Autor Tema: Пролећни развој 2022 - е године  (Pročitano 7377 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2022 - е године
« poslato: Mart 21, 2022, 09:55:15 »



Јуче је и званично , календарски стигло пролеће. Било је и крајње време јер је ових 20 - так дана марта било баш прохладно. Прогноза каже да је за наредних десетак дана предвиђено сунчано ,топло време са температурама од 16 - 20 степени. Идеално за први пролећни преглед. Таман на време. Креће стампедо развоја и ширења легла да би пчеле спремили за багрем. Ево места где можемо разменити искуства у наредном периоду и пратити пролећни развој на разним локацијама.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #1 poslato: Mart 22, 2022, 00:40:53 »
Колеге,

надамо се добром цветању багрема и повољним пашним условима. Не знам да ли је у оквиру теме, али сам данас, на једном винограду који обрађујем у ужој околини Пожаревца (облизаница), видео кајсију која је почела да цвета, али није процветала у потпуности. Јабука, шљива, кајсија и дуња су пустиле пупољке и стидљиво показују своје боје. Да ли на основу цветања кајсије можемо приближно предвидети цветање осталих воћки, пре свега џенарике/ринголва/пурке, а затим и багрема, за чије цветање се већина пчелара спрема?

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #2 poslato: Mart 22, 2022, 08:20:47 »



Наравно да се може . Преносим овде пост који сам пре више година објавио на теми - Пролећно цветање медоносног биља - пчелиње паше.


              " Након вишегодишњег праћења почетка цветања одређених врста биљака које дају добру пчелињу пашу Ј . Момировски и Ф. Шимић су у својој књизи " Пчелиња паша " објављеној 1953.године дали интересантну табелу почетка цветања појединих врста биљака.
                 За почетни - нулти дан су узели дан када процвета кајсија . У односу на овај дан џанарика процвета након 2 , бресква након 4 , шљива након 11 , крушка након 13 , трешња након 14 , јабука након 18 , дуња након 26 , дивљи кестен након 28 , БАГРЕМ након 39 , липа након 58 и питоми кестен након 66.дана.

                 Чињеница је да је ова табела прављена пре више од 60.година и да се од тада ситуација донекле изменила пре свега због многобројних нових врста и клонова пре свега воћних врста. Чињеница је такође да се клима донекле мења али мислим да ипак није на одмет имати ову табелу" .

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #3 poslato: Mart 22, 2022, 08:40:56 »
Ово је одлично! Наравно, треба узети у обзир да су се климатске прилике значајно промениле од тада и да су настале нове сорте воћа, те и то треба узети у обзир данас приликом предвиђања. Ово су више него корисне информације, које могу у многоме помоћи предвиђање цветања багрема, а самим тим и припреме за његову пашу.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #4 poslato: Mart 22, 2022, 09:43:43 »
Да ли се ово рачунање помера у напред или у назад, с обзиром на промене које смо навели? Да ли додајемо или одузимамо дане приликом овог рачунања?
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #5 poslato: Mart 22, 2022, 11:27:44 »
Схватам да се узме као нулти дан дан када кајсија отвори 75% цветова. Затим се на на основу тог дана додаје број дана за који одређена биљка касније цвета од цветања кајсије.
Може се у екселу направити лепа табелица. Моја коју сам данас направио има две колоне, једна за програмиране датуме кашњења из Горанове књиге а друга за стварне датуме када су биљке цветале. Мада мислим да ће ове године цветање да буде на основу ових бројки јер је година каснила а стабилно време ће натерати биљке да цветају како треба.

Рецимо имам две сорте бадема које цветају са размаком од пет шест дана таман довољно да се међусобно опраше. Како бадем рано цвета дешавало се да ранија сорта процвета а у тих неколико дана до цветања друге сорте наиђе захлађење и друга сорта одложи цветање десетак дана. Обе сорте већим делом остану неопрашене са мало плодова који се самоопраше или опраше са пар каснијих цветова једне или ранијих цветова друге сорте јер Бог није дозволио да човек направи толике грешке у селекцији биљака. Ове године обе сорте још нису цветале и очекујем да цветају за пар дана.

И раније сам записивао у ''књигама'' када су цветале воћке у воћњаку па можда могу и да направим неке податке за раније године али мислим да неће бити релевантни јер нисам записивао временске прилике.
Мислим и да ова табела треба имати записе о временским приликама како би се добио прецизнији подсетник и инструкција која може помоћи при пројектовању пчелињака за багрем.
Мени ће ово предвиђено кашњење у данима из књиге мање више одговарати јер сам у воћњаку посадио старе сорте воћа.

