npr. dva rama do polena, sa obe strane.
Bez ljutnje, ako može malo objašnjenje.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #740 poslato: Mart 15, 2018, 21:52:47 »
U mojim uslovima, posle cvetanja jabuke cveta višnja, a onda dolazi bespašni period od nekih 15-20 dana do cvetanja bagrema. Ako ne selim na repicu, u tom periodu društva potroše zalihe pa moram nekoliko puta da prihranim društva. Pošto su svima nama, saveti kolege Šošića dragoceni, voleo bih da pročitam njegovo mišljenje, kako da se u tim uslovima očuva radno raspoloženje kod pčela ?




 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #741 poslato: Mart 15, 2018, 23:26:15 »
Podižeš npr. dva rama do polena, sa obe strane.
Bez ljutnje, ako može malo objašnjenje.

Не видим да је потребно додатно објашњење, јер све јасно пише.  Али није ми тешко...мада треба пажљивије читати и са мало "маште". Иначе, не љутим се :). Проблем је што је време толико променљиво и једва преживљавам.  Оно јуче што сам писао, писао сам са "душом у носу"...и овог пута сам се провукао...Неугодно ми је ако не одговорим, па се надам да имаш разумевања што кажем да треба пажљиво читати и размишљати.

Ако си мало више сабио гнездо и унос полена буде такав да је ширење легла немогуће у горњем наставку (ово је рађено док се још очекују хладни таласи), пчеле могу сићи на неколико рамова у доњи наставак. Легло буде у низу до сатоноше. Подижеш после захлађења те рамове (које је могуће подићи – доле остављаш јаја и најситније ларвице, јер при додатном захлађењу то би био најмањи губитак). Ако није јасно, уместо додавања основе или празних рамова подижеш оне где има нешто легла и полена.

Нпр. ово ми се дешавало управо при седмодневном захлађењу у марту, када је пало пола метра снега, а пре тога је било доброг уноса и пчеле су се развијале врло добро. Друштво за које сам се бринуо да ли ће очувати легло (раширила је пуно легла) је сишло на 4 рама са леглом. После захлађења сам подигао горе све што је могло, а доле спустио храну, када је „најгоре“ прошло. Ово није никакво „чудо код пчела“ већ се излегло пуно младих пчела. Проблемчић настаје када паша полако смањује, па се може десити да више неће да шире легло надоле (нарочито ако је доле "младо" саће). Подизањем тих слободних рамовима са леглом при врху рама, запослиш пчеле да не улазе у ројеви нагон. Ако нема нектарске паше, храни се обавезно.


U mojim uslovima, posle cvetanja jabuke cveta višnja, a onda dolazi bespašni period od nekih 15-20 dana do cvetanja bagrema. Ako ne selim na repicu, u tom periodu društva potroše zalihe pa moram nekoliko puta da prihranim društva. Pošto su svima nama, saveti kolege Šošića dragoceni, voleo bih da pročitam njegovo mišljenje, kako da se u tim uslovima očuva radno raspoloženje kod pčela ?




 


Колега и код мене није боље стање. Има љутића и још неких травчица, али је то све ситно. Ако се десе године као 2014-та и 2016-та, пчелињак ми остаје на „зимском“ распореду. Ништа не дирам. Циљ је да сачувају храну и то углавном успешно раде. Ситан унос помаже да се легло не смањује. Тада полумедишта подбацујем тамо где нису јака друштва. То је мало неугодније јер се више ради.


Друштва која су са мање хране улазе у одгој матичњака. Што би се рекло, плаћају ручак. Она која имају довољно хране и санге добијају полумедиште горе. Како су рамчићи горе са старијим саћем, ту преносе мед из плодишта и у плодиште уносе полен и нешто нектара и одгаје нешто легла. Баш их одгој легла и потрага за храном у сиромашнијим условима нагони да више раде и одрже се у радном расположењу. При слабијој паши морам наравно да храним. То се ради на време, да поклапају тај мед. Како креће багрем, додаје се по још по једно полумедиште са девичанским саћем. Тада се обично види ако је нека кренула у неповратни ројеви нагон и то растурам у оплодњаке и остаје на нивоу роја (немам времена да се пењем по дрвећу и лакше ми је да направим оплодњаке). Ово се ради на самом почетку цветања багрема. Како медење одмиче, додаје се још полумедишта.

