Autor Tema: Зимски губици 2018/2019  (Pročitano 14823 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #15 poslato: Februar 21, 2019, 16:45:42 »
0 od 30 sve rv

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #16 poslato: Februar 21, 2019, 16:49:06 »
Претпостављам да је код Дулета узрок медљика.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #17 poslato: Februar 21, 2019, 17:47:47 »
Ne znam Vojo šta je uzrok?
Nisam prihranjivao, nisam davao pogače, nisam uznemiravao...isključivo na njihovom medu (hrane dovoljno).
p.s.
Moguće: neonikotinoidi sa suncokreta...?Ko će to znati...

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #18 poslato: Februar 21, 2019, 18:23:35 »
0/30 РВ и РЕВ

Van mreže Jan Durgala

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: padina 111m
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #19 poslato: Februar 21, 2019, 19:07:01 »
od 21ostalo 5,rv
u lr stanje bolje vec drugu godinu za redom a pcelarim 15g stim da sa rv od 2010g

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #20 poslato: Februar 21, 2019, 20:05:00 »
Ne znam Vojo šta je uzrok?
Nisam prihranjivao, nisam davao pogače, nisam uznemiravao...isključivo na njihovom medu (hrane dovoljno).
p.s.
Moguće: neonikotinoidi sa suncokreta...?Ko će to znati...
Највероватније.
Требало би им додати 4-5-6 литара густог сирупа током септембра.
Јуче сам обишао моје и нема страдања. Од преко 200 само шака пчела код једног безматак и јуче спојио још један безматак.

od 21ostalo 5,rv
u lr stanje bolje vec drugu godinu za redom a pcelarim 15g stim da sa rv od 2010g

Не знам шта би могло да буде. Могуће да је у питању већа количина унетог штетног јесењег полена.

Опаснији је полен од кукуруза шећерца од полена од сунцокрета а и полен од сунцокрета је веома опасан ако.
На неким њивама где се користи семе сунцокрета заштићено неоникотинеидима а још ако је тај сунцокрет цветао у августу и септембру када није било пуно падавина ту је полен сунцокрета имао велики проценат отрова.

Пчеле да би ојачале своје масно ткиво једу велике количине тог затрованог полена и заправо повећавају количину отрова у свом организму и раније умиру.

Ја размишљам у том правцу...

Зато пчелари који долазе на сунцокрет код мене у Банат кажу ту остају само до краја јула и да им се пчеле препороде у августу и септембру то јест када у њиховом стационар произведу једну генерацију здравог легла на здравом полену донесеног са здравог терена далеко од Банатског сунцокрета.

Поздрав драгим пријатељима...



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #21 poslato: Februar 21, 2019, 20:16:03 »
       Код мене свих 30 зазимљених пчелињсих заједница су добро, као и њихово бројно стање. Само да се такво стање и настави.

Van mreže Jan Durgala

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: padina 111m
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #22 poslato: Februar 21, 2019, 20:29:01 »
Hvala g.Vojo,inace gubitaka ima u selima Sakule,Opovo,Padina,Crepaja i u Alibunaru,Vladimirovcu pa cak kaye prof.Mica Mladenovic u Ban.Karlovcu sporadicno ali povece tako da dolazim do zakljucka da se radi o pesticidima koji su zakonom zabranjeni a ipak ih ima u prodaji i to po Vojvodini i to vise i nije tajna sami paori to kazu da moraju time da stite seme jer nece imati prinosa inace u pitanju je Gauco ali opet ostaje zal za izgubljenim zajednicama i velikim radom oko njih jer sve zajednice su isto tretirane protiv varoe a mogu da kazem da su bile jake zajednice posto vec znam da procenim kosnicu okativno,inace pcelarim sa oko 110zajednica uglavnom na lr i rv,iyvinite na mojem povecem sadrzaju,izvestaju posto sam malo ljut poz





Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #23 poslato: Februar 21, 2019, 20:57:47 »
Могуће је да је узрок нешто што се тиче сунцокрета. Начуо сам да је ту преко Дунава у околини Ковина исто било значајних губитака на стационарима који су имали у близини сунцокрет.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #24 poslato: Februar 22, 2019, 08:26:49 »
Kod mene nema gubitaka, niti sam cuo da u ovom delu Backe ime nekih znacajnijih gubitaka sada. Medjutim , posle repice je bilo bas velikih gubitaka u okolini.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #25 poslato: Februar 22, 2019, 11:57:34 »
Може се посматрати и другачије на губитке: колико и пчелар доприноси губицима. Овако пишем на основу извештаја колеге Јана, да има губитака између осталих и у Опову. Да ли су губици настали тровањем или мање одговорним поступцима пчелара.