Код мене ни кајсија још није процветала. Ако претпоставим да ће процветати у суботу 26. марта испада да ће ''моји'' багремови процветати 4. маја. Иначе остало ми је у околини 4.5 стабла јер су цигањи исекли дебље стабло једног багрема који је имао два избојка из корена.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #6 poslato: Mart 23, 2022, 13:30:13 »



Да ли је неко извршио први пролећни преглед ?
Ако јесте какво је стање у кошницама ( колико легла , хране ) ?
Од четвртка до недеље идем у обилалазак пет пчелињака укључујући и моје где ћу са колегама извршити први пролећни преглед.
Ивештај у следећи понедељак.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #7 poslato: Mart 24, 2022, 13:59:11 »
 :)
Ја сам сва своја друштва током зиме, а и сада, држала на "оку", тако да не знам који је био први пролећни прглед  ;)
Сва друштва су преживела. После јесењих "почетничких" грешака, али уз сјајну подршку и савете госн Шолета, коме се овом приликом неизмерно захваљујем  :D, дочеках пролеће.
Две матице се нису баш показале, њих сам елиминисала, а пчеле спојила. Тако да ни то није "велики" губитак.
Ја сам на нешто вишој нм и код мене тек сада креће лудење.
Пратим дешавање, па се пишемо...

Леп поздрав...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #8 poslato: Mart 24, 2022, 14:37:56 »
Поштована Тања шта причате…ја вас у животу нисам видео и немам појма о чему је реч.   :) :) ;D



Тања је током зиме помогла друштвима када је то требало. Овим неће наићи на разумевање пчелара који кажу ништа не дирај...и чекај да поцркају. Прихватила је образац рада о којем ја говорим, да ванредне прилике захтевају ванредне мере. Научила је којим друштвима треба помоћи и које не треба пуно дирати (све зависи услова од претходне године и како је друштво зазимљено).

Мада сам понекада био забринут (био сам изненаген и увреген :) ), када је Тања радила по прилично ниским температурама (око нуле и испод нуле). Наравно, може се ту запазити да неће пчеле од тога пропасти. Не може се очувати друштво када матица носи као кокошка и потом уопште не може више да носи јаја. То је био случај код неких Тањиних друштава.

Тања је одлучан и вредан „сарадник“...мислим пчелар-ка. Тако да није потребно никакво захваљивање. Било ми истинско задовољство сарађивати са Тањом јер има врлину да брзо донесе одлуке и не робује предрасудама. Када имате задатак да сарађујете са таквом особом, могу само да се дивим и посматрам са уживањем како радови теку...по „систему“ сад и одмах – без оклевања.

Ако матице у друштвима послуже, пролећни развој би био лак и једноставан посао. О томе ће Тања писати...ја сам се само јавио да кажем да немам појма о чему се ради  :)


ПС

За матице и губитак 2 друштава не треба користити еуфемизам да се нису баш показале. Матице су „шкарт“ и такав шкарта заслужан за губитак 2 друштва. Пчеле су делимично сачуване (све постојеће пчеле тих друштава су очуване, али није било правовремне обнове и број пчела се смањивао...захваљујући шкарт матицама) и њима малко појачано суседно друштво. Имала је прилику шта значи добра матица у друштву, а не пола матица, пола пчела...због којих се на крају изгубе друштва.

Наравоученије је да много матица утиче на пропаст друштава, поред лоших временских услова...па се и то припише „климатском променама“...не бива то тако.

Да не заборавим, Тањина друштва нису зимовала у „солитерима“ (зазимљена у превише наставака, што сматрам погрешним, управо због услова) него су зазимљена у једном наставку. И нису се прехладила нити им је нешто фалило. Наравно, нису утопљавана ничим. Битно је да су имала хране у клубету (а не „даљој“ околини) и да су предузете све мере по том питању када је требало (када се морало то урадити) у свим условима.
« Poslednja izmena: Mart 24, 2022, 15:09:27 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #9 poslato: April 20, 2022, 13:56:28 »



Разочаран сам писањем на овој теми.


 Од 21.марта када сам је отворио јавило се само 5 ( и словима само петоро чланова форума ). А опет  ради се о можда најважнијој теми која се отвара у току године. Ако је ова тема неинтересантна и ако се добро не обради и не размене искуства која се на њу односе онда џабе кречимо целе године. Да ли су свима поцркале пчеле или су сви одустали од пчеларења па нико нема ништа да каже о стању пчелињака и цветању првих поленарница и нектаруша ?
 
Не боли много да се одвоји пар минута дневно или бар недељно и напише по нека просто - проширена реченица о стању пчелињака у пролеће у неком крају Србије. Не боли али много значи за поређење и благовремено интервенисање на сопственом пчелињаку. Изгледа да су интересантније и посећеније теме " Суве даске " и " Дневни извештаји " у којима нико ништа није написао годинама уназад него ова тема ? ? ? Узгред буди речено никада ми није било јасно који је мотив посетити такве теме ? ? ? Ово је , или бар треба да буде пчеларски а не столарски форум. Овде би требало да се окупљају они који другују са пчелама а не они који шмирглају даске .


Срећно вам било колеге али се бојим да овај форум полако замире. Јавља се редовно највише десетак људи који жели да подели своје искуство , знање и мишљење што је премало за форум овог формата. Понекад себи постављам питање зашто се и сам јављам а један сам од најредовнијих ? Не осуђујем и не придикујем никоме али се бојим да понекад пишем сам себи ?


 Чему то ако нема повратне информације ма каква она била ? Можда је најбоље да сви одемо на  "хало огласе" или " купујем продајем " и бавимо се транге  - франге марифетлуцима и преварама ?


 Надам се да није тако.


П.С.


Извињавам се тема је названа много поетичније " Сува грађа тј. даске ". Сваки коментар је сувишан.
« Poslednja izmena: April 20, 2022, 14:26:10 od strane Rakovac Goran »

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #10 poslato: April 20, 2022, 19:42:15 »
Drage kolege,

Ukazala mi se mogućnost da moje dve RV košnice odvezem na pašu uljane repice koja još nije počela da cveta. Bagrem u Kučevu, gde mi je stacioniran pčelinjak, cveta oko 15. maja.
Moje pitanje je da li je rizično odvesti košnice na repičinu pašu dve sedmice pre bagrema, budući da nisam u mogućnosti da svakog dana obilazim pčele? Da li bih mogao da ih odvezem na repičinu pašu, pre toga ograničiti maticu u prvom nastavku? Znam da je repičina paša odlična za razvoj društava, ali znam i da ume biti vrlo burna.
Koja su Vaša iskustva, predlozi, saveti?

Srdačan pozdrav.

P. S.
Nadam se da nisam promašio temu, ako jesam, lako ću je "premestiti" gde treba

P. S. S.
U Požarevcu je počeo da cveta kesten
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #11 poslato: April 21, 2022, 12:47:11 »
      Колеге, пролећни развој код мене је малтене тек почео. Временски услови од почетка марта су јако неповољни, јер је било тек неколико дана са температурама око 20 степени, уз хладан источни или северозападни ветар. Преживеле заједнице су биле већ ослабљене, те је код њих на дан 15.04. било  тек 4 до 5 рамова са леглом, свега пар друштава са 6 и 7 рамова.
   Изузетак су ројеви купљени 08.04. који имају добар потенцијал и лепо напредују.
17. и 18.04. су заједнице пресељене на уљану репицу. Хладни дани трају још од прошлог петка, тако да тек након што се временске прилике побољшају очекујем бурнији развој.
   Само да додам, због наведеног стања на мом пчелињаку багремова паша ми неће бити циљ, већ само развојна паша.
 

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #12 poslato: April 21, 2022, 13:31:28 »
Хладни Банат чини своје, а "поветарци" томе доприносе.

Мислите да неће моћи развити друштва до багрема или је разлог за одустајање од багремове паше неки други?

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #13 poslato: April 21, 2022, 19:23:56 »
     Јоване не знам ни сам природа је ћудљива и са аспекта метереолошких прилика/неприлика и што се тиче самих пчелињих заједница. До Ђурђевдана сигурно неће достићи потребан развој, али у делу Делиблатске пешчаре који је дубље у шуми багрем касни 10 до 15 дана, односно поклапа се са другим багремом,(почиње 15-тог, а некада и 20-тог маја) па ће можда и стићи.
    Иначе у пешчари 10-так дана пре багрема цвета глог кога има у енормним количинама, и изузетан је за развој заједница, али његов мед остане и помеша се са багремовим. Већ неколико година временске прилике су много боље за време цветања глога него багрема. Такав је мај месец.
    Поздрав за Хомоље и Кучево (имам тамо познаника....).

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Пролећни развој 2022 - е године
« Odgovor #14 poslato: April 21, 2022, 19:33:22 »
Поздрав за све колеге, ево и ја да се јавим после критике (исправне) колеге Раковца.
Редовно пратим дешавања на форуму али се ретко укључим писањем, што је предпостављам случај и код других колега
Код мене ове године све касни , како цветање тако и развој друштава. Само јуче је пало 30 цм снега, ноћи су још увек хладне. Још увек нисам одрадио први детаљни преглед
. Имао сам један губитак и то мојом грешком друштво је остало без хране. Неколико друштва која сам прегледао на брзину углавном су на по четири пет рама легла, шљива тек креће да цвета а убрзо ће јабука и крушака, па се надам ако буде лепог времена да ће друштва стићи да се развију до багрема.