С обзиром да у полумедишту са старијим саћем има нешто легла и прилично хране, често то подижем изнад друштва и ту се одгаја матица. Плодиште остане са мало хране и багремов мед се скида до плодишта (све се узме). Остаје овај изнад који је углавном крцат храном и одмах по скидању меда удвајам двоматично. Тако добијем јако(двоматично) друштво за сунцокрет и решим питање хране за доње друштво. Ја подижем то полумедиште преко збега. Али сам гледајући предавање Томића чуо сјајну и једноставну идеју: човек користи пластични комарник за ово раздвајање. За ову намену сам припремио оквире од багрема да уградим жичану мрежу. Време, радни простор и здравствено стање ме „мало“ ометају па не морам да журим – Томићева идеја ми за сада решава проблем (и може се сакупити нешто прополиса уз то).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #742 poslato: Mart 16, 2018, 00:09:07 »
Нешто у вези са овим нашим писанијем...има колега који некако подсмешљиво гледају на све ове радове током могућности за први летимични преглед (где се може потпуно изменити стање на боље у корист пчела, а тиме и пчелара)...иииии онда за пар дана ураде исто!!! А тврдили су да се у ово доба ради само да би се имало шта писати на форуму...

Цитирао бих колегу који лепо пита:

„Ako neko moze da mi objasni...koja je svrha otvaranja kosnica minulih dana?“

Ако пратите његов рад (и житије :) ) видећете да је јако добро ситуиран и нема времена да се зајебава са пчелама. Неко ко је уложио новаца („узетог“ од своје деце) да би некако преживљавао, не треба да има губитке. То је сврха. И било је боље то средити када је легла било нешто мање и било је врло топло топлије него нпр. данас.

Колега којег сам цитирао је једном приликом (пре више година) врло „доследно“ написао да је рано да се додају основе. Написао је то као супростављено мишљење колегама, пре подне, а увече је написао (деловало је врло драматично :) ): "Сада је право време да се додају сатне основе...".

Тада сам по том питању написао своје мишљење, али у другом делу поруке сам цитирао пар реплика из филма Балкан експрес: Јеси ли ти музичар...итд :) :) :) (после пола сата сам тражио од администратора да тај део поруке избрише, јер сматрам да треба задржати ниво културе размене мишљења – сада се кајем због тога).

Не морам ни је нпр. да чепркам по кошницама када није време, али смтарам да је то питање части, разума и праксе: ако си нешто пропустио среди то да ваља па било када (не само пропуштено, него и понеки новонастали проблем).

Даклем :), ако вам неко саветује да пчелињак препустите губицима и идете у новчане губитке а њега заболе за то јер живи као бубрег у лоју, можете бирати: да и ви живите као бубрег у лоју и пчеларите из зајебанције или да нешто корисно урадите (јер нисмо сви бубрег у лоју).

Па бирајте како ћете радити...може као "музичари"  може и овако... аматерски :) :)


ПС

Може се закључити да је први летимични преглед завршен (углавном је свуда било топлих дана). То је сређивање неких хитних случајева и закључак каква су остала друштва (где се само вирне испод поклопне и за сваки случај "вагне" кошница).

Следи први велики пролећни преглед, када се углавном друштва у највећој мери припреме за главну пашу (или неку "споредну" као што је нпр. уљана репица).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #743 poslato: Mart 16, 2018, 08:51:01 »

„Неко ко је уложио новаца („узетог“ од своје деце) да би некако преживљавао, не треба да има губитке. То је сврха.

BRAVO!
Nekada me i stid što sam početnik kada krene prozivke: šta čačkate po košnici, kako ne znate da čitate sa leta, sada , najnovija, svi praktičari napustili su forum...  A pro po kolege: slika govori više od hiljadu reči!

ps razumeo sam iz Vaše prethodne poruke gde šta oduzimam i dodajem kod polenom zatrpane RV!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #744 poslato: Mart 18, 2018, 10:52:52 »
Kolege ne snalazim se najbolje na forumu pa mi je potrebna mala pomoć i oko dodavanja polunastavaka na db 10.Pocetnik sam i nemam izgrađene polunastavke već sa s.o. Moje pitanje je da li dodati polunastavke sa svih 10 so ili manje so pa kasnije dodavati hvala

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #745 poslato: Mart 18, 2018, 11:20:19 »
Evo sada bi bilo kalendarski vrijeme za proljećni pregled, a meteo situacija katastrofa. Drago mi je što sam bar mlada društva pregledao u 1. mjesecu kada su vremenske prilike bile mnogo povoljnije. Sva društva su dobila po drugu peludnu pogaču i ima ih više jakih nego slabih. Od 55 2 propale zbog stradalih matica i one su sanirane. Osim lošeg vremena za pregled više me brine blato do koljena, nema šanse da autom dođem do stacionara a treba mi zbog opreme. Još se više plašim kako ću kamionom proći jer očekujem selidbu na repicu za 20ak dana. Poslovi u radionici idu u 3 smjene, Bože, imali više kraja!
@Milija dok ti se ne javi neki DBaš, medišta ne dodaješ dok plodište skroz ne zakuha. Znači da pčele zauzmu sve okvire i da imaš bar 6 okvira legla. Meni je na LR pomoglo da spustim okvir iz polumedišta u plodište da ga zeleže a onda ga digneš gore u polumedište. Ovo naravno radiš kada društvo već ojača a ne odmah