Опово наводим јер ми је познато да су неки људи кренули у пчеларство неопрезно и са никаквим знањем. Један чова ме звао пре две године и питао за неке савете, јер је хтео да започне рад са пчелама. Његов смели план је да одмах крене са 100 друштава. Рекао сам му да је то немогуће јер је сам казао да је његово знање нула и препоручио му да набави 5-10 друштава. Упутио сам га на Игора Илића да му изради кошнице. Шта је даље било, не знам, али се тако не ради...



ПС


Најбољи пример је онај који је представио познати пчелар Марјан Шебаљ из Девојачког бунара. Човек је изгубио једно друштво у БН оплодњаку. Назвао је то својом срамотом јер није на време интервенисао да среди стање. Друштво је у 3 тела и два горња су пуна хране, а страдало је од глади јер је клубе остало у првом телу и ту отпочело са леглом.

Други добар пример је став одличног пчелара Радована Колунџића. Недавно је „зимском контролом“ закључио да су пчеле потрошиле пуно хране и одмах следи интервенија да се стање среди.

Стална пажња на пчелињак је непходна и током јесени и током зиме. Ако се знају разлози губитка друштава, то је најбољи пут да се то не понови (најгора опција је већ наведена у некој од претходних порука – то је она нисам их узнемиравао, а оне „рикнуле“ :) ).

Следе  поучни цитати преузети са форума СПОС-а:


   Jovice ja sam napisao svoj stav, ne da bih kontrirao nego da navedem mlade pčelare na logiku, da je bole uraditi poslove kad im je vreme nego ispravljati propušteno.

Uzastopna poruka: [time]Februar 05, 2019, 19:04:07[/time]
   Slobodan Jakovljević je mlad pčelar, čitao sam njegove postove i njegova logika se često poklapa sa mojom.

To je tačno!
Međutim u Nedelju otvorim par košnica, za koje sam bio siguran da imaju hrane za dve Zime...
Nisam mogao da verujem, gomila pčela, a meda samo u krajnjim ramovima... venci svi oglodani.

Nema vremena za pametovanje, mora da se brzo radi, med ili pogače, ko šta ima ili hoće da, da!

Ovo mi se nije odavno desilo, nije moja krivica.

Pojele su za 3 meseca 7-8 kila, imaju još toliko ali sa strane!
Našao sam takve dve od 7 otvaranih. Možda su samo te dve od 300, a možda ima takvih još 100.
Moraju da se dižu svi nastavci, da se ustanovi težina, bez obzira na sve...

Nema posle, da sam znao, ne bi mi nijedna stradala od gladi...

Zato sam ih i otvarao, bez obzira što će mnogi reći da je to sada štetno! Uvek treba delovati preventivno, kada je to neophodno!

Dragoljube slazem se.
Odmah da sa vama podelim svoju najvecu sramotu kao pcelara.

Danas je bio masovni izlet pcela.ustanovim da iz jednog Brndinog nukleusana 3 sprata pcele ne izlecu.

Otvorim i naravno pcele stradale od GLADI!Leglo je bilo zazimljeno u donjem nastavku a dva gornja su puni meda.Jednostavno sam zaboravio da intervenisem.

Osecam se kao da mi je neko lupio vruc samar.Naravno pcele nisu presle gore jer je vec bilo 2 rama legla.Znam da ljudi o ovakvim stvarima nerado pisu  sto sa mnom kao sto vidite nije slucaj.
 

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #26 poslato: Februar 24, 2019, 18:26:56 »
Од 20 кошница (ЛР и РЕВ) 4 угинуле (2 ЛР и 2 РЕВ). Хране има, пчела нема. Ставио рамове у замрзивач, кошнице на сушење па фарбање.
У осталима кренуло легло, обмотао сам кошнице тер папиром пред овај мраз (требало-не требало).