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #746 poslato: Mart 18, 2018, 20:08:24 »
Evo sada bi bilo kalendarski vrijeme za proljećni pregled, a meteo situacija katastrofa. Drago mi je što sam bar mlada društva pregledao u 1. mjesecu kada su vremenske prilike bile mnogo povoljnije. Sva društva su dobila po drugu peludnu pogaču i ima ih više jakih nego slabih. Od 55 2 propale zbog stradalih matica i one su sanirane. Osim lošeg vremena za pregled više me brine blato do koljena, nema šanse da autom dođem do stacionara a treba mi zbog opreme. Još se više plašim kako ću kamionom proći jer očekujem selidbu na repicu za 20ak dana. Poslovi u radionici idu u 3 smjene, Bože, imali više kraja!
@Milija dok ti se ne javi neki DBaš, medišta ne dodaješ dok plodište skroz ne zakuha. Znači da pčele zauzmu sve okvire i da imaš bar 6 okvira legla. Meni je na LR pomoglo da spustim okvir iz polumedišta u plodište da ga zeleže a onda ga digneš gore u polumedište. Ovo naravno radiš kada društvo već ojača a ne odmah
Ja cu ti napisati kako ja radim-kad krene vocna pasa ja dodam polunastvak sa s.o. ako nemam izgradjeno iako imam izgradjeno ja izmeasm sa satnim osnavama s tim da to drustvo mora niti dobro razvijeno da zazuzimaju svih 10 rama sa pcelama.S obzirom da malo teze prelaze u polunastvak ja uvek prevesvam sa 2 plodisna rama tako da 3i 7 ram vadim stavljam u medisite  a druga polovina tog rama je delom u plodiste gde ce one poceti da vucu yaperak koji meni sluzi kao ram gradjevnjak.Nadam se da sam malo pomogao
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #747 poslato: Mart 19, 2018, 10:45:19 »
S obzirom da je opet zahladilo a i nešto snijega je palo jutros sam na kratko obišao pčelinjak. Zatekao sam sva leta okovana ledom i zatrpana snijegom pa skrećem pažnju svima da iako je snijeg mali može izazvati probleme.

P.S. Pokušao sam da priložim fotografiju ali sistem javlja grešku. Poslao sam administratoru poruku pa se nadam da će problem biti uskoro riješen.

Pozdrav svima...


Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #748 poslato: Mart 19, 2018, 11:20:37 »
S obzirom da je opet zahladilo a i nešto snijega je palo jutros sam na kratko obišao pčelinjak. Zatekao sam sva leta okovana ledom i zatrpana snijegom pa skrećem pažnju svima da iako je snijeg mali može izazvati probleme.

P.S. Pokušao sam da priložim fotografiju ali sistem javlja grešku. Poslao sam administratoru poruku pa se nadam da će problem biti uskoro riješen.

Pozdrav svima...



Bojane, dali znaš, dali se nekom dogodilo, da mu sneg uguši pčele?
Dali je to jedan od onih prepisivaćkih saveta za poćetnike...?
Makar da se potrefi ona najgora varijanta: da napada sneg na poletaljku, da padne kišica, a potom naglo zamrzne...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #749 poslato: Mart 19, 2018, 12:07:54 »
Citat
Bojane, dali znaš, dali se nekom dogodilo, da mu sneg uguši pčele?
Dali je to jedan od onih prepisivaćkih saveta za poćetnike...?
Makar da se potrefi ona najgora varijanta: da napada sneg na poletaljku, da padne kišica, a potom naglo zamrzne...

Paaaaa, kad se malo bolje zamislim Dule, može biti da je jedan od prepisivačkih savjeta.
Istini za volju ja lično nisam upoznao nikoga kome su se pčele pogušile od snijegom zatrpanih leta.

Istini za volju prilikom selidbe se savjetuje od strane svih pčelara da se obezbjedi ventilacija kako se pčele nebi pogušile ali to nije ista stvar naravno jer su tada pčele uznemirene a i temperature su znatno veće.

Kod mene su recimo zamrežene podnjače pa taman i da su leta zatvorena uvjek ima nekog dotoka vazduha. Sada zaista neznam recimo šta bi bilo u slučaju da su pčele na jednom nastavku sa punim podnjačama a gore zatrpano utopljavajućim materijalom ili čak folijom. U ovom periodu su pčele već dosta aktivnije. Leglo troši hranu a hrana troši kiseonik pa se pitam da li to šta mijenja?

Inače razumijem poentu tvoje primjedbe.
Treba o svemu što se uzima zdravo za gotovo sebi postaviti pitanje da li je to baš tako...

Pozdrav svima...