Код другара од 140 страдало 29. "Углавном безматак", каже. "Да ли су били на сунцокрету" питам, "сунцокрет је био 1.5км даље" одговара; (није на форуму па да додам у статистику).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #27 poslato: Februar 24, 2019, 21:41:12 »
Рајко пријатељу,
Не може бити безматак 20%заједница.
У највећем броју случајева узрок зимског страдања пчела је вароа за пчеларе који нису били на сунцокрету.
А отрови су још додатни проблем...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #28 poslato: Februar 25, 2019, 12:22:22 »

Од 20 кошница (ЛР и РЕВ) 4 угинуле (2 ЛР и 2 РЕВ). Хране има, пчела нема. Ставио рамове у замрзивач, кошнице на сушење па фарбање.

У осталима кренуло легло, обмотао сам кошнице тер папиром пред овај мраз (требало-не требало).

Код другара од 140 страдало 29. "Углавном безматак", каже. "Да ли су били на сунцокрету" питам, "сунцокрет је био 1.5км даље" одговара; (није на форуму па да додам у статистику).



Рајко, колико ми је познато ти прилично читаш..па нађи Пчелар који је наведен у поруци коју сам писао давне 2009 године (у том писанију има и о тер папиру).

ПС

Сасвим „случајно“ сам те зиме (1988/89) проверавао како се поншају „гигантски“ јака друтшва у кошницама које нису нешто нарочито припремне за опит: једно је била у потпуно новој кошници која „дихтује“ а друга у купљеној, половној кошници која је „зевала“ на све стране (наставци нису добро налезали). Друштво које је било у новој кошници је у пролеће слабило и показивало знаке ноземе.

Ако си добро зазимио друштва и са обиљем доступне хране, не треба им тер папир. Ако мислиш да треба, онда нису лоше ни фото тапете са „ливадским мотивима“ – то много значи пчелама (нараво, на унутрашњим зидовима кошнице).


Следи текст из 2009 (адреса па копија текста):


http://spos.info/forum/index.php?topic=1141.msg18486#msg18486


« Одговор #8 послато: 13-04-2009, 13:02:46 »

Po ovom pitanju, evo korisnog teksta objavljenog u Pčelaru: „Upoređenje nekoliko postupaka uzimljavanja pčelinjih zajednica i njihova kritička analiza“ Pčelar 2 1989 str. 31 i nastavak (2. deo) Pčelar 3 1989 str. 63. M. Opačić. Koliko se sećam jedna grupa ispitivanih košnica je obavijena ter papirom. Važno je napomenuti sa kojom rasom pčela je to rađeno. Ameri su koristili najviše italijansku rasu pčela. Mogli smo zapaziti da se iskusniji pčelari zalažu za princip, koji je inače ispravan, da pčelu ne treba buditi, a kada se probudi ne treba joj dati da ponovo zaspi. Svako utopljavanje, a spoljna zaštita nekim materijalima to jeste, nanosi više štete nego koristi. Eventualno korišćenje tamne folije ili ter-papira bi akomuliralo više toplote, sa mogućnošću da podstakne pčele na prerani odgoj legla. Tada je sa povoljnom mikroklimom gotovo. Evo, i sadašnje stanje pčela odgovara prirodnim uslovima. Brojnost pčela je manja u odnosu na prethodnu godinu, ali mislim da će rezultati biti bolji. Ako po strani ostavimo i povoljne vremenske uslove koje očekujemo za glavnu pašu (bagrem i sl.), razlika će biti i u radnom raspoloženju društava. Prethodne godine je došlo do burnog razvoja, pa zatim zatišja, što je moglo dovesti do rojevog nagona i pada radnog raspoloženja pčela. Sada mislim da će, iako relativno malobrojnije pčele dati bolje rezultate, jer je bitno kakvog je kvaliteta pojedinačno odgajena pčela. Folija ili tamnije boje iniciraju štetan rani razvoj. U takvim uslovima pčele se iscrpljuju i odgajaju leglo lošijeg kvaliteta. Ne nepotreban, nego štetan zahvat. U svakom slučaju, nađite ove tekstove, analizirajte i uporedite sa svojim iskustvima. Pri tome ne treba uzimati u obzir neku idealnu sezonu, odnosno slučajni uspeh. Kao „utopljavajući“ materijal treba koristiti količinu i kvalitet hrane, pri čemu i deo hrane koja je nastala prihranom šećernim sirupom može spadati u kategoriju kvalitetne hrane (u područjima u kojima preovlađuju medovi na kojima pčele teže zimuju).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Зимски губици 2018/2019
« Odgovor #29 poslato: Februar 25, 2019, 14:14:29 »
Između ostalog što sam naučio čitajući poruke Šošić Dragana je ''virenje'' u košnice na 0 celzijusa.